Ние штедиме електрична енергија: избор на економски апарати за домаќинство, користење на апарати за домаќинство ноќе, нови технологии и уреди за заштеда на енергија.

  • admin
  • 03 ноември 2017 година
Ние штедиме електрична енергија: избор на економски апарати за домаќинство, користење на апарати за домаќинство ноќе, нови технологии и уреди за заштеда на енергија.

Модерниот стан исполнет со електрични апарати претставува потенцијално опасен објект за семејниот буџет. Тој не ја изгасна светлината во собата или ја наполни машината за перење под низа - минус во буџетот. Сепак, не се вознемирувајте, ние ќе ви покажеме како можете и треба да заштедите електрична енергија законски.

Оставањето на светлината е изгаснато

Баналната позната фраза: "Оставањето на избледената светлина" има економско оправдување, засновано на сувата бројка на потрошувачка на електрична енергија при користење на апарати за домаќинство. Да се ​​обезбеди заштеда е можно поради внимателен и разумен избор на осветлување светилки, потрошувачка на енергија на апарати, а не само.

16829903

правно заштеда на енергија во модерен стан

Првото нешто што треба да се утврди со цел да се создаде економски пристап е да се ревидираат постојните објекти за осветлување и потенцијални енергетски тоне. Како да се одреди потрошувачката на електрична енергија на апарати за домаќинство?

16e0ef4ee071aa28d03f721b78656c5c

Одредување на потрошувачката на енергија - од вати до киловати

апарати за домаќинство

Познато е дека главните електричари се бојлери, фрижидери и машини за перење.

Просечната потрошувачка на електрична енергија месечно изнесува од 150 до 330 kWh.

Калкулатор за исплата за LED-сијалички фото-2

Можете да дознаете за потрошувачката на енергија на апаратите за домаќинство од пасошот и табелата со резиме на просечната потрошувачка и потрошувачката на електрична енергија дневно.

На пример, потрошувачката на електрична енергија на бојлер со TAN од 70 литри на час ќе биде 1 kW. Со 24-часовна работа на грејачот, потрошувачката дневно ќе изнесува до 20 kW / h. Работата на електричен грејач за 12 часа ќе троши 6 kW / h и машина за перење за 2 часа интензивно перење - 2 kW / h.

kakuyu-stiralnuyu-mashinu-vybrat

Со груба пресметка за еден ден, основните моќни единици за домаќинство се способни да трошат до 40-50 kW / h од електричната енергија. Поскромни потрошувачи - лаптоп, компјутер, микробранова печка и електричен котел, ќе потрошат до 10 kWh дневно. Природно, во отсуство на заштеди, бројот на потрошувачката на енергија месечно од вати до киловати се зголемува до импресивни големини.

ee-1

Корисни совети

Кога го користите бојлерот, можно е да се прилагоди греењето на водата t за да се одржи одреден режим. Поставете оптимален режим (не повеќе од 60-70 ° C) и исклучете го грејачот навечер. Покрај тоа, тоа не е болно да се направи превентивно чистење и замена на анодата од ѓубриштето на слаба вода од чешма. Ова може да обезбеди намалување на потрошувачката на енергија на котелот до 10%.

IMAG0067

Не помалку активни горилници на електрична енергија се лампи со лампи и лево за ноќта во штекерите.

светилки

Да речеме дека блескавата потрошувачка на енергија е 1 kW, енергетската светилка е 0.025 kW, а LED светилката е само 0.013 kW. Разликата во потрошувачката на енергија е очигледна, така што менувајте ги осветлувањето на сијалици што штедат енергија.

175

Вие нема да верувате, но замена на една светилка, според проценките на економистите, ќе биде до 1000 рубли годишно. Покрај тоа, работниот век на компактните LED флуоресцентни светилки е во просек 8.000 часа. Економски оправданиот избор е очигледен.

Како да се избере заштеда на енергија светилки, презентирани овде

http://svouimirukami.ru/articles/vybiraem-energosberegayushhie-lampy-dlya-kvartiry.html

полначи

Скриени потенцијални потрошувачи на електрична енергија сметаат за полначи напојуван адаптер за напојување и кабел за патни полначи USB. Пасивни корисниците се во можност да го поминат неактивен 2,75-3,15 W / h Внесете 100-240V, 50-60Hz, 100 mA на излез 4,4 - 5,0V на 350 -440 mA.

samsung_microusb_eta0u10ebe_mains_eu_charger_1_1_1024x1024

Значи, полначот лево во штекерот тивко и безшумно краде за еден ден до 10-12 Wh / h. Покрај тоа, "диплома" со поврзаниот телефон ќе повлече до 4,2 W електрична енергија. За ваша препорака: телефонот наполнет до 2 вати.

Sony_CP_ELSAW_171154

Истата потрошувачка леќата во мирување за сите познати типови на мрежни конектори (маици), кои трошат до 5% од електричната енергија во станот.

elektroschetchik-nik-2102-01-e2t

Тој го моли единствениот правилен заклучок - да се префрлиш на опремата за заштеда на енергија и да го смениш мерачот на електрична енергија на мулти-тарифен уред со импулс и да одбереш тарифа за електрична енергија.

tarif_3

Застрашувачки бројки за потрошувачката на електрична енергија од уреди укажуваат на тоа дека: "Можеби сите се исклучи и легнете во 22 часот". Но вие нема да добиете доволно спиење економски соседи, мудро инсталирате мулти-тарифни бројачи и перење алишта со минимална ноќна цена.

ќе ме разбудиш во зори

Ние не ќе се скрие, не перење во текот на ноќта и да се подготви храна на инфрацрвена elektrogrile Sardo на скара или Расел Хобс Скара & топи опремени со кварцен греење технологија по полноќ досадни задоволство - сакате да спијам.

1258.970

Но, вирусната економија ви прави жртва на навики. Ние ќе дознаеме кој има корист од инсталирање на мулти-тарифни бројачи.

Експертите веруваат дека е оправдано инсталација на мулти-тарифа контра "ден-ноќ" ако, во станот се најде многу на електрични мотори и машини - котел, клима уред, котел и машина за перење.

eu_with_sensor_v1_s

Станувате во зори, ќе мора да podsoetitsya и имаат време да се мијат облеката. Потрошувачката на многу електрична енергија е попрофитабилна за да се движи дел од потрошувачката на енергија во текот на ноќта.

За станови со мала потрошувачка на енергија, инсталацијата на мулти-тарифен метар добива долг период на созревање и минимален процент на бенефиции.

163207-1505805585-голема

Дали може безбедно да ги префрли проблемите за заштеда на енергија на моќните рамења на новите технологии?

Во светлината на новите технологии

Познат и докажан начин за вклучување / исклучување на режимите за домашни апарати. размислете за функционални нежните што го контролираат интензитетот на осветлување.

-dome-1-e1486455367160

Предностите на автоматското далечинско управување на диммер преку каналите за пренос на сигнали се презентирани овде.

http://svouimirukami.ru/articles/kak-ustanovit-dimmer-svetoregulyator-v-kvartire.html

Корисни совети

Енергетските апарати и опрема на европскиот стандард денес се во побарувачка. На пример, за машини за перење на заштедата на енергија на брендот LG и Indesit, се применува алгоритам за перење кој го одредува количеството на вода од товарот. Оптималното време за перење и температурата на загревање на водата ги намалуваат трошоците и штедат електрична енергија.

RF24FSEDBSRtrei

Потсетиме дека потенцијалните заштеди во потрошувачката на енергија на фрижидерите зависи од интензитетот на неговото работење и обемот на производите за полнење. Освен тоа, класата на потрошувачка на енергија во однос на застарените модели, исто така, овозможува да заштедите до 500 рубли годишно.

Како всушност да заштедите енергија, прикажано на видеото.

Па изгаснете ја светлината!

Можеби сте заинтересирани за: