Како да им овозможат на автомобил поправка продавница во гаража

  • admin
  • 20 Мај, 2015
Како да им овозможат на автомобил поправка продавница во гаража

Ако сте еден работник, знаеш автомобилот внатре и надвор и сакаат да започнат свој сопствен бизнис - Организирање гаража под на поправка продавница автомобил, се создаде удобно услови за работа, а ние ќе се покажам во овој напис како правилно да им овозможат на гаража под една продавница за поправка на автомобили.

Што треба да се направи првата

И тоа е потребно прво да се утврди финансискиот капацитет и врз оваа основа да се купат гаража или соба во областа на гаража што ви овозможува да им овозможат на место за автомобил поправки.

Не само јама набљудување нужно мора да биде, но elektropodemnaya апарати, како што дигалка, дигалка и крик.

Во собата треба да биде најмалку 2,5 метри, на подот мора да биде поставен на 20 см. Над нивото на патот, и на слободен автомобил влегува во гаража, ќе се применуваат рампата.

Ефикасно користење на просторот за работилница или гаража DIY DIY идеи

На подот во гаража секогаш треба да биде над нивото на патот, така што за време на обилните врнежи од дожд, вашата гаража не е вклучен во базен.

Следното прашање на кое што сакате да се обрне внимание - тоа е целта.

На најзгодно опција е пресек врати како пресек врати се отвори и да се оди на таванот, тие не заземаат простор во предниот дел на гаражата.

Слично се олицетворение и ролери портите, тие имаат иста предност во однос на шарки врата, како отворање рана на тапанот, поставен во близина на таванот.

И пресек и тркалање порти се контролирани автоматски.

На следната задача - уредување на дренажа од покривот на гаражата, за да се прилагоди за вентилација во гаража.

Како да се направи дренажа на водата од покривот на гаражата

Во текот на изградбата на гаражи, избрани од повеќето економски и практични опција покрив - имено, решавање на рамен покрив.

Посебни видови на кровови

Од покривот е рамен, тоа може да се акумулира во вода и се стопи снегот, а ако не пропуштаат вода и одвод се направи погрешно, влага акумулира под вцепенен на покривот, и поради тоа, на ѕидовите се навлажни, што може да доведе не само да го совладате непријатност, но, исто така, развојот на габи.

Ако гаража се гради на свој, тоа е потребно да се направи покрив со благо да се исцеди водата, да бидат сигурни да ги инсталирате олук со отстранување на мала оддалеченост од ѕидот за да се спречи вода вториот круг од изборите на ѕидовите.

Од покривање на покривот на гаражата подобро и како, што материјал: изградба, опции, дизајн

Кога поставување на хидроизолација на зглобовите треба да се направи се преклопуваат најмалку 20-30 сантиметри.

На кровови не треба да биде депресии и испапчен, протокот на вода мора да биде бесплатно.

Како да се направи вентилација

Ако сакате да работат безбедно - обрне внимание на добра вентилација, како и во гаража се издувните гасови, Сам, запалива течност. вентилација со постојана циркулација на воздухот во внатрешноста на зградата.

направи вентилација во гаража

Природни правилно извршена вентилација можат да циркулираат сите волумен на воздух.

Обично се смета за оптимално поставување на дното на ѕидот на местото на аранжманот Duszniki вратата и да ја инсталирате пропустливи цевка на спротивниот ѕид.

И Duszniki, и пропустливи цевки мора зима, температури под нулата, за да се задржи топлината, zakryvashek инсталацијата.

Како да се направи влезот во гаражата

Ако гаража кат е над нивото на земјата, со цел да влезат мора да се направи конкретен слепи област.

И ако нивото на подот се наоѓа под нивото на земјата, на пример, вграден во гаража на куќа - потребата за дополнителни систем за одводнување.

ИТНА. Куќа без провизија

Во случај на течна вода, систем за одводнување е да обезбеди отстранување на влага.

Vstoennogo кат на гаражата треба да бидат склони да не повеќе од 20 *, во спротивно може да се појават проблеми во студената сезона со заминувањето на гаражата на ледените Конгресот.

Инспекција јама гаража

Инспекција јама - неопходен атрибут на секоја гаража, но можно е на ниво на подземните води под 2 метри.

Ако нивото на водата е повисока, нема да им помогне на сите ленти и инспекција јама ќе ги собира вода.

Гаражи Продажба PGA-16 (Shlyuzovsky 11Д) Инспекциски јама, подрум, фото 5 Волгодонск SLANET

Инспекција јама треба да биде подолг од телото на автомобилот, инаку проблеми поправка со пенетрација во јама.

Длабочината на јамата инспекција треба да дозволат да неговата целосна висина и ширина мора да се обезбеди слободен пристап до дното на автомобилот.

Од безбедносни причини, кога на набљудување и не се користи, тоа треба да бидат покриени со дрвени штици.

Како да им овозможат на гаража кат

Најевтиниот материјал за подот е конкретно.

Но, по некое време бетонски слој апсорбира различни течности и мирис на машината се појавува во гаража.

Како да се направи на подот во гаража со рацете - Можи

За да се спречи мириси, бетон препорача посебен процес импрегнации, импрегнација создава бариера филм и течноста не навлезат.

Поскапа опција е керамичка плочка кат, тоа е издржлив, не апсорбира течноста, има пристоен изглед и лесно се отстранува по употребата.

Во моментов, зголемената популарност стекна саморазливни подове, ги користат да се создаде совршено мазна и издржливи подни облоги.

На ѕидовите на гаражата

Ѕидовите на гаражата, за време на операцијата имаат одредена оптоварување во форма на промени во температурата со отворање и затворање на гаражни врати, меѓу другото гаража ѕидови се во областа на висока опасност од пожар.

Најевтиниот еден е малтерисување и боење на ѕидови отпорни на хемиски и термички ефекти боја.

отколку да sheathe ѕидовите на гаражата

Вториот најпопуларен еден е керамичка плочка со кои се соочува ѕидови на половина од висината и половина боја.

Современи материјали е метал обвивка - напредни сопственици sheathe ѕидовите на оваа обвивка по целата висина.

Ако под метал обвивка стави греалка, тоа создава дополнителни топлинска изолација.

инженерски услуги

Тоа е задолжително елемент гаража оган штит

Октомври 2014 година Обновената на сопствените Page 11

Посебно внимание треба да се посвети на осветлување гаража, осветлување треба да биде еднолична, и покрај тоа, мора да се обезбедат дополнителни одделни извори на светлина, особено на хаубата од автомобилот и во набљудувањето добро.

Кабел за напојување треба да бидат дизајнирани за одреден капацитет, сите врски мора да биде безбедно zaizolirovanny мора да има доволен број на места мора да се монтира основа, треба да се исклучат адаптери и полнила.

Правилно изградени и опремени гаража ќе ви помогне да се создаде удобна работна средина во приватна гаража.

Можеби сте заинтересирани за: