Како да го изберете вистинскиот овлажнител и како да го користите

  • admin
  • Јануари 21, 2014
Како да го изберете вистинскиот овлажнител и како да го користите

Овлажнител е наменета за оние кои се грижат за здравјето - и неговата сопствена земја и здравјето на своите најблиски. Овлажнител - тоа е многу лесно да се користи уред кој нема да бара некои посебни вештини, да го инсталирате. Едноставно вметнете приклучокот во штекерот и часовникот уживаат удобно микроклимата на сопствениот дом. овлажнител, исто така може да се направи со свои раце. Особено што е потребно во текот на зимата во загреана соби.

чистач на пареа и овлажнител

Во овлажнител пареа наликува на обична котел, така што од нив во ист начин како и од кујната котел, топла пареа излегува. Затоа, дури и ако не може да се прелива чиста вода во него, тоа е излезот ќе биде слободен од бактерии и бактерии, до точка на стерилитет. Таа, исто така им овозможува на употреба на единицата на пареа овлажнител како за терапевтски вдишување, како што беше потврдено од страна на своите бројни позитивни повратни информации од корисниците. За да го направите ова, овлажнител има пареа се наоѓа веднаш до излезот место специјални парна бања.


Пареа навлажнувачи - најмоќна изведба (во однос на другите), тие се во можност да произведе до 700 грама течност на час, што им овозможува да се одржува влажна и топла клима во зимски градини, оранжерии и пластеници и зголемување на влажноста во просторијата на 60 % па дури и повеќе.

Од најпопуларните модели Boneco-2031, Ер-О-швајцарската 1346 година, и Ер-О-швајцарската 1345.

За да се утврди износот на преостанатата вода во пареа овлажнител има изградено посебен знак. Ако водата во таа завршува, таа автоматски се исклучува.

Предноста на овлажнител од овој тип е отсуство на каква било потрошен материјал, се бара замена (замена касети и филтри). Сигурен овлажнител домување направени од специјални отпорни на топлина пластика.

Можете исто така имаат неможноста да се претвори во воздух овлажнител со капак подотворена водите на заливот.

На пареа овлажнител не случајно се превртел, таму е предвидено посебен дизајн, кој не дозволува да се случи ова. Исто така, тоа е опремен со удобен рачка за носење.

Меѓу недостатоците на овој тип овлажнител може да се нарече конзумирање на повеќе енергија отколку другите овлажнител. Исто така, пареа навлажнувачи на нема вграден hygrostat (уредот за одржување на посакуваното ниво на влажност).

ултразвучно овлажнител

За разлика од овлажнител пареа, овлажнител да имаат излез ултразвукови пареа не е топло и студено, како и нивните принципи на работа се значително различни. Но, тој, исто така, како и на пареа, прочистува воздухот (па дури и го јонизира), која ги отстранува непријатните миризби, прашина, чад од цигари, и така натаму.

Ултразвучното овлажнител за воздух работи на принципот на вибрации на високофреквентната мембрана, што дава ладна пареа во излезот. Ова дава можност за успешно користење во детската соба. Постојат многу позитивни критики за ова на интернет во светот.

Особено популарни модели како Vítek VT-1761, Vítek VT-1765, Vítek VT-1766, Boneco 7133, Boneco 7131, Boneco Boneco 7135 и 7136.

пареа на atomizer во ултразвучно овлажнител има ротирачки дизајн кој ви овозможува да се насочи на пареа излегува од неа во било која саканата насока и завртите надвор од местата каде што парот се непожелни (компјутер, мебел, ѕидови и сл).


Тоа е погодно и безбедно да се користи во оние области каде што има елементи за кои е потребна посебна грижа и одредено ниво на прифатливи параметри влажност (антички мебел, скапи тротоарите, вредни музички инструменти и така натаму).

Суштинската разлика од ултразвучно овлажнител парна е присуството на вградени hygrostat овозможува поддршка првично поставените влажност на воздухот во просторијата. Ултразвучното овлажнител за воздух автоматски се вклучува и исклучува за да одржува влажност.

Ултразвучните воздушни навлажнувачи обично се многу помали по големина од пареа навлажнувачи, но исто како што тие можат да ја зголемат влажноста во просторијата за повеќе од 60%. Покрај тоа, тие имаат поатрактивен и компактен изглед отколку, на пример, пареа. Ова дава одлична можност да ги поврзете на кое било место кое ви е потребно.

Ако во својот специјален резервоар е завршена, ултразвучниот овлажнител автоматски автоматски ќе се исклучи.

Меѓу недостатоците на ултразвучни воздушни навлажнувачи е потребата за редовна замена на филтерот со јонска размена на смола приближно на секои неколку месеци (во зависност од фреквенцијата на употреба).

Дополнително, ако водата во вашето подрачје е премногу тешка, тогаш периодот на употреба на филтерот е помал. Ако не го смените филтерот, ова може да доведе до фактот дека на мебелот, сите хоризонтални површини и ѕидови ќе паднат со допир на бело.

класичен овлажнител

При користење на овлажнител традиционалните саканиот внатрешна клима се постигнува со наоѓа во специјалната нето-испарувачот, постојано импрегнирана со вода од внатрешниот резервоар. Навивач го дистрибуира навлажниот воздух низ просторијата.

Популарни и популарни модели се Air-O-Swiss 2041, Boneco 1359 и Air-O-Swiss 2051.

Во традиционалниот овлажнител за воздух, не е потребен хигростат, бидејќи функционира според принципот на саморегулација. Освен тоа, не дава видлив прилив на пареа на излезот, што не го привлекува вниманието на малите деца (или домашните животни) кон него. Исто така, предност е тоа што визуелно е видлива количината на вода во воздухот навлажнувач на воздухот. Но, дури и ако водата истекува и вентилаторот работи, тоа нема да влијае на неговата изведба и на животот на овлажнител.

Во класичниот овлажнител за воздух, по правило, постои специјална аромокапсула (со исклучок на модели како Boneco 1359 и Air Comfort D-290).

Меѓу недостатоците може да се нарече неможноста да се подигне нивото на влага во соба на повеќе од 60% и со заменливи филтер со својот живот, за околу еден месец Филтер Мет 2541.

Како да изберете овлажнител

При одлучувањето за тоа како и што треба да изберете овлажнител, мора да се обрне внимание на овие податоци овлажнител е наведено во листата со податоци, како област сервира од страна на соба (стан), во кој се планира да го инсталирате. Овие податоци (површината на просторијата и способноста на хидратантот да им служи) треба да се совпаѓаат. Тоа е, ако пасошот на воздух-навлажнувач покажува дека е способен целосно да го навлажнува воздухот во просторија до 30 m 2, и вашата соба одговара на овие параметри, тогаш сте направиле вистинскиот избор - овој уред ви одговара.

Исто така важен индикатор е и капацитетот на садот за вода за навлажнување, мора да биде најмалку пет литри. Тогаш воздухот во спалната соба ќе има соодветно ниво на влажност во текот на ноќта. Во спротивно, треба да се разбудите, да станете и истурете вода во садот.

Па, ако на воздухот навлажнувач е инсталиран сигурен тајмер за исклучување. Потоа, независно, без ваше учество, ќе се исклучи по поставеното време.

Но, како знаеш дали просторијата е доволно навлажнета, дали има недостаток (или вишок) на влага? Ова ќе му помогне на вградената функција да го одржи саканото ниво на влажност. При купувањето, не заборавајте да прашате за тоа од продавачот во продавницата.

Квалитативни овлажнител помага во одржување на потребните микроклимата во стан (или куќа), кои ќе служат како одлична превенција од респираторни и кожни болести.

Овлажнител со своите раце

Во зима, воздухот во загреаните простории е премногу сув, неговата влажност не се зголемува над 40% (со стапка не помала од 60%). Ако во продавницата нема можност да купите квалитетен воздух навлажнувач, можете да го направите од сопствените материјали со свои раце. Постојат многу опции за само-произведен воздух навлажнувач за употреба во грејната сезона.

Така, тоа е потребно да се намали од конзервирање калај две електроди 100 × 30 mm и лежи помеѓу две попречно тесен гумена заптивка, оставајќи празнина помеѓу електродите од околу 7-8 mm. Тогаш е неопходно да се зацврстат овие две електроди во местата на дихтунзите со гумени прстени или дебели памучни нишки (лен).

Потоа, електричните жици мора да се лепат на плочите, кои потоа мора да се извиткаат, да се изолираат и да се направи електричен приклучок за нив.

Произведени уред треба да се стави на дното од стакло или керамички опрема со широк врат, да го пополнат со вода од чешмата речиси целосен пресврт и овлажнител во мрежата. Преку јазот помеѓу електродите ќе има струја, водата ќе се загрее и ќе се вари, влагата на воздухот во просторијата ќе се зголеми. Од време на време треба да се додаде вода. Ако водата врие, ништо нема да се случи, бидејќи електродите на уредот се голи, електричното коло ќе се отвори и уредот ќе престане да функционира.

Всушност, постојат многу опции за производство на воздух навлажнувач со свои раце. Изберете своја и дејствувајте!

Можеби сте заинтересирани за: