Сендвич панели се ѕид, профитабилен материјал за изградба

  • admin
  • 05-Jul-2017
Сендвич панели се ѕид, профитабилен материјал за изградба

Сендвич панели, рецензии за кои се најпозитивни - модерни градежни материјали, кои се состојат од неколку слоеви - ова е јасно од самиот наслов. Во сече, панелот е многу сличен со сендвич, кој, всушност, е. Повеќеслојни панели се користат за изградба на станбени и индустриски згради. Тие се издржливи, тежат малку, изгледаат привлечни - сето ова им дава сендвич панели многу предности во однос на слични градежни и завршни материјали. Подолу ќе зборуваме за материјалите што ги прават сендвич-панелите, нивните сорти, апликации и многу повеќе.

Предности на сендвич панели пред други градежни материјали

terka_dlya_gazobetona

Повеќеслојни панели се меѓу градители се многу популарни не за ништо. Ова е одличен аналог на тешки и трудољубиви тули и бетон. Со панели е лесно да се работи, тие само се вчитаат и испорачуваат директно на градилиштето. Од тие тежат малку, на ѕидовите на сендвич панели не се врши притисок врз основа, според тоа, тоа е можно да се спаси, а не да се изгради голем монолитна структура. Сендвич панелот е, всушност, елемент на целосен ѕид, со грејач и надворешно уредување.

Сите ѕид елементи направи цртежи директно во фабриката и предадена на сајтот готови елементи на "дизајнер", која може да се здипли само во правилен ред. Така, многу време е спасено и зградата буквално расте пред нашите очи. Специфични фигури: една плоча со површина од 1 кв.м. Тоа тежи околу 18 килограми, а на изолациски својства на дебелина на плочата од 18 см. Исто како што на ѕид од тули и дебели метри половина. Сендвич панели не се плашат од мраз до -60 степени и топлина до +50 степени.

stenovye-sehndvich-paneli

Зградата изградена од сендвич панели, доколку е потребно, може да биде демонтирана многу брзо и да се реконструира на ново место, како дизајнер. Друга важна предност на овој градежен материјал е дека неговата предна површина е веќе завршена со соочува материјал и не е потребна дополнителна облагородување.

300316_paneli_vorota-07

Употребата на ѕидни сендвич панели е широка: се градат убави станбени куќи, административни згради, трговски и забавни центри итн.

Значи, главните предности на заедничкото вложување се следниве:

• Брзина на градежни објекти.
• Леснотија на завршената зграда.
  • Ниски трошоци за зградата (до три пати поевтино од тули).
  • Не-запаливост.
  • Еколошки.
  • Сила, издржливост.
  • Добра топлинска и звучна изолација.
  • Можете да работите со сендвич панели во секое време од годината.

Видови на ѕидни сендвич панели

panel_ocincovka

Сите ѕидови сендвич панели се разликуваат, пред сè, со материјалот за обложување и употребената изолација. На пример, материјал направен врз основа на стиропор или полиуретанска пена има добри топлина и звучна изолација, отпорност на механички оштетувања, еколошки и има долг животен век.
  Таквите панели се многу лесни, што ги прави многу лесно да се монтира. Работа со нив може да биде дури и во најтешките мразови - тоа не влијае на перформансите на завршената градба.

Панели во која основни слој материјал е на стаклени влакна, отпорна на вибрации, се исклучени, не може да се изложени на хемикалии, имаат ниска тежина.

Тие ги апсорбираа сите позитивни својства на сендвич панели, но имаат неколку недостатоци:

• Низок отпор на ненадејни промени во температурата.
  • Фиберглас е подложен на деформација и намалување.

Исто така има и сендвич панели со комбинирана изолација - тие се направени со употреба на минерална волна и пена од стиропор. Таквите панели се отпорни на оган, издржливи и тешко го губат звукот. Гипс картон, метал, хартија, дрво и поливинил хлорид се користат за облоги.

Kombinirovannye2

Друга интересна варијанта на сендвич панели е изградбата на фазната конструкција. Од конвенционалните панели се разликуваат по тоа што се собрани на градилиштето, каде што потоа се монтираат.

Главните компоненти на таков панел:

• Самонасочен профил за касети.
  • Внатрешна изолација.
  • Метална облога направена од брановидни табла.

Таквите панели се ефтини, но нивното поставување е малку потешко.

Сендвич панел собранија

vidi_nashelnikov-668x341

Монтажата на сендвич панелот е специјален елемент за спојување, со кој панелот е прицврстен за потпора. Од јазли тоа зависи од тоа колку сигурен и сигурен ќе заврши готовата структура. Треба да се забележи дека точките за прицврстување се строго индивидуални за секој предмет.

Нивната конфигурација зависи од следниве фактори:

• Дебелината на рамката, која ќе биде прикачена на сендвич панелот.
  • Кој распоред ќе се користи - хоризонтална или вертикална.
  • Аксијални димензии.
  • Карактеристики на климата во регионот во кој се изведуваат градежните работи.

Опциите за фиксирање на сендвич панели се многубројни, но тие обично се одбиваат од општо прифатените, докажани практики.

Сендвич панели: димензии и тежина

Ѕид сендвич панели се произведени во неколку верзии: ширина од 1000 и 1200 mm.
  Кровни сендвич панели се произведуваат со ширина од 1000 mm.
  Должината на ѕидните и кровните сендвич панели може да биде од 500 mm до 14 000 mm. во зависност од потребната спецификација.

Screenshot_1

Во однос на тежината на панелите, директно зависи од дебелината на самиот панел и видот на изолацијата. Ова треба да се земе предвид пред да започне инсталациската работа. Значи, сендвич панел со филер направен од минерална волна ќе биде потежок од панелот со проширен полистирен со иста дебелина.

Ves-sandvich-paneli

Полнење за сендвич панели

Треба да се напомене дека полнењето на сендвич панели е целосно "одговорно" за топлинска и звучна изолација на материјалот. Денес, најбараните панели се полни со филер направен од такви материјали:

минерална волна

0cbb0f4b9f9402b434735f0dd8a53253

Тоа не е евтино и тежи многу. Работата со минерална волна бара одредени мерки на претпазливост, самиот материјал треба да се чува на одредена влажност, бидејќи памучната волна многу добро ја апсорбира водата. Влажниот памук на негативни температури многу отекува и сендвич панел со таков грејач внатре е деформиран. Ова води кон деламинација на надворешниот слој и истекување.

За сите свои маани, овој материјал може да се непроценливи, ако треба барањата за безбедност да се користи не-запалив сендвич панели. Поради оваа причина, таквите производи се користат во изградбата на индустриски згради, со цел да се избегнат проблеми од услугите за заштита од пожари.

полиуретанска пена

39

Сендвич панели со полнење направени од овој материјал се смета дека се меѓу најдобрите во однос на топлинска изолација, но тие се скапи, не се разликува еко-стил, и, згора на тоа, се запалив. Сепак, на панелот на полиуретанска пена во голема побарувачка во производството на ниска температура фрижидери.

експандиран полистирен

50862011-10-2542112979

Најоптимален материјал, кој успешно ги комбинира добро изолационите карактеристики, малата тежина и умерените трошоци. Сендвич панели со стиропор пена се користат во изградбата на речиси секоја структура. Ако ви треба брз и релативно ефтин за изградба на зграда, која нема да се зголемуваат барањата за отпорност на пожар на сендвич панели од стиропор - совршено решение. Овој градежен материјал е идеален за мали бизниси - може да биде автоперална, продавница, просторија за складирање, итн.

Материјал за производство на сендвич панели

Материјалот од надворешниот дел на панелот зависи од нејзината сила и издржливост. Тоа треба да бидат трајни, лесно да се има атрактивен изглед и да биде лесно да се инсталира. Во производството на сендвич панели како завршна материјална употреба:

На цинк челик.

foto16

Цинкот го заштитува металот од штетните ефекти на надворешните фактори и корозијата. Да се ​​даде на производот атрактивен изглед, метални сендвич панели третирани со полимери - plastisol puralom, итн, како и насликани во најпопуларните бои во согласност со RAL.
  На метални сендвич панели, цената "почнува" од 1000 рубли (највисок степен, полнење на минерална волна).

OSB шпорет. Таквите структури се нарекуваат SIP панели. Тие се користат во нискоградба. Куќи изградени од CIP панели се познати како "канадски".

2914266

ПВЦ

сендвич-24мм

Употребата во производството на екструдирана пластика ви овозможува да добиете убави производи кои се користат за внатрешно соочуваат дела. Значи, за завршувањето на прозорските отвори, особено на падините, најефикасното решение е пластичните сендвич панели. Тие добро го изолираат отворот на прозорецот, не замрзнуваат и не дозволуваат кондензација да се формира. На пластични сендвич панели цена слична на следнава: големина Плоча 10h1500h3000 трошоци 1000-1200 рубли за шега (експандиран полистирен)

Ламинирана пластика

2

Овој вид на ѕид сендвич панели главно се користи за обложување вратата и прозорецот отвори. Во цел за завршувањето на материјали хармонично во комбинација со главниот внатрешен простор, тоа е можно да се користи ламинат сендвич панели кои имаат стандарден три-слој структура со пластични завршница која е покриена со посебни декоративни филм.

Прицврстување сендвич панели и функции за инсталација

montazh_sendvich_paneley_3

Непосредно пред инсталација на ѕид сендвич панели е да се направи преглед на структурата на челична рамка и столбната плоча на зградата.

Подготвителното дело се состои од следните фази:

• Проверете присуство на територијата на градилиштето на саканата количина на ѕид сендвич панели, со сите потребни алатки и материјали за работа.

• По столбната плоча на зградата е изградена и тоа ќе се доведе во водоотпорност, тоа е потребно да се пресмета точната цел на прицврстување на ѕид панели.

• Инсталирајте ѕидните панели секогаш почнувајте од дното, постепено се движите нагоре.
  • За да се намалат вибрациите на ѕидните панели со колони, се користи посебна леплива лента.

• Пред да започнете да работите со инсталацијата, треба да монтирате посебни обликувани или придружни компоненти.

• Wall панели може да се инсталираат на дрвени, бетонски и метални фасади.

• сендвич панели кои се користат за декорација или изградба на капа мора да имаат висок изолациски својства.
  • Неопходно е да се следи правилното позиционирање на надворешната страна од ѕидната плоча - дождовницата треба да тече слободно над неа. Димензиите на сендвич панелите зависат од карактеристиките на објектот во изградба.

• Поддржувачките сендвич панели се прилично широк - минималната ширина е 600 мм. Ако клиентот сака, внатрешни и надворешни страна третирани со посебен филм кој ги штити панел од оштетување за време на транспортот и инсталација.

• Надворешниот филм откине во завршна фаза на поставување на секоја плоча, и филм во внатрешноста на панелот може да се отстрани само по инсталацијата на панели, но не подоцна од три месеци од денот на панели сендвич.

За сечење панели користете алатки кои нема да го загреваат материјалот на објектот. Тоа може да биде електрични ножици, електрични сложувалки, итн. Чиповите се отстрануваат со вкочанета четка.

неколку правила за правилно сечење на сендвич панели:

• Сите работи се изведуваат само во хоризонтална рамнина. Забрането е да се сечат панели вертикално, во воздухот.

• Јазот помеѓу панелот за ѕиден сендвич и отворот на прозорецот или вратата треба да биде 1-3 милиметри.

• Етикетите се поставуваат на двете страни на панелот, меѓу кои се подготвува линија за намалување. Правоста на линијата мора да се контролира со помош на ниво на зграда.

• еден прв рез, а потоа и втората страна, тогаш засек се врши целосно отстранети и отсечена дел.

• Предната оска на фасадата е појдовна точка за монтирање на сендвич панелот. Оние делови на структурата, кои се приклучија на прозорци, врати или други отвори, мора да биде многу точно да се измери и намалување на претходна направени распоред.

Кога се гради зграда од ѕидни панели, можете да инсталирате врати од двете пластика и дрво. Најдобрите топлинска изолација имаат пластични врати.

Партициите се инсталирани на ист начин како сендвич панел е прикачен на ѕидот. Кога одредување сендвич панели, кои се монтирани на товарот ѕидови, потребно е внимателно да ги следи правилно распределување на товарот.

Потребно е да се контролира силата при затегнување на прицврстувачите. Вие треба да работат на помалку од целосна сила, и со што е неопходно да ги заостри прилог правилно. Ако премногу цврсто ги навртувате завртките, ова во голема мера ќе го намали животниот век на панелите. Слаба затегната спојница ќе го уништи панелот, бидејќи товарот нема да биде правилно распределен.

creplenei_sendvixh-panelei

За прецизно пресметување на потребниот број завртки кои ќе бидат потребни за да ги поправите панелите, треба да размислите:

• Можни оптоварувања од ветерот, што зависи, пред сè, од висината и локацијата на објектот.

• Вид на објект: затворена или отворена.

• Областа на фасадата каде се наоѓа панелот. Значи, ѕидните панели, кои се на рабовите, мора да бидат прицврстени со дополнителни завртки.

• Број на сврзувачки елементи и нивната носивост.

2

Самостојно пресметување на потребниот износ на завртки е многу тешко, па затоа е препорачливо да се обратите на дизајнер, кој ќе обезбеди готови пресметки во согласност со локалните климатски услови.

При поставување на панелите, треба внимателно да ги следите надолжните зглобови. Појавата на недостатоци во овие области е неприфатлива, бидејќи тие имаат многу негативно влијание врз перформансите на објектот. Ако јазот помеѓу панели ќе се појавуваат топлински мостови и кондензација.

сендвич-инсталација4

Ако климата во регионот каде што е изградена зградата е мека, тогаш нема потреба дополнително да се компактираат панелите. Во тешки климатски услови, двете страни на надолжниот спој се третираат со посебен запечатувач. Покрај тоа, употребата на специјална лента за запечатување ви овозможува да спречите циркулација на воздухот и да ги запечатите прицврстувачите.

Пред да ги инсталирате обликуваните елементи, сите слотови внимателно се полнат со грејач и монтажна пена. Обликуваните елементи се прицврстени со преклопување од околу 5 см.

uzli_krepleniya_fasonnie_elementi

Чекор монтирања 50 см. Во овој облик цепнатинки помеѓу елементите и сендвич панел треба да биде, во спротивно, водата ќе падне на површината на панелот што се деградира перформансите, и, според тоа, на услугата живот.

Може да бидат заинтересирани: