Осветлување на станот. Спална соба осветлување опции во внатрешноста на модерен стан, оригинални совети и начини за инсталирање на тела

  • admin
  • 02 ноември 2014 година
Осветлување на станот. Спална соба осветлување опции во внатрешноста на модерен стан, оригинални совети и начини за инсталирање на тела

Не е тајна дека осветлувањето игра, ако не води, тогаш важна улога во дизајнот на ентериер на модерен стан. Од осветлувањето зависи од тоа како ќе изгледа домувањето и, исто така, како луѓето ќе се чувствуваат во него. Особено е важно да се избере вистинското осветлување во спалната соба. Навистина, во сон човек троши една третина од своето постоење, а квалитетот на неговиот живот директно зависи од квалитетот на спиењето. Светлината во спалната соба треба да биде секогаш пријатна и да не ги иритира очите. Но, како правилно да се организира таков точен таванско осветлување во спалната соба? Ова ќе се дискутира во денешниот краток напис.

Осветлување на таванот во спалната соба со рефлектори

Осветлување спална соба без лустер со рефлектори е мода, креативна и многу практична. Мали светилки може да се постават и на тензијата и на суспендираната, како и на таванот на гипс картон, така што просторијата е исполнета со еднаква светлина одозгора. Најдобрата опција ќе биде униформа поставеност на рефлектори низ периметарот на таванот на спалната соба. Променете го интензитетот на осветлување на рефлекторите колку што е потребно со помош на конвенционален прекинувач кој ја регулира осветленоста на светлината.

Користејќи го плочата за осветлување во спалната соба, можете да ја претворите во вистински планетариум.

Тоа е толку кул да се погледне на ѕвезденото небо, лежејќи во креветот! Ако тоа не ве импресионира, тогаш, верувајте ми, вашите деца дефинитивно ќе ви се допаднат.

Осветлувањето на таванот во детската спална соба може да се направи во форма на соѕвездие, и да се даде доверба, ѕвездите можат дури и да трепкаат. Замислете колку е среќно вашето дете да легне во вечерните часови! Со таков прекрасен таван, ставајќи го да спие веќе нема да биде проблем број 1 во вашето семејство.

Осветлување на осветлување со свои раце

LED осветлување спалната соба може да се направи со свои раце. Ова може да се направи многу едноставно и погодно со помош на LED ленти и напојување (или, алтернативно, возач) прекинувач. Ако имате основни познавања и вештини за електрична инсталација, тогаш тоа ќе биде апсолутно лесно да се справите.


Дозволете ни накратко да ја разгледаме самата суштина на работата за инсталирање на LED лента на таванот на спалната соба. Прво ќе ги подготвиме сите потребни алатки за работа. Не заборавајте за стабилна скала - по сите ќе работиме под таванот на надморска височина. Прво го снимаме нашето старо осветлување, кое го користиме сега (ако сакаме да го смениме на ново, LED). Ако првично го поставиме ЛЕР, тогаш оваа точка, се разбира, ќе се пропушти. Нашата цел е да ставиме кружна LED лента околу таванот. Но, пред да ја монтирате на таванот, треба да ја тестирате лентата. Вие дури не можете да се одморите, само поврзете го со штекерот и да дознаете дали има некаков брак, дали сите светла се осветлени. Ако сè е во ред, тогаш преминете на инсталацијата.

Првично започне чистење - отстранете ја насобраната прашина во местата на таванот, на кои ние се држиме нашите LED лента, а потоа почнуваат да ветер од неа, постепено, во круг, отстранете ја заштитната база од лепило страна на лента, на снимката се додадат нашите внимателно на таванот во круг. Од овој леплива лента на почетокот може да го задржи остар хемиски мирис на лепак, но не грижете се - тоа наскоро ќе носат надвор од себе. Според тоа, на краевите на LED лента садење на блокот на терминал достапни за нас (одделно се продава) возачот (ЕПС), внимателно проверете на електрични поларитетот во исто време, но на крајот се се работи внимателно rechecking - сите ние го направи вистинската работа.


Во градежната продавница можете да купите посебен ѕиден профил за прикачување на LED светла. Како што гледаме, многу е погодно да се користи LED лента. И резултатот е очигледен!

Тоа може да се стави и на мулти-ниво на тавани гипс картон, и само во текот на границата ѕидовите и позадина, на периметарот на собата, исто како и лепење на таванот, и на база на топлина отстранување. Излегува многу убаво. Погледнете за себе!

Сепак, само во таванот, ние Ви препорачуваме да не мора да ги залепиш на лента, затоа што кога тоа лепење на било која основа, освен метал, и е вклучен за долго време од високи температури фосфорни LED диоди е многу лесно расиплива - се стемни, осветленоста на што се намалува нивниот сјај. Затоа, препорачуваме да користиме профил за фабрички направени LED ленти (ако не го најдовте, тогаш можете сами да си помислите). Некој, на пример, не најде профил за одредување на LED лента во моментот, користи алуминиумски профили за лизгачки врати. Тука, како и во секое друго прашање, главната работа е само да сакаш. И секогаш постои начин. Малку имагинација - и вашата мала спална соба ќе се трансформира со помош на LED осветлување кое не е препознаено!

Методи за инсталирање рефлектори

Рефлекторите можат да бидат поделени во групи според методот на инсталација-фактури, вдлабнати и суспендирани.

Така, светлата на надземни, судејќи по неговото име, се применува на површината на таванот или ѕидот се должи на фактот дека во овој момент не е возможно да се изгради (на пример, на тврда површина, како што се бетон). Исто така, идејата за дизајнирање на осветлување на спална соба со преклопени светла не е исклучена.

Исто така, висечки се виси. Самото име зборува за себе - тие се закачени на место, што беше првично планирано да се украсуваат со користење на бесење светилка.

Вгнездените (вградени) рефлектори се вградени директно во таванот или во ѕидовите. Исто така, често може да се види нивната употреба во декорацијата на модерен мебел (гардероби, ходници, спални соби и кујни). Ова - најчест и популарен меѓу потрошувачите вид на светилки.

За возврат, вградените точка светла може да се класифицираат во едно-светилка и мулти-светилка (со осветлување метод).

Таквите тела се вртат и не ротираат.

Вклученоста е многу корисна карактеристика. Со него, можете да го промените изгледот на просторијата без признавање. Патот во светилката на светилките, она што го имаат обликот, а исто така и димензиите - сето тоа зависи од вкусот на потрошувачот.

Ако зборуваме за начинот на поставување на светилки во спалната соба, тогаш тие можат да се користат истовремено со лустерот. Лустерот - во центарот на таванот, и место светла - околу периметарот. Тоа е, ако треба да светло и интензивно ја осветлуваат целата соба одеднаш, тогаш можете да го вклучите лустерот. И ако целосна покриеност не е желба, може да се претвори во центарот на вниманието селективно, на пример, само над гардероба (или облекување), или само над креветот (но може исто така да директно во кревет да се одржи на LED лента). Се разбира, ова ќе биде возможно само ако тие првично се ставени во фаза на инсталација.

LED светла соба ќе бидат потрајни, ако не и да се воспостави многу моќни рефлектори во оддалечените места, каде што потоа ќе биде тешко да се замени, како и употреба на мали или средни енергија светилки. Можете да ги комбинирате со лустерот, и ако ви треба светлина насочена акција за да го осветлуваат целата соба, а потоа вклучете го лустерот, и ако е соодветно покори - центарот на вниманието.

Исто така, ние не би препорачуваме да се качи на LED лента на обична, варосани таванот, затоа што со таков сјај сите свои недостатоци ќе бидат веднаш видливи. Најдобро е да ги монтирате LED диодите на висината или дури и на таванот на тензијата.

Предноста на користење на рефлектори може да се спомене дека тие се многу економски да се користи, во споредба со конвенционалните светилки, потрошувачката на енергија во нивната употреба не надминува 40 вати.

Во заклучок на овој член, ние ви нудиме мало видео за употребата на рефлектори во спалната соба.

Можеби сте заинтересирани за: