Индиски стил: во внатрешноста, индискиот текстил, индискиот мебел.

  • admin
  • 10 ноември 2017 година
Индиски стил: во внатрешноста, индискиот текстил, индискиот мебел.

Веројатно сте обрнале внимание на она што моќна мотивација произлегува по гледањето индиски кино? Потврдениот заговор на убави актери и шарениот индиски ентериер што го гледаат, се поттикнати на акција. Сакам да создадам нешто вака во мојот сопствен стан или куќа. И зошто да не. Проучете ги особините на внатрешниот стил, одберете ги потребните материјали и креирајте сопствен внатрешен дизајн, откако ќе ја исчистите кармата.

На потеклото на индискиот ентериер

Извонредната атмосферска атмосфера на Индија не ги привлекува само романтичарите и културните истражувачи, туку и љубителите на античката филозофија за создавање на простор за живеење. Каприциозната мода за дизајн е немоќна пред мистериозниот магнетизам на индискиот стил во внатрешноста.

индија

Првиот познаник со индискиот внатрешен дизајн е познат по сликите и минијатурите на школата за сликање на Могол во периодот на владеењето на Шах Јахан. Во темите на сликите кои се вртат околу сцените на приемите на палатата, музичките дела и извонредната судска средина, е претставено богатството на ентериерот и луксузот на декорацијата на таа ера.

Sahibdin_001

Декоративни резба на надворешните ѕидови на куќата на Раѓа Бирбал се вкорени и даде богати зеле.

Да се ​​создаде внатрешноста на стан во индиски стил значи да се одберат карактеристични елементи на декор, додавајќи фантазија и природни материјали.

Indiyskiy-stil-v-inerere-12

Во добар ентериер не постојат случајни нешта, главната работа е да ги фатиме карактеристиките на стилот и можностите на природни материјали во декорација.

Ние создаваме ентериер во индиски стил со свои раце

Нема сомнение дека за да се создаде внатрешноста треба да се придржуваат до особеностите на стилски решенија.

стил карактеристики

Како и секој стил, индискиот дизајн се одликува со карактеристични карактеристики:

  • мултифункционален мал дрвен рачно изработен мебел
  • насликани или малтерисани ѕидови и тавански тавани
  • изобилство на орнаменти и цртежи на различни компоненти
  • светла текстил, обоени перници, теписи и слики
  • врати и прозори во форма на лакови
  • екрани за зонирање простор.

Карактеристики-индиска кујна1

Се разбира, особеностите на индискиот стил во внатрешноста, чија фотографија може да се види на Интернет, се одликува со спектакуларната внатрешна палета на етнички стилови.

Како да се разберат етнички стилови на ентериерот е прикажан овде.

палета за внатрешни работи

Изјавата дека индискиот стил е премногу шарена и алиапист не е во ред. Несомнено, во натуралистички индиски стил, користи основните светли бои, главната внимание се посветува на деталите на природата - мирисна цветни растенија, природните елементи и софистициран фигури на птици и животни.

art_kalamkari_saree

Експресивноста и декоративноста се нагласени со портокалова, црвена боја, теракота во комбинација со употреба на златни, сини и светло зелени тонови. Ја нагласува свежината на природниот спектар на бои од незначително количество темно кафеава и црна боја.

оригинал

Таквата палета на бои во ориентални шаблони може да се види на декорот на ѕидовите и таванот, давајќи дури и ниска соба во дневната соба или просторен опкружувачки звук.

RackMultipart20150827-6791-1wak178

употреба на природни материјали

Во првите живеалишта на едноставни и богати Индијци, вниманието е насочено кон тежината на облиците и разновидноста на дрвен мебел, издлабени лакови и столбови во распоредот на отворите и нишите.

позадина-8567

На пример, лавовскиот главен град од Сарнат бил врежан од песочник. Типични материјали на модерниот ентериер се дрво, ковано железо, слонова коска, сребро и бисер.

Традиционално, декорацијата на индискиот мебел користи мозаик и резба.

Rezba_po_derevu_47

Екрани и кабинети со врати се инкрустирани и лакирани со обоени лакови врз основа на природни бои.

Мебел е сместен по должината на ѕидовите, оставајќи го центарот на просторијата бесплатен и поставување на мала маса во средината.

стилски индиски мебел

Индискиот стил на мебел не може да се меша со ништо - внимателно се разработени сложени орнаменти и помпезност на нозете од столици, маси и столици. Познато е дека индиската мебелна уметност се карактеризира со резбање на резба, докази за хиндуската страст за декорација.

106948543_gHLrMeW3UV4

Слика украс резба тешко, многу олеснување резба и изобилство на растителни дизајн, кој ја разбива рамка и е нагласен со слики на животни. Ниските индиски маси на дебели нозе се врамени на периметарот со резбана граница, продлабочувајќи го средишниот квадрат и украсувајќи го шаблонот со инсерти.

593 табела

Со текот на времето, индискиот мебел се здобил со европски облик, но сочувани се индиски резби и мозаици.

Посебен гламур за декорација е лак, со кој се украсуваат грбот на креветите, столчињата и ретровизорите.

art_tanjor5

Ориенталната придружба на резба и Бомбај мозаик во лакови се користи насекаде, на мебелот во дневната соба и во спалната соба.

Направете спална соба во индиска боја ќе ви помогне видео.

Дизајнот на индискиот ентериер е невозможен без експресивен декор, во кој се користат многу детали, од фигурини од богови до текстил и теписи.

Ткаењето-Уметност-во-Индија12

текстилни елементи во внатрешноста

Индискиот внатрешен текстил се одликува со рачен начин на украсување со полнење шема на обоени теми. Убиството на текстил е типично за Индија. Од печатени ткаенини и текстил шие облека, декорирајте соби.

882

Најчестите видови на индискиот текстил украс се две, три геометриски боја комбинација на наизменични ритмички плоштади, се преклопуваат кругови, триаголници и розети.

408517397_f75ff16e81_z

Тој забележал дека текстил и килими лице изразува световна концепти на конвенционалните знаци: права линија се однесува на земјиштето, водата, брановидна линија, крстот - пожар и дијаманти геометриски форми, квадрат и круг - сонцето.

art_madhubani6

Бледилото на украсот е комбинирано со суптилно прикажување на растителни форми, стекнување на рамномерност на линии и обрасци.

Во внатрешноста на спални и дневни соби, печатени ткаенини се користат во облик на прекривки, перничиња, завеси и завеси. Брзо подигнување на текстилот можете да го декорирате совршено.

154

стил декор нагласи рачно изработени предмети: кат вазни и бокали, бронзени скулптури на танцување Шива, голем ѕид брка и плетен коцки со ковано рачки.

265_0

Индискиот ентериер позитивно се однесува на креативниот човечки потенцијал. Затоа, за да се создаде внатрешен дизајн во Индија е можно во секоја соба, главната работа е дека акцентот е правилно поставен, а стилот лесно се претпоставува.

Можеби сте заинтересирани за: