Покривни мембрани, видови и начини на поставување

  • admin
  • 11 април, 2016 година
Покривни мембрани, видови и начини на поставување

Новите технологии постојано се појавуваат, и заедно со нив расте изборот на пазарот на градежни материјали. Стоките што се појавија неодамна имаат многу предности - на пример, еколошка компатибилност, долг работен век, итн., Но тие чинат многу повеќе. Еден од новите и, без сомнение, напредни материјали, кои имаат многу предности, и тоа не бараат големи трошоци во производството на PVC покрив мембрана. Во иднина, овој градежен материјал може да се стави на располагање на општата популација, но во меѓувреме, за жал, поради неговата висока цена што можат да си дозволат неколку.

Мембрански покриви: класификација

3_761

Значи од ова, не евтин материјал толку многу ги привлекува купувачите? Прво и основно, тоа е, се разбира, квалитетот и издржливоста. Мембрана покриви - одлично за сопствениците на трговски центар на големи површини, како и сите објекти во целина, во која пристапот на влага е многу пожелно. Зборуваме за хипермаркети, магацини, разни видови индустриски простории, музеи, уметнички галерии итн.
  Употребата на мембрански покриви на такви објекти ви овозможува безбедно да заборавите на проблемите со покривот за најмалку 30, па дури и за сите 50 години. Ова е огромна заштеда на трошоците и време за сопствениците. Но, само под услов мембраната да се монтира правилно.

основни групи покривни мембрани

Со ознака "ТРО"

тпо-мембрана

Материјалот се базира на синтетичка гума, која е засилена со полипропилен за дополнителна сила. Еластичен, отпорен на хемикалии. Во моментов е најчестиот тип на покривна мембрана. Доволно погодно да се инсталира.

Со ознака "EPDM"

86548365_1_644x461_krovelnaya-membrana-Firestone-EPDM-гума-капакот-gidroizolyatsiya-Киев

Овој тип на мембрански покрив е најстариот "рано" меѓу полимерни кровни материјали. Успешно се користи повеќе од педесет години во САД и Канада. Во срцето на материјалот е истата синтетичка гума. Мембрански покриви од овој тип исто така се користат за покриви кои имаат комплексна конфигурација.

Критериуми за избор на покривни мембрани

Од богатиот асортиман понуден од модерниот пазар, можно е да се избере армиран и вообичаен материјал. Што се однесува до армираната мембрана, има еден значаен недостаток - речиси комплетен недостаток на еластичност.

Кровна мембрана

И ако инвеститорот сака да се спаси малку на готовиот покривот елементи (инки и агли), тогаш треба да се има предвид дека можете да ги направите сами само од еластична мембрана не се зајакнати.
  Покрај тоа, видот на мембрански покрив игра голема улога во изборот на извесен кров. На пример, ако треба да се зацврсти мембраната со баласт метод, тогаш ќе направи било каков покрив.

krovelnaya-pvh-membrana

Во случај кога метод механички прицврстување (со помош на завртки), тогаш изборот зависи од градител, бидејќи секоја завртка со мијалник е херметички запечатени од страна печ технологија која не треба посебен еластичност.

fasteners2

Меѓутоа, ако сите елементи на покривот да се направи на свој, а веб-материјал треба да интерконекција заварување процес, тоа го прави смисла за купување на не-армирано мембрана. Но, треба да се напомене дека производството на делови за покриви бара извесно искуство и вештини и трае премногу време.
  Па понекогаш е подобро да се купат подготвени ролни армиран материјал и збир на празни места за него, отколку да се расипе скап филм и отпад драгоцено време.
  Како што е наведено погоре, засилен мембрана се карактеризира со присуство во својот состав посебен мрежа, на пример, LOGICROOF мембрана, која е зајакната со полиестер мрежа.

Предности и недостатоци на покривни мембрани

krovlya-iz-pvh

ПВЦ кров, како и другите видови кров, има свои предности и недостатоци. Предности вклучуваат:

• Висока отпорност на промена на температурата.

• Способност целосно да ги задржи своите својства во мраз и топлина.

• Високата јачина и отпорноста кон влага овозможуваат мембраната да издржи поголеми оптоварувања: голем слој на снег, притисок од град или обилен дожд.

• Лесен и едноставен за инсталација и поправка. Целата работа може да се изврши независно од температурата на околината.

• Единствена комбинација на својства на пареа и хидроизолација не дозволува користење на дополнителни скапи материјали (супердифузни и водонепропусни филмови).

• Долг работен век. Поправка на покривот ќе биде потребно (ако воопшто) најмалку по 30-50 години на непрекината услуга. Таквата обвивка не 'рѓа, не оксидира, нема да дамка. Мембраната не ја отстранува бојата, неговата површина не ги расипува птиците.

• Безбедност од пожар.

• Благодарение на неговата мала тежина, филмот може да се транспортира без проблеми и да се подигне на височина.

• Мембраната може да се монтира дури и на врвот на стариот слој, по чистење и сушење.

• Висока брзина на инсталација - до 600 m² материјал може да се намести според смена.

• Минимум зглобови.

• Мербениот покрив е еден од најдобрите методи за водоотпорност на една зграда.

Недостатоците на овој материјал се многу помали, но, сепак, тие се:

• Мембраната за покривот не е многу отпорна на растворувачи.

• За да се постигне висока еластичност на материјалот, производителите додаваат прилично голем број на пластификатори (до 40%), чија испарување е токсичен. Покрај тоа, со интензивно испарување на пластифицирачките супстанции, својствата на материјалот значително се влошуваат.

• Друг недостаток - со текот на времето, материјалот ја губи својата боја. Колку повеќе време поминува, толку повеќе мембраната се обезцвети.

• Висока цена. Денес, на кровната ПВЦ мембрана, цената, благо речено, каснува. Овој материјал е достапен само за богати бизнисмени и богати граѓани. Сепак, неговата употреба е повеќе од оправдана од финансиска гледна точка, бидејќи извршените поправки на покривот се исплаќаат со одмазда. Нема потреба да се расклопува стариот покрив или да се поправи ферментот.

Карактеристиките на уредот на покривни мембрани можат силно да влијаат на изборот на купувачот. Понекогаш едноставно е невозможно да се купи саканиот материјал, бидејќи едноставно не се вклопува. На пример, една од главните недостатоци на TPO обложувањата е нивната ниска еластичност. Сепак, тие се најдобри меѓу сите полимерни кровни материјали за да издржат негативни температури. Во недостаток на EPDM материјали е потребата за лепило сврзување со користење на специјална лента. Јачината на таков зглоб е многу ниска во споредба со заварени споеви. Иако EPDM мембраната е понекогаш достапна за продажба, покривот на кој се врши со заварување. Мербениот кров најчесто се користи за покриви на станбени згради и јавни претпријатија. Овој тип на покрив најдобро одговара за рамни или ниски агли покриви.

Мембранска технологија за монтирање на кров

WP_20150226_11_52_10_Pro

При инсталирање на огромното мнозинство на полимерни покриви, врската е заварена, како најсигурен и издржлив начин на врзување на платно. Во исто време, се користи рачна или автоматска опрема за заварување, со помош на која може да се заваруваат листови со топол воздух.

1454310286foto2_big

Сепак, некои видови на мембрани можат да се спојат заедно само со помош на специјални растворувачи или лепливи ленти.

7340071

Друг начин на поставување на покривни мембрани е механички. Во оваа листа што се преклопуваат не е помал од 12 сантиметри, завртки се зезнав заедно со специјални фитинзи и места нарезници херметички затворен.

Важно: ширината на млазницата за рачно заварување на мембраната не треба да биде помала од 4 сантиметри. Самата млазница треба да биде чиста и без оштетувања.

208006586_4_644x461_fen-dlya-svarki-PVH-membrany-krovli-laynera-basseyna-biznes-i-uslugi_rev001

Веднаш пред работа, машината за заварување се загрева до температура од 550 степени.
  Ако работата е направена самостојно, тоа не е болно да се практикува малку. На веб-сајтот можете да најдете соодветно видео за теоретско познавање.

За обука, треба да земете две мали парчиња мембрана и обидете се да ги поврзете заедно. Прво, треба да го напишете минималното преклопување од 6 см. По загревање на уредот, направете точка прилог на споеви.

22042009644

Важни :. Во "поле" услови кога се работи со целиот веб ширината на преклопување треба да биде повеќе од 6 cm Материјал prihvatyvayut pointwise не распоредени повеќе од 50 см млазницата за време на операцијата е поставен во однос на веб под агол од 45 ° .. Не е неопходно да се брза, сите активности мора да се направат точно и непречено. Во никој случај не треба да притискате премногу напорно на површината и да направите остри и безгрижни движења.
  Како показател дека сè оди десно, може да се појави малку забележлив чад на белузлава боја.

Кога се користи рачна машина за заварување, потребно е да се провери точноста на поставките, состојбата на млазницата (мора да биде чиста) и аголот на наклон пред работа. По ова, загреаниот апарат е поставен во правилната положба во однос на мембраната. Понатаму движење смирен доверба се врши линија преку дејствување на споеви на топол воздух, а потоа веднаш валани цвест мали силиконски ролери.

Gt;

После тоа, треба да ја проверите силата за сила. Ако се обидеш да го скршиш шевовите, ако мембраната е искинато, тоа значи дека температурата е превисока, платното не се поврзува правилно.

Ако цвест заварување не е формирана, и двете површини се едноставно залепени - температура заварување машина е премногу мала.

Платно растргнат во близина на споеви - заварени покриви мембрана е врши квалитативно, тренингот беше успешна, може да почнат да работат.

Важно: по спојувањето на ткаенините, потребно е да се провери квалитетот на рабовите. За да го направите ова, преминете го врвот на рамен шрафцигер - така што веднаш можете да ги идентификувате лошо подготвените области и да ги елиминирате идните протекувања.
Да се ​​биде 100% сигурен за затегнатоста на споеви, може дополнително да се третира со течен поливинил хлорид.

klei

Во однос на автоматската опрема за заварување за покривни мембрани, има многу предности над рачното: удобност, голема брзина, квалитет на готовиот спој.

Во отсуство на неопходно искуство, се препорачува да ги користите услугите на специјалисти - за да го зачувате сопственото време.

Завршени елементи на кров

0ce1e12f-93a0-4107-bbf0-25a52079e536_full

Еден од докажаните и добро докажани производители на кровни материјали на рускиот пазар е компанијата Техноникол. Membrane Technonikol е висококвалитетен производ со прилично демократска цена. Производителот ги снабдува мембранските кровни материјали со различни празнини од сите потребни големини. Ова ги вклучува: завршените агли, канали и други потребни за висококвалитетни детали за склопување. Ако сакате брзо да се воспостави полимер покривот, се препорачува да се купи готови делови и да побараат помош во специјализирана градежна компанија, која вработените ги извршуваат работата како брзо и на соодветно ниво.

Можеби сте заинтересирани за: