Модерни завршувањето на бањата: ПВЦ панели, керамички плочки, мозаик, декоративен малтер, сликарство. Бања додаток слика.

 • admin
 • 11 јули 2016 година
Модерни завршувањето на бањата: ПВЦ панели, керамички плочки, мозаик, декоративен малтер, сликарство. Бања додаток слика.

Бањата е составен дел на секоја куќа. Едно лице едноставно треба да се стави во ред наутро и во текот на денот колку што е потребно. Многу зависи од внатрешноста на оваа соба и неговата функционалност. За тоа како да направите поправки во бањата и да ги собереш додатоците за добиениот ентериер, ќе разговараме во овој напис.

Завршување на бања

Кога ќе ја завршите бањата, треба да застанете на материјалот, кој ќе биде покриен со ѕидови и подот од собата. Сега на пазарот на материјали за завршување се презентираат широк спектар на материјали, кои овозможуваат создавање уникатен бања внатрешноста. Значи, можете да ја завршите бањата:

 • ПВЦ панели;
 • боја;
 • керамички плочки;
 • мозаик;
 • мермер;
 • декоративен малтер.

Да разгледаме подетално секоја од опциите.

ПВЦ панели

Овој материјал е многу чест и има многу опции за боја. Друга предност на панелите е нивната евтина цена. Завршувањето на бањата не го погоди џебот на сопственикот. Поради широката разноликост на боите, можно е да се избере една боја, со боја за мермер или со отпечатоци од растенија ПВЦ панели. Оваа опција е особено препорачлива за нови згради. Панели не се плашат од намалување, така што финишот на собата нема да страда. Изгледа дека таквата декорација е многу привлечна. На прв поглед, дури и не може да се претпостави дека ова се едноставни ПВЦ панели. Цената на панелите варира од 160 до 1300 рубли за кв.м. Цената зависи од дизајнот на материјалот. На пример, можете да ги собереш панелите со слики од облаци и да започнувате секое утро како небесен.

otdelka-vannoj-komnaty-pvh-panelyami

боја

Оваа опција може да се припише и на буџетот. Има многу акрилни бои на пазарот кои совршено ќе одговараат на бањата и со чест ќе издржат влага и температурни промени. Бојата лесно се нанесува на ѕидовите, практично без мирис. Можете да играте со комбинација на различни бои и текстури. Ѕидовите директно на мијалникот и бањата се најдобро заштитени со мали престилки од стакло или проѕирна пластика во тон или контраст со основната боја. Оваа бања ќе изгледа многу стилски, и повеќето од поправките не заземаат многу време. Цената на 5 килограми кофа со боја ќе чини околу деветстотини рубли во просек. Во продавницата, експертите ќе помогнат да ја собере бојата и да ја наслика бојата. За завршувањето на бањата можете да ја подигнете бојата на мирна зелена боја. Ќе има многу едноставна и лаконска просторија каде можете да се одморите и да се капете.

kraski2

керамички плочки

Најчестиот материјал за завршување на бањата е керамички плочки. Сега во специјализирани продавници се веќе достапни збирки во кои плочките за подот и ѕидовите се избрани со разни декоративни розети и граници. Изгледа многу убаво, но ова не е сосема евтина опција. Ќе мора да плати за плочки од 250 рубли и повеќе за кв.м. Во однос на неговите параметри, плочка е идеален слој за купатило:

 • отпорност на влага;
 • леснотија на одржување;
 • еколошка компатибилност;
 • издржливост.

Поставете ја плочка на совршено рамна површина. Ова е прилично долг процес. По плочка е поставена и лепак е зголемен, потребно е да се третираат на рабовите со специјални фуги. Ова ќе обезбеди сигурна отпорност на влага, а со тоа и издржливост на премазот. За поправка е можно да се подигнат различни плочки темно, со шема и метализирана површина. Комбинирање на нивните ленти на ѕидовите ќе произведе многу стилски бања.

otdelka-vannoj-komnaty-plitkoj-2

мозаик

Со помош на овој материјал, можете да создадете светла и незаборавна дизајн на бања. Мозаикот може да се постави во форма на панел или да се создаде непречено преминување на бојата од темно во полесни. Ќе изгледа многу оригинално и модерно. Се разбира, оваа можност за завршна обработка ќе биде пристојна, од околу 120 до 730 рубли по пакет. Користејќи мозаик, можете да поставите панел во форма на делфин. За да го направите ова, треба да ги собереш материјал од различни нијанси на сино и да ги изложите нивните ѕидови. Во таква соба ќе биде убаво да се биде.

a7ca905d2241fc6efd469910f077e163

мермер

Се разбира, овој скап материјал е посоодветен за создавање бања во класичен стил. И вреди да се забавуваат ќе биде многу пари. Мермер се смета за елитен завршен материјал. Можете да ја завршите собата целосно во мермер, комбинирајќи различни бои. И можете да направите неколку панели на ѕидовите, врамувајќи ги со други материјали. Цената на квадратен метар мермерни плочки почнува од единаесет илјади рубли и погоре. Се разбира, ако средствата дозволуваат, можете да ги завршите ѕидовите и мермерните површини. На пример, одберете камен беж со темни вени. Таквата бања ќе изгледа шик и ќе стане одличен пример за класичен дизајн.

Untitled1

декоративен малтер

Овој материјал може да се припише на буџетски опции за декорација. Со малтер, можете да креирате текстури и дури штуко-елементи на ѕидовите. Овие завршетоци ќе бидат многу интересни за да се погледне. Доаѓаат наутро во бањата, расположението ќе се подобри од себе. Изберете го материјалот што ви е потребен многу внимателно. Гипсот мора да биде отпорен на влага и да не се плаши од температурни промени. За овие цели, погоден за работа на отворено (гипс фасади), тој целосно ги исполнува потребните барања. Цената на декоративниот малтер е сосема прифатлива од 380 рубли за 25 кг. Но, неопходно е да се запамети дека за работа ќе биде неопходно да се даде иста цена по квадратен метар. За љубителите на модерен стил во внатрешноста можете да нанесете декоративен малтер. На пример, за да ги намали ѕидовите со текстура во вид на ленти и вени. Во текот на слој, можете да насликате или додадете пигмент во сувата мешавина.

декоративная-штукатурка4

Сите бои се многу интересни. Некои ќе поминат долго време, други може да се управуваат во еден ден. Единственото нешто ако не си сигурен за своите способности е подобро да им ја доверите завршувањето на бањата на професионалци. Тие не само што ќе направат сѐ за кратко време, туку исто така ќе советуваат кој тип на завршетоци е подобро да се избере за одреден случај.

Бањата

Дури и кога завршувањето на бањата не може без модни трендови. Благодарение на нив, можете да создадете индивидуален ентериер кој ќе биде удобен и удобен за сопственикот. При дизајнирање на модерна бања треба да се разгледаат следниве трендови:

 1. едноставноста и минимализмот (оставаме од помпезен дизајн);
 2. нови опции за водовод;
 3. даваат предност на природни материјали или нивна имитација (дрво, камен, итн.);
 4. обрнете внимание на додатоци;
 5. добро осветлување.

Во оваа сезона, белата боја е апсолутно фаворит во дизајнот на соби. Но, тоа не значи дека бањата треба да се направи слична на операционата сала. Во таква просторија тоа ќе биде само непријатно. Тоа може да се земе како основа и да додадете различни бои.

Така, во оваа сезона следните светли бои се популарни:

 • смарагд зелена;
 • килибар;
 • сина;
 • розова.

Тие можат да се мешаат со бели или само да направат светла акцент на еден ѕид. И на другите, да се обезбеди тротоарот со иста боја. Можете да комбинирате неколку светли бои, главната работа не е да се плашите да експериментирате.

0

Најдоброто од оваа сезона е црн и бел дизајн на бања. Сите видови на комбинации на овие бои и нивните нијанси ќе ја трансформираат бањата и ќе го претстават во ново светло. На пример, откако сте направиле подот и дното на ѕидовите темна плочка и сите други светлосни светлини, ќе постигнете ефект на висок плафон. Можете да направите инсерти од природно дрво или нивна имитација, со што ќе се омекне строгиот стил на собата.

дизайн-ванной-комната-фото-2016-модерни-идеи-3

Можете исто така да комбинирате големи плочки и мозаици. Не е потребно да ги одберете токму по боја, тоа ќе биде многу поинтересно да се погледне во комбинација во рамките на истиот опсег на бои. Ова ќе создаде интересна длабочина на боја.

Бања додатоци во внатрешноста

Покрај завршувањето на ѕидовите и подот, треба да се обрне внимание на додатоците. Впрочем, тие ќе можат да ја трансформираат бањата и да го завршат својот имиџ. Најчести додатоци се:

 • кошеви за облека;
 • носители на крпи;
 • куки;
 • очила;
 • сапунски јадења.

Сите овие мали нешта ја завршуваат сликата на тоалетот, давајќи му на ентериерот холистички изглед.

кошници за перење

Ова е составен дел од тоалетот, кој ви овозможува да чувате алишта кои треба да се мијат. Овој додаток треба да има добар капацитет и да биде водоотпорен. Најчеста опција е кошницата за перење направена од пластика. Совршено одговара на било кој дизајн и ќе трае долго време. Ако е можно, можете да го ставите во шкафче.

Олимпс дигитална камера

носителот на крпа

Ова е најлесниот, но исто така неопходен додаток. Тоа ќе им овозможи на пешкири да се исушат рамномерно и да го зачуваат презентираниот изглед. Најчестите модели што ги имам се вртење прачки. Исто така постојат и семејни модели, овој држач за двојни крпи е прикачен на ѕидот во две точки. За најексклузивните ентериери можете да изберете модел со кристали.

212

куки

Куките исто така носат функционален товар. Тие можат да висат пешкир или облека. Се разбира, треба да обрнете внимание на материјалот:

 • месинг;
 • хром.

Се разбира, тие треба да бидат удобни и да се вклопат во внатрешноста на бањата. Иако можете да ги собереш и куките од многу необичен облик, тогаш тие ќе го красат внатрешноста.

img615_12207

очила

Не можете без нив. Во очилата е погодно да се стави четки за заби и паста, додатоци за бричење. Тие можат да бидат направени од стакло или пластика. Неопходно е да се даде предност на отстранливите модели. Така ќе биде полесно да се задржи чистотата на додатокот.

2014-нови-пристигнување-месинг-антички-стакло и-носители-стакло за заби-четки-додатоци-за-бања-соби

сапунски јадења

Овој едноставен додаток може да стане белег на бањата. Сега многу на пазарот на садови за сапуни. Можете да изберете ѕиден модел со прекрасен држач за бронза.

mylnica_nastennaya_so_swarovski-cameya-cameya_bronza-bronza-917_1

 

Или избирајте едноставен и концизен месинг со хромирање во комбинација со матирано стакло. Ова е одлична опција за високо-технолошко бања.

Купи бања додатоци

Можете да купите додатоци за бања во специјализирани продавници или големи трговски центри, како што се:

 • Лерој Мерлин;
 • ИКЕА;
 • OBI;
 • Maxidom.

Во овие продавници има огромен избор на различни додатоци во модерен или класичен стил. Тие се направени од различни материјали: пластика; стакло; месинг; хром.
  Од широк спектар, секој ќе ги собере предмети во стилот на својата бања. Алатките може да се купат одделно или во комплети. Вториот е многу поудобен и ќе заштеди време во потрага по стоката.

бања додатоци во собата

Купувањето комплет додатоци е најдобриот начин да се надополни внатрешноста на бањата и да се комбинираат сите елементи заедно. Тие можат да се купат во малопродажните и онлајн продавниците. На пример, онлајн продавницата www.likemyhome.ru претставува богат избор на комплети. Така можете да најдете сет од седум деноминации на бело со црни цветови украс. Овој сет ќе ја надополни трендовската бања оваа сезона во црно-бела боја. Неговата цена е многу прифатлива и нема да го погоди буџетот.

9400_8

бања додатоци Италија

Меѓу различните додатоци за бањата се италијанските модели на производство. Најчесто тие се направени во класичен стил користејќи стакло и месинг или бронза. Тие изгледаат многу благородни и ќе му дадат на ентериерот шик. Се разбира, тие не се евтини. Но, тоа го компензира нивниот уникатен дизајн и квалитет. Најдобро е да изберете таков додаток за бања во класичен стил.

Неименуван

Оваа статија ги опишува материјалите за завршување на бањата. Цените за нив се дадени. Прикажани се и илустрации со примери за поправки. Благодарение на советот на статијата, лесно можете да изберете додатоци за вашата бања. Успешна поправка.

Можеби сте заинтересирани за: