Панели од бамбус за ѕидови: бамбус 3d панел, монтажа на панели од бамбус, во детали.

 • admin
 • 20 август 2016 година
Панели од бамбус за ѕидови: бамбус 3d панел, монтажа на панели од бамбус, во детали.

На зборот "бамбус" постојат тропски здруженија: зимзелена џунгла, висока трева, топлина и лето. Оваа неверојатна фабрика навистина расте во жешки земји и, поради неговата отпорност кон влага, се користи на многу начини. Бамбус е направен мебел, садови, предмети за внатрешни работи, кои се користат како суровини за производство на ткаенини, вклучително и за одгледување на ѕидни панели.

Природен бамбус во производството на ѕидни панели

Природен бамбус е одличен градежен материјал. Изберете го за производство на ѕидни панели. Бамбусот е многу подвижен во работата, лесно може да се полира, да се исечат тенки влакна за ткаење, обработени по ваша дискреција.

Бамбус дрво за ѕидни панели првично се ракува. Основата е донесена од млад раст на бамбус. Се третира со влага, а потоа се прави плексус. Понатаму, интензивно сушење е потребно при топол притисок и акрилен третман. На излезот панелите се отвораат со лак, за да им служат на своите сопственици колку што е можно подолго.

И покрај голем број постапки, листовите се покажаа како тенки. Нивната дебелина е само 1 мм. Исто така, постојат повеќе густи плочи до 7 мм. Во производството на бамбус е поделена на неколку видови на дебелина, а панелите имаат поинаков вид на ткаење и пропорционалност. Конвенционалните бамбусови панели се произведуваат според стандардот не повеќе од 120 * 240 см.

Најквалитетни материјали се бамбусовите панели од Тајланд. Материјал за производство на еколошки душеци доаѓа од многу тропски земји, меѓу кои: Лаос, Филипини, Америка, Океанија, Кина. Природниот бамбус ретко се подложува на обработка. Од производството се произведува во необична природна форма. Во иднина може да се користат разни украсни емулзии и методи за обработка за да се создаде соодветен вид. Само повремено се панели третирани со печење, обоени лакови и други пигменти за боење.


Видови панели од бамбус

Бамбусовите плочи иако немаат толку многу бои, но се разликуваат во неколку типови. Прво, се избира платното за ѕидовите и таванот. Соодветно на тоа, на продажба ќе ги најдете своите различни големини. Еве ги параметрите на ѕидните панели од бамбус:

 • 60 x 60 см - мали плочи погодни за таванот;
 • 100 x 190 cm - идеален за монтирање на ѕид;
 • 120 x 240 см - погоден за вметнување ѕидови.

Во однос на дебелината, се разликуваат неколку типови на бамбус панели;

 • Еднослоен   - дебелина на слој не повеќе од 1 мм. Многу тенка структура практично не се користи за дизајн на ѕидови. Само во местата на транзиција на агли, како и за вметнување на врати, кабинети. На места каде што има многу рамна површина без недостатоци, и каде што е потребна флексибилност;
 • Двослоен   - како панели залепени ѕидови и тавани, добро се сечат со градежен нож или обични ножици;
 • Три слоја- Лесно монтирани на ѕидовите поради неговата софистицирана структура. Помага на алати како што се ножици и писка;
 • Пет слоја   - Дебелината е 5 мм. За да работите со ваков вид бамбус панели, можете да користите метални ножици, ножеви за дрво. Како декорација, оваа МАТ е ставена над нерамномерно нанесен малтер. Материјалот малку ќе го скрие дефектот;
 • Седум слоја   - најгуста листа на бамбус. Нивната дебелина е 7 мм. Тие не се толку лесно да се исечат како погоре наведените типови на бамбуски материјал. Во работата со густи панели користете електрична сложувалка или ножовка за метал. Таквите панели можат да ја сокријат малата нерамномерност на ѕидната површина.

3D панели од бамбус

Се сеќавам на полипропиленски плочи, кои во 90-тите години залепија сè до таванот? Тие беа заменети со повеќе модерни 3D панели направени од бамбус. Монтирајте ги и на таванот и на ѕидовите. За разлика од нивните претходници, тие се направени целосно од еколошки материјал - притиснат бамбус. На продажба се почесто неокрашен плочи. Пресметката е дека потоа тие се залепени заедно, шевовите се размачкани со кит и ќе ја дадат потребната боја во согласност со внатрешноста.

Плочи од бамбус доаѓаат во неколку големини:

 • 300 * 300 мм;
 • 500 * 500 милиметри;
 • 625 * 800 мм.

Дебелината на материјалот од бамбус не е повеќе од 1,5 мм, но самата текстура може да зафаќа до 25 мм. Монтирани плочи на претходно подготвен ѕид, без неправилности. Инаку, нема да добиете дури и зглобови. Материјалот има конвексна текстура поради која го добила името - 3d. Ако има ограничувања со бојата на овој материјал за завршување, тогаш нема тешкотии со графичко извршување. Тука и разни фигури во форма на кругови, зигзажи, права линии, скршени линии, метаморфни слики. Најчесто произведуваат панели со цртежи кои не треба да се закачуваат, но исто така има и оние кои се вклопуваат заедно како мозаик.

Обликот на 3д панели или 3d екопанелите, како што се нарекуваат, е правоаголен или квадрат. Ова "соочување" лесно може да се вклопи во секој ентериер. Едноставни и некомплицирани модели во изгледот, им овозможуваат на просторот да се олеснат поради неговата булбус. Панелите изгледаат сосема поинаку кога го користите осветлувањето. Дури и моделите не изгледаат исти како порано.

3d еко-панели се погодни за завршна обработка, и целата соба и индивидуалните зони. Тие се погодни за алокација на сектори од собата, канцеларија, бар. Мала апликација на бамбус изгледа како ѕидна плоча, и ѕидови со глума, како нешто што ја поврзува реалноста со нешто космичко.

Продажба на такви еколошки плочки од бамбус во градежни продавници. Цената оди за 1 парче. Материјалот е, всушност, ефтин. 1 бамбус панел ќе чини од 70 рубли.


Предности на бамбусовите ѕидни панели

 • Бамбус панели како да се користи во модерен ентериер првенствено заради нивното природно потекло и еколошка чистота. Плочи изработени од природен материјал можат да се монтираат дури и во детската соба. Тие не ослободуваат токсични соединенија во воздухот, туку ја исполнуваат атмосферата со природни вкусови;
 • Житата во природната средина е многу силна, што се рефлектира во самите панели. Тие можат да бидат поставени на места каде што има голема толпа луѓе: во кафулиња, ресторани, хотели. Обработениот материјал практично не е подложен на помали штети. Ќе трае неколку децении;

 • Овој материјал е избран не само за внатрешна декорација, туку и за надворешна употреба. Бамбус, кој е покриен со лак слој, е отпорен на сончева светлина и влага. Затоа, панели на бамбус се совршени за белведер, летна куќа или рекреација област;
 • Бамбусот е универзален и може да се вклопи во секој ентериер. Бамбус ѕид панели и 3d панели имаат многу текстури;
 • Плочи од бамбус лесно се монтираат сами. Со цел да ги организирате во вашиот ентериер, треба да имате доволно израмнета површина, лепенка за монтирање, завртки, ножици, ножеви или лајсни пили. И можете да инсталирате плочи на речиси секоја површина: на ѕидови од тули, и на гипс картон, и на дрво чипови, па дури и на бетон;
 • При изборот на вакви панели за внатрешноста, можете да скриете неколку нерамнини на ѕидовите, дамки од кит, останатите парчиња позадина кои не ги напуштаат ѕидовите целосно;
 • Панели од бамбус може да се залепат на двете страни. И предната и задната страна се направени во една верзија;
 • Кога инсталирате бамбус панели, поминувате многу помалку време од сликање или вметнување ѕидови. Ова се должи на фузија на материјалот и на минималните трошоци за работа на подготовка на ѕидови;
 • Релативно ниска материјална цена.

Инсталација на панели од бамбус

Подготовката за поставување на панели од бамбус треба да се изведува во неколку фази. Сето тоа зависи од видот на површината на која ќе го закачите материјалот од бамбус, дебелината на плочите и степенот на нивната обработка.

површинска подготовка

Подготвителната работа пред инсталацијата на панели од бамбус треба да се изврши исто како и пред да се подигне. Само барањата за израмнување на површината ќе бидат значително пониски, бидејќи густиот бамбус материјал крие мали недостатоци во ѕидовите. Исчистете ја површината на нечистотија, остатоци. Ако ѕидот има значително нарушување, тогаш е неопходно да се израмнат дефектите со кит или малтер. Потоа песок на површината со шкурка и отворена со буквар. Поради ова, тоа ќе зависи од тоа колку сигурно панелите се фиксни и колку долго ќе траат.

материјален отсек

Сечење бамбус панели може да се направи во било која насока. Со оглед на фактот дека бамбусот бил подложен на обработка на печатот, нејзините влакна се добро залепени заедно и не се распаѓаат под такви манипулации.

Материјалот за сечење може да биде конвенционални ножици (за еднослојни или двослојни панели). Ако плочите на бамбус се повеќе густа, тогаш е подобро да се користи ножовка или пиштол пила. Подобро е да се користи мал заб за пилата. Значи вашите панели ќе имаат рамен раб.

зацврстување на панели

Панелите од бамбус може да се прицврстат на неколку начини:

 • за течни нокти;
 • на саморезници со мал пресек;
 • за мали галванизирани нокти;
 • професионален спојувач.

Течните клинци ќе го прицврстат бамбусовиот панел со ѕидот. Паркет лепак е исто така погоден тука, што не е инфериорен во однос на сигурноста на фиксација, или било кој друг лепак на силна фиксација.

Саморезните завртки и мали столпчиња значително ќе го зголемат времето за монтирање на панелите, но фиксацијата направена на овој начин ќе биде малку посигурна. Што се однесува до работата со професионален спојувач, панелите ќе бидат прицврстени со метални спојници и "пукаат" на површината.

Самоврзувачките завртки, ноктите и степлерот се добри за површини од дрво или гипс картон. За ѕид од тули и бетон, течни нокти или паркет лепак се идеални.

работа со панели

 • Штрафови во зглобовите на панели се пополни со парична казна shpatlevkoj. По сушењето, третирајте го цвест со чиста шкурка;
 • При инсталирање на панелот проверете ги двете страни за дамки и нерамномерност. Изберете страната што е погодна за прицврстување. Видлив дефект може да се отстрани со мелење тркало или обични nazhdachki;
 • За да ги задржите вашите раце безбедно, кога работите со бамбус, треба да размислите дека е збрчкан и може да ви пресече, да носите ракавици. Овој заштитен додаток се продава во било која градежна продавница. Подобро ако фалангата на ракавици ќе бидат покриени со заштитен гумен слој.

панел заштита

Многу луѓе размислуваат за тоа дали е неопходно да се третираат бамбусовите панели со какви било заштитни решенија и кои се тие? Прво, материјалот мора да биде заштитен од нечистотија. Ако нема прашина, прскање, постојани контакти со таа плоча во вашата соба, тогаш бамбусот не треба да се обработува. Во случај кога ѕидовите се изложени на контаминација, потребно е да се нанесе заштитен слој кој се состои од вода лак. Ова треба да се направи и во оние простории каде што има многу влага. Нанесете лак со четка или ваљак.

сликарство панели

Поради својата природна структура, бамбусовиот платно има светлосен сенка од дрво. Ако сакате да ја трансформирате површината и дајте му поинаква боја, треба да користите обоени лакови. Еднакво боја на површината можете само да го спречите пиштолот или спреј.

Бамбус панели во внатрешноста, фото

 • Бамбус соба - за оние кои сакаат се што е живо и природно;

 • Бамбус панели на главата на креветот;

 • 3d екопанели за регистрација на мултимедијална зона;

 • Поделба на просторијата во зони со пресечени бамбусови панели;

 • Бамбус панели во бањата;

 • Бамбус панели во ходникот;

 • Бамбус панели во кујната.

Можеби сте заинтересирани за: