Кои подни светилки или подна лампа да изберете за вашиот дом, корисни совети

  • admin
  • 19 август 2015 година
Кои подни светилки или подна лампа да изберете за вашиот дом, корисни совети

Светлото осветлување не е секогаш во право, во вечерните часови сакате удобност и спокојство. И како што знаете, во самракот е полесно да се опуштите. Затоа, работат на дизајнот на куќата. дизајнери се обидуваат да се потенцира во секоја соба место за релаксација и во тоа, тие се со помош на подни лампи.

Која е предноста на подна светилка или подна светилка?

За разлика од ѕидната светилка, подната светилка не бара фиксирање.

Ние купи кат светилка ви се допаѓа, не може особено ја спушти слушалката, плашејќи се дека голем број на светилки во светилка кат ќе се зголеми потрошувачката на енергија, согласно современите LED светилки совршено се реши проблемот на заштеда на енергија и LED светилки да се купи добар квалитет е можно во компанијата Гаус, тука можете да го купите вистинскиот производ во вистинскиот асортиман. Избираме место за подно светло во близина на штекерот - го инсталиравме и го приклучуваме и го подготвуваме.

Дополнително, подна ламба, доколку е потребно, секогаш може да се премести на друго место.

Важен фактор, за разлика од табеларна светилка, за подна лампа не му е потребна ноќница или маса.


Модерниот минималистички, на пример, во дневната соба, каде што има голем седење - тоа е многу важно: се стави еден кат светилка, вклучи и да чита или легнете, сите без проблеми.

Во модерен ентериер, подната светилка е во состојба да создаде пријатна атмосфера и модерен изглед.

Видови на подни светилки

Кат светилка или светилка кат - структура на висока нога-стојат и нозете може да биде неколку - сето тоа зависи од вкусот на дизајнерот, нозете крунисан покритие или сенка, тие исто така може да има неколку.

Плафони или светилки може да бидат стакло, пластика, метал, ткаенина и сл.

Обликот на светилки е многу разновидна, кои се движат од сферата, конусот и на различни геометриски форми или во форма на цвет.


Светилки може да бидат насочно, дифузно и рефлектирано светло.

Со насочен светлата светилки во можност да го промени правецот во емитувањето на светлината, стандардните светилки под такви добро прочита, плете, пишувате, итн

Расфрлани светилки имаат нијанси во можност да се еднакво ги растера светлината и го пропушти - тие се во мракот што може да се создаде пријатна атмосфера во вашата соба.

Светилките со рефлектирана светлина имаат моќен прозрачен флукс, кој е насочен кон таванот или ѕидовите. Рефлектирајќи ја светлината рамномерно ја осветлува собата.

Во зависност од вашите потреби, изберете подна светилка знаејќи каде светлото ќе биде насочено.

Избираме подна лампа во стилот на вашата соба

Подна светилка е еден од главните елементи што веднаш го фаќа окото.

Затоа, треба да изберете подна лампа во врска со вашиот ентериер.

Подни светилки во стилот на уметност декото погодни за било кој класичен и модерен ентериер.

Светилки или плочи на такви подни светилки често се прошируваат на врвот, тоа се високи, благородни и масивни подни светилки.

Футуристички или модерни подни лампи совршено ќе одговараат на ентериерот во стилот на хај-тек, минимализмот. Подножјето на таквите подни светилки обично е закривено, а металот за овие светилки е главен материјал.

Plafond обично е направен од стакло, поевтина опција од пластика. Бојата е обично бела, сива или црна.

Соби направени валидни или гламур барок бараат луксузни видови на ламбата: тоа може да биде направен од нерѓосувачки челик со балдахин од стакло или кристал, како и ткаенини направени од присуството на кристали.

Ова е богата, често црна со сребрена боја светилка. Ако собата е направен во класичен внатрешноста на палатата, целата декор е антички, и светилка е избран одговара со месинг база и абажур направени од скапи материјали.

За соба на детето, светла кат светилка избран, во согласност со вкус на детето и во зависност од тоа дали е момче или девојче.

Ако одлучите да дава светлина во вид на кат светилка и не знаат стилот на иднината дома - купување на класичниот модел на вообичаената форма, сенка треба да бидат воздржани бои - светилка кат ќе се вклопат во секој агол.

На кое место е подобро да се стави подна светилка

1. Torsher секогаш се стави во рекреација област.

2. Во областа за читање.

На локацијата на подната светилка може да биде удобен стол и мала маса.

Понекогаш, подната светилка е опремена со полици и може да се користи како масичка за кафе.

Доколку станот има библиотека, вообичаено содржи маса и фотелја, може да стои столна ламба на масата и подна ламба зад столот.

Во дневната соба, за да создадете удобност, можете да поставите повеќе од една подна лампа и две. Во овој случај, подни светилки треба да бидат исти - тие можат да бидат поставени на двете страни на софата или огништето.

За спалната соба, подната светилка служи како светилка за кревет - особено релевантна за мала спална соба, бидејќи можете да направите без маса. И ако има креветче, тогаш подната светилка се поставува на другата страна од креветот.

За подно светло во спалната соба е многу важно да има контрола на нивото на светлина.

Во трпезаријата кат светилка се наоѓа во близина на маса, и светилка сенка треба да бидат топли бои, која ќе подготви јадење изглед повеќе апетитот.

Како да се оживее внатрешноста со подна лампа

Ако собата изгледа досадно - изберете светла подна лампа, таа треба да биде висок и многу забележлив објект.

Во бојата на алатот, изберете ги истите светли мали влошки или вазни. Можете да поставите две или три убави, идентични подни светилки, но различни во висина.

Мулти-ниво светилки изгледаат многу импресивно не само во вечерните часови туку и во текот на денот.

Ако успеа да се купи светилки во форма на светилка кат, маса светилка и ARBs еден дизајн - можете да се создаде уникатен ентериер. Со поставување на светилката во огледалото - го зголемувате осветлувањето на просторијата.

Бојата на алатот може да биде избрана за бојата на мебелот и текстилот.

Универзалната абажурна ламба може да биде бела, сива или крема боја.

Може да бидат заинтересирани: