Кабинетот во стилот на Прованса, гардероба во стилот на Прованса со рацете - во фази

 • admin
 • 16 февруари 2016 година
Гардероба во стилот на Прованса, гардероба во стилот на Прованса со свои раце - во етапи

Тоа не е важно дека прозорците на куќата е модерна метропола, исполнет со вревата и шумот - во неговиот стан не е тешко да се создаде посебна, единствена топла вкус својствени во јужниот регион на Франција. Се разбира, ние зборуваме за Прованса, префинет рустикален стил, кој е во можност да им даде на сопствениците дома специјални удобноста и да се претвори куќата во вистински рај. Идеални услови за релаксација создаде меки пастелни нијанси на ѕидовите, оригинални слики на текстил, елегантен, светли, а понекогаш дури и бели мебел.

Мебел во стилот на Прованса, неговите карактеристики

Дизајн алтернатива дизајн вклучува употреба на стари, направени пред повеќе од сто години, мебел, ја служи повеќе од една генерација, се разбира, по соодветна реставрација. Овие можат да бидат маси и столици со резбани нозе, градите на фиоки и кабинети направени од скапи видови на дрво, секогаш насликани со траги од триење и абење.

Бела кујна

На возраст изглед направени за да се даде нов мебел, кој ќе се користи во создавање на внатрешни работи, фасадите симулираат траги од wormholes, оштетени боја и загуби. Избор мебел за декорација на куќи во стилот на Прованса, ние не треба да заборавиме дека тоа треба да биде не само функционални, но, исто така, игра некоја улога во декоративни внатрешни работи. Еклатантен пример за таква комбинација на комунални услуги и може да послужи како декоративен витрини.

shkaf_v_style_provans8

Убава гардероба во стилот на Прованса, каде што полиците се полни со елегантен скапи јадења, единствен стакларија и оригинални подароци може да биде вистински белег за внатрешни работи дневна соба или трпезарија. Но, тоа не треба да се заборави дека предметите на екранот во овој плакарот за сите да видат треба да биде избран мудро, вкусни стил во комбинација со главен фокус на дизајнот на собата.

shkaf_v_style_provans7

Димензии прикажување случаи можат да бидат различни, особено таванот висина може да се постигне или да биде од редот на една и пол метри, ширината на овие производи е обично се мали. Во продавниците мебел може да се најде лизгачки прозорци изработени од различни материјали, но шкаф во стилот на Прованса, се разбира, исто така, треба да се направени од дрво. Треба да се напомене дека цената на овие производи во мебел изложбен салон значителни. Поради желбата да се украсуваат вашиот дом ова парче на мебел може да доведе до идејата за создавање на кабинет со свои раце.

Покажи случаи во стилот на Прованса, како да се направи

shkaf_v_style_provans000

Модерни случаи дизајн приказ вклучува максимум од стакло и огледало површини, но повеќе погодна за Прованса е производ направен од дрво, добро направен, со дрвени полици, внесе некои строгост и врати со стакло. Овој оригинален кабинет ќе даде за внатрешни работи дневна соба со посебен карактер и шарм.

материјали и алатки за производство на кабинетот

shkaf_v_style_provans13

Во производството на кабинетот ќе мора да се користи:

 • лента мерка, владетел, молив,
 • шрафцигер, бонсек, вежба,
 • мелење и мелење машини,
 • шкурка, чекан,
 • шајки, завртки и подлошки за поврзување на делови,
 • лепак Joiner половина.

За производство на владата, можете да го користите природни дрво, иверица, со цел да се намали цената на производот - иверица. Застаклување вратите со чисто стакло.

shkaf_v_style_provans4

Празни места за полиците се намали од мебел одбор, честички одбор или МДФ, на задниот ѕид е најчесто направени од иверица.

shkaf_v_style_provans11

Иверица и отсечени решетката и капакот на лого, и за нозете, пожелно е да се користи високо-квалитетни, цврсто дрво, како даб. Материјал за владата може да се користи е различен, но пожелно е тоа да биде природен.

Како да се направи кабинет со свои раце

Пред да почнете со работа треба да се утврди обликот и големината на мебел предмет, на местото на нејзината локација во собата.

сочинуваат цртање

Следно, целата структура ќе бараат измислени ментално поделена на компоненти и секој се подготви на приемот на објектот.

10

Ако немате искуство на слична работа - можете да го користите посебни компјутерски програми, на пример - Основа-мебел. Вршење на цртеж треба да се забележи дека владата ќе застане во близина на ѕидот, односно, околу 5 см на ѕид простор ќе го окупираат столбната плоча. Ако тоа не се планира да се исчисти, на излез ќе биде ногата што висина ќе ја надмине висината на столбната плоча. Ако го направите кабинет без нозе, ќе треба да гримаса на вертикалните ребра од страна на столбната плоча.

Тоа е многу важно да се пресмета димензии на владата, за да се пресмета растојанието помеѓу полиците. Препорачаната дебелина на фиоката - 2,5 см, со должина од 1m. Се сомневаат во боја на производот не е потребно - идеална опција, кои природно се вклопуваат во дневната соба во стилот на Прованса е гардероба, насликани во бела боја.

жетви делови на производот

Ако може да се користи професионална машина за сечење материјали, тогаш тоа е можно да се изврши целата работа сами. Купи специјално за производство на кабинетот дрво машина е ирационален, тоа ќе биде полесно да се побара помош од професионалци. Спроведување пила дрво или иверица сложувалка дома vryad- да се успее да се постигне саканиот резултат - најмалиот грешка на крајот ќе се покаже значителен Покрај тоа, дрвени материјали кога сечење рачно склон да им даде оштетени. Пореален за вршење на работа со рака кружни пили, со rip оградата или шината.

shkaf_v_style_provans1

Од кабинетот е правоаголен дизајн, потребата да се подготви почетокот reechki кој ќе се затвори на краевите на панели измислица на страничните ѕидови. Во иднина, тие ќе треба да се даде заоблени форма. По добивањето на потребната должина Реики прилагодите нејзината големина, има веќе треба пила машина. Ние ги користиме на водич и образецот со кој да се усогласат на одборот. При сечење дефиниција се наоѓа во рамките на одборот.

shkaf_v_style_provans2

Откако потребниот број на празни места се третираат reechek electroplane или машини. Дали работата треба да биде со големо внимание, бидејќи и двете страни на кабинетот треба да биде паралелно еден на друг и совршено мазна. Да им даде мазна шини треба да биде подложен на мелење - тоа ќе помогне да се отстрани површина waviness кои обично остануваат по мерач, тие можат да создадат проблеми при вршењето на мелење.

shkaf_v_style_provans14

Обработените ребра се залепени на краевите на ѕидната плоча. Работата бара стегач. Со цел да не се натера површината на работното парче, ќе бидат потребни парчиња иверица. Ако во процесот на стегање делови ќе биде лепак може веднаш да се отстрани со крпа. Поврзувањето на стапките на приклучните точки треба да се направи под агол од 45 степени.

како да се изврши завршува мелење

Иако овој процес не е комплицирано и одземаат многу време, но квалитетот не може да биде потценет - невнимание може да доведе до нула резултат на сите нивни напори. Милс за релјефи мора да бидат правилно избрани, а теренот мора да биде јасно прикажан.

shkaf_v_style_provans9

Хранење празни места во рутер треба да се врши непречено, отстапувањето од страните е неприфатливо. Пред да почнете, треба да се практикуваат на непотребни градинарски железница, и во исто време се тестира функционалноста на машина. Откако ќе ги поставите потребните параметри, можете да почнете да ги обработувате полиците. Ако и најмала неправилност, тие треба да бидат сигурни да се отстрани со помош шмиргла (150 ронки) да се најдат по мелење на површината, ако тоа не е направено по сликарство тие ќе станат уште позначајно.

како да се инсталира задната комплет

Овој детал е најмалку забележливи, но многу важно - тоа има значително влијание врз тврдината на целата структура, затоа што на задната страна - ова е една од елементи за поврзување на целиот кабинет. Посвети посебно внимание треба да ги заврши своите внатрешни делови - тоа ќе биде видливо, неговата позадина ќе биде лоциран елементи, кои ќе се стави на поглед во случаи на екранот. Тоа е погоден материјал е иверица - тоа е лесно да се процес, тоа е лесно да се виде со рака, со користење на сложувалка, ако постои пила машина - можете да го користите. По сечење, треба да ги обработите рабовите на работното парче со шкурка.

shkaf_v_style_provans12

иверица може да се користи за производство на задниот ѕид, како и, но тоа има тежина значително, како и методи за нејзината монтажа посложена.

shkaf_v_style_provans15

За да се добие идеалниот тип на владата може да се прибегне кон купување готови компоненти, како што се фасади за кабинети како досадна и стаклен, тие се потребни во овој случај, можете да нарачате или купи готови во специјалитет продавница. Ако имате вештини на столарија - можете да се обидете сами да се справите со задачата.

продолжи до Собранието на кабинетот

Собранието треба да се изведува на рамна површина - инаку може да има нарушувања. Започнете со работа од фиксирање на страничните ѕидови до горниот ѕид. За да се спречи појава на нерамномерност на аглите на зглобовите, користете посебен агол.

Означените точки треба да се вежба дупка со пречник помал од пречникот на елементот за зацврстување. Потоа, со помош на овие елементи, деловите се повлекуваат заедно. Експертите велат дека еден од најзгодно практични елементи - konfirmat е да се поедностави процесот на стегање треба да го користите приложениот клуч.

shkaf_v_style_provans33

По монтажа на врвот на производот, можете да одите до дното. Не заборавајте да ги користите аголните аголни споеви треба да бидат совршено рамномерни. Е дел од подножјето на три кабинет, засенувајќи за "влакно" фрагменти прицврстете ги со завртки, подолу. Подолу фиксирање се врши на страничните потпорници, одозгора.

Повеќе детали во врска со принципот на собирање на случај од страна на рацете гледаме на видео:

полици

Монтирајќи го горниот и долниот дел на кабинетот, т.е. нејзината рамка, треба да се разбере инсталација на полиците. Ако инсталацијата се изврши по инсталацијата на задниот ѕид, задачата станува многу комплицирана. Полиците можат да бидат отстранливи, ова е дозволено ако не се многу оптоварени. Во овој случај, тоа ќе биде доволно да се вежба неколку дупки на соодветно ниво и тие се поправат полица поддржува.

shkaf_v_style_provans22

Ако предметите со кои тие ќе бидат исполнети со различни значителна тежина, тоа е најдобро да се закачите на полиците со користење на истите навртки, по можност во 3-4 поени на страничниот ѕид на секоја страна. На полиците собрани на овој начин ќе им даде сила и издржливост на целиот кабинет.

Потоа продолжи да го инсталирате задниот ѕид. За доста погодни за производство на иверица, 10 милиметри, како сврзувачки елементи може да се користи шајки, завртки, навртки или сечени пиштол. Пред одредување на задниот ѕид, ставете во преклопот, достапен на основата.

домување покритие

Исто така можете да ги користите завртките или завртките за да го прикачите капакот на куќиштето. Дупчат дупки за прицврстување строго врз основа точка во средината на рабовите на внатрешниот плочи, на страничните ѕидови.

корниз

За производство на декоративни предмети накит екранот може да се користи прачки, кои се користат за нивно склопување кастри blockboard поврзани под агол од 90 степени и да се купат готови од природно дрво лајсни. Прицврстувањето на конструкцијата се врши преку потпорните блокови со завртки и лепило. Слично на тоа, лајсни избрани за завршување на подрумскиот дел од кабинетот се прицврстени.

shkaf_v_style_provans16

врата

Во случај на фасада за владата не може да се купи како готов производ, вратата е направен од истиот blockboard што се користи за ѕидови, врати периметар Ивица работат коцки од природно дрво, со веб поврзувајќи ги со помош на спојници. За да ги инсталирате вратите, се употребуваат петелки за мебел. За тоа како да ја инсталирате вратата може да се види на видеото:

боење кабинет

shkaf_v_style_provans18

Се препорачува да се наслика секој детал од идниот кабинет пред да почне монтажата на производот. Прво, бојата се нанесува со широка четка, кога се применува слој е сув полиран површина третирани со буквар и обложени со уште еден слој на боја. Да се ​​направи на бојадисуваната површина поотпорни на механички стрес применети во текот на боја слој безбоен лак мебел.

shkaf_v_style_provans19

Бојата може да се користи акрилик, полуостров:

 • лежи лесно и висококвалитетно покривање може да се обезбеди дури и од неискусни работници,
 • кога бојата се применува, нема непријатни миризби,
 • времето на сушење на бојата е 8 часа.

За тоа како правилно да се примени бојата погледнете го видеото:

Ако сакате, дополнително го истакнуваат шкафче припаѓаат на стилот на Прованса, можете да ги красат слики, со користење decoupage техника, насликани во бела боја.

Изградени и украсени со свои раце парче на мебел ќе се разликуваат оригиналноста, тоа ќе се гледа мир и почитување на принципите содржани идеја. Впрочем, во стилот на Прованса не се прифатливи и не се природни печат и стриминг производство.

Можеби сте заинтересирани за: