Како да се залепиме стаклени работи под сликање, потрошувачката на лепак за фиберглас, како да се наслика фиберглас позадина?

 • admin
 • 24 октомври 2016 година
Како да се залепиме стаклени работи под сликање, потрошувачката на лепак за фиберглас, како да се наслика фиберглас позадина?

За креативни луѓе и аматери да експериментираат, стаклените тротоари се од голем интерес. Способност да се наслика позадина во саканата боја и сенка буквално на ѕидот. Доволно е да се стават такви позадини еднаш и да почне да се ажурира дизајнот на ентериер од време на време со нов решение за боја. Стакло ѕид во внатрешноста е одлична и вистинска можност за DIY креативност, убави зборови - светла и брилијантен инвестиција за иднината.

Што е фиберглас позадина?

Појавата на фиберглас и фиберглас во европските земји во триесеттите години беше донесена со скептицизам. "Како, стакло ѕидни облоги?" - за што звучеше прашањето скептиците и педантните, но за помалку од половина век, кога стаклени влакна стана широко се користи во Германија, Франција и во другите развиени европски мелници.

proizvodstvo_steklooboev

Денес, употребата на фиберглас како премази за сликање е честа појава. Steklooboi, што е тоа и зошто програмерите сакаат да работат со густ материјал импрегниран со специјално соединение? Внимателно испитување на фиберглас слика во внатрешноста, може да се заклучи дека на површината на ѕидовите кога се користи слој серпентина станува мазна хомогена структура.

Слика 3

Згора на тоа, да се забележи, да се создаде стабилна површина не користат килограми тежок применети гипс или посебен akvamashiny. Доволно е да се купи ролна и лепак за фиберглас позадина, се применува позадина на подготвената површина и ставете. Исто така, за да заштедите време, ние препорачуваме употреба на боја со стакло, е, исто така, на веб со густина од 50 г / м2.

steklooboi-x-glass

Патем, разликата во боја стаклени влакна и стаклени плочи е во технологијата на производство. Фиберглас боја е неткаен материјал, и стаклено влакно, напротив, на плетени ткаенини со елегантен геометриски модел. Стаклени влакна е силен и нетоксичен материјал, цврстината на истегнување достигнува 100 N / cm. Стеклообои имаат густина од 115-190 г / м2, во зависност од видот.

kachestvo_steklooboev2

Видови на стаклени ѕидни облоги

Структурата и густината на стаклената површина се разликуваат во следните видови:

 • мазни, држачи на мазна текстура површина и мала густина
 • релјеф, со густа структура и разновидни модели.

Без оглед на видот на структурата на стаклени ѕидови, основната боја на платно е бела. Релјефната текстура е едноставна (стаклена трска) и комплексни симетрични жаккардни ткаат.

35fce39b5e76a74328a60d8d2bced57f +

Сите видови на фиберглас и фиберглас се наменети за разни површини: бетонски и тули подлоги, гипс картон, масло и иверица.

Steklooboi може да се користи:

 • како зајакнувачки слој со подоцнежен завршен слој
 • директно како завршен слој со сликање на надворешниот слој со боја на дисперзија на вода.

company_2929

Да речеме, дека бојата за стеклообев, на одговорите на купувачите, можно е да се користи на растера и акрилова основа. Но, предност е најдобро да се даде на уникатната композиција на импрегнација на боја Novelio®, која му дава на мекоста и мобилноста на позадина.

Стакло ентериери во внатрешноста на станот

Успехот на употребата на релјефни површини во создавањето на нов ентериер е вграден во преплетувањето на ѕидовите од фиберглас. Производителите првично создале позадина специјално за можноста за сликање и последователно пресликување во саканата боја.

еклектична дневна соба

Потсетиме дека обоени влакна за производство на позадина е скап материјал, па да се намалат трошоците, подобро е да се одлучат за неутрална (бела) боја. Плетена структура и геометриски обрасци "трска", "ромб" и "шевронен" можат да им дадат на ентериерите на ходниците, спалните, дневните простории и децата нов звук.

Слика 4

Добро избраната боја и правилно обоени позадини ќе помогнат да се создаде ексклузивно на вашиот дизајн, збунувачки познаници и пријатели кога гледате во собите: "Дали е стакло?". Бидете сигурни, да, тоа е нив. Главната работа е да се избере вистинскиот лепак, да се наслика и да се научат основните техники за украсување на стаклени ѕидови.

Image 2

Лепак и боја за фиберглас позадина

За лепење на тешки тапети, и стаклени влакна се однесуваат на овој тип, користете сува смеса или готови лепак решение.

како да се залепи и да се наслика стаклени ѕидови

Процесот на самолепливо обележување и боење на стаклени ѕидови се состои од фази:

 • подготовка на работната површина
 • нанесување на лепило на површината на подлогата
 • платно сместување
 • сликарство позадина.

krass_glass2

Пред вметнување, работната површина се чисти од стари позадини и прашина. Рурците, пукнатини и рабови shpaklyuyut традиционален начин. Ако површината е порозна и добро ја апсорбира влагата, таа се подготвува со разреден лепак за фиберглас позадина. Тоа може да биде лепило соединение на Нортекс. Површината под етикетата мора да биде цврста и мазна.

steklooboi-na-potolok-shagi

Лепилото треба да се нанесува на површина, означена под парче позадина. Платното е поставено на ѕидот со влажен лепак и измазнет според принципот на лепење на вообичаената позадина: од центарот до рабовите и од врвот надолу. Следниот фрагмент на мрежата е поставен напред и назад. Експертите ја препорачуваат првата ткаенина да ја поставите и да ја прилагодувате положбата со помош на глупак.

market_10Jss8-8MLGwdCWVvGTCJQ_600x600

За незабележливото спојување на два агли и мазнење, подобро е да се направи едно движење со пластична штитула под притисок. Откако ќе се постави позадината, позадината е измазнета низ целата површина, отстранувајќи го вишокот лепак и воздух.

техники на апликација на боја

Постојат неколку техники за нанесување на боја на стаклената површина, потврдена со пракса:

 • традиционално сликање со валјак
 • лепење на украсни тротоари
 • лекарска технологија
 • печатење на екран.

оформление-стен-спални

Важно е да се запамети кој ефект се обидувате да го постигнете. На надворешната површина на позадина може да издржи до 10-12 repaints. Користење на различни бои и техники на примена, можете да создадете површина на мат или сјајна површина и да ја потенцирате текстурата.

Грама-Браун-обоено-позадина

ролери сликарство

Бојата на позадината се произведува откако растворот за лепак се суши целосно, со текот на времето потребно е 2-3 дена. Избраниот производ за боја и лакови (дисперзија на вода и латексни бои) се нанесува директно на позадината. Ролерот е заситен со боја и исцеден. Примената на бојата се изведува на конвенционален начин со поместување на ролерот во една рамнина за да формира слој. Следниот слој се применува веднаш до преклопувањето на работ на претходниот.

pokraska-steklooboev000001e

поврзување

За да се добие разновидност од еден тон површина или две, користете декоративна граница, која е залепен на лепак наменет за застаклување на стаклени ѕидови. Во овој случај, лепилото ќе делува како прајмер слој.

pic-1

лекарска технологија

За техника на распрскување на лекар, потребна е посебна алатка - гумен, кој овозможува да се отстрани вишокот на боја. Техниката на шкафче е препорачлива за создавање акцентуација на текстурата на позадината. Првиот тон се нанесува со гумен во еден слој, потоа со избраниот втор тон, облекувањето е направено.

288.970x0

Декоративни адитиви се воведуваат во обложувачкиот слој, чија главна цел е да се пополни длабочината на текстурата на позадината. Тонот на глазурата е избран за полесни или потемни од основната боја. Потоа, без да се чека сушење на вториот слој на боја, отстранете го горниот слој со шпатула. Оџакот се поставува под агол на површината, а слојот од боја се отстранува со мазни униформирани движења. Идеално, треба да добиете површина со назначена релјефна структура. Повеќе информации за техниките за украсување на стаклени ѕидови се прикажани во видеото.

Можеби сте заинтересирани за: