Спална соба во стилот на минимализмот

  • admin
  • 27 октомври 2013 година
Спална соба во стилот на минимализмот

Концизен и беспрекорна функционалност на спална соба Внатрешни работи во стилот на минимализмот право додели ова признание и успеа да се здобијат со широк популарност меѓу сопствениците на модерни апартмани. Еден апелира до стилот на неговата воздржаност и чистота на дизајнот, од друга - недостатокот на внатрешни предмети, overtighten вниманието. Тоа е експресивност и елеганција на линии, строга идеи внатрешен дизајн и не важничене во дизајнот се даде на соба чувство на незаборавно леснотија на бесконечниот простор и просторност.

Внатрешноста на спалната соба во стилот на минимализмот

Подеднакво разноврсна минималистички стил носи хармоничен спој на исклучителна функционалност и неутрални бои, јасен и концизен преглед и прекрасен "соседство" на природни и вештачки материјали. Избор на совршен за вашата спална соба стил минимализмот, ви партиционираш простор различни карактеристики и дизајн карактеристики, сметајќи дека, тоа е лесно да се постигне саканиот резултат.

null

Ние создаваме ентериер во стилот на минимализмот

Боја во внатрешноста

За внатрешни работи, дизајниран во минималистички стил, вклучува користење на повеќе ниско-клуч, природни бои - Добредојдовте бојата на природно дрво, природен камен, црвена тула, светли, спротивставени комбинација на бела, сива, венге или црни нијанси. Кратки внатрешни модерна спална соба минималистички дизајн се базира на употреба на ограничен број на бои акценти: тоа може да биде комбинација на две неутрални бои за процес на дизајн големи површини и еден заситени бои за мали количини, или заситени боја составот 1 за главната површина и една неутрална боја за мали области. Не е препорачливо да користите спални во повеќе од три бои во внатрешноста.


Меѓу најспектакуларните боја опции спална соба во минималистички стил изолирани бела и сива боја, контраст во комбинација со суптилни црна акценти. Мошне интересен и оригинален внатрешни работи може да се добијат со комбинација на сиви и црни нијанси, разредување со бела или слонова коска.

Ако ѕидовите на вашиот будоар кревет ќе бидат обоени во светли, заситени бои, декоративни предмети, додатоци и мебел треба да биде во една боја вектор.

Материјали и текстури

Минимализмот привлекува можна близина на материјали од природно и вештачко потекло. Потребно е внимателно да се разгледа концептот на најуспешните интеракција: сјајно и полиран, мат и нерамни површини и текстури не треба да се приклучат на "конфликт", нивната комбинација треба да биде хармоничен и атрактивен изглед.


Декорација на ѕидови, подни и тавани

Површината на ѕидовите на модерната спална соба, изведена во минималистички стил, треба да биде врамена во еднократно решение, што ја исклучува можноста за примена на различни шаблони и орнаменти. Еднобојната неутрална позадина е добредојдена. Атрактивни ѕидови, украсени со декоративен малтер или неткаен позадина за малтерисување.

За декорација на површината на таванот, најдобро решение ќе биде создавање на оригинални, некомплицирани геометриски структури. Плафонски gipsokartonnaya дизајн треба да биде едноставна, тоа е можно да го декорирате со користење минијатурни рефлектори. За ѕидните конструкции, често лоцирани на главата на спиечкиот кревет, се карактеризира со јасна геометрија, прав агли и линии. Стилот на минимализмот го исклучува создавањето на штукатурни лајсни, барелеи, фрески и рабници со светли бои.

На аранжманот на подот неопходно е да се сфати сериозно и одговорно: најдобрата опција ќе биде паркетот, ламинат или тепих, неутрална боја без украс и модел.

Спална соба во стилот на минимализмот

При изборот на мебел за спална соба во стилот на минимализмот, размислете за нејзините геометриски форми - строга геометрија, без какви било декоративни орнаменти. Мебел со минималистички стил традиционално е опремен со посебен скриен систем за чување. Оригиналните вградени гардероби, лаконските подиуми со удобни фиоки и пространи соблекувални ќе ви помогнат да го задржите редот во спиење будоар и да го решите проблемот со натрупувањето простор.

Не користете мебел со шарки (рамки, кабинети и полици) е табу за оваа стилистичка насока, единствениот исклучок може да биде виси плоштад или правоаголна конструкција во близина на креветот.

Како централна врска на спалната соба во стилот на минимализмот, се разбира, дејствува како спиење кревет.

Погледнете внимателно во креветот на ниска база: футонски кревети со површина на душекот, пропорционален подиум, подиумски кревети на посебна платформа со кутии од скриен тип. Креветот за спиење треба да има елегантни и јасни контури и да биде ослободен од боја навеси, ексцеси и уметнички декор.

Подигање на мебел под бојата на покривот на подот, ќе добиете извонреден ефект на бестежинска состојба и леснотија на просторот.

Во спалната соба од овој стил хармонично се вклопуваат софистицирани кабинети, украсени со проѕирно стакло и огледала, а не гломазна градите на фиоки во тонот на ентериерот.

Осветлување

"Актер" на минималистички спиење будоар е осветлување, природно и вештачко. Во улога на главен извор на осветлување можат да дејствуваат оригинални рефлектори кои се наоѓаат по целиот периметар на површината на таванот.

Елегантни и стилски подни светилки и ексклузивни ѕидни скенови, изработени во едноставен дизајн, испуштаат мека, подредена светлина. Plafonds се интересни за нивните геометриски форми и мазни контури, мирни решенија во боја и леснотија на користење.

Текстил

Во минималистичката спална соба од текстил може да има само лен кревет, монофонска покривка и неколку декоративни перници расфрлани на креветот.  Ваквите декоративни елементи како часовници, строги слики и фотографии од црно-бело исполнување внатре, елегантни вазни за подот прекрасно го красат внатрешноста на спиечкиот будоар.

Голем прозорец отворите визуелно се прошири собата и често се дизајнирани со ролетни или ролетни, поретко се користи текстил.

Гледајќи ги примероците на модерни спални соби во стилот на минимализмот, на прв поглед можете да ја оттргнете безживотноста и студеноста на ентериерот. Всушност, еднаш во таква соба, може да се добие вистинско задоволство од емоционално растоварање, леснотија и слобода на просторот. Започнете нов ден со позитивни емоции!

За тајните и суптилностите за создавање на ентериер во стилот на минимализмот можете да дознаете со гледање на видео на YouTube.

Можеби сте заинтересирани за: