Сите начини на реставрација на леано железо бања: реставрација на леано железо бања со акрилик. Акрилик лагер или течен акрилик?

 • admin
 • 26 јануари 2017 година
Сите начини на реставрација на леано железо бања: реставрација на леано железо бања со акрилик. Акрилик лагер или течен акрилик?

Секој сака да ужива во топла бања. Убаво е и помага да се опуштите. Но, нејзината облога е краткотрајна, а оштетена или само површина може да ја изгуби својата боја. Во овој случај, потребно е реставрација. За тоа колку оваа услуга чини и како може да се врати покриеност со бања во овој напис.

Реставрација на бањи, цена

Постојат неколку методи за враќање на бањите.

До денес, фирмите нудат:

Реставрација со емајл. Бањата е покриена со специјален емајл, откако се суши, се формира слој од 1,5-2,5 мм дебелина. Времето на работа е 3 - 4 часа. Како резултат на тоа, добивате совршено сјајни и отпорни на удари.

По завршувањето на работата, неопходно е да се почека еден ден и е мода да се користи. Цената на оваа услуга започнува од 2800 рубли и повеќе. Тоа зависи од големината и обликот на самата бања. Емајл слој е загарантиран за 30 месеци.
Полнење бања. Работата се изведува 2-4 часа со помош на специјален материјал "стакрил". Како резултат на тоа, се добива траен слој со дебелина од 2-5 мм. По 36 часа можете да се миете во бањата. Гаранцијата за оваа реставрација е 42 месеци. За тоа е неопходно да се плати од 3900 рубли.
Реставрација со течен акрилик. Доста популарно. Работата се изведува за 2-4 часа, како резултат на тоа се добива слој од материјал од 2-5 mm дебелина. За работа може да се користат два вида акрилни, различни во времето на поставување (16 и 36 часа).


И првиот ќе чини повеќе од 500 рубли. За оваа услуга потребно е да се дадат 3500 рубли.
  Некој начин да се врати бањата што не сте ја одбрале, како резултат ќе добиете прекрасна сјајна површина. За што е лесно да се грижиш, згора на тоа со гаранција од фирмата.

Бања закрепнување

Секоја бања по некое време го губи сјајот на облогата, станува жолта и станува груба на допир. Сето ова е модно да се точни упатувањата на експерти, и можно е да се консултирате и во своја сопственост.

Во моментов постојат неколку методи на реставрација:

 • емајл;
 • со користење на акрилик вметнување;
 • со течен акрилик.

Сега кажете во повеќе детали за секој од начините.

акрилик лагер во бањата

Ова е еден од наједноставните, но во исто време скапи начини.

А реставрацијата со сопствена сила се изведува само делумно, откако целата лагер е направена во фабрички услови. Значи, пред да започнете со реставрацијата, треба да нарачате лагер според големината на вашата бања. Морам да кажам дека ќе чини околу 2500 рубли, исто така, треба да купите посебен лепак. Вкупно, ова ќе излезе 3000 рубли. По ова мора да ја подготвите површината.

За да го направите ова:

 • чисти и обезмастете го садот;
 • обидете се на лагер и, доколку е потребно, отстранете ги дополнителните сантиметри;
 • неопходно е да бидете сигурни дека сите дупки се совпаѓаат едни со други;
 • прилагодете ја формата долж линијата за плочки на ѕидот;
 • лепак на внатрешната површина на бањата и на надворешниот лагер;
 • внимателно вметнете го во бањата и пополнете го заптивната смеса со добиените отстапувања (доколку ги има).


По завршувањето на основната работа во бањата треба да го бирате вол и да го одржите во таква состојба за еден ден. Потоа можете да го користите. Бањата со лагер треба да трае околу 10 години.

восстановление-емалево-покритие-вани

течен акрил за бања

Ова е прилично нов начин за враќање на обложување на кади. И тој се појави благодарение на развојот на нови материјал стакрила. Тој е две компоненти. Тоа вклучува акрилик и специјален зацврстувач, спојувајќи ги компонентите почнуваат да се полимеризираат. Во овој случај се формира силен слој од 4-6 мм дебелина.

Овој материјал има голем број на позитивни квалитети:

 1. Вискозитет. Неговиот коефициент е толку оптимален што помага да се создаде слој од слој од 4 мм дебелина.
 2. Проток. Благодарение на неа, стаклото совршено ја обвива површината и се распределува рамномерно.
 3. Одложена полимеризација. Овој имот помага да се работи тивко со материјалот, без страв од неговото брзо зацврстување.

Кога бањата е обновена со оваа супстанција, потребно е да се придржувате до технологијата:

 • добивање на бања во кои на површината е исчистен и обезмастените, по што вентили се исклучени и на цевка;
 • акрилик навредување јавува постепено со првата подготовка на смесата се истури внимателно на врвот на работ на кадата се движи по периметарот и кога е затворен за да започне нов круг на третман од средината.

002-maryanna

Процесот мора да биде континуиран. За да го направите ова, не избирајте мали контејнери за стакрила. Вишокот ќе замине низ одводната дупка во заменетиот сад. Постојат различни видови на акрилик кој се суши од 1 до 4 дена. Тоа е најдобро да се изберат материјал со голем полимеризација период, така што на површината ќе биде поквалитетно и влијанието отпорни.

На када вратена од stakriel ќе ви трае до 20 години.

реставрација на емајл во бањата

Можеби ова е најлесниот и најприфатливиот начин да ја вратиш својата бања назад кон нејзиниот изворен изглед. Пред да нанесете нов слој на емајл, отстранете го претходниот.

Најдобар начин да го направите ова е како што следува:

 • ние ги заспиваме ѕидовите и дното на бањата со прав и исчистите го стариот покрив со ерери;
 • ние ги обработуваме металните делови со корозија со 'рѓа конвертор;
 • и мојата површина;
 • размачкајте ја бањата користејќи крпа без влакненца;
 • истурете ја бањата со топла вода и оставете го 10 минути, а потоа исцедете и избришете го сувото.

Неопходно е да бидете сигурни дека нема вили на површината. После тоа можете да нанесете емајл. Измешајте го со тврдиот како што е наведено во упатствата и добро се меша. Следно, со користење на пиштол четка и спреј за полагање на првиот слој на глеѓ, и оставете го некое време е наведено во инструкциите. Потоа го примениме вториот слој. Тоа е сè, реставрацијата на бања емајл е завршена. По обложување, неопходно е да не се користи бањата седум дена, ова време е неопходно за конечна полимеризација. Новиот емајл ќе ви трае од 6 до 8 години.

Алатка за работа

Кој начин да го обновите покритието не сте избрани без алатки што не можете да ги направите. Тие ќе помогнат да се отстрани стариот слој и да се применат нови.

За работа ќе ви требаат:

 1. абразивен прав;
 2. шкурка;
 3. вежбајте со млазницата во форма на мелење тркало;
 4. рѓа конвертор;
 5. degreaser;
 6. крпа без влакна;
 7. четки од природни влакна;
 8. заштитна опрема (ракавици, респиратор).

Со помош на овие алатки можете целосно да ја исчистите површината и да ја подготвите за понатамошна обработка.

restavratsiya-vanny-akrilom-materialy-2

Мастерс советува

Се разбира, прашањето за реставрација на бањата порано или подоцна се однесува на сите. Некој одлучува да купи нов, но е мода да заштеди пари.

Препорачливо е да се врати облогата на старата бања ако:

 1. неговото тело е недопрено и неговата геометрија не е скршена;
 2. не планирате да ја обновите бањата и да го замените водоводот;
 3. сместувањето е преносливо.

Во секој случај, реставрацијата ќе биде многу поевтино од купување нова бања. Благодарение на современи материјали, можете да добиете висококвалитетен и отпорен на абење слој. Најоптимално е закрепнување со течен акрилик. Ако планирате да ги користите облогите, тогаш ве молиме забележете дека тие се произведени според стандардни големини на домашни производи. Облогата не може да се најде на увезениот модел и ќе биде неопходно да се нарача поединечно. Дури и во овој случај, ажурирањето на бањата нема да го погоди вашиот џеб.

Оваа статија раскажува за реставрација на бањи. Различни технологии се претставени со употреба на материјали. Исто така, кои алатки се потребни за процесот. Дадена е приближна цена за секој вид реставрација. Користејќи го советот на статијата, можете да го одберете најдобриот тип на реставрација и сами да ја завршите работата. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: