Подови во парна соба, ние ги правиме подови во парна соба со свои раце

  • admin
  • 27 април, 2016 година
Подови во парна соба, ние ги правиме подови во парна соба со свои раце

Едно од најстудените места во бањата, а особено во пареата, е подот. Многу ретко, температурата на површината на подот се зголемува над 25-30 ° C од обичните глина или земјата на плочка - Врз основа на ова, различен материјал може да се користи за подни градби во соба сауна. Една од главните задачи во процесот на поставување на подот во тераса е да се обезбеди ефикасна одводнување на водата од просторијата.
  Кат покривање не може да се направи пареа соба на синтетички материјали - како што линолеум, како што може да се ослободи дури и со мало зголемување на температурата во воздухот штетни за поврзување на луѓето. Подот во терасата треба да има прифатлива температура - малкумина сакаат да одат бос на студениот кат додека земаат процедури за бањање. Подолу се објасни како да се направи на подот во бањата пареа соба, погледнете неколку типови на секс секс во соба сауна, суптилностите и нијанси на работа.

Варијанти на подот за пареа

Се подразбира дека пред да почнете да прават секс, треба да одлучите кој материјал да го користите за ова. И треба да се направи пред подот да е подготвен.

дрвени подови во тераса

pol-v-parilke-svoimi-rukami-1

Направени од дрво како даб, бор, смрека, ариш, ела, итн Најдобро е да се избере во корист на зимзелени видови, поради високата содржина на катран во нив. Покрај тоа, одбори од зимзелени видови не се толку лизгави. Дубната подна површина е исто така многу издржлива, но тоа ќе го чини сопственикот на бања многу поскапо.
  Дрвениот под во тераса може да биде протекување и не-тече.

Лесно е да се направи нерамнинскиот под штит.

shema-neprotekayuschego-pola

За таа цел, заостанатите се продлабочуваат околу една третина во глина, земја или бетон. На врвот на логовите, таблите се наведнуваат под наклон кон одводот за вода. Местото е направено мозоци хелиум, кој е поставен на пауза за собирање и отстранување на водата од кој го направи отстранување на канализациониот систем, септичка јама или ѓубриште. Овој метод е најлесниот и повеќето ефтин, но постои една многу важна недостаток - одбор непропустлив подот за време на интензивна употреба бања не се исуши целосно, а наскоро и неизбежно ќе почнат да изгние. Покрај тоа, не-тече подот секогаш ќе остане ладен.

Течниот под во собата за пареа се прави на следниов начин.

big2

На прво место директно на теренот влегоа мал слој на средни чакал меша со песок. Горниот слој на бетонот се поставени под пристрасност до местото на собирање на вода, која треба да биде запечатена (направено во форма на тула или бетонски цевки прстен). Стоук, играјќи ја улогата на хидроизолација, опремување, пред да почне да се направи Форуми. После тоа е поставен на врвот на табла со поглед на празнина од 5-6 мм. Дозвола е потребно, така што водата течеше помеѓу одбори, дури и ако тие многу се издува.
  Важна точка: на подот во пареа соба и машина може да почне да се направи само еднаш во бањата е подготвена за одвод на вода систем и основа за печка.

Важна улога за трајноста на готовиот дрво кат во пареа соба вентилација драми, па не се заборави за тоа. Покрај тоа, ефикасно отстранување на влажен воздух од под подот е можно, со користење јама шпорет пепел. Алтернативно, во комплексот на подот направи подлогата преку канали од лим тенка.

плочки подот во пареа соба

decking_sauna

Во практична смисла, една од најпознатите удобен и сигурен. Тоа е издржлив, не изгние, тоа е лесно да се измие. Од керамичка плочка може да биде прилично топло на подот во собата на дрвени табли или мрежи, кои после третманот бања може да се отстрани и да се стави на улица, без тешкотии да се исуши. За борба против мувла и габи се користат антисептици подот. Од денес има толку многу можности за дизајн плочки, можете да изберете било која ви се допаѓа, вклучувајќи ги и "под дрво." Заедно со подни плочки, исто така, се препорачува да се наметне на долниот дел од ѕидовите во соба со пареа, како што е на повеќето валкани.

бетонски подови во терапија

Дебелината на слоевите, дијаграм на бетонот-кат-во-бања

Бетонски подови во кабини може да се најдат доста често. Понекогаш дури и без завршна обработка.
  Од бетон е совршено се спротивставува на влага, што се користи во сите области каде што влажноста е многу подобрена. Сметаат дека еден од начините на уредот во подот на пареа соба направени од бетон.
  Основата под бетонски е направен од слој од песок и чакал од 10 см секоја од нив, кои се внимателно набиен. Горниот слој на изолација е поставена дебелина 3-5 сантиметри. Ова може да се користи од експандирана глина, дебели чувствува, или алтернативно, pearlite, цемент и 1 дел цемент, 3 дела вода и 5 делови на перлит. На изолација слој, ако тоа е направено од филц или од експандирана глина бетонски слој со дебелина од магацинот на 5-8 сантиметри. Цемент-перлит изолација бетон во една недела. Слој на бетон - околу 3-5 сантиметри. По целосно зацврстување на бетонски слој, на површината е конечно подреден силна цементен малтер, при што на керамички плочки се поставени.

Бетонскиот под во соба со пареа соба и машина дефинитивно направи со пристрасност кон мозоци. На подот да се исуши правилно и да се отстрани вишокот на влага од соба во подрумот на бањата се направи дупки за вентилација.

ventilyatsiya4

Исто така, ќе помогне да се ослободи од мирисот и изгледот на гниење. На бетонскиот под во соба со пареа беше најмал силни и издржливи фондација под што е направен од крупен чакал, итн произведени во подот изолација пареа соба, хидроизолација го, а потоа започнете украсување.

Разлики во уредувањето на подови во различни соби во бањата

Накратко се разгледа, од кои може да се направи на подовите во различни соби на бањи зградата.
  Кои се на подовите во пареа соба да се направи - што го зборувавме погоре. Како и за перење, тука, се должи на многу висока влажност да се направи на подот на дрвото е непрофитабилен, бидејќи таа брзо ќе почне да гние. Тоа е најдобро да се направи конкретен кат обрабени со керамички плочки.

pol-V-moechnoj

Ако не им овозможи на средства што не може дури и бетонски тули, и лежеше на врвот на дрвени табли или мрежи. Менување на собата погодна за дрво тротоарите на носачи на подот брзо се суши. За оваа причина, на подот во собата често прават двојно - се состои од груб и заврши тротоарите.

ustrojstvo-polov-V-dachnom купола

Груба тротоарите тоа е потребно да се обработат композициите за заштита од мувла, мувла и оган.
  Во просториите каде што влажноста е висока, на пример, во дневната соба можете да го користите ламинат и линолеум.

Кот водоотпорност

Ова прашање треба да се разгледа уште на самиот почеток на изградбата, бидејќи куќата на бања треба да биде заштитен од влага, не само надвор, но исто така и во внатрешноста, а посебно внимание да се посвети на изолација на подот. Цедење се наоѓа во најниската точка на пареа за целосно отстранување на вода. За да го направите ова, како што е споменато погоре, подот е наведнат.
  По подот е сува основа, тоа е внимателно исчистен, подготвуваат и обложена со раствор на водоотпорност.

gidroizoljazija_vannoj6

Тоа е можно да се изолира на подот со користење на ролна back-поставата материјали. За таа цел бетонска површина обложена со слој на мастика во две или три слоја, е да се почитуваат третираната површина на хидроизолација материјал, и само тогаш направи остатоци - плочка, дрво и др

0_60ff2_3422e064_XL

Ако хидроизолација во затворен простор момци направи правилно, тогаш понатамошниот процес на дрво кат не е потребно, одборот треба да "дишат". Ако процесот или со боја импрегнирани кат, тоа има негативно влијание врз здравјето на луѓето постапките домаќин бања, како овие материјали на високи температури испуштаат токсини.
  Тоа е најдобро да се само внимателно изшкуркан штица кат површината, ова ќе биде доволно.

Неколку важни нијанси во уредувањето на сексот во пареата

big4

• Висината од земјата на површината на подот мора да биде не помалку од 30 сантиметри.
  • На штиците е најдобро одговара на табла со дебелина од 25 до 40 милиметри, исто така можете да го користите јазикот и жлебот одбори.
  • Дневници пожелно поставени на тули колони.
  • За ферман може да се купи готов за употреба сува миксови, или да се направи раствор (цемент одделение 500, песок, вода, течни стакло).
  • Како да се исцеди водата, треба да одлучи пред како да го направите сексот.
  • е потребно патека во страна на мозоци.
  • Бидете сигурни дека за да се грижи за нормална вода апстракција од пареа соба и машина во канализација или септичка јама.

Како што можеме да видиме, да се направи во пареа соба подот со вашите раце не е премногу тешко, дури и ако немаат потребното искуство. Главната работа - внимателно проучување на теоријата и да ги следат препораките. Да учат подобро во прашање, можете да видите на видеото испратени подолу:

Можеби сте заинтересирани за: