Огледало во внатрешноста на дневната соба, во внатрешноста на ходникот, во внатрешноста на спалната соба, во внатрешноста на кујната. Фото: надворешно огледало, ѕидно огледало, огледало со аспект.

  • admin
  • 28 август 2016 година
Огледало во внатрешноста на дневната соба, во внатрешноста на ходникот, во внатрешноста на спалната соба, во внатрешноста на кујната. Фото: надворешно огледало, ѕидно огледало, огледало со аспект.

Некои предмети на декор овозможуваат не само да го проценат нивниот изглед, туку и да го декорираат околниот простор. Се разбира, ова е огледало. Со нивна помош визуелно може да се прошири мала соба или да додадете повеќе светлина во внатрешноста без дополнително осветлување. За какви видови огледала постојат и како тие можат да бидат испишани во декор на оваа или онаа соба, ќе кажам во оваа статија.

Кат огледало

Огледала се во секоја куќа, но апсолутно секоја жена сонува за големото подно огледало. Во неа, таа може да му се восхитува на часовникот и да ја процени целата своја слика. Изборот на огледалото мора да се сфати сериозно. Прво, одлучува за својата практична намена, а потоа види дали се вклопува во вашиот дизајн и со кои елементи огледалото ќе биде комбинирано. Обрнете посебно внимание на квалитетот на рефлексивната површина. На современиот пазар, постојат многу модели на огледала, па затоа е тешко да се избере. Треба да ги знаете главните типови:

  • дополнување  (често врамени во убава рамка и едноставно прикачен на ѕидот во собата, па оттука и името се одвиваше);
  • психа (огледалото е фиксирано на оската и може да има две рефлектирачки површини, од кои едната има својство на зголемување на одразот);
  • на штанд  (огледалото е фиксирано на посебен држач, ако второто е опремено со тркала, огледалото лесно може да се помести од место до место);
  • во форма на екран  (името зборува за себе, таквите огледала се користат за зонирање соби).

Се разбира, најспектакуларниот е огледалото на психата, таквите предмети стоеја во будоар на царицата и царевите. Моделот ќе го декорира спалната соба во класичен стил и ќе му даде посебен шарм. Многу ефикасно ќе изгледа огледало погодно за неговиот декор на мебел. Тие ќе создадат единствена слика на целата спална соба.

3

Страничните ретровизори се најраспространети, можат да бидат сместени во дневната соба или во бањата. Многу е убаво да се гледа како огледало во ходникот. Тоа може да биде украсена во врежан рамка во тонот на мебел. Огледалото ќе биде многу функционално и ќе го красат ходникот.

Напольное зеркало-в-прихожу

Огледалото на штандот може да се инсталира во соблекувалната или во спалната соба. Тоа е погодно и функционално. Можете да изберете правоаголен модел со заоблен врв. Производот има класична рамка рамка и резба во форма на цветни украс во горниот дел. И бојата на старото злато е погодна за секој мебел и декорација на ѕидови и подот.

0598fef89e02aabcdaef18d5890ddbbfa

Ако имате мал стан или само треба да го одделите визуелниот дел од собата во ова може да помогне во огледало. Овој производ се состои од три или повеќе крила со огледала. Лесно е да се инсталира насекаде. Така, ќе имате големо огледало, кое е погодно да се погледне и ќе го реши проблемот со зонирање на собата.

332118386_1_644x461_zerkalo-shirma-napolnoe-bolshoe-na-kolesikah-kiv

Треба да се запомни дека за класичен ентериер е подобро да се избере огледало во дрвена рамка, за модерен дизајн, рамки изработени од метал или со осветлување се соодветни.

Огледало ѕид

Огледала на ѕидовите се во секоја куќа. Тие се удобни и заземаат мал простор. Во нивната форма можат да бидат:

  • квадрат;
  • правоаголни;
  • овални;
  • круг.

Според дизајнот, тие исто така се разликуваат едни од други. Постојат модели во врамена рамка. Изгледа како огледало е благородно и скапо. Можете да ги најдете производите со метално обележување или слика која е испечатена на работ на самиот огледало. Овој дизајн ја заменува рамката и му дава на огледалото оригинален изглед. Од целиот спектар на модели, секој може да избере објект кој е соодветен по големина и форма за одредена просторија.

thumb300x500x1x16777215_8

Огледало внатрешноста

Сите дизајнери и декоратори добро знаат дека огледала визуелно го зголемуваат просторот околу себе. Затоа, доброволно ја користите оваа техника кога декорирате соби. Сега можете да ги користите огледуваните панели за да изградите огледален ѕид. Ова е панел од пластика со огледало. Нивната главна предност е леснотијата и леснотијата на инсталација. Тие можат да бидат од различни форми и големини. Значи во спалната соба како панели може да ги красат ѕидот на двете страни од креветот. Таквите огледални колумни со сегменти во облик на дијаманти не само што го зголемуваат просторот, туку и додаваат светлина во просторијата. Тие исто така даваат спалната соба динамична и совршено комбинирана со тапацир.

zerkalnaya-plitka-01

Исто така, можно е визуелно да се подигне таван ако нејзиниот централен дел е украсен со огледала. Ова ќе создаде ефект на високи тавани и ќе даде посебен шик во собата. Оваа техника може да се користи во кујната со класичен дизајн. Одблесокот на таванот создава интересен ефект, како да сте во стакло за гледање.

Огледало-таван-во-внатрешноста-кујна-во-класичен стил-796x531

Повеќе огледала може да го декорираат ѕидот во близина на скалите до вториот кат. За својот дизајн, можете да направите огледала од различни форми и големини. Нивните рамки треба да бидат во ист стил и насликани во иста боја. После тоа, тие треба да се фиксираат на ѕидот наизменично различни во големината огледала меѓу себе.

ic_pics_livejournal_com_4

Огледала во внатрешноста на дневната соба

Историјата на огледала потекнува од Античка Грција, кога површината на водата служи како рефлектирачка површина. После тоа поминаа многу векови, а првите огледала почнаа да се произведуваат во Венеција. Потоа тие беа достапни само за богатите луѓе. Сега тие се достапни за секого и се користат во ентериери. Ајде да размислиме подетално каков вид огледала можете да ги користите кога декорирате дневна соба. Класици е локацијата на огледалото над градите на фиоките или огништето. Мора да се земе предвид дека огледалото веќе мора да биде негов партнер. Може да се надополни со симетрични вазни или слики кои се наоѓаат на двете страни на огледалото. Исто така ќе бидат соодветни библиотеки на страните на огништето. Ова ќе го балансира просторот и ќе создаде хармоничен ентериер.

zerckmin

Можете исто така да огледало панел на еден од ѕидовите на дневната соба. Ова е особено корисно за мала соба. Овде панелот може да се наоѓа спротивно. Ова ќе додаде повеќе светлина и леснотија во собата.

Исто така, на ѕидовите во дневната соба можете да користите композиции од огледала. Можете да изберете огледала од иста форма и различни големини, на пример, круг. Ставете ги во рамка која наликува на снегулка или сонце и ги обесувате на слободен ѕид. Ова ќе послужи како прекрасна декорација на собата.

1125200863514

Огледала во внатрешноста на ходникот

Ходникот не е само место за чување на долна облека и чевли. Ова е почеток на нашиот дом. Затоа, треба внимателно да изберете огледало и да ги земете предвид многуте карактеристики на собата. Ако вашиот ходникот не се карактеризира со голем простор на одлична опција ќе биде мал мобилен огледало, огледало или во комбинација со полица за чевли или облека закачалки.

влез-мебел-огледало

За попрецизно размислување, треба да се купат моделите на подот. Се разбира, тие се погодни за пространи соби. Можете да ги користите повеќе од една огледало, главната работа што нивните рамки се идентични и одговара на стилот на остатокот од мебелот. Тоа може да биде или еден или вграден мебел за ходникот. Исто така под огледала можете да ги користите слободните површини на вградените кабинети. Тие ќе ви помогнат да го проширите просторот и да не ја вчитате собата со дополнителни предмети.

176

При донесувањето на ходникот огледала не се занесувај со нивниот број, инаку ефектот ќе биде создадена преку огледало во собата нема да биде удобно. Сепак, не смееме да заборавиме дека и најмалата големина на огледалото не смее да биде помал од 30 * 40 см. Ако сакате да се разгледа на пати треба да се избере на димензиите модел на 40 * 60 и некоја слика во целосна должина огледало купување на 60 * 120 cm.

Огледало во спалната соба

Спалната соба не е само место за одмор, туку служи како место каде што многумина се менуваат облеката и се ставаат во ред. Во оваа соба треба да биде атмосфера на удобност и спокојство. Затоа, многу огледала за сместување во спалната соба не се препорачуваат. Тие можат да ја одземат енергијата на една личност и да предизвикаат вознемиреност. Постојат неколку правила за поставување огледала, за кои ќе се дискутира подетално. Оваа ставка не се препорачува да се стави спроти креветот. Во сон, едно лице се чисти од лошата енергија што се акумулирала во текот на денот. Огледалото го рефлектира и го враќа. Затоа, спиењето не треба да се рефлектира во огледалото, истото важи и за таванот на огледалото. Подобро е да висат мал модел во убава рамка.

Огледало во спалната соба-11

Можете исто така да овозможите посебна област со огледало. За него можете да поставите мала маса за облекување. Така ќе биде попогодно за вас да се применуваат шминка и стил.

Огледало во спалната соба-12-825x551

Ако спалната соба е гардероба, може да се стави големо огледало, кое ќе биде удобно да се погледне во полна брзина.

Spalnya-bez-okon-dizain-zerkala

Друга интересна идеја за декорација може да биде апликациите од стаклени панели на ѕидовите. Овој материјал е пребирлив за сечење. Значи главата на креветот може да биде украсена со два пара лебеди. Овој декор ќе даде романса за внатрешни работи и ќе носи функционален товар.

Топло-продажба-Dual-Сребро-Swan-Дизајн-3D-огледало-DIY-Налепници ѕид-Home спални дневна соба-Office подарок

Главната работа е да се запамети за овие едноставни правила, а потоа за внатрешни работи ќе испаднат да бидат функционални и удобни.

Огледало со аспект

Со цел да се каже за огледала со аспекти, потребно е да се разгледа она што е. Така, аспект - метод за третирање на огледало работ на работ кога се сече во еден агол од 3 - 5 степени. Аспектот може да биде исправен или фигуран. Ширината на таков раб може да варира од 5 до 60 mm. Таквите огледала изгледаат одлично и се погодни за правење композиции. Во собата можете да висат хоризонтално огледало со аспект, визуелно поделен на три дела. Изгледа многу стилски и дава впечаток дека е составен како мозаик од одделни делови. Такво нешто совршено ќе одговараат на класичен и модерен ентериер. Сето тоа зависи од избраната рамка.

f002

Исто така, од таквите огледала можете да направите декоративен панел на ѕидот од собата. За да го произведувате, можете да одберете огледала со различни големини и бои. Благодарение на оваа сорта, ќе се создаде уникатна игра на светлина и боја која ќе ја обои целата соба со своите рефлексии.

1347282063032_bulletin

Огледало во внатрешноста на кујната

Огледала може да се користат за декорирање на разни соби, вклучувајќи и кујни. На пример, може да се стави наместо кујнски престилка. Изгледа многу убаво и помага визуелно да ги зголеми внатрешните елементи. Од гледна точка на функционалноста не е многу погодно. Површината на огледалото брзо станува валкана и често мора да биде избришана.

C2gv685V9KA

Друга интересна техника е поставувањето на огледалото спроти трпезариската маса. Источна филозофија препорачува инсталација на огледала, така што тие одразуваат богато покриена маса. Тоа придонесува за благосостојбата на куќата. Исто така, ова ќе го прошири просторот и ќе создаде илузија на голем број луѓе.

zkk16

Можете исто така да организирате огледало во близина на прозорецот, така што во него можете да видите сè што се случува на улица, ако работната површина е на прозорецот на кујната. Благодарение на огледалото, можете да ја дадете вашата кујна необичен и стилски изглед.

Неименуван

Оваа статија ги опишува различните форми на огледала. Дадени се описи на модели со илустрации. Користење на совети од статијата, можете да го изберете вистинското огледало по големина и правилно да го внесете во внатрешноста на секоја соба.

Добар избор.

Можеби сте заинтересирани за: