Опции за завршување на базенот: природен камен, плочки, филм, мозаик, бои за сликање, гумени прскалки, надворешна дограма.

  • admin
  • 28 ноември 2015 година
Опции за завршување на базенот: природен камен, плочки, филм, мозаик, бои за сликање, гумени прскалки, надворешна дограма.

Базените за ферменти и приградски области стануваат се попристапни за пошироката јавност, бидејќи:

- скапите материјали беа заменети со поевтини;

- Современите дизајни на базени станаа полесни;

-одржување на базени  стана достапен.

Сопствениците на приградски области честопати се соочуваат со прашањето: како да се направи едноставна и евтина базен изгледаше убава, спектакуларен, ќе се вклопуваат во пејзажот дизајн на сајт и со тоа да бидат функционални, сигурен и лесен за користење? Одговорот е едноставен и очигледен: треба да обрнете внимание на завршувањето на базенот. За методите на материјали и методи за завршување на базените, ќе зборуваме за оваа публикација.

Зошто ви е потребно завршување на базенот

фото 1

Во фазата на планирање на базенот во една приградска или колажна област потребно е внимателно и целосно да се разгледаат сите опции за надворешен дизајн, и самиот резервоар и околината. Декорацијата на сливот се прави не само затоа што е убава и естетска.


Материјалите за завршна обработка се важен структурен елемент кој обезбедува издржливост и квалитет на прицврстување на полипропиленскиот сад во базенот.

Подолу ќе се обидеме накратко да ги разгледаме сите функции што ги прави базенот. Да почнеме со инсталацијата.

Полипропиленскиот басен е инсталиран во претходно ископаниот ровот со рамни ѕидови и внимателно компактирано дно. Во овој случај, надворешната завршница на резервоарот е нешто како слепа област. Благодарение на тоа, водата од садот на резервоарот не паѓа на земја во близина на базенот, не се измива или омекнува. Така, празнини и деформации нема да се формираат во земјата, што може да доведе до оштетување на капацитетот на базенот.

Дополнително, ако постои квалитет заврши околу базенот, нема да има нечистотија или вода во близина на езерцето, што може да доведе до трауматска ситуација. Во близина на базенот можете удобно да седите со пријателите, да прошетете, без страв од лизгање и паѓање во водата. А да не зборуваме да се сончаат на вашето задоволство на рамна и суво површина директно во близина на езерцето.

По завршувањето на површината околу базенот е многу полесно да се отстрани од остатоци - замав, вакуум или само да се мие од цревото. И, се разбира, една од главните функции на отворен базен е естетска. Прекрасен изглед е првото нешто што го фаќа окото и е главен критериум при изборот на овој или оној материјал кој завршува. Во тој период, тој нуди модерниот пазар, нормалниот капацитет може да се заврши според вашата желба: да се создаде привид на тропски одморалиште, езеро или базен, можете да направите копија на скапи стационарни базен, обрабени со камен или парична казна мозаици. Главната работа е вистинскиот пристап при изборот на завршниот материјал.

Материјали за завршување на базени. Карактеристики на монтажната работа

природен камен

мермер прнавит

Во овој случај, најчесто се користи гранит или мермер, поретко други видови на камен, на пример, песочник. Што се однесува до мермер, задоволството е прилично скапо, исто така, таков слој бара внимателна грижа. Редовните средства за чистење за мермер не се соодветни. Ако ги прекршите правилата за експлоатација и грижа за мермер, тогаш каменот на крајот ќе се претвори во малтер и едноставно ќе се распадне. Сепак, базенот, скратен со мермер, изгледа многу импресивен - мермер има својство за да ја рефлектира светлината невообичаено.


Што се однесува до гранитните плочки, тогаш има нешто да се избере - на купувачот му се понудени разни бои, форми и нијанси. Гранит плочки се прилично скромен и се спротивставуваат на повеќето производи за чистење за базени. Ако одберете плочка со полирана површина, внимавајте кога пливаат во базенот, бидејќи е многу лизгава.

гранит

Кога се поставуваат гранитни или мермерни плочки, се користи лепак со адхезија од најмалку 1 MPa. На површината на плочката се нанесува со ножечка мистрија. За да ги направат шевовите помеѓу плочките мазно, се користат пластични крстови. Откако лепилото е целосно сфатено, рабовите се запечатени и нанесуваат. Таа користи средство за заптивање и специјална маса за базени.

плочка базен завршна обработка

плочки

Еден од најчестите декоративни материјали. Треба да се напомене дека вообичаените керамички плочки за завршување на бањата или кујната за базенот не се соодветни. Се користи специјална керамика, печена на високи температури. Таквата плочка има висока отпорност на мраз, таа е издржлива, апсолутно не се плаши од влијанието на хемикалиите за базените и издржува прилично високи механички оптоварувања. Со изработка на базен со керамички плочки, можете да креирате било кој дизајн по желба, да создадете панел или оригинален мозаик, модел или модел.

За да се заврши садот, се користат плочки со мазен застаклен слој, кој убаво ја рефлектира светлината. Чекори и во близина на базенот се плочки со анти-лизгање слој.

Постојат керамика и неколку недостатоци: самиот базен сам по себе е скап, работите за поставување исто така чинат пари и се трошат долго време. Покрај тоа, плочките во отворен базен не можат да издржат силни долгорочни мразови и пукнатини.

Во работењето на базени, керамички плочки, потребно е да ги следи интегритетот на зглобовите и, доколку е потребно, навремено обработка на фасадни зглобовите.

мозаик за базен

мозаик

Всушност, ова е и керамичка плочка, само мала. Предноста на мозаикот е тоа што со негова помош е можно да се скратат комплексните релјефни површини. За декорација најчесто се користи мозаик од една боја, но со различни нијанси. Така, излегува многу убава и рафинирана финиш.

Керамички и смилтни мозаични плочки се користат за доработка на базени. Smalta е специјално обоено стакло. Ова е многу скап материјал, затоа, по правило, smalt мозаикот се користи само за завршување на поединечни делови од базенот, со цел да се постигне саканата рефракција на светлосни зраци.

За поставување на мозаичните плочки се користи сигурен водоотпорен лепило, кој има адхезија од најмалку 2,5 MPa. Со цел површината да биде беспрекорна, светилките се претходно затегнати. Ако сакате да направите украс или модел, стилот започнува од центарот до гребенот. Решението лежи на секој дел, по што лесно се притиска на површината, истовремено прислушување со шпатула или гумен чекан. Со цел да се поедностави работата со мали делови, плочката прво се залепени на лист хартија. Откако ќе се суши лепилото, хартијата треба да се навлажни и изгребана, по што плочките се залепени на вистинското место.

завршување на базенот со филм

филм

Поливинил хлорид филм за завршување на базени (PVC, лагер, Alcorlan), можат да бидат брановидни и мазни. Ова е еден од најлесните за инсталирање и ефтини материјали. Многу често се користи за завршување на базени од полипропилен, кои се ставаат во просториите. Служи ПВЦ филм за околу 20 години. Овој материјал исто така се користи за завршување на базени на улица, но во овој случај веројатно нема да трае повеќе од седум години.

За да ја завршите чашата користете сјаен, армиран филм, со дебелина од околу 1,5 милиметри, отпорен на ултравиолетово зрачење. На нејзината површина не мултиплицираат габи и мувла, лесно е да се исчисти филмот од плочата. За чистење на филмската обвивка, не е можно да се користат производи што содржат хлор.

Потребна е грижа за точноста и прецизноста за да се заврши базенот. Во процесот на завршување на работата се користат специјални алатки и специфични потрошни материјали. Затоа, завршувањето на базенот со свои раце може да ве чини многу повеќе од услугите на професионалци.

Пред да ја положите филм, неопходно е да се измазне и исчисти површината многу внимателно за да се спречи оштетување и пробивања. Потоа се монтира т.н. прицврстувачка лента долж периметарот на садот. Филмот е прикачен на него. Следно, перниче за геотекстил е поставено на врвот за да се заштити филмот од оштетување и кондензација. Лепилото не се користи за време на собранието, бидејќи филмот е притиснат од ѕидовите под тежината на водата. Рабовите на филмот се поврзани со специјална фен за коса, шевовите се нанесуваат со течна пластика. За да се поправат рабовите на филмот во близина на прскалките, скелерот, одводната цевка и други структурни елементи, користете го хардверот за фиксирање, кој обично се продава заедно со филм.

базен слив

боење

За целата цена и брзина, овој метод е многу непрактичен, бидејќи ќе треба да го нацртате чајот секоја година.

гума прскање на сад за базен

гума

Се користи многу ретко. Облогата се покажува како прилично кревка и краткотрајна, бидејќи гумата не е засилена, и многу е непријатно да се отстрани.

базен од полипропилен

полипропилен

Применливи и за внатрешни и за сезонски базени. Полипропиленските плочи се споени заедно со екструдер. Излезе солидна, па дури и облога. Изгледот малку ги расипува рабовите меѓу плочите и некако ги кријат невозможно. Покрај тоа, полипропиленската обвивка ќе чини малку повеќе од керамичките плочки.

декоративно дрво

уредување дрво

Се користи релативно неодамна, но оваа верзија на декорација брзо се здобива со популарност.

Наместо природно дрво, аналогот на полусинтетиката често се користи. Ова е многу практичен материјал, се одликува со неговата висока издржливост, прилично демократска, во споредба со природното дрво, цена.

Со помош на синтетичка табла можете брзо и убаво да ја опремите територијата во близина на базенот. Овој материјал не изгние, не губи боја, лесно е да се монтира. Доколку е потребно, таблата може лесно да се расклопи. Одборот совршено се вклопува во секој ентериер и совршено се комбинира со други завршни материјали.

Можеби сте заинтересирани за: