ОСБ плоча карактеристики, примена на OSB панели во домот декорација

 • admin
 • 11 јули 2015 година
ОСБ плоча карактеристики, примена на OSB панели во домот декорација

OSB плочите во домашната конструкција почнаа да се користат релативно неодамна. Сепак, тие можеа доволно брзо да стекнат популарност. Првенствено поради неговите квалитетни карактеристики и атрактивен изглед. OSB-плоча произведени од природно дрво чипови, технологијата за производство на плоча олеснување овозможува да им даде сила и отпорност на влага, и лакирани површини, особено ако тоа е подложен на брусење, изгледа доста интересно. Употреба OSB одбори може да биде како декорација на ѕидот или покрив материјали, тие можат да бидат поставени на подот, од кои може да се дури и се изгради една мала куќа. Ајде да забележиме, не е неопходно да се сметаат модерните плочи OSB како еден вид на добро познат материјал наречен particleboard, тоа е сосема погрешно.

Кои се OSB плочи (OSB)

И двете од овие имиња се однесуваат на истиот материјал. Плочата на OSB има технички карактеристики кои му овозможуваат да се натпреварува многу успешно:
  како структурен материјал со дрво-ламинирана пластика и иверица,
  како завршна обработка - со гипс картон и гипсовнопонист лист, МДФ, масло и иверица.

plity_osb1

Со дизајн што е мулти-слој, 3 - 4 слоеви, нејзините листови се состојат од многу тенки долги чипови залепени со различни отпорни на вода смола, синтетички восоци и борна киселина при висока температура и под висок притисок. Во различни слоеви на плочата чиповите се ориентирани поинаку: во внатрешниот - попречно, во надворешниот - по должина.

Како суровина за производство на OSB панели, обично се користат чипс или чипс на бор, понекогаш и асистенција. Димензии кои се користат во производството на чипс:

 • должината на фрагментот е од 7,5 до 15 см,
 • ширина - од 1 до 1,2 см,
 • дебелина - од 0,5 до 0,8 мм.

Од отпад, т.е. помали парчиња дрво произведуваат плочи од различен тип - DSTP.

Како обележани ОСБ плочи

Речиси сите производители на плочи произведуваат следниве видови:

 • OSB4, најмногу издржлив, овозможувајќи употреба во структури со зголемени механички оптоварувања и висока влажност,
 • OSB3, скапи, се наменети за работа во услови со зголемени механички оптоварувања и влажност,
 • OSB2, се препорачува за изградба на товарни конструкции во простории со релативно ниско ниво на влажност,
 • OSB1, се карактеризира со помала цврстина и отпорност на влага.

plity_osb6

Исто така плочите можат да бидат:

 • лакирана, на предната површина од која се нанесува слој од лак,
 • ламинирани, ламинирани, кои се користат за повеќекратна конструкција на кофражни за истурање на бетон,
 • жлеб, т.е. Тие ги обработуваат целите по принципот на чешел-жлеб од две или четири страни.

OSB-плоча - карактеристики и својства

plity_osb7

 1. Прилично долг чип се користи за да се направи материјал, кој гарантира висок капацитет за задржување. Како резултат на предностите на овој имот - можеби зајакнување на панелот по должината на работ постигна на растојание од 0,6 см од работ на ноктите не доведуваат до Chipping.
 2. Висока технологија материјал: тоа може да се обработуваат од страна на било столарија алатки, ги виде и се сечат, изшкуркан и планирани, прикован и дупчат дупки во него.
 3. За лепење на табли, можете да користите обичен лепак за лепење на синтетичка основа, подготовката за лепење ќе биде шкурка. Материјалот може да се наслика по желба, а кога се користи како надворешен финиш, се препорачува да се користи специјална боја и лак за заштита од влага.
 4. Просечната густина на материјалот е околу 640 килограми на кубен метар, но може да варира во мали граници.
 5. Бидејќи OSB е материјал кој се користи во производството на дрвени компоненти, сеуште е забележана некоја реакција на ефектот на висока влажност. Но, во исто OSB панели се сретне американски стандарди, што значи нема промена материјал параметри со температура од 20 C и влажноста околу 65%. Таквите параметри се типични за внатрешните структури. Повисоката отпорност на влијанието на надворешното опкружување се карактеризира со OSB3 и 4.
 6. Стандардна РСД-плоча има следниве димензии: платформа - 2440h1220, 2450h590, 2440h590, 2500h1250 mm За конвенционалните, со рамен раб - 2440h1220, 2500h1250 mm.
 7. Во зависност од типот на панели, дебелината може да се движи од 22 до 9 mm.
 8. Испораките на материјалот се направени од пакети кои содржат 35-10 листа.
 9. Резултатот од повторените студии покажа дека материјалот има отпорност на пожар до одредена мера, приближно ист како иверица. Може да се користи за надворешниот кожата на објекти, но се препорачува да се пополни простор скелет noncombustible минерална изолација, на пример - минерална волна.

Недостатоци и предности на OSB

plity_osb2

Ако зборуваме за недостатоците на OSB, тогаш мора да признаеме дека е тешко да се најдат. Пред сè, неопходно е строго почитување на мерките на претпазливост и правила за изведување на дела од овој материјал. На пример, при ракување одбори треба да носат маска или респиратор - не е пожелно да падне смола прав во дишните патишта.

Предности материјалот има многу поголем износ:

 • релативно хомогена материјал структура, која ја спречува можноста за поделба или поделба на пенетрација влага увоз деформација дури и на продолжената изложеност на влажна средина,
 • не се карактеризира со присуство на пукнатини и внатрешни празнини, дефекти од паднатите јазли кои се случуваат во материјалот од природно дрво,
 • добро задржување на сврзувачки елементи,
 • едноставна и лесна обработка,
 • поедноставена инсталација поради можноста за жлеб врска,
 • еколошки стил, нема склоност да се ослободат токсични супстанции, материјалот припаѓа на класата Е1,
 • зголемена отпорност на механички напрегања и нагли промени во температурата, отпорност на стрес е исто во различни области означени на површината, на силите се применуваат во различни насоки,
 • највисок отпорност на вода: По потопување во вода за ден процент оток материјал е околу 20%, додека фрактура не се случи, и силата се одржува,
 • мала специфична тежина и мала дебелина на материјалот, флексибилност и еластичност кои не влијаат врз нејзината сила својства,
 • способноста на зградите да издржат земјотреси,
 • прифатлива цена,
 • можноста да се користи при украсување на ѕидови, подови и покриви.

Што се однесува до цената на плочите, може да варира во мали граници. Тоа зависи од:

 • производителот и неговата локација,
 • димензии на плочата,
 • суровини кои се користат во производството.

За големопродажните цени за OSB може да се тврди за кубен метар, додека продажбата на мало - цена на состојба е наведено. Се разбира, OSB плочите за работа на отворено имаат повисока цена, што одговара на поквалитетни индикатори. Но, во секој случај, купувачот има можност да купи производ од природно дрво со прилично ниска цена.

OSB одбор - примена во различни области на економската активност

plity_osb3

И ориентираната иверица денес е широко користен во градежништвото, мебелот, транспортната индустрија:

 • од него произведуваат континуиран гајба кога градат навесен покрив,
 • таа произведува надворешно покривање на ѕидовите на капиталните структури,
 • се користи како материјал за создавање на структурни елементи во еднокатна зграда,
 • тоа е бараниот производ во поправка на тавани, ѕидови, подови, партиции,
 • од него да се направи еднократна кофражни, која може да се искористи до 50 пати,
 • се користи за изградба на привремени затворачи на градежни отвори,
 • тоа е погоден за изградба на привремено домување,
 • што се користи за да се создаде витрини и штандови, полици, рамки, полици и tabletops,
 • тоа е зафатено во товарни возила, приколки, комбиња,
 • произведуваат палети и кутии за превоз на скапи стоки.

Отворање на првиот компании ангажирани во производството на Ориентот Strand одбор се појави во 1982 година, за 20 години на производство тома на OSB стигне на излезот од традиционалните материјал кој се користи - иверица, во 2007 година, на пример, што ја произведува повеќе од 25 милиони кубни метри ориентирана влакно одбор ..

Примена на OSB во градежништвото

plity_osb14

И сега е неопходно да се разјасни кои OSB плочи се препорачуваат за изведување при конкретни градежни или завршни работи.

plity_osb5

Во изградбата на надворешните ѕидови и партиции може да се користи OSB3 плоча со дебелина 12 mm, растојанието помеѓу барови на поддршка треба да биде еднаква на 60 см, исто така е можно да се користи друг материјал дебелини, но со задолжително приспособена растојание меѓу структурите за поддршка. Внатрешните ѕидови или преградите можат да бидат изработени од материјал со дебелина од 9 до 12 mm. За да се заштити вашиот дом од елементите на влажна средина, со цел да се оптимизира ефикасноста на енергијата и можноста за долгорочно функционирање на системот се препорачува teplosberezheniya пристаништето ѕид од дифузија хидроизолациона мембрана ГСП со висока стапка на пренос на водена пареа. Ова ќе се обезбеди поголема заштита на куќа и да се спречи појавата на ефектот на стаклена градина во внатрешноста на изградба - кондензат акумулира ќе биде разрешен кон надвор, значително намалување на опасноста од мувла и габи на површината на ѕидовите и таванот. Кога рамка за градење на OSB ќе треба да се користи високо-квалитетни материјали за изолација, на пример, како што се Isover Classic или Екстра-Isover.

Носечката конструкција на собранието празнини платено отсуство големина не помалку од 3 м на рабовите на панел - во случај на голема количина на влага апсорпција плоча малку може да се зголеми нејзината големина, при сушење - да се даде мал намалување. Присуството на празнини ќе ја избегне свиткување или деформирање на површината на плочите. Истите празнини треба да се остават на прозорецот и вратите. За да ја поедноставите задачата, можете да го користите дефиниција од 3 мм, која се извлекува по инсталирањето на плочите.

plity_osb12

Поправање на OSB плочи може да се врши со специјални клинци, штипки, завртки, перфорирани плочи. Позиционирање тела по можност на растојание од 10 мм од работ, далеку од аглите на панелот на локацијата на прицврстување на елементи треба да биде најмалку 25 mm. На панели од некои производители веќе означени за монтирање на сврзувачки елементи. Извршете го прицврстувањето со чекор од 30 cm на средните потпори и 15 cm - во местата каде што се поврзани плочите. Работ на надворешните ѕидови треба да се фиксираат на секои 10 см.

Како елементи за прицврстување на плочите на OSB, не е возможно да се користат црни завртки препорачани за работа со гипс картон.

plity_osb9

OSB може да се користи за внатрешна декорација на таванот. Дебелината на нив во овој случај треба да биде 9 мм. За време на инсталацијата затворен експанзија зглобовите меѓу плочи не може да ја напушти - во вкупен износ беше префрлен на периметарот на структура, на пример - ако површината се состои од пет панели на конјугирана, периметарот на површината треба да се остави надомест 5x3 мм лента ширина = 15 мм.

plity_osb10

кат врска OSB панели се врши на логови, ако материјалот е планирано, се препорачува дека експанзија зглобовите се исти како и за инсталирање на тавани. Ако лебдечки кат е изграден, растојанието помеѓу панели и ѕидот треба да биде 1,2 см. На листови на материјал се поставени на joists нормално за нив.

plity_osb11

Во зависност од растојанието помеѓу заостанува пресметано плочка дебелина - поблиску греди, може да се користат потенки материјал. Оптимално - да се даваат холистички и се формираат повеќе крути слој е препорачливо да ги залепиш на плоча на прагови и да ги залепиш јазикот и жлебот врски место сите панели.

Доработка на OSB панели

По завршувањето на инсталациската работа, ќе треба да завршите. Најчестите се кит:

 • тоа соодветно го затвора јазот во сите места на бендови на материјал соединенија, ќе им даде на површина повеќе естетски изглед,
 • го подготви за понатамошно завршување.

plity_osb13

Пред нанесувањето на површината кит плоча третираат парична казна шкурка, а потоа се применува буквар (не е вода). Пожелно е кит да е транспарентен, основата на тоа може да биде малтер, латекс, акрилик.

Како завршувањето на ѕидовите од OSB, најчесто се користи лакирањето. Нанесете лак 3-4 слоја, со сушење на секој примен слој. Таквата површина ќе изгледа убаво доволно и ќе обезбеди заштита од пенетрација на влага во внатрешноста на материјалот. За завршување на површината може да се користи во затворен простор мат формулации ќе се погледне надвор поефикасно сјајни површини.

плоча можат да бидат обложени со боја, но бојата не може да се примени на водена основа, ако сакате. По прајмерот и кит плочите на ОСБ може да се ламинираат или да се исечат со филм.

OSB за внатрешна декорација овозможува да се добие речиси совршено рамна површина подготвени за понатамошна украсување. До денес, OSB - е можност за изведување на градежни и монтажни работи со најголема економија.

Можеби сте заинтересирани за: