Насловна стаклена градина, како да се направи стаклена градина во стан, корисни совети

  • admin
  • 12 март 2015 година
Насловна стаклена градина, како да се направи стаклена градина во стан, корисни совети

За појавувањето во стан агол со расте и цветни растенија, речиси сите сонуваат. Солидни дизајни за стаклена градина за одгледување на краставици и домати се погодни исклучиво за приватни домови и вили. И како сакате да имате мала цвеќе во домот! Како да се изгради свој стаклена градина во станот?

Која соба може да се користи како стаклена градина

Во поглед на расцутената и добро уредена стаклена градина, едно лице секогаш има позитивни емоции. Ако растенијата се удобни, тогаш за сите околу нив ќе им биде пријатно.

oranzhereja_doma_svoimi_rukami_1

Можеби тоа е причината зошто има природна желба да се изгради стаклена градина во "дома", односно во урбаните апартмани. Доколку се исполнат одредени услови и услови, домашната стаклена градина може да стане изолирана просторија, балкон или стаклен чардак.

piccole-serre-househe-720x540

Стаклена градина е вештачки екосистем дизајниран да расте растенија или цвеќиња. Стакувањето во станот е еден вид зимска градина. Домашни оранжерии се направени од пластика или стакло, внатрешниот воздух се загрева, создавајќи ја потребната микроклима.

domashnjaja-oranjereja-smeg-sdp20

За да се загрее почвата и растенијата користете инфрацрвено зрачење. Што треба да се направи со свои раце во собата не е збирка на садови и саксии со цвеќиња и растенија, како и високо-одделение градина?

огород-на-балкон

Корисни совети

Традиционално, лоѓите или балконите се користат за да се создаде градина или стаклена градина. Но, ако погледнете внимателно, можете да земете соодветно место во мала соба. За ова, се користат повеќеслојни полици. Сепак, не се занесувајте со создавање на дебели грмушки на растенија во саксии со различна боја и облик.

e61feaaa79d0-550x467

Градина во шише или мини стаклена градина

Модерен мини затоплување во затворен простор не е нов феномен. Каприциозната мода постојано се враќа на создавањето на флорариумови растенија во различни стаклени контејнери. Стил и оригиналност на "Градина во шише" е силна затоа што во текот не се само празни шишиња или лименки, но, исто така, аквариуми тркалезна форма или тенџере Червенокоремна ракија очила.

Слика 33

Опциите на таквите мини оранжерии се одлична декорација за канцеларија или десктоп. Садењето и последователното згрижување на растенијата е едноставно - поставете го садот на светло и отворено место и вода. Но, душата копнее повеќе возрасни и мистериозни дизајни, како што се зимска градина и домашна стаклена градина.

Сад-v-butylke-minioranzhereya

Каде да се започне со аранжманот на стакленички

Да започне со тоа, дека љубител на природата може да биде само добар и работлив човек, затоа што секој ден ќе треба да се грижи за растенија: наводнување, прскање, извадете штетници и умираат филијали или стебла.

ex27

На стаклена градина на куќата се бара создавање на минијатурен екосистем за цвеќиња и растенија. Екосистемот за растенија се базира на услови: светлина, топлина, наводнување и вентилација. Можете да купите специјална опрема која автоматски создава услови за растенија. Секако, ќе треба да одлучите кои растенија или цвеќиња планирате да растат во стаклена градина.

Слика 7

Корисни совети

Препорачливо е да создадеме стаклена градина со свои раце од непретентни растителни видови или цвеќе. Ова се брзо растечки и цветни примероци кои можат да растат со скромно наводнување и осветлување. Размислувањето за потенцијалот на растенијата ќе го стимулира развојот на вашите ботанички способности и способности.

цветни

осветлување на стакленички

Главен услов за стаклена градина е создавање на природна светлина. Се разбира, осветлен стаклен балкон или балкон може да се смета за идеална опција. За организација на стаклена градина не бара плантажа на значителна големина и супер-скапи дизајн за локацијата на цвеќе или наводнување.

Слика 10

Постојано одржуваната температура и прилагодливото ниво на осветлување ќе создадат стаклена градина на цвеќиња или оранжерии. Кои се правилата за избор на светилки за осветлување на стаклена градина? Неопходно е да се изберат такви светилки:

• со исчезнати плафони (најтранспарентното стакло може да држи околу половина од пренесеното светло)

• со присуство на рефлектори, кои значително ја зголемуваат осветлувањето

• Заштитени од навлегување на капе вода или влага

• со можност за поврзување на тајмер со инсталирање на неколку режими.

891

Правилно подигање на осветлување и инсталирање, можете да уживате во мир и удобност, дури и во зима стаклена градина.

Опрема за куќни оранжерии

Направете стаклена градина во стан во градот може да се користи оригинален дизајн.

Слика 9

Почетна стаклена градина може да се направи во форма на изградба на куќа со убав транспарентен отворањето на "покривот" и "влезови".

Слика 48

Внатрешното полнење на "куќата" ќе биде следниве елементи:

• Рамка од не'рѓосувачки челик со димензии 76.4х73.6х20 см.

• челични шини за прицврстување на рамката и стаклото

• "домашна" облога (калено стакло со дебелина од 3 мм)

• 4 LED бели светлосни лампи

• цевка за прскање

• сензори: влажност, температура и светлина

• далечински управувач

• стои со железни емајлирани противтези, со големина 78x74x20.

Слика 8

Домашната стаклена градина е составена на следниов начин:

• во челичната рамка на ребрата поставете го подготвеното стакло

• "куќа" е инсталирана на штандот со противтежа и зајакнува

• Инсталирајте сензори, цевка за прскање и LED светилки

• монтирајте го фотосензитивниот елемент

• Дејството на сензорите се проверува користејќи го далечинскиот управувач.

Image 49

Оригиналноста и стилскиот дизајн на домашната стаклена градина правилно ќе одговорат на прашањето: "Како да направите стаклена градина".

Корисни совети

А куќа стаклена градина или зимска градина во стан треба хармонично да се создаде здрава атмосфера. За декорација на стаклена градина потребно е да се пристапи земајќи го предвид фито-дизајнот. Атрактивноста и прецизните форми на цвеќе и растенија не треба да паѓаат надвор од општиот ентериер, а стаклена градина треба да биде светла и експресивна.

parnik-v-kvartire

Можеби сте заинтересирани за: