Избираме опции за внатрешноста на верандата, како правилно да ги правиме, корисни совети

  • admin
  • 20 април, 2015 година
Избираме опции за внатрешноста на верандата, како правилно да ги правиме, корисни совети

Доста често, куќи се изградени на дворот со веранда. Со договарање на дача според вашиот вкус или според најновите модни новели, треба да обрнете внимание на дизајнот на верандата. Што се однесува до тоа како е правилно и интересно да се создаде дизајн за станбен дел од куќата, има доста литература, статии на интернет, видеа и слично. Темата на украсување на верандата е откриена во многу помал степен. Оваа статија ќе ви овозможи да ги научите карактеристиките и нијансите на процесот на создавање внатрешна веранда.

Што е внатрешноста на верандата, карактеристиките на веранда декорација во куќата

veranda_na_dache3

Всушност, верандата може да се нарече полноправна соба, наменета за трошење време во текот на летото. Покрај тоа, верандата е првото нешто што доаѓаат пријателите и роднините, со други зборови - ова е лицето на куќата. Од ова можеме да заклучиме дека внатрешноста на верандата на дача треба внимателно да се разгледа, во принцип, како внатрешност на која било друга просторија. Главната точка на која зависи декорацијата е дали верандата е застаклена или не.

veranda_na_dache9

Многу аспекти на дизајнот директно зависат од него. На пример, дали има смисла да се стави тапациран мебел, свежо цвеќе во вазни и слично. Внатрешноста на затворената веранда може да се организира на таков начин што служи во текот на годината како дневна соба. За да се дизајнира отворена веранда (исто така наречена тераса), ќе бидат потребни и други внатрешни работи. Нејзината најактивна експлоатација ќе биде само во лето. При изборот на мебел за терасата, вреди да се обрне посебно внимание на специјално дизајнираниот градинарски мебел со елементи за преклопување или преклопување.

Внатрешност на верандата

veranda_na_dache15

Изборот на одреден стил е првото нешто што ќе мора да се соочи при креирање на дизајн во било кој вид на простор. И на верандата и на терасата се исто така на оваа листа. Експертите веруваат дека во овој случај, стилови кои најмногу ја обединуваат територијата на чардаци, природа и природа, многу популарни денес: етнички, рурални или еколошки, се идеално прилагодени.

Материјалот за завршна обработка треба да биде избран со сета сериозност и разбирање на претстојниот товар. Бидејќи верандата е област без централизирани системи за греење, материјалите што се користат за завршна обработка мора да бидат неспособни за влага и чести промени во температурата. Во зима, процесот на амортизација е неизбежен. Како резултат на тоа, при користење на материјали кои не се наменети за работа на отворено, поправката ќе се повтори, во најдобар случај, за само неколку години.

Веранда декорација - ние избираме завршни материјали земајќи ги предвид работните услови

veranda_na_dache1

За таванот, градежен материјал, како што е drywall со подобрени својства на влага, е совршен. Исто така, ќе биде соодветно обвивка ПВЦ, чиј опсег е широко претставена на пазарот на градежни материјали. Просечната цена на овие градежни материјали се пресметува на просечното ниво на приходи на населението. Работата со него ќе биде задоволство, дури и неискусен градител - почетник ќе може да се справи со правилната монтажа.

Ständerwand

По таванот е подготвен, можете да продолжите до ѕидовите. Дел од ѕидот, кој е поблиску до подот, обично е покриен со пластични панели специјално дизајнирани за ова. По боја и текстура, тие се презентирани доста широко, па изборот на вистинската опција нема да биде тежок. Дел од ѕидовите од крајот на панелите и до таванот можат да бидат обоени со водоотпорна боја.

Бојата е подобро да се избере мека и не светла. Со избраниот природен стил, декоративниот малтер исто така ќе изгледа одлично. Исто така, експертите советуваат да се откаже од секаков вид позадина. Бидејќи дури и најмногу отпорен на вода нема да ја преживеат големата температурна разлика и висока влажност. На спојот на таванот и ѕидовите, первазната плоча е изработена од пластика, избирајќи релјеф и боја колку што е можно до таванот.

veranda_na_dache10

По завршувањето на работата со ѕидовите, можете да се справите со подот. Најдобро е да не се користат ламинирани и дрвени облоги. Тие исто така ќе бидат погодени од влага. Дизајнерите тврдат дека дури и специјално дизајнираниот ламинат со голема отпорност на влага нема да ги задржи сите нејзини оригинални квалитети со пад на температурата и високата влажност.

veranda_na_dache22

За подот на веранда плочки или линолеум идеално пристап. Треба да купите плочка дизајнирана само за подот, а по можност не и мала. Ќе биде полесно и полесно да се шири. Со минимално растојание помеѓу плочките, нивниот ѕидарски ќе изгледа речиси рамномерно. Зглобовите формирани при спојување на ѕидовите и подот можат да бидат покриени со пластична плочка.

Веранда во куќа

veranda_na_dache12

Како што веќе е наведено, чардаците можат да бидат отворени и затворени. Во секој случај, тие мора да добијат доволно сончева светлина или само дневна светлина. На отворената веранда, прашањето за светлината исчезнува сама по себе. Во затворен - сите да размислуваат и да организираат. Првото нешто што ми доаѓа на ум е инсталирањето на големи прозорски рамки, додека бројот на партиции треба да биде минимален.

veranda_na_dache8

Не мешајте со такви прозори и дебели завеси. Треба да ги изберете оние кои се во квалитетот на материјалот и текстурата да се вклопат во целокупниот стил на верандата. Ако е потребно, тие совршено ќе ви помогнат да се скриете од жешкото сонце. Исто така, за дизајн на веранда прозорец ролетни се погодни. Тие можат да бидат направени од природен материјал и вештачки, кои успешно ќе го имитираат природното. Главната работа е дека тие успешно се комбинираат со заеднички ентериер.

Ентериери на летните чардаци - што мебел да им даде предност

veranda_na_dache19

Областа на веранда најмногу се користи летото. Како резултат на тоа, мебелот на него треба да биде што е можно поудобно и удобно. Најчесто, за овој празник користете мебел, ткаени од лозата. Тој е еден од најпогодни за сите критериуми и параметри. Нема смисла во целосно пополнување на верандата со мебел. Треба да се запомни дека сè треба да биде умерено. Треба да бидат присутни само неопходни елементи за мебел.

За подобрување на оваа област ќе биде доволно:

  1. неколку столици или удобни столчиња;
  2. една маса, обликот на кој сопствениците можат да изберат независно;
  3. софа со средна големина.

Основното правило треба да биде следното: сите во еден стил и од сличен материјал.

Ако верандата е комбинирана со летна кујна

veranda_na_dache16

Идејата да се комбинираат на верандата тешко може да се припише на летна кујна со нови, но сепак останува интересна и атрактивна за многу сопственици на земјата куќи. За да се дизајнира комбинирана веранда, често се одбира стилот на гроздобер или земја. Ако има доволно слободен простор во просторијата, инсталирајте плоча, кабинети, биро. Но, ние не треба да се премногу се занесуваат опрема за готвење, сите се исти веранда - место да се опуштите, да се оптоваруваат своите специфични прибор и мебел, тоа не е потребно, тоа е подобро да се ограничи на најнеопходните елементи. Сепак, инсталацијата на декоративни соба тули печка даде посебен шарм.

veranda_na_dache18

Мебел за овие стилови, исто така, може да се користи плетен. Текстил треба да се користи исклучиво од природни влакна, украсени со стилизирани орнаменти. Да бидат релевантни површината на природно дрво, светла симулира гроздобер светилки гас или керозин, бронза свеќници.

Љубители на модерни стилови може да се подготви тремот на куќа во стилот на hi-tech употребени во овој современ мебел од Залагајќи се за светли кул бои, стакло и метал декоративни елементи. Наместо плочата, може да се користи за готвење, како и се вклопуваат во внатрешноста во стилот на hi-tech микробранова и мал скара. Мебелите треба да бидат едноставни и карактеризирани со јасни прави линии. Како градинарство можете да користите неколку високи растенија, на пример - дланки.

Се разбира, аранжманот на верандата на летна кујна ќе бара крстосување на дополнителни нејзиниот комуникации: снабдување со вода и канализациони системи, инсталација на отпадниот гас систем бара скара опрема. Без сомнение ќе биде неопходно да се електрифицира просторијата.

Дизајнот на таков ентериер ќе бара темелно планирање на инженерски системи и комуникации.

Која додатоци можам да користам кога украсувам веранда во селска куќа?

Одговорот на прашањето зависи од стилот што му беше даден предност. Меѓутоа, некои елементи можат да дадат поголема удобност при изборот на внатрешни решенија.

veranda_na_dache13

Најголемиот дел од овие додатоци се живи растенија. Големи примероци може да се стави во големи садови или кади во аглите на собата за мали саксии со растенија може да се изгради полици со фалсификувани рамка и дрвени полици.

Изборот на растенија треба да се врши земајќи ја предвид микроклимата во просторијата. Ако sundeck наоѓа на сончевата страна, тоа е подобро да се даде предност на растенија на светлината-љуби-сè и да се трпи, како што се: Coleus, розова, bougainvillea, lobelia, Петунија, pogonaterum.

Засенчена површина со Западот или северната страна на куќата ќе ви овозможи да расте убави цветаат streptokarpusy, azaleas, Spathiphyllum, tsitromimy, phlox, verbena, ageratum, качување растенија, исто петунии кои растат подеднакво добро во различни осветлување интензитети. Тоа ќе изгледаат одлично врамени живи растенија, вештачки мали vodoyemchiki со фонтани и водопади, се разбира, може да се користи во случај таа област тремот дозволува.

veranda_na_dache14

При донесувањето на веранда растенија треба да бидат свесни дека во собата не е конзерваториум, т.е. поумерено е да се води според принципот на умереност.

Експресивност и светлина ќе додадете веранда како слатки мали нешта како троседот перници, прекривки, столче покрива. Тие нагласуваат атмосфера на ситуацијата и брзо и лесно ќе го промени дизајнот на собата - тоа ќе биде доволно само да го замени на текстилни производи, од друга страна, има различна боја или текстура на ткаенината.

veranda_na_dache5

Исто така, важно е исто така опција избор на алтернативни извори на светлина од - во прилог на конвенционалните електрични светилки, можете да го користите оригинални светилка или свеќа сопствениците со свеќи - тие ќе им даде романтична вечер одмор или пиење чај на верандата.

Ако сакате, ѕидовите на верандата можат да бидат украсени со фотографии или слики, пожелно е нивните теми да одговараат на избраниот стил на внатрешноста.

veranda_na_dache17

Особено привлечна и удобна опција е верандската камина. Тоа ќе обезбеди простор со посебна атмосфера, особено во кул лошо време. Се разбира, потребно е многу простор за да се изгради.

Употреба за декорација на веранда сите можни предмети на декорација е неопходно да се смета дека секој од нив треба да одговара на избраниот стил и да се комбинира со други додатоци кои се планираат да се користат во истата просторија.

Можеби сте заинтересирани за: