Како правилно да го остри ножот на кујната: на машината, остриот, топар, мелница. Како да го остри ножот за мелница за месо?

 • admin
 • 17 февруари 2018 година
Како правилно да го остри ножот на кујната: на машината, остриот, топар, мелница. Како да го остри ножот за мелница за месо?

Нож, предмет на домаќинство неопходен за секоја љубовница. Постојат неколку типови на овој производ, и тие се дизајнирани да го намалат одреден производ. Во оваа статија ќе ви кажам за ножеви и начини на острење.

Кујнски ножеви видови и цели.

Кујнски нож е неопходен за сите домаќинки.

Сите ножеви може да се поделат на две големи групи:

 1. основен;
 2. помошни (нож за сечење на сирење, пица, домат, за одвојување на месото од коските, и др.).

Првите што ги користиме најчесто, затоа ние детално живееме на нив.

Оваа група вклучува:

Готвач готвач или нож. Тие можат да имаат различни должини на сечилото (15, 20, 25 и 30 см). Ножот има долга и широка сечива, која се стеснува кон крајот. Во секојдневниот живот најчесто се користат модели со должина од 20-25 см.

И секој дел од ова е наменет за сечење специфични производи:

 • течниот дел служи за сечење зеленило, отстранување на филети;
 • средниот дел за отстранување на зеленчук;
 • дебел дел за сечење месо, тенки коски.

Удобно е да се притисне лук во широк дел, а месото може да се тепа со нож. Ако го совладате овој нож во сложността, тој ќе замени неколку кујнски апарати.

1413043159_nozhi-shef-povara

Нож за леб. Вообичаениот нож лошо го исекува лебот, кората се распарчува, а трошката се крши. Затоа е неопходно да се користи посебен нож, тие се нарекуваат и сирење ножеви. Тие имаат прилично долга сечилка (25-30 см) со засеци. Крајот на сечилото е заокружен. Исто така, можете да го чистите и исечете плодот со тешка кожа и нежно месо. Недостатоци на ова е тешкотијата за острење на нож, или подобро кажано, по неколку години на употреба, полесно да се купи нов нож, наместо да ги изостри стари.

c8a97ad3d318d8734626067785126769

Филе нож.Името зборува за себе. Ножот е наменет за сечење месо и риба во тенки, па дури и парчиња. Се одликува со еластична и тенка сечива долга 18 cm.

SONY DSC

Ножот е гастрономски.  Неговото име исто така се зборува. Тие се добри во сечење колбаси, месо, шунка. Должината на сечилото варира од 20 до 45 см. Таа е тесна и умерено крута.

Фотографија 7.

Нож секира. Поточно е да се нарече секира, се разбира. Има правоаголна големина на сечивата:

 • должина од 19 до 22 см;
 • ширина од 9 до 11 см.

Со таков нож е погодно да се пресече птица, замрзната храна и да се користи за готвење.

5098-kuhonnyiy-toporik-Викторинокс-lezvie-18-SM-chernaya-rukoyat-ceca41

 

Исто така, постојат и мали ножеви, нивните сечила не надминуваат 10 см. Тие се погодни за чистење на зеленчук и овошје.

Острилото на ножот е електрично.

За жал, ножевите се досадни и треба да се изостри. Ова може да се направи со посебен мелење камен или електричен апарат. Не секој сака да потроши пари и да купи електрично острење, но тие претпочитаат алтернативни методи. Иако со помош на опрема, ножот е изостри многу подобро отколку рачно. Понатаму ние ќе резултираме со најуспешни модели на електрично остратување за ножеви.

ножот за острилка е најдобар.

Вие не може да ги игнорирате рачните остри уреди, така што ќе ги донесеме најуспешните модели на електрични и рачни уреди.

Hatamoto HS0961  Јапонски острилка. Овој камен се состои од два различни житни делови. Ова овозможува не само да се остри, туку и да се донесе сечилото во идеална состојба. Таа доаѓа со силиконски држач, кој ќе го стави острилото на десната страна и ќе го поправи добро на работната површина.

9102d64b6e1ae3cc00a6418b62cf659d

Borner 3300309  Тоа е острилка од германски производител. Металниот случај со пластична завршница со светла боја изгледа стилски. За удобно прицврстување на дното на острилото се обезбедуваат силиконски нозе. Точно, на дрвената површина се лизга. Оваа алатка ги изострува ножевите квалитативно и е корисна во секојдневниот живот.

3d9f5ec6d362192f3405867271aa67a8

Насмевка KS 807  овој електричен тонер ќе биде одличен асистент во кујната. За работа едноставно вклучете го во штекерот и притиснете го копчето во центарот на кутијата. И на левата страна на кутијата е диск за острење и со правилно мелење. Покрај тоа, уредот е опремен со палети за собирање ѓубре.

elektrotochilka_smile_ks_807_1501437809_1

Надоба Борга  Овој рачен тонер е опремен со елементи за острење и завршна обработка. Елементи за острење се изработени од керамика и хром ванадиум челик, кој ќе овозможи остри ножеви од различни материјали. Случајот е направен од пластика и има удобна рачка. Работајте со неа лесно, со една рака го држиме, а друг го изостриме ножот.

nogetochka_nadoba_borga_ruchnaya_1488191963_1

Hatamoto EDS-H198  Јапонски острилка. Високо квалитетни материјали и монтажа ќе обезбедат висок резултат. Тој е опремен со дијамантски дискови за различни фази на работа. На левата страна на кутијата се ножеви за грубо мелење и со право за мелење. Аголот на острење е 15 степени, што е погодно само за кујнски ножеви. И производителот веднаш забележува дека овој уред е погоден за работа со јапонските ножеви.

tochilka_elektricheskaya_hatamoto_eds_h198_professionalnaya_almaznaya_1486410513_1

Остри ножици за ножеви.

Ако не сакате да купувате брусилки, можете да употребите толеранција.

Тие се различни:

 • керамика;
 • вода камења;
 • дијамант;
 • природни камења.

Керамички бар  во својот состав има нечистотии од силициум карбид, електрокорунд и компонента за врзување. Големиот плус од овие решетки е нивната издржливост. Единствената лента за мелење е затнат со метална прашина. За да се спречи контаминација и поголема издржливост, се препорачува да се изостри ножевите користејќи вода или раствор за сапуница.

IMG_4497

Јапонски воден камен  не многу различно од керамичкиот бар, исто така вклучува карбид и зрна со цврсти оксиди. Тие се депонирани во силикатни матрици слични на бела тула. Камењата со вода имаат повеќе хомогена структура. Како шиење изложени пониските слоеви на абразивни, и на старите со вода да се формира талог од површината на барот. Поради ова, носењето на каменот не влијае на квалитетот на мелењето. Пред да го остри ножот, каменот мора да се натопи во вода. Пред да го направите ова, најдобро е да земете транспарентен сад. натопување време се определува со излегување на воздушни меури и може да биде 5 или 20 минути (во зависност од песок). Кога каменот ја апсорбира водата, таа се поставува на држачот и почнува да се изострува.

maxresdefault

Дијамант бар.Овој минерал е најтрајниот на земјата. Се користи во различни индустрии. Дијамант зрна се користат во производството на мелење камења. Овие се најсигурни и безвременски барови. И во процесот на користење на површината на каменот останува рамен. Кога работи, лентата може да се остави сува или малку навлажнета со вода. Дијамантските шипки не се затнати со метални честички.

maxresdefault (1)

Природни камења. Природен абразив е кварц со различна грануларност. Тој е издржлив и совршен за острење на нож. Големиот недостаток на таков материјал е различната големина на честички, што на најдобар начин ќе влијае на квалитетот на мелењето. Ако изберете природен камен, подобро е да се даде предност на каменот Арканзас. Се состои од чиста силика, има фина грануларност и униформност. При купувањето на камен, изберете веќе примерок, ова се должи на голем број на продори на ножот за острење.

Олимпс дигитална камера

Како да ги остри кујнските ножеви.

Се чини дека може да биде тешко да се изостри ножот. Нема посебни потешкотии, но постојат одредени нијанси за секој вид острење. За нив, исто така, ќе разговараме понатаму.

како правилно да го остри ножот на мелење.

Не е тешко. Изведете ги следните чекори и сè ќе излезе:

 1. Потопете го каменот со вода и поминете го со сунѓер, на кој претходно се нанесуваше малку детергент;
 2. ние се стави на маса одбор (можно сечење) и го стави на камен под прав агол или под агол од 45 степени за себе (се обиде и да изберете најзгодно опција за вас);
 3. изберете агол на острење, во просек, што е 40 - 45 степени, ако сакате остар нож агол на заострување е 30 - 40 степени со здодевни агол подели го со две, и добивање на аголот помеѓу сечилото и точила;
 4. има нож низ камен (рачката мора да биде над горниот раб од него) и држење со една рака на рачката на други нож нежно слајд на камен (насока далеку од вас) и така околу 40 - 50 пати;
 5. сега останува да се донесе сечилото на камен со помала големина на честички.

Остри ножеви

 

како правилно да го остри ножот на мелење.

Машината за мелење е опремена со тркало за мелење, на кое се врши работата. Тоа е доста тешко и моќно за професионалци. Непознат човек не може да го остри ножот на таква машина. Можете да купите електричен тонер. Тој е опремен со две абразивни тркала (големи и фино-гранулирани). Исто така, постои избор на агол на острење, што ја олеснува работата.

како правилно да се остри кујнски ножеви бар.

Принципот на острење на лента е сличен со острење со камен.

Ќе треба да го изберете саканиот агол. После тоа, земи бар натопена со вода или детергент решение и почнуваат да се изостри со мазни движења. За прв пат земете нож што не му пречи, ако го расипете, можете да го фрлите.

остри-нож-960x600

Како да го остри ножот на мелница за месо.

Со глупав нож во мелница за месо се соочи секоја љубовница.

И веднаш се поставува прашањето како да се изостри. Можете да ја однесете на работилницата и да платите пари, или направете го тоа сами. За острење, можете да користите лента или шкурка. Многу острат изгледа едноставно. Стави сечилото нож на абразивен материјал и да започне да се движи околу својата оска контра-стрелките на часовникот (од остар раб на сечилото). За да го проверите квалитетот на работата, можете да го ставите ножот на рамна и рамна површина, а потоа малку притискање за движење. Ако ова е тешко да се изостри доброто. Ова е потврдено и со униформата на светлината на лицата (оксидите се отстранети, а само метал е видлив).

image003-4

Оваа статија раскажува за кујнски ножеви и начини да ги изостри. Користејќи ги информациите, можете да земете алатка и да го изострите ножот со свои раце. Успешна работа.

Може да бидат заинтересирани: