Современа кујна дневна соба, кујна дневна соба дизајн во модерен стан, корисни совети

  • admin
  • 30 август 2016 година
Современа кујна дневна соба, кујна дневна соба дизајн во модерен стан, корисни совети

Имаше време кога желбата да се направи комбинирана кујна од дневната соба изгледаше нереална. Многу ентузијастички само размислуваа за слики на оваа тема. Тие имаа шик внатрешноста на меѓусебно поврзани соби. Имаше вграден мебел и разни апарати за домаќинство кои го отелотворуваа единството и функционалноста на просторот, каде што сè беше удобно и сè беше при рака. До денес, ситуацијата значително се промени. Ако сакате, можете да најдете многу дизајнерски решенија за обединување и распоред на кујната и дневната соба.

Позитивните и негативните страни на обединетите простории

Како и во било која друга обнова, комбинацијата на дневна соба и кујна има свои добрите и лошите страни. Тие нужно мора да ги земат во предвид создавањето на план за промени во внатрешноста.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja2

Предностите може да се земат предвид:

  • добивање на цела област, со подобро осветлување (поради присуството на два прозорци во еден простор);
  • можност да не се одвлекува вниманието за време на приемот, да се покрие масата и да се провери подготвеноста на садовите;
  • можност да се земе во исто време зголемување на бројот на гости, а не да се тестираат во исто угнетување, случајно се движат низ кујната и дневната соба во исто време (особено релевантно оваа опција обнова во станови, со една мала област);
  • можност да се стави на маса голем јадење кујна-дневна соба и ги собира за целото семејство на дневна основа (за чести, кујната во станот со мала станбена површина, не може да се стави фиксна голем трпезариска маса);
  • не треба да ги купите дополнителен телевизор за во кујна (тоа е доволно за да биде плазма телевизор, кој ви овозможува да ги гледате вашите омилени филмови и програми во една соба и во друг.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja6

Комбинацијата на две различни простории, во секој случај, ќе донесе голем број непријатности:

  • арома подготвуваат јадења ќе циркулираат во текот на површина (и кујна и дневна соба), во мера кока овој проблем ќе ви помогне да управуваат со инсталирање на добар и моќни екстракти;
  • сè што се случува во кујнскиот простор ќе биде совршено чудно во дневната соба (садови за миење, со микробранова печка и сл.);
  • барање да нарачате во тешки зголемување на кујна (не се мијат садови, не се расчисти масата, и слично) може да го расипе впечатокот на домаќините се неочекувани посетители, како ремоделирање вклучува одржување на кујна-дневна соба секогаш е во совршен ред, само во овој случај, може да смета на позитивна перцепција на станот.

Ако таквите недостатоци не можат да ја откажат одлуката за повторен развој, тогаш можеме безбедно да продолжиме со акција.

Неколку убави идеи комбинирана кујна и дневна соба, видете го видеото:

Како да започнете со повторен развој

Пред да започнете со себе-промена на стан распоред, треба да се јавите на ОТИ и да се консултираат не влијае на тоа дали обновувањето на состојбата на товарот ѕидови на целата куќа како целина.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja9

Со донесувањето на конечната одлука за спојување, потребно е да се обиде да се осигура дека како резултат на област извршува задачите и удобност за патниците на станот.

Совети за повторен развој - погледнете го видеото:

Неколку корисни совети за украсување и завршна обработка

Главното барање за дизајн на кујна и дневна соба е адаптација на додатоците и реквизитите на овие простории едни на други. Ова ќе им овозможи на комбинираните простори да бидат перципирани визуелно и да работат како еден. За да се добијат такви резултати, водечките дизајнери нудат многу решенија.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja13

На пример, може да биде маса, непречено да се претвора во решетка (кујна-дневна соба со бар-шанч); маса за вечери изработени од ист материјал кој се користеше за создавање на некои парчиња мебел во дневната соба и така натаму.

Во модерен дизајн на кујната-дневна соба, боите често резонираат во декорацијата на ѕидовите. На пример, бојата што се користи за одделување на јадењето може да личи на декорацијата на ѕидот во дневната соба спротивна од областа.

Интересно ќе биде опцијата, кога комбинираната зона се заснова на бела боја. И тогаш тие се "ставаат на" различни појавување и не многу (кој сака) бои и со тоа создаваат интересен, уникатен и оригинален декор.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja22

Ако сакате, можете да создадете аскетски поглед на внатрешноста на комбинираните простории. Овој стил на дизајн вклучува локацијата на сите кујнски опрема во ниши на вграден мебел. Така, опремата ќе биде скриена во мебелот. Во однос на површини за миење и готвење, може да се смета нивниот аранжман, така што тие не се гледаат од дневната површина. Хармонијата на таквите одлуки пријатно ќе ги изненади домаќините и нивните гости.

Препораки за создавање на прекрасен простор за комбинирана кујна и дневна соба:

Карактеристики на модерен дизајн решенија за комбинирани соби - определени со стил

Современите решенија за дизајн и технолошките можности можат да понудат голем број на различни стилови кои имплементираат проекти за комбинирање на соби. Можете да го користите речиси секој стил: од сите ваши омилени класици до новата фантастична хај-тек.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja33

Главната работа е да се направи комбиниран простор удобен, удобен, пријатен, практичен во употреба и во визуелна холистичка перцепција.

класици - креирајте акценти во боја и користете природни материјали

Дизајнот на кујната-дневна соба во станот е направен во класичен стил - најмалку успешна варијанта на комбинирање. Иако, со силна желба, можете да го направите тоа.

ovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja1

Главниот акцент на овој дизајн треба да биде мебел изработен од природен материјал. Изберете функционални области може да се користи таванот, кој ќе има различни нивоа. И исто така можете да го користите подот и да го направите од различни бои (во секоја функционална област треба да има боја). Не ги игнорирајте и не покривајте. Во секоја посебна зона може да биде разновидна и може да се наоѓа на различни нивоа.

модерна со појадок бар

Дизајн студиото стан со дневна соба, кујна во модерен стил, велат експертите од најуспешните усогласување решение. Главниот акцент е бар-бар, кој ќе ја подели просторијата во зони.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja12

Решетката може да се користи како трпезариска маса. Многу е практично да се постават кутии за складирање на разни кујнски прибор. Ако, наместо кутии или заедно со нив има отворени полици, тогаш тие се сосема соодветни да изгледаат елегантни услуги или други јадења.

hi-tech - стилски и атрактивен

Дизајнот на дневната соба во комбинација со кујната во стилот на хај-тек - спектаклот е атрактивен и импресивен. Овој стил вклучува употреба на модерни кујнски апарати и најнови материјали за завршна обработка.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja5

Зоналниот раздвојувач тука ќе биде трпезариска маса од стакло на нозете од метал. Многу е соодветно да се инсталира багажник. Но, тоа мора да биде направено од современи материјали и нужно користење на хромирани фрагменти. решетката распоред може да бидат различни: како дел од просторот е поделен на зони, или како самостојна структура, на пример, по еден од ѕидовите.

Пред почеток на поправката во комбиниран соба треба внимателно да се разгледа во кој стил да се направи дизајнот, кој палета на бои за да го користите она што мебел ќе биде лесен за користење и најпознатите функционални, секој фрагмент декор треба да го користите она што се пали да се користи и каде да ги и слично место.

Размислуваме за можностите за зонирање

Како зонален делител, можете да користите не само решетка или маса. На пример, подот на различни нивоа, исто така, ќе изврши добро одвојување. Оваа опција е исклучена во стан со низок таван, бидејќи разликата помеѓу нивоата на подот треба да достигне 13-15 сантиметри. Како резултат на подиумот во кујната област е можно да се сокријат различни комуникации во неа, вклучувајќи ги и цевките за вода.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja4

Комбинацијата на различни подни облоги е наједноставна и во исто време добра опција за разделување на еден простор во зони. Во кујната област, ќе биде практично да се стават плочки. На подот од дневната соба можете да поставите материјал кој ви се допаѓа: паркет, ламинат, тепих и така натаму.

За повеќе пространа комбиниран простор, можете да користите кујнски остров. Обично таква конструкција се наоѓа на границата на зоните. Практичноста на дизајнот е тоа што може да се користи од различни агли. На кујната страна е место за готвење, а спротивниот е сосема погоден за примање варен храна.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja3

На границата што ги одделува зони, може да се постави голема маса, која ќе биде наменета за оброци за целото семејство. Таа ќе функционира како поделба и со тоа визуелно ќе го регулира просторот што го делат дневната соба и кујната. Функционална и практична, во оваа верзија, ќе изгледа како таванска светилка поставена директно над табелата.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja8

Интересно е и необично да се погледне во поделбата на кујната-дневна соба. Обично тоа е направено врз основа на левиот дел од ѕидот, кој претходно поделен две соби. Формата на таквата апертура може да биде направена. Истата партиција, подобро е да се направат едноставни, проѕирни и бестежински материјали. Дизајнот на партицијата може да биде или движење или лизгање. Оваа опција овозможува да се подели зони или да се обединат кога ќе се појави оваа или онаа потреба.

Нијанси кои ќе помогнат да се создаде унифициран стил на обединети простории

При одлучувањето да се создаде заеднички стил и во кујната и во дневната соба, опсегот на бои на зони треба да биде општ. Истото важи и за стил на мебел. Кога решението е спротивно, логично е да се користат различни контрастни бои за секоја од зоните. Мебел, исто така, треба да биде различен.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja11

Во стандарден стан со мали димензии подобро е да се направи декорација во стилот на минимализмот. Карактеристичните карактеристики на овој стил се отсуството на различни внатрешни ексцеси. Ова е стилот во кој предност се дава на просторот и светлината. Дизајн на бои во минимализам може да биде или контрастен или монофоничен. Главната работа е да се има чувство на пропорција.

изберете ја опцијата за осветлување

Речиси сите стилови на регистрација на комбинираниот простор бараат висококвалитетно осветлување. Тој не игра најмалку улога во зоналната поделба. Многу е важно да се опреми осветлување на сите функционални површини. Во централниот дел е подобро да се користи лустер со интересен или необичен дизајн.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja16

За осветлување на работната површина, посоодветна е плоча, мијалник и слично.

Мошне често за осветлување на кујнски светилки. Освен што даваат мека и дифузна светлина, тие исто така го делат просторот во зони. осветлување бара осветлување на работен простор.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja10

Ако постои таква можност, подобро е да го поставите во близина на прозорецот. Така, дневната светлина ќе се искористи до максимум и со тоа ќе заштеди пари за плаќање електрична енергија.

Ние опремуваме квалитетна вентилација

Важен момент за унифициран простор е опремата на добар систем за вентилација. Покрај тоа, кујната-дневна соба мора да биде опремена со моќен хауба. Во мала површина на станот, па дури и со комбиниран простор, присуството на само вентилација ќе биде недоволно.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja15

Не е неопходно да се зачува на таков важен и незаменлив елемент како качулка. Тоа ќе биде гаранција за пријатен престој дома. При изборот, внимание треба да се запре на познати брендови, одамна е присутна на пазарот и производство на квалитетни производи.

Што друго да барате

При купувањето апарати за домаќинство, посебно внимание треба да се посвети на неговата тивка работа. Добијте детални информации за производот ќе му помогне на консултантот, кој е присутен во секој специјализиран технички супермаркет.

Насловна сопственици ја донел одлуката да се комбинираат на кујна и дневна соба, тоа е важно да се разбере дека Унијата на различни области со намера да вклучува стандардизација на мебел и кујна и дневна соба.

sovmeschennaja_kuhnja_I_gostinaja7

Во овој случај, сепак, како и во другите, потребно е да се одбие сомнежи и неизвесности, вклучуваат фантазија и хумор, да се утврди стилизирани преференции и безбедно да се продолжи да се создаде оригинално и нестандардни дизајн на заеднички, пространа кујна-дневна соба.

Можеби сте заинтересирани за: