Без рамка мебел со свои раце: шема, филер, сечење, монтажа.

  • admin
  • Јуни 09, 2016
Без рамка мебел со свои раце: шема, филер, сечење, монтажа.

Препишани старомоден брокат тепих на троседот и камилата humps испакнати извори сите видови поттикнува: тоа е време за промена на мебел. Повторете грешките на младите во изборот не сакаше, а потоа очите фатени без frameless мебел. Навистина, безрамниот мебел може да понуди многу повеќе од удобност и удобност. Главната работа е да се избере вистинскиот мебел, искористувајќи го советот на мајсторите.

Без рамка мебел она што е

За прв настап во употребата на бескаматни мебел историја тактички молчи.

PaxDIVPq0HM

Можно е дека овие се најчестите ќеси полни со мирисна сено, кој се наоѓа импозантна во текот на ноќта на група млади гребла некаде во сено во француските предградија.

b9d1a0a83550d37b2dc06efe1ef66a02_s-18949

Се чувствуваат на шармот на овој мебел да го замени вреќи со сено наскоро дојде безобличната стол торби, свитливи форма домаќин телото, поради едноставна полнење. Со текот на времето и снабдување мебел дизајнерите храбар удобен и лесен за транспорт првиот торба стол и Отоманската безбедно да се трансформираат во frameless мебел.

09-1

Денес frameless мебел во куќи и станови не се фенси, пред неа со желба да ја користи привремената уредување на внатрешноста на ноќевања во колиби, и само релаксирачки. Модели без рамки софа или фотелји не содржат традиционална метална или дрвена основа - рамката. Затоа, мебел е лесен и мобилен.

ROh4x337fUQ

Отсуството на крути елементи и едноставен механизам за преклопување ви овозможуваат да се создаде нормално место за спиење. Покрај тоа, отстранлив капак на сите модели се практични и не бараат посебна грижа, обезбедување на можност за ажурирање на podnadoevshey тапацир.

00322438

Да речеме дека тајната на атрактивноста на дизајнот лежи во квалитетот и формата на филер за безрамни мебел.

e1-kreslo-meshok-2

корисни совети: изберете филер за мебел

Како филер за мебел користат добро позната полиуретанска пена, синтепон, холофајбер, воздушно перниче и синтеху.

Топки изработени од полиуретанска пена се најдобра опција за полнење.

Synthepone, напротив, е синтетичка неткаен материјал од влакна со термички поврзување.

011

Со полиуретанска пена и синтетички баласт, ние речиси веќе запознаени со тоа, но hollofayber, eyrfayber и sintepuh двоумите кога купување на мебел.

Прашај дека hollofayber (шупливи влакна (HC, HCS) 15Dx64) е вештачки влакна бела Миларова полиестер еден. Дебелината на влакна достигнува 15.0 μm, должина до 64 mm. Синтетички, многу лесни материјали и eyrfayber sintepuh се замена за пената и не предизвикуваат алергии во употреба.

318

Очигледни предности на безрамни мебел може да се почувствува веќе со својот избор. Ватирани база фотелја круша или ниска троседот нема да ја изгребат скапи тротоарите или ламинат собирање и остави учениците на употребата на мебел.

beskarkasnajamebel1

Покрај тоа, мала цена beskarkasnikov значително пониски во споредба со цената на нов мебел, како што се дрво.

23v2LqLKeWE

Затоа, со оглед на предностите во ниска цена, може безбедно да се користи во форма на привремен мебел. Не е тешко да се направи мебел без рамка, особено затоа што има доволно модели и шеми за монтажа на Интернет.

Без рамка мебел во внатрешноста

Сите безрамни софи, фотелји (фотелји-перничиња, цветни столици, трпезари за маса) и пефли може безбедно да се сместат во секој стан или приватна куќа.

borocvetok.230x230

Гранулите од експандиран полистирен или нишки од holofayber имаат посебна структура која не дозволува влага и вода да навлезат во кесата. Поради овој имот, мебел може да биде поставен на терасите и чардаци, како и соби со голема влажност.

2159

Ние додаваме дека во мебел исполнет со топчиња, гранули и нишки, грешки, грини и други инсекти не се засадени, бидејќи полнењето не е биолошки активен материјал.

3044982

Стилноста на обликот на мебел без рамка и добро избраниот тапацир од густи и светли материјали (велур, жаккард, жанила) дава можност да се координираат поставеноста на мебелот при создавање на карактеристичен ентериер.

405523652

Особено за Прованса и хај-тек стил: стилот и изборот на неутрални бои тепих се обезбеди целосна усогласеност.

Безрамни мебел со свои раце

Секој модел на мебел без рамка ќе се произведува во следните фази:

• Избираме или правиме шема

• пренесување на моделот на материјалот

• го пресекуваме материјалот

• Ние ги собираме сечените елементи во едно парче

• Влезете во собранието и вметнете ги патентите

• пополнете ја содржината на кесата со полнење.

beskarkasnaya_mebel_svoimi_rukami_4

Најприфатлива опција за мебел без рамка за рачно изработена продукција може да се наречат софи, фотелји и фотелји на правоаголно креветче со надворешен капак.

01

Ќе биде доволно да се направи шема на правоаголници, земајќи ги во предвид надоместоците за рабовите и висината на планираната големина на софата или столчето, потоа шиете такви плоштади или правоаголници и да ја наполните содржината со избраниот полнеж.

Слика 10

Едноставно и прифатливо! Повеќе интересни опции се столче со кружна или овална форма, во облик на крушка.

корисни совети: каде можете да добиете обрасци

Можете да добиете и да користите модели за мебел на Интернет. За среќа, дизајнерите - луѓето не се алчни и великодушно да обезбедуваат нови информации.

Podskazka-kartochka-tovara-toypuf

Шаблони и модели на безрамни мебел од Интернет се веќе подготвени за употреба. Ќе биде доволно да се создаде копија и да се префрлат контурите на соодветен материјал.

Кресло-мешок-2

Изработка на круша фотелја

избор на материјали и сечење

За да се шие столче со големина од 1200x900 мм, ќе бидат потребни следниве материјали:

• ткаенина за две корици (внатрешна и надворешна) со големина 2,5 x 1,4 m

• полнење (полистиренски топки или холлофиберски влакна)

• конец и две патенти.

tc010.230x230

Како случај, предност е најдобро да се даде на густа отпорна на абење ткаенина.

За подготовка на шаблонот (навивам), префрлете се на хартијата за следење, а потоа организирајте го шаблонот на ткаенината и заокружете ги контурите со креда. Исечете ги деталите на изметот на варовната контура.

нитки-бол

ние шиеме вреќи

Деталите за завршениот дел од столот се свиткани лице-в-лице. Поврзете ги и движете ги клиновите, оставајќи го додатокот на рабовите (15 mm). По шиење на сите клинови во една форма, шие патент. Потоа се шие горниот и долниот дел од кутијата. Значи домашниот Чешка ќе биде подготвен. Слично на тоа, подгответе и шијте го надворешниот капак.

razmeri-kreslo-meshkov-toypuf.800x600w

го пополнуваме внатрешниот случај

Во внатрешниот капак на седиштето на круша, внесете ја инката. Сега постепено почнува да се полни капакот, пополнување на топки на полнење. Кога кесата е полна на ¾ волумен, можете да ги заштитете капачите.

Ова видео ќе ви каже како да изградите стилски и оригинален мебел без рамка за вашиот дом.

Можеби сте заинтересирани за: