Поправка на таванот со течни позадина, како да го направите тоа

 • admin
 • 03 јануари 2014 година
Поправка на таванот со течни позадина, како да го направите тоа

Декоративни свила гипс, повеќето добро познат меѓу фановите како "Течната позадина", е одличен материјал, совршено соодветни не само за ѕидови, но исто така и спектакуларен дизајн на површината на таванот. Едноставноста и ефикасноста на оваа декорација може да се спореди само со стандардот варосуваме. Специјални целулоза и хартија база со декоративни елементи и бои во прилог на таванот дизајн смисла на уникатност и ексклузивност и уникатна технологија на течен примена позадина издвојува посебна група од најатрактивните декоративни материјали.

Својства на течни позадина

домување поправка вклучува голем број на различни операции, но најинтересните и возбудливи тоа се смета завршувањето на сцена, за време на која сите учесници се очекуваат радосни моменти се постигне резултат. Одлучува за завршувањето на материјали денес е неверојатно тешко да се заврши регистрацијата на станови по изградбата на пазарот нуди безброј позадина, малтер, бои и други материјали. Лесно е да се изгубите во овој огромен асортиман. Најновиот тренд во развојот на дизајнот уметност, кој ви овозможува да се добие висок квалитет и неверојатно убава област е примена на течна позадина. На животната средина и заштита од пожар, стабилност, температура и влажност, лесен за одржување и поправка, и што е најважно, одлични израмнување својства се утврди можноста за употреба на течни позадина не само за површина по завршувањето Подобрување станбени тип, но летото домови, канцеларии, трговски центри.

Поради импрегнации метал и злато теми, фрагменти свила, волна и памук влакна, разни бои, декоративен малтер станува одличен материјал за декорација на површини и да се даваат оригиналната форма текстил. Создаде монохроматски површина и таванот со ефект на скапи ткаенина перде или класичен малтер, успешна комбинација на голем број на монохроматски парчиња, одлична имитација на елита сорти на природен камен - овие и многу други визуелни ефекти може да се добијат со користење на уникатната технологија на течни позадина.


Предности на течни позадина

 1. Изразот "течни позадина" во поголемиот дел од сопствениците дома поврзани со традиционалните позадина, но обучен само во градежниот бизнис лице знае дека ништо позадина течни тип заедничко со вообичаените ролна позадина немаат: тие не треба да се постават на подот, во голема мера подмачкан со лепак и да го прикачите на површината . Процесот на подготовка течност позадина за непосредна употреба е направен строго во согласност со инструкции и е правилно подготвени, смесата и да се примени на подготвени површина со користење на мистрија или шпатула.
 2. Резултатот од примената на течни позадина станува совршено мазна, лесна површина.
 3. Течни позадинско печатење ви овозможува да ги скриете пукнатините и другите мали дефекти на површината, формирајќи еден финиш без никакви недостатоци.
 4. За разлика од голем број на завршувањето на материјали, течни позадина "дишат", тие се отпорни на влага и вода, го спречува развојот на затворен влага, мувла, ефектот на стаклена градина.
 5. Естетска убавина на декоративен дизајн. Прекрасна комбинација на различни решенија за боја и текстура овозможуваат создавање вистинско уметничко ремек-дело или прекрасна слика во вашиот дом.
 6. Лесна апликација и способност да се обнови слој.
 7. Еколошка безбедност и издржливост (повеќе од 10 години).

Недостатоци на течни позадина

 1. Бидејќи течната позадина е ново, високо-технолошко решение во областа за поправка и завршна обработка, но нивната цена е малку повисока од традиционалните опции за декорирање површини.
 2. Отпорот на влага, кој е опремен со течни позадина, не може да се меша со материјали за детергент. Течни тапети воопшто не се дизајнирани за миење. Валкани или оштетени дел не се мијат со вода со сапуница, и отстранување на дефект, тоа е можно само со намалување на овој дел, како и третирање на добиеното остатоци дупка разредена во вода мешавина. Сепак, овој дефект може да се припише на предностите многу брзо, бидејќи со обични позадини таков број не поминува.
 3. За да се добие ефективен резултат, подобро е да се користи помош од професионални дизајнери кои ќе создадат оригинално декоративно решение не само на таванот туку и на целата просторија. Треба да се запомни дека позадината на течноста тип свила гипс не е во комбинација со хартија, неткаен, па дури и фиберглас позадина.
 4. И покрај способноста на течност позадина недостатоци визуелно скрие површината да бидат декорирани, постапката се применува на таванот, за разлика од ѕидови, подобро произведуваат само по внимателна подготовка на подлогата и отстранување на тоа под униформа ниво. Оваа потреба е предизвикана од присуството на уреди за осветлување, чиј заминувачки светлински флукс јасно ги осветлува дури и малите депресии и испакнатини. За темелно израмнување на таванот, можно е да се формираат суспендирани тавани или да се користи кит. Во случај на повеќе нивоа логички лажни тавани користат комбинација од неколку бои и текстури на течност позадина за мастило и вонредни интернет.


Потрошувачка на течни позадина

За пресметување на доволна количина на потрошувачката мешавина, се користи следната формула: 1 кг мешавина е доволна за 5 м 2 на површината на таванот. Ако површината на вашата површина е 15 m², тогаш ви требаат најмалку 3 kg материјал.

Алатки

За да примените течни позадина сами, ќе ви треба:

 1. директно течни позадина;
 2. сад за подготовка на позадина;
 3. мистрија или шпатула;
 4. гумени ролери;
 5. врежан ролери.

Подготвената смеса се нанесува на таванот со специјална шпатула или спреј. Постапката на усогласување се изведува со валјак, додека дебелината на слојот од гипс варира од 1,5 до 5 mm.

Технологија на примена

Технологија примена на течна позадина не е полн со стапици, и посебни тешкотии, успешно да се справат со тоа да како почетник уметник и искусен професионалец.

 1. површината се чисти од истрошени завршни работи (позадина, варосуваме, боја), прашина и нечистотија;
 2. таванот простор се третира со антисептици за да се спречи формирање на габи и мувла;
 3. се подготвуваат со акрилни смеси и други средства за суспензија во согласност со видот на таванскиот слој;
 4. додека сушената површина се суши, можете да направите подготовка на раствор на течни позадина. За да го направите ова, содржината на пакувањето се истура во подготвен контејнер и се меша со вода и дополнителни компоненти според инструкциите што се прикачени на течната позадина. Следејќи ги точните пропорции, можете да добиете решение за вистинскиот квалитет и вистинската, хомогена конзистентност. Решението треба темелно да се измеша за 15-20 минути и истиот да издржи за оток. Треба да се запомни: за да се добие висококвалитетен слој од една површина, неопходно е да се користи течна позадина на една серија и една серија;
 5. подготвен раствор на течни позадина треба да се нанесе на површината на таванот со шпатула и нежно да се нанесуваат со ролери или рендери. Температурата во просторијата мора да биде најмалку 10 ° C;
 6. во зависност од нивоата на температура и влажност, времето на сушење на облогата е 12 - 72 часа.
 7. квалитетот и сигурноста на апликацијата нема да се влошат ако се отворат прозорци и врати за време на работењето.

Технологијата за примена на позадина со течен тип е претставена во видео на YouTube.

Грижата за површини третирани со течни позадини е доволно лесна: таа користи меки салфетки или сунѓери, раствор за отстранување дамка, а површините на површината со механички оштетувања брзо и лесно се заменуваат со нов материјал.

 

 

Можеби сте заинтересирани за: