Причините за формирање на пукнатини. Како да се поправат пукнатините во дрвениот под: кит, запечатувач, монтажна пена, лента. Поправање на слотови на стапчиња, домашен малтер, ленено масло со восок. Како да направите домашна пломби?

  • admin
  • 25 ноември 2016 година
Причините за формирање на пукнатини. Како да се поправат пукнатините во дрвениот под: кит, запечатувач, монтажна пена, лента. Поправање на слотови на стапчиња, домашен малтер, ленено масло со восок. Како да направите домашна пломби?

Дрвениот под секогаш бил и останува "во тренд", бидејќи има многу предности во однос на другите материјали: топло, еколошки, совршено се вклопува во речиси секој дизајн, но понекогаш има и пукнатини. Слотови сами по себе го расипуваат изгледот на подот, преку нив салата се лади. Покрај тоа, во пукнатините со текот на времето, ѓубре, прашина, нечистотија се полнети. Сето тоа изгледа многу грд, покрај акумулираната кал помеѓу штиците може да доведе до распаѓање на дрвото. Проблемот е непријатен, но сосема е можно: на вашите услуги различни видови на полнила, лепак соединенија, главен печат, толку подобро да се елиминира проблемот - ова ќе се дискутира во оваа публикација.

Зошто се формираат пукнатини во дрвениот под

vi83ceh1rgykjxaqfzt6now09dspbu2l57m4-400x271

За ефикасно справување со последиците, прво треба да ја утврдите причината.

И така,

причина број 1 - природно намалување

масивна-доска-на-пол-кухни

Вуд има својство да се исуши со тек на време - ова е една од главните причини поради кои постојат празнини меѓу штици во подот. За да се избегне ова, тоа е подобро да се купи подни плочки, кои биле во друштво на т.н. "вакуум сушење". Овој метод дрво сушење овозможува целосно да се отстрани влагата од одборот, по што тие нема да се исуши. Патем, подот од дрвото преработен со вообичаени методи може да се исуши до шест години. Ова е особено точно на бор - неколку години, на подот ќе биде "маш" неколку пати, тоа ќе треба да се сврти. И само по истекот на одредено време ќе нормален под, погоден за циклус. И дури и ако сушење на подот бор одбор однадвор изгледа прилично добро, секс вреди да се најде решение - се со поголема веројатност да се намалува по густа одбори во местото ќе остане слободен простор во кој слободно да внесете неколку одбори.

Слична е ситуацијата со таканаречените "Евродокс". Дури и ако на одборот се пре-аклиматизирам и немаше проблеми, како, не се случи, сепак, кога на површината се уште се формира јаз од 0,5 до 1 мм. Во овој случај, добар резултат се добива со мешавина на ПВА лепило гипс, пилевина и бои. Смесата се нанесуваат во отворот гумени шпатула, по што вишокот беше отстранет и отворот е земјата.

причина број 2 - премногу сув воздух во собата

Untitled-12

Проверете го овој многу едноставно и без употреба на уреди за мерење - вие само треба да се стави во близина на греење радијатор кофа со вода, а потоа се види во отворите на подот - ако се намали во големина, така што воздухот во затворените простории е навистина сува. И ако подот е да се префрлат и се повлече тесни, летото на одборот за да започне да се сврти, и тие ќе одат "бранови". Во таков случај нема да го спречи Влажност на воздухот стекнуваат со кои ќе се следи нивото на влажност.

хигрометер

Патем, надуваниот воздух е штетен за здравјето. Решавање на овој проблем со користење на разни видови на уреди и распрскувачи кои го навлажнуваат воздухот.

причина број 3 - глодари штетници

Kot-i-myish

Ако проблемите се виновни за помош на глувчето, самото основање на слотови не може да го направите тука - глодари направи нови. Значи најпрво се ослободуваме од глувците. Ова не е толку тешко како што изгледа на прв поглед. Постојат многу опции:

Cat. Тоа е мачката, а не мачката. Мачките по природа се повеќе мрзливи, а глувците ретко се фатени. Дури и ако глувците едноставно мирисаат на мачката, тие можат да ја напуштат просторијата. Масовна миграција на глодари во домови се случува на есен - со почетокот на првото студено време. Треба да го знаете ова и да се подготвите за тоа однапред. Интересно, глувци направи својот пат кон дома во текот на зимата ретко - од страна на време тие обично се дефинирани со "рамно".

Сите видови на стапици - само-направени, фабрички, ултразвучни кратери, итн.
  Еден добар метод на хуман фаќање на глувци со обична половина литарска тегла. Стапицата е направена за неколку минути. Внатре во тегли на дното на залепени мамка лента - парче леб, сирење, итн Банката се превртува, за неа е ставена монета.

sposob-lovli-myshei

Така, целата стапица е во многу нестабилна состојба на рамнотежа. Се добие во внатрешноста на глувчето почнува да грицкам на мамката, паричката паѓа, и животното е заробена. После тоа, останува само да се лизне парче картон под теглата и да се ослободи од глувчето.

Користете отрови да малтретирањето глодари во станбени области не се препорачува - глодар може да умре некаде под подот, во кревет на маса, шкаф, итн После тоа, собата ќе застане со кадаверски мирис за неколку недели.

причина број 4 - неправилна инсталација на подот

montag-der-pola

Поради ова, одборот може да почне да "одат", поради што, всушност, постојат празнини. Запечатувачот во овој случај нема да помогне - тој едноставно ќе излезе. Единствениот излез е максимално да ги "имобилизираат" одборите. За да го направите ова, тие прикован на joists - но не е нормално, но со мала косина.

причина број 5 - несоодветна вентилација

Во овој случај, пукнатините се јавуваат поради фактот што одборот едноставно паѓа и се претвора во гнили. Ако се сомневате дека штетните подот мора да подложени на ригорозни преглед, и ако на предниот дел од целината, а задниот дел на проектот да скапува, ќе ремонт само со замена на оштетените делови. Ако штетата не е критична, можете да го направите следново: Ако ладен воздух во собата од под подот, па дури и на мала празнина значително "преку", тоа е потребно да се цврсто затворете воздух дупки, направи вентилација во собата. Слотови во подот може да се остават сами - во пролет тие треба да бидат повлечени заедно од себе.

фундамент6

Важна точка: ако на Фондацијата на вашиот дом нема воздух дупки, и само вентилација кат е направен преку пукнатини во подот, не можете да ги затвори целосно - тоа ќе доведе до гниење одбори. Тоа често се случува луѓето да купат куќа или куќа во пролет, и поранешниот сопственик на затворени воздух дупки за зима (кој е во право), а пролетта не е да ги отвори. На штитниот под, во отсуство на свеж воздух, почнува да се "задушува" и изгние.
  Меѓу другото, суровите подземни површини многу ги сакаат земјените болви, кои во студеното време со задоволство ќе станат цимери. Така, ако под-подот не е вентилиран, потребно е да се организираат дупки за вентилација во просторијата, на аглите.

ventilyaciya-v-dome-iz-brusa

Инаку, ако целосно ги отсечете пукнатините во подот, подот ќе почне да изгние многу брзо поради влага. Може да се случи дека подот е премногу ладен, а просторијата ќе биде силно ладена преку дупките за вентилација. Тогаш е неопходно да се направи вентилација во самата основа. Во многу непристојни ситуации, кога плочката е целосно расипана, потребно е да се преструктуира оштетената подна површина.

Како да се ослободите од пукнатините во дрвениот под

кит, лепило соединенија

shpatlevka-na-polimernoy-osnove

Сосема искрено, тоа не е најдобра опција да се отстранат пукнатините. Прво, шевовите се пукаат, и второ, прилично слаб избор на бои. Како резултат на тоа - шевовите се истакнуваат и го расипуваат изгледот на подот. Сепак, многу сопственици се однесуваат на употребата на кит позитивно - излегува прилично веродостојно имитација на палубата.

запечатувач

Заптивник

Силиконски заптивки - добар начин за отстранување на пукнатини. Дрво - не е статичен материјал, тоа под влијание на надворешни фактори ја менува формата, густината, големината, па затоа изолациониот материјал мора да има еластичност.
  Во прилог на силиконите во продажба, исто така можете да најдете акрилни заптивки за запечатување на пукнатини. Работа со овие материјали како што следува:

• Внимателно суво и влажно чистење на површината на подот.
  • Подот се суши.
  • Приклучоците се полни со заптивната смеса.

Работа со најзгодно tubami фасадни со склопот шприц - со помош на значителни заштеди се фасадни, и да се дојде до тешко достапни места многу полесно - на пример, да се затвори до јазот помеѓу ѕидот и подот.

Како што веќе споменавме погоре, специјални акрилни заптивки за дрво може да се користат за отстранување на пукнатини.

3-133

Што се продава во сите продавници на градежни материјали и има некои предности во однос на силикон: совршено се спротивставува на влага и температурни промени, лесно да се песок и лакирани. Популарни брендови: Kimtec ламинат, Sikaflex-11FC. Акриловата заптивка не треска, дури и ако јазот се прошири до 200% од неговата оригинална ширина. Не мириса на оцет, е целосно транспарентен (база на вода), совршено се мие од рацете.

монтажна пена

Zadelyvayem-shcheli-v-derevyannom-polu-montazhnoy-pena

На пена носот пиштол може да се стави на вообичаените слама за коктели, израмнете ја и бутам во отворот. Во исто време, пиштолот е прилагоден за најслабата испорака. Работата треба да се направи што е можно побрзо, бидејќи пената многу брзо се замрзнува. За работа треба да собере неколку цевки. Кога цевките се многу тесни, а цевката не продира, тогаш едноставно се поставува на површината. Проширената пена се притиска рамно со влажен објект, на пример, со шпатула.
Сушените пена - еко-пријателски материјали, не емитуваат никакви токсични материи во воздухот. Не обидувај се да се отстранат остатоците од пена уште мокра - тоа ќе се држи и да ги расипат сè, тоа е подобро да се почека до пена е сосема сува. Сушен пена треба да се во боја, бидејќи тоа е многу деградиран кога се изложени на сончева светлина, и собира нечистотија.

скот-лента

сликарска лента

Ако изгледот на подот не е важно, или на подот ќе лежи, на пример, на тепих, најлесен начин е да се користи засилен лента 5 цм. Печат на пукнатини со лента, се закачите на работ на Спојувач, а ние може да се претпостави дека со цепнатинки завршена.

Класични "методи на дедо"

Понекогаш најдобар начин за излез - да не го откриеме на тркалото, но да се впуштат во старите добри докажани техники. Згора на тоа, дека таквите одлуки, често се многу поуспешни од напредни современи методи.

затвори големи слотови во подот со дрвена лента

kak-zadelat-shheli-V-derevyannom-polu

Постапката работи вака: Frezmashinkoy линија на работ на јазот. Следно, подготовка на решетката за ширината на цепнатинки. Како материјал за оваа намена е добро прилагодени бор.
  Следно, лепило се применува на шината и на работ на јазот, при што на шината и се поставени во место. Ако не се празни, тие треба да се пополни со мешавина на лепак и струготини. А местото каде што имаше празнина, внимателно третирани Сандер, третираната површина е залепен маскирање лента, оставајќи ги само ги собереш на боја или лак на вистинската боја, и боја на подот.

елиминирање на пукнатини со помош на само-направен кит или плетенка

cHEM-zamazat-shheli-V-derevyannom-polu

Кит не е нужно да се купи во продавница - тоа е сосема можно да се направи. Тоа треба лепило состав врз основа на отпорен на вода средство за врзување смола, и струготини. Едноставно микс на две компоненти, додека на конзистентноста на дебели крем, и да добијат персоналот да го приклучиш на јазот.

prigotovlenie-smesi-iz-kleya-PVA-i-opilok

Следно, на површината мора да се изшкуркан, печат леплива лента, а потоа боја или лак.

Пресече ширина што е помалку од еден сантиметар, ќе можете брзо и лесно може да caulked конвенционалните жици. Следно, на подот може да биде обоен или лакирани само.

плукање

Слътка-забавува

Тоа е обична лен забавува водовод за поврзување елементи, која е импрегнирана со PVA лепак, вид силикон јазот, оставајќи само еден слој на боја за да ги покрие. Понекогаш мешавина на PVAc и струготини. Во недостаток на овој метод е тоа што PVA се плаши од вода, и како "капут" затемнува брзо и изгледа многу грдо, ако не сликам.

масло од ленено семе со восок

564ac936f5d31a068571639dc6c4f1e7

Овој метод е погоден за запечатување мали пукнатини. Смесата треба да се користи само во топла, дека е добро да се пополни сите празнини. Секс пред работа треба да биде многу внимателно да се чистат од нечистотија, во спротивно тоа станува обременет во празнината со восок.

иверица, OSB, иверица

Kak-vyrovniat-dereviannyi-Pol-faneroi

Ако пукнатини во подот достигне катастрофални размери, но тротоарите се уште е "жив", најлесниот начин да се затвори јазот за да го постигне дрвени приклучоци и се стави чинија на врвот на погоре. Патем, ние се скрие начинот на крива може да се израмнат кат - се добра основа за поставување ламинат. Материјалот е прикачен на подлогата со завртки.

vyravnivderpolafaneroy5

Дека материјалот не се наведнуваат на одредување, дупчалка со поголем дијаметар прави продлабочување на неколку милиметри. "Во p'o-Таи" поставен на таков начин, само-прислушување завртки a. Помеѓу листови од иверица, потребно е OSB или честички одбор да се остави мал јаз, или на крајот на подот ќе почне да скрибуцам. Само-прислушување завртки треба да се зезнав на мала брзина, за да не се наруши капа, и дека Замора не му наштети на материјал себе - тоа може да се "повлече" мал треска на иверица.

јаже

kak_zadelat_scheli_v_polu7

Еден од најпознатите едноставна, а сепак сигурен начин.

Суштината е како што следува:

• лепило е додадена на кашеста маса на цемент.
  • Резултирачката мешавина ја исполнува јазот.
  • Јазот е поставен јаже мозок.
  • Откако смесата се стврднува, тоа обоен или лакирани.

Тоа е на цела низа на методи за да се елиминира пукнатини во подот - изберете како и што да се закрпи до пукнатини во дрвениот под. А понекогаш и тоа исто така се случува, дека на штиците е во таква лоша состојба дека тоа е многу полесно да го расклопите и се замени со добри конкретни ферман, за да не цепнатинки не се страшни.

https://www.youtube.com/watch?v=lECrZmWvOH8

Може да бидат заинтересирани: