Кујна кујна, агол кујна дизајн, агол кујна во внатрешноста на модерна куќа

  • admin
  • 25 декември 2015 година
Кујна кујна, агол кујна дизајн, агол кујна во внатрешноста на модерна куќа

Модерна водителка, поминува многу време во кујната. За да се олеснат домашните задолженија, секоја жена сонува за пространа и удобна кујна. Најлесно е да се направи модерна и удобна кујна, во согласност со сите трендови на модата, да се создаде модерен дизајн на голема површина. Но, дури и мала кујна може да се направи кујната на вашите соништа. Само треба да се обиде да ја примени модерната технологија, да организира кујна во модерен дизајн http://dizainkuhni.com  и решавање на ова прашање е најстариот едноставно во форма на аголна кујна. Кујната кујна ќе овозможи во мала соба да создаде удобно, удобно и убаво работно место за домаќинка.

Катче кујна, изгледот на аголни кујни во облик L

Ако во кујната има слободен агол, кујнскиот сет во облик L е поставен долж перпендикуларните ѕидови.

Кујни од оваа форма се многу компактни и идеални за речиси сите простории и за било кој распоред.

Обично во десниот агол е мијалникот.

Стандардниот аголен тип пакет, најчесто, се состои од модули, може да биде и суспендиран и подни кабинети.

Во прилог на кабинети, комплет вклучува маса.

Обично, работната површина е вградена по еден ѕид, потоа е изграден аголен мијалник, проследен со друга работна површина, во средината на која се поставува површината за готвење.

Под површината за готвење обично се поставува рерна. Современата аголна кујна, претпоставува присуство на машина за миење садови. Машината за миење садови може да се постави помеѓу ладилникот и плочата за готвење со печка.

Овој аранжман, соседството на агол мијалник со машина за миење садови е многу погодно во однос на снабдување со вода и канализација.

Покрај тоа, удобно е домаќинката да ја наполни машината за миење садови со валкани садови без да ја напушти работната маса и корпите за собирање отпад од храна, бидејќи оваа кофа обично се поставува под лавабото.

Работен триаголник во облик на L е способен да направи, дури и мала кујна соба, пространа, но во секоја кујна специјални техники на дизајнирање ја прават соба индивидуална.


Ако аголната кујна е мала, сопственикот се соочува со прашањето за складирање на бројни кујнски апарати.

За помошта може да дојде плакарот, во кој има вградени лизгачки елементи, полици на рингишпил, итн.

Таквите технички иновации ја прават кујната многу удобна и без преоптоварување на просторот.

Катче кујна U-форма

Кујнски кујната U-облик на врвот на популарноста, особено релевантни за издолжени простории.

Работната површина се наоѓа на три ѕида.

Таквите кујни се во можност да создадат работна површина на сопственикот на многу поголема големина од кујната на L-облик.

Обликот на обликот на мебел во форма на буквата U овозможува поврзување на зоната за внесување на храна со работната површина.

Современата кујна во облик на буквата У изгледа многу интересно и стилно, но не е погодна за една соба што е премногу мала.

Аголна кујна

Ако просторијата за кујната има пристојна големина, аголната кујна може да се направи кружна или островска.


Работната површина на таква кујна може да се постави во центарот на просторијата, а целиот мебел е поставен по три ѕида.

Достоинството може да се припише на пространоста на таквите кујни, оригиналниот изглед, на десктопот, газдарица може да излезе од двете страни.

Кујна кујна, како да се избере и опреми

Модерните кујни можат да ги изненадат сите.

На продажба има сетови од кој било стил.

Но, при изборот на сет за вашата кујна, разгледајте ја областа од оваа соба. Ако областа е мала, купи мебел во стил на минимализмот или хај-тек. Мебел од овој стил нема дополнителни детали, тој е лаконски без комплексни деликатеси.

Ако кујната просторот е мал, купи мебел од мирни, пастелни бои.

За мали соби, изберете мебел агол кујна, која има многу малку горните полици и гардероби.

Горните кабинети и полици ќе ја направат малата кујна визуелно дури и помала. Но, шкафот за подот е молив со голем капацитет, тој е во состојба да направи мала соба визуелно повисока и поголема.

Горните кабинети може да се заменат со отворени полици.

Кујна кујна со бар контра

Ако вашата кујна се наоѓа во мал стан, во кој нема доволно место за одмор - поставете ја кујната со бар-бар.

Аголна кујна со бар-штанд е во состојба, освен работната и трпезаријата, да издвојат мал простор за одмор.

Вообичаено, бар-таблата во таквите слушалки е претставена во форма на издолжена маса, која е поставена на конзолата.

Ако во кујната има пристоен простор, може да се инсталира багажник, и по ѕидот, и во централниот дел на кујната.

Кујна кујна, дизајн совети

Многу интересен изглед дизајнирање техники, кога еден од countertops на U-форма агол кујна, се наоѓа по должината на ѕидот со прозорец.

Природното осветлување од прозорецот овозможува очите на љубовницата да ја видат не само природата надвор од прозорецот, туку и да ги гледаат своите деца.

Во работната површина под прозорецот можете да изградите било какви апарати за дома.

Прекрасно дизајниран прозорец, ќе додаде во оваа кујна осветленоста и оригиналноста.

Дизајнерите советуваат, ако премисата на кујната има нестандарден распоред, мебел за кујната е подобро да се направи по нарачка.

Во овој случај, кујнскиот мебел совршено ќе се вклопи во големината на кујната и ниту еден агол нема да остане без внимание.

Неопходно е да се обрне внимание на осветлување на аголни кујни.

Вграденото осветлување ќе ја направи секоја кујна многу експресивна и пријатна, а добро избраната кујна ќе ја направи секоја кујна повеќефункционална и удобна за домаќинка.

Можеби сте заинтересирани за: