Како да го избереме вистинскиот тепих: по квалитет, по материјал, по локација во куќата. Изборот на тепих: во боја, во комбинација со внатрешноста, во големина.

 • admin
 • 03-Март-2016
Како да го избереме вистинскиот тепих: по квалитет, по материјал, по локација во куќата. Изборот на тепих: во боја, во комбинација со внатрешноста, во големина.

Сегашноста, направена во рака, тепих по одредено време го подобрува квалитетот. Колку подолго е во работењето, толку повеќе се исправи и повеќе меки нејзините нишки стануваат. Моделите стануваат се појасни, и куп - помеки и густи. Дури и буквално во минатиот век, занаетчиите, откако го завршија тепихот, го ставија на патот, така што луѓето и животните ќе одат по него. Жителите на Исток направија слични манипулации и со поскапи теписи на свила.

Некои од историјата на теписи

Од времето кога се појавија првите производи од тепих, тие го окупираа едно од првите места во листата на декор. Тие не ја загубија својата популарност до ден-денес.

Kovry_napolniye99

Во старите денови, теписи не изведуваа само декоративни функции:

 • во ерата на животот на Шехерезада, тепихните производи биле користени за да се означат границите на мали простории;
 • во земјите на север е направен сите ѕидови на становите се откажам теписи (во последните моменти на украсни теписи роди функцијата за изолација);
 • постојат националности во кои тепихот бил прицврстен на влезот во домувањето и служел како врата (сепак, само луѓе со одреден ранг и просперитет можеле да си дозволат истиот луксуз).

Пред неколку децении, теписите се закачија на ѕидовите во буквално секој стан. Со текот на времето, во внатрешна декорација почна да се користи поактивно други акценти: во слободниот пазар се појави мебел со богата завршница, тој стана мода да се красат ѕидот панели, слики, позадина со сложена и шарени дезени и така натаму. Затоа, до денес, се користат повеќе подни теписи, што го прави подот потопло, а одење по подот е пријатно. Купи тепих и килим денес, можете да, и во продавницата, и на сајтот http://come365.com/, тука come365.com, Се нуди избор на разни стоки и додатоци за автомобили, облека и чевли, итн.

Како да се одреди квалитетот на килимот

Kovry_napolniye77

Кога купувате тепих во продавница, препорачливо е да се уверите во неговиот квалитет. Ова ќе бара да се наведнуваат на ткаенина на тепих ако тоа е направено од страна на сите правила, а неговата база е исполнет со нодули доста дебели, меки конец што е целосно одвоени нема да биде на база на тепих во место не чини флексија. Ако тепихот е синтетички, треба да обрнете внимание на неговата погрешна страна - кога дефектниот производ е свиткан, лепилото ќе се бори и ќе се сруши. Добриот тепих треба да биде лесно да се свиткува и во дијагонална насока, и по должината на предиво.

Како да изберете соодветен за домашни теписи

Теписи и килими за куќата се избрани во зависност од нивната локација во куќата, на пример - е повеќе погодна за тепих во спалната соба со висок куп теписи со мала јамка куп или сече, се направи подобра употреба на коридорите, ходници, дневни соби.

Kovry_napolniye66

Детската соба може да биде украсена со мазен килим направен од природни материјали. При изборот на тепих треба да ги земете во предвид не само вашите материјални можности, туку и барањата што треба да ги задоволи килимот и начинот на живот што го води вашето семејство.

Теписи од секаков вид ќе изгледаат убаво и добро негувани ако во куќата има луѓе одговорни за чистење и професионално вежбање. Ако во станот има мали деца и има мачки и кучиња, пожелно е да се покријат подовите со практични синтетички производи, кратки коса. Подобро е ако се мали - ова нешто ќе го поедностави третманот.

Материјали од кои се направени теписи

Теписи за тепих за куќата се направени од следниве материјали:

 • свила,
 • волна,
 • вискоза,
 • бамбус или сисални влакна,
 • полиамид
 • акрилик.

За производство на уникатна убавина на свилени теписи, погледнете го видеото:

тепих супстрат површина, особено во случај ако тоа не е фиксна на подот, не треба да биде лизгава (гума), ја елиминира можноста за поместување на МАТ на подот, со што се намалува опасноста од повреди. Атрактивни моменти во употребата на природни теписи: меки и атрактивни, богата со изглед, а тие:

 • имаат повисоки трошоци,
 • прилично брзо се фаќа,
 • изгори од светлината што паѓа врз нив,
 • тие исто така можат да започнат со молец.

Волнените теписи се изработени од природна волна, вткаена во прачки. Технологијата на производство може да биде различна: или во рачна или во специјална опрема. Во процесот на работење тие стануваат поубави и помеки поради навлегувањето на филаменти. Исто така, теписи може да се премачкаат и да се поделат на два вида долж должината на купот - со долг куп и краток. Долгиот куп главно останува на цврсти теписи.

Кратко стрижени теписи со изобилство на користени бои, сложени модели и добро видливи линии на боички транзиции. Производи од ваков вид ќе траат подолго време.

Kovry_napolniye3

Теписи ткаени од свила во текот на летото се кул на допир, а во зима - топло. Тие се произведени од квалификувани занаетчии само со рака. Најдобра свила тема овозможува креирање на уникатни и многу мали цртежи. Цената на таков производ е доста висока, бидејќи тие имаат статус на уметничко дело. Познати по својата единствена убавина и практичност.

Килими од трикотажа се прилично силни, бидејќи основата на производот е создадена со ткаење на теми. Недостатоците вклучуваат ниска отпорност на влага. Чистењето може да се направи само со специјална пена и со правосмукалка. Цената на плетениот тепих е висока, но работниот век не е многу долг.

Kovry_napolniye12

Изработувани теписи не само што станаа достапни за купувачите на нашите региони. Нивното производство се заснова на техниката на тафтување. Оваа техника вклучува употреба на игла-пиштол со кој нивите се полнети на база. После тоа, теписите треба да се исечат, а фризурата се појавува на различни нивоа, со што се создаваат обемни релјефи и различни (посакувани) модели. Оваа технологија овозможува комбинација на не само теми од различни бои и нијанси, туку и различни во квалитетот (на пример, волна и синтетика).

Kovry_napolniye15

Не недостасува синтетички производи - по ниска цена, тие брзо се распаѓаат, што доведува до губење на нивната декоративност. Најпрактични во работата се производите со мешана база. Под форма на модерни подни и ѕидни теписи може да биде:

 • овални и круг,
 • елиптични и фигурирани,
 • квадратни и правоаголни.

Мерење на подот со лента мерка може да се одреди големината на килимот, тие се достапни во неколку стандардни големини.

За материјалите за производство на теписи и за квалитетот на производите од килими, кажува специјалист, видете го видеото:

Теписи за дома

Теписи се користат за декорирање на ентериерот како завршен допир. Визуелно тие додаваат не само атмосфера, туку и го ставаат крајниот акцент во декорацијата на собата. Тепихот го промовира единството на стил со предметите за внатрешни работи. Совршено истиот тротоар ги прави просториите посветли и попространи, шарени и топло, и по желба, можат да одвојат одредена зона, на пример, место за одмор.

Kovry_napolniye7

На изборот на производи од ваков вид треба да се третираат одговорно, внимателно и само откако ќе бидат наместени мебел и предмети за домаќинството. Треба да започнете со одредување на големината на облогата на подот. На пример, дали просторијата е во вредност од минималниот износ на мебел, а нозете се високи, а потоа на тепих треба да се купи со големина која ќе ја покрие целата површина на просторијата, во исто време, пожелно е дека тоа не е монотоно, но со присуство на фигурата.

Внатрешни дизајнери велат дека случајното поставување на тепих во собата не е најдобра опција. Во спалната соба, на пример, пожелно е да се постават тепих во средината на собата, или две мали тепих може да се користи, тие треба да бидат поставени на кревет - тоа ќе се обезбеди мека удобност за вашите нозе.

Kovry_napolniye13

Декоративни круг или овална килим ќе ја истакне нејзината локација во средината на собата, која се наоѓа на прозорецот тркалезна килим ќе се фокусира токму на прозорецот во собата дневна и станбена површина - ќе бидете за внатрешни работи на специјални удобноста.

Многу поинтересно е внатрешноста на просторијата, ако теписите во неа се наредени според одредени правила. На пример, во близина на троседот може да се остави соголени лента околу 5 - 10 см во однос на затворен дел -. Сместување подобро слој, така што сите нозе на табелата се наоѓа на теписи и заобиколувајќи го на околу периметарот може да се види барем 50 см на обложување. Само во такви случаи можно е да се зборува за хармоничното поставување мебел во просторот.

Kovry_napolniye44

При изборот на тепих треба да запомните дека ја нагласува индивидуалноста, стилот на декорација на просторијата и компатибилноста со мебелот. Кога во внатрешниот декор има светли фрагменти, подобро е да се постават слој од пастелни, меки и тивки тонови на подот. Во просторија украсена во студени, темни бои, има смисла да се стави светла покривка. Тоа ќе даде топлина и светлина во собата.

Дизајнерот кажува како да го избере вистинскиот тепих:

Боја и модел

При изборот на опсегот на бои на подот, многу е важно да се земе во предвид моментот на комбинирање со внатрешните елементи. Пожелно е главната боја да одговара со мали фрагменти, на пример, перници, нијанси на украси, украси, вазни и така натаму. Светла боја фрагменти на подот, пожелно е да се ехо со волумен детали на декор - софа, фотелја, ноќен маса, маса и слично.

Kovry_napolniye16

Исто така, важно е да се обезбеди комбинација на боја на подот и тепихот, дури и во оние случаи каде што подот е видлив само не големи фрагменти по должината на основната линија. На пример, за ладни и светли бои на подот, облогата на жолто-беж тонови е идеална; за подот од неокрашено природно дрво тепих со зелено-жолти тонови; ако подот е насликан сив или има сиви нијанси, тогаш тепихот треба да биде избран од виолетова или виолетова скала.

Kovry_napolniye2

Пред да заминете во продавница за да купите тепих, треба да земете примерок со капак (перница, перница или нешто од овој тип). Во продавницата, тепихот што го сакате треба да биде побарано да го вклучите подот. Кога го гледате целиот производ, првичното мислење за бојата или сенката може да се промени. После тоа, треба да ги ставите примероците на тепих. По внимателно разгледување веднаш станува јасно: дали боите и нијансите на тепих се хармонично комбинирани со објектите во внатрешноста. Ако не постои хармонија, тогаш вреди да продолжите да бирате килим или ќе мора да ја смените декорацијата.

Неколку тајни од дизајнерите

Поделете ја просторијата во функционални области со користење на неколку теписи, слични по квалитет и дизајн, но во различни големини. На пример: голем отворен тепих може да се подели во троседот зона и трпезарија со помал килим. Колку подолго и подебели купот на тепихот, толку помала големина треба да го изберете производот. Идеално можете да ја разгледате големината од 1,5x2 метри, полесно ќе се грижи за таков производ.

Kovry_napolniye6

Ако ситуацијата во дневната соба презема исклучително јасни линии и строги геометриски форми, тогаш тоа ќе биде соодветно за еднобојни теписи од правоаголна форма, со низок куп.

Ако рабовите на тепих се под нозете на столици, табели, софи, тогаш ова:

 • на прво место ќе создаде поцелосно чувство на внатрешноста,
 • второ - ќе се спречи килим лизгање на подот.

За да се осигура дека тепихот не изгледа во внатрешноста, е досадно да се избере:

 • производ или неутрална боја со интересна кадифена текстура или релјеф,
 • мазен тепих со светли бои.

Kovry_napolniye1

Тепихот во стил треба да одговара на дизајнот на собата. Шарени извонредни Bohho не може да биде подобро прилагодени меки теписи со препреки, светли, необични отпечатоци.

За стилски контемпорари или за алармирање на уметност деко, неутрални теписи со изразено олеснување и висок куп ќе бидат сосема прифатливи.

Kovry_napolniye22

Модерните ентериери со прекрасен мебел и минимум декоративни додатоци можат да бидат украсени со теписи со геометриски шаблони или отпечатоци кои ја имитираат бојата на животинските кожи.

За класичен ентериер, тепих може да послужи како додаток, но не треба да привлече внимание со викање шема или боја, но со бојата на подот не треба да се спои.

Kovry_napolniye33

Подовите се темни бои ќе одат добро со кафе, сива или беж килими, бојата на природна светлина дрво кат погоден нијанси на сина или слива, на светло тротоарите, пожелно е да се изберат повеќе светлина, крем или сребрено-сина тепих.

Тепих во ѕидот во внатрешноста - модерна интерпретација на вечен начин

Иако тепихот на ѕидот во последниве години малку ја предаде својата позиција во однос на модата, сепак, за некои внатрешни решенија таа и натаму останува најживописните и експресивни објекти на стилски декор.

Kovry_napolniye10

Тешко е да се замисли просторија од ориентален стил во која немаше светла, скапа персиски тепих - неопходен атрибут на источниот луксуз и удобност. Ѕид тепих со сложени шари и дополнување на соба во индиски стил, со негова помош вистински љубители на оваа единствена култура ќе биде полесно да се создаде атмосфера на тивко удобност.

Kovry_napolniye18

Не помалку важно е тепих на ѕидот во скандинавскиот ентериер. Бидејќи подови и ѕидови со овој дизајн треба да бидат колку што е можно светло или бело, едноставно се потребни експресивни бои на подот и на ѕидовите (најчесто теписи).

Kovry_napolniye8

Теписи на ѕидови со трендовски дизајн на ѕидовите - ова е омилен дизајн за создавање на ентериери во стилот на мансарда.

Kovry_napolniye4

И уште еден стил, гроздобер, кој без теписи е тешко да се замисли. Теписи на подот во исто време треба да се комбинираат со ѕидни килими во боја и модел. Ова решение дава соба посебна елеганција, помага да се обединат сите објекти во собата во еден состав.

Да резимираме погоре, тоа е лесно да се заклучи дека теписи како подни и ѕидни имаат право да заземаат водечкото место во внатрешноста, некои од негативните асоцијации ја оваа тема е најверојатно предизвикано од неписмени употреба на теписи во внатрешноста.

Kovry_napolniye14

Впрочем, за многу години, теписи во куќата служеа како доказ за високиот финансиски статус на сопствениците на куќи, дека секој објект во внатрешноста треба да помогне во одржување на еден стил, сметаат малкумина.

Kovry_napolniye55

Модерната работа на дизајнерите покажува дека кршењето на утврдените стереотипи може да ги направи теписите вистински белег на стилскиот ентериер, овозможувајќи создавање топла, душевна атмосфера во куќата.

На теписите во модерен стилски ентериер на селска куќа гледаме видео:

Можеби сте заинтересирани за: