Како да се изолира влезната дрвена врата со свои раце? Како да се изолира влезната метална врата во приватна куќа?

 • admin
 • 7. октомври 2016 година
Како да се изолира влезната дрвена врата со свои раце? Како да се изолира влезната метална врата во приватна куќа?

Слабости во куќата, преку која остава доволно топло. Особено многу топлина може да избега преку влезната врата. За да дознаете како можете да се изолира врати изработени од различни материјали, како и било каков материјал погоден за оваа намена, ќе ги покрие во овој член.

Затоплување на вратата на влезот метал

Метални врати имаат згреши изглед и добра сила. Тоа е причината зошто тие станаа популарни со потрошувачите.

Но, овие врати се ладно во зима, тие може да се замрзне и да бидат покриени со мраз. Сите - на ниска топлинска изолација квалитети. За да се спречи загубата на топлина е потребно да се затоплување.

изолација материјал е метална врата

Држете изолација може да се врати преку различни материјали:

 • минерални и рок волна;
 • полистирен пена.

Првата категорија на материјали има добра изолација својства, тоа е звучна изолација. Најголемата предност на минерална волна е за заштита од пожари. Единствениот недостаток ако се апсорбира материјал влага губи својот волумен, со што се намалува нивниот имот да се задржи топлината. Затоа, тие се препорачува за употреба во станбени згради со топла влезови, или во приватните домаќинства.


Пена се произведуваат во форма на плочи, па затоа е многу корисно за изолација. Можете да ги собереш на саканата дебелина на лист и го постави како врата за изолација. И двете категории на материјали совршено се справат со задачата. Вие треба да изберете најзгодно опција.

изолација за метални врати

Затоплување на влезната врата не само што ќе се намали загубата на топлина, но, исто така, служи како дополнителна shumoizolyatsiey.Na Денес на пазарот нуди многу материјали за топлинска изолација и сите од нив може да се користи за врати.

Размислете за најчестите:

Полифонот.  Тоа нема да се деформира и лизгачки врати на авионот. Овој материјал не апсорбира влага и експонати добра топлинска изолација. Сепак, тоа е повеќе погодна за изолација врати во еден стан, наместо на една приватна куќа, бидејќи врата со пена може да замрзне во екстремен студ. Исто така потребно е да се пополнат празнините помеѓу листови за време на инсталацијата компонента изолација пена лист.

uteplit-vhodnuju-ulichnuju-metallicheskuju-zheleznuju-dver-3-300x207

Пена добра опција за затоплување. Работата со него е лесна. Единствениот недостаток е уништувањето на пена гума под влијание на менување на климатските услови.

kak-uteplit-Двери-V-chastnom купола-svoimi-rukami-6-550x366

Минерална волна  добро чувана топлина и звучна изолација. Висок степен на безбедност на пожар. Недостаток е способноста да се апсорбира влага и да се изгубат нејзините својства. Исто така, со текот на времето, минералната волна може да потоне.

granit7777

Полиуретанска пена  е пена која се пумпа во вратата. Малку е веројатно дека ќе може да се спроведе такво затоплување и ќе мора да се сврти кон специјалисти.

002_IMG_55981

Покрај изборот на материјалот, треба да ја изберете соодветната дебелина на изолацијата. Најлесен начин да го направите ова е искуството. За различни врати има некои нијанси. Ако вратата е шуплив тоа е потребно да се разбере и да се пополни на избраниот материјал цврсто. Тешко е да се работи со врати без внатрешни шуплини. Во овој случај, внатре, рамка е монтирана, која потоа се полни со грејач и тапациран. Од наведените материјали, секој ќе може да избере оптимална врата за затоплување.

за самолепливи изолација врати

Сега на пазарот нуди голем избор на самолепливи изолациски материјали.

Надворешно тие претставуваат лента направена од:

 • гума;
 • пена;
 • поливинил хлорид.

Гума запечатување  повеќето универзални. Нејзината инсталација трае малку време. Исто така, тој не се плаши од влага, ненадејни температурни флуктуации. Отпорен на хемикалии. Поради овие квалитети, гумениот печат може да трае од 3 до 10 години. Просечната цена за пакување на заптивната смеса е 150-250 рубли. И неговата должина може да варира од 10 до 12 m.

uplotnitel-dlya-dverej-samokleyushhijsya

Пена касета  за изолација имаат ниска цена, тие се исто така лесно да се закачат на површината на вратата.

Но, постојат повеќе слабости за овој вид:

 • не давајте сигурна топлинска изолација, ладниот воздух може да навлезе во просторијата;
 • мал животен век.

Се верува дека изолација пена не е погодна за влезни врати, тие може да биде запечатена со само на внатрешни врати. Во просек пакувањето чини 100 рубли.

пена гумена смеса

Поливинил хлорид лента  Висока сигурност. Може да издржи екстремни температури од -50 ° С до + 70 век на материјалот е од 15-20 години. Единствениот недостаток е високата цена. Но, ако сметате колку пати ја менувате изолацијата од гума или пена во текот на овој период, ПВЦ материјалот ќе биде попрофитабилен. Во просек, цената на лента долга 5 метри е 250 рубли.

1618448

Друга од модерната изолација од лепак изолон. Материјалот е изработен од пенист полиуретан. Од една страна има леплива основа. Се продава во ролни. Изолирајте ја вратата со изолација не може да биде тешко, лесно е да се работи. Цената на овој материјал се движи од 10 до 160 рубли за метар квадратен. М. Не е толку евтин, иако не треба да заштедите на вашата удобност.

изолон

Кога било самолепливи изолација, се обрне внимание на рокот на траење на лепило, во спротивно вие едноставно не ќе бидат во можност да се инсталира.

изолација метал влезни врати со своите раце

Изолира на влезната врата под силата на секоја од нив е само потребно да се купуваат материјали и внимателно, чекор по чекор да се заврши работата.

Значи, за изолација на металната врата, ни требаат следниве материјали:

 • звучна изолација, можете да земете било каква дебелина од најмалку 3 mm;
 • изолација (минерална волна, пена, експандиран полистирен, пена гума);
 • лист од масло, честички или МДФ;
 • монтажна пена;
 • запечатувач;
 • течни нокти;
 • само-прислушување завртки.

Исто така ни требаат и следниве алатки:

 • електрична вежба;
 • електрична сложувалка;
 • шрафцигер;
 • рулет;
 • градежен нож.

Кога сите материјали и алатки се достапни, можете да продолжите со изолацијата на вратата. Целото дело може да се подели во неколку фази:

 1. Отстранете ја вратата од шарките и расклопувајте го. Во внатрешноста на вратата е поделена на сектор специјализирани цевки, тоа е за нив и ќе бидат поставени грејач. Со помош на рулет, неопходно е да се отстранат димензиите на секој сектор и да се исечат работните парчиња по нив. После тоа, профилирани цевки треба да се вежба дупки кои што може да помине на цевка од резервоарот со пена. Ова е потребно за да се пополни празнината на цевката.
 2. Инсталација на материјали. Првиот слој треба да се инсталира звучна изолација. Материјалот е прицврстен во сектори со течни нокти, уредно поставување. По префорсите на грејачот се поставени, а исто така и прицврстени со течни клинци до звучно изолираниот слој. Можете исто така да поставите слој на пареа бариера, иако ова е поважно за приватни куќи.
 3. Прицврстување на лист материјал. Лист од масло е монтиран преку наредените материјали. Во овој случај, неопходно е да се обезбедат отвори за рачката на вратата, окуларот и бравата на вратите.
 4. Конечната фаза.  Се состои од прицврстување на металната крпа до вратата и негово поставување на место.

Откако вратата е закачена на шарките, потребно е да се испита сè за празнини. Ако тие не се добри. Во спротивно неопходно е да се користат гумени заптивки, кои се залепени долж периметарот на вратата. Откако стекнале тесна подлога на вратата на кутијата за изолација работа може да се смета за завршена.

колаж28-600x397

Затоплување на влезот на дрвената врата

Дрвото има одлични својства на топлинска изолација, но треба да се изолира дури и дрвена врата.

Постојат неколку начини да го направите ова:

 1. монтажа на пломбата на вратата;
 2. запечатување на отворот на вратата со ролери;
 3. украсување на вратата.

Да разгледаме подетално секој метод:

Инсталација на пломби. Од тесното вклопување на вратата зависи од тоа дали куќата е топла или не. Прво, измерете ја кутијата, тоа е она што ви е потребно. Лепак печат е многу едноставна. Да започне со тоа намалување на парчиња на саканата должина, а потоа постепено отстранување на хартија од лепило слој точно да го закачите на кутијата. Потребно е малку време, и ефектот веднаш ќе се забележи.
Запечатување  ролки се доста едноставни. Потребно е да се земе тенка гума и да се свитка ролерот од неа. И неговата ширина треба да се совпадне со ширината на вратата. Потоа нежно ги заковајте малите нокти околу периметарот на вратата. Неопходно е да се види дека вратата и кутијата се во тесен контакт еден со друг. На дното на ролери е најдобро да се закачени на дното на вратата, ако ја поставите на прагот, тој ќе носат брзо.
Тапацир на вратата, можеби најдобра опција за затоплување.

За ова ни треба:

 • дермантин;
 • материјал грејач (памучна вата, пена гума, филц);
 • рулет;
 • ножици;
 • градење Спојувач;
 • декоративни каранфили.

На самиот почеток на работата, неопходно е да се отстрани вратата од шарките и да се постави хоризонтално на столиците. Исто така потребно е да се отстранат сите додатоци од него. Потоа треба да ја измериме потребната големина на изолацијата. Обично o е еднаква на големината на вратата со додавање на 5 см од секоја страна до полите. Ова е неопходно за Сит се вклопуваат да proemu.Dalee изолација вратата се распаѓаат на површината на вратата и се зацврсти на Спојувач во интервали од 10 см. Кога ви треба да се поправи на бои. Започнете подобро на врвот, постепено фиксирајте ги страничните делови. Во овој случај, на рабовите на материјалот потребен за да се наведнуваат кон внатре, така што ја покриваше полите на изолација. По ова, со користење на декоративни столпчиња, можете дополнително да го поправите тапацирот и да му дадете поубав изглед на вратата. Технологијата на загревање дрвени врати е прилично едноставна, секој може да се справи со тоа.

Неименуван

изолација комплет за на предната врата

За погодност на потрошувачите и заштеда на време, се нудат веќе подготвени комплети за изолација на вратите. Тие се множество, кое вклучува:

 • дермантин;
 • вата;
 • декоративни нокти;
 • инструкции.

Со овој комплет да се изолира вратата нема да биде тешко. Покрај тоа, сè во прирачникот е објаснето. Користејќи го, вие не само што ќе заштедите време да најдете и купите материјал, но сепак добиете убава и пријатна врата.

128.970

Изолација за врати

Речиси сите материјали се погодни за изолација на дрвени врати. Некои може да бидат залепени или споени со степлер. Други, пак, се подобро поставени во подготвената рамка на ребра, а потоа напивам бои или clapboard. Да разгледаме подетално, отколку што е можно да се загрее дрвена врата.

изолација за дрвени врати

За изолација на вратата направена од дрво совршено прилагоден:

 1. Пена - практичен и лесен за употреба материјал. Но, по некое време ќе биде потребна замена, tk. ќе почне да се распаѓа.
 2. Минералната волна - има добри својства на топлинска изолација. Недостаток е губење на волуменот под тапацирот, како резултат на слегнување.
 3. Полифонот - добро да ја изолира вратата. За нејзината инсталација, прво рамката е полнета од полиците, по што материјалот е поставен и плашт.
 4. Вата е најчестиот материјал за тапацир врати. Тој добро се загрева, иако со текот на времето ќе биде неопходно да се замени со нов.

Изолацијата мора да се затвори со завршниот слој.

Најчесто, дермантинот се користи за овие цели. Сега е широк избор на декоративни материјали. На пример, можете да ја декорирате вратата со панели на МДФ кои имитираат различни текстури. Можете да го приложите со обвивка и лак, или можете да создадете шема со декоративни каранфили. Главната работа е да се стави имагинација.

Оваа статија опишува како можете да изолирате метални и дрвени врати. Дадени се примери на материјали со нивната просечна цена. Користејќи го советот на статијата, можете лесно да ја одберете оптималната изолација и да ја завршите работата сами. Како резултат на тоа, вратата ќе биде изолирана, а во вашиот дом ќе биде пријатна. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за:

Како да го прилагодите металниот пластичен прозорец: прилагодување на листовите, замена на скршената рачка, ако рачката е ...
Топлинска изолација на таванот на куќата. Видови на изолација на таванот: лабава, ролна, плоча, течна полиуретанска пена ...
Дали ги загреваме темелите на куќата? Како правилно да се изолира фондацијата: вертикална и хоризонтална изолација ...
Топло електрични подови како пикап, уред, правила за поставување на електричното подно греење, поле ...