Како да се изолира подот во бања, корисни совети

  • admin
  • 08 Октомври 2016 година
Како да се изолира подот во бања, корисни совети

Bathhouse е стандардна зграда со топла и висока влажност. Да се ​​загрее не е потрошено, бањата е темелно изолирана од подот до покривот. Но, што се случува ако водата стигне до греачот? Тоа целосно може да ги изгуби своите својства. Од ова следува прашањето: како да се изолира подот во бања и да се направи тоа нели?

Затоплување на подот во бањата, така што е неопходно

uteplenie-pola-v-bane

Сауната се загрева до високи температури, а топлината треба да се складира. До 90% од сите загуби на топлина паѓаат на ѕидовите и покривот на зградата - нивната топлина е дадена главното внимание. Но, сопствениците често се сеќаваат на топлината која, исто така, го остава подот откако бањата е подготвена и во работењето. Постои потреба од расклопување на подот и горниот слој на готов подот, по што е можно да се произведе изолација, хидроизолација и монтажа на подот. Сè е многу полошо ако подот во конкретната бања - неговото расклопување и последователното затоплување ќе бараат значителни финансиски и работнички трошоци. Сепак, велат професионалните градители - изолацијата на подот за капење е неопходна. И тоа не е дури и во загубата на топлина, што не е премногу висока, но барем затоа што на посетителите, кои дојдоа од пареа соба ќе биде многу поудобно да одиме на топол кат, но на ладна површина или фати настинка за долго. Освен тоа, изолираниот, или топол кат навистина ви овозможува да ја направите во соба многу поудобно и да заштедите при загревање.

Затоплување на подот во бањата, нијанси

20140106193807

Методот на изолација на подот директно зависи од материјалот од кој се изработува подот, а има само две опции: бетон и дрво. На бетонска основа, најчесто се поставуваат керамички плочки, а за дрвениот под, се разбира, е зашитен со табла. Таков лош избор за бања подни облоги објасни многу едноставно: на висока температура дозволува користење на било синтетички материјал, бидејќи кога ќе се загреат тие интензивно се испуштаат отровни супстанции и на ниски температури безопасни. Истиот критериум се води со избор на грејач за подот. Вршење на работи на изолација на бетонскиот под, изолаторот за топлина се поставува на подот, заштитен со слој на хидроизолација. Над грејачот е армирана мрежа која се нанесува на цементната кашеста маса. По завршувањето на сушењето на естрието, можете да ја завршите работата. Па, за да бидете сигурни дека керамичката плочка е секогаш топла, под неа можете да монтирате систем на топол под. Но, за ова ќе разговараме малку подоцна.

Многу често за изолација на бетонска основа се користат плочи на пенпоплекс. Друг начин да се загрее бетонскиот под вклучува истурање на растворот во неколку фази. Помеѓу слоевите на растворот се прави топлински изолационен слој. Најдобро е во овој случај да се произведе изолација со проширена глина, иако исто така е добро да се користи јаглен згура.
  Процесот изгледа вака: прво се влева слој од бетон со дебелина од 12-15 сантиметри, кој чека да се исуши (околу три недели). Во текот на овој период, површината периодично се наводнува и се попрскува со пилевина - со тоа се овозможува зајакнување на основата и спречување на пукањето. Потоа, на површината на бетон (или оџакот), изолацијата, како што се бетон блок, се истури на врвот на вториот слој на бетон малтер, кои исто така треба да го издржат најмалку 3 недели, периодично мокрење површина - сите во ист начин како и со првиот слој. Потоа можете да поставите керамички плочки.

Уште една, доста ефективна верзија на изолација - подот со експандирана глина. Повеќе информации за овој метод на изолација може да се најдат со следење на следното видео:

Уредот на дрвениот под е прилично едноставен: на почетокот гредите на таванот и кранијалниот сноп се поставени на темелот, по што тие се прекриени со материјал за бариера од пареа. На така добиената база е монтиран груб под, на кој, пак, се става топлински изолатор, поставувајќи го помеѓу гредите на подот. Потоа останува само да ја положиме хидроизолацијата и да го поставите подножјето.

Како што знаете, дрвото и влагата се малку компатибилни. Под влијание на влага, дрвото отекува, може да се прекрие со мувла и габа, и по сувото сушење, ја менува својата форма, искривува, пукнатини. Дрвениот под во бањата е целосно изложен на овие деструктивни процеси. Поради оваа причина, треба да започнете со вистински материјал за дрвениот под. Во овој поглед, најдобрата опција е дрвото од ариш. Благодарение на густата структура, совршено се противи на ефектите од влагата. Со вишокот на влага, можете исто така да се борите со користење на преносливи дрвени панели како покривка на подот. Во овој случај, влажниот под едноставно се отстранува и суши на сонце или во сува загреана просторија. Влажните панели се заменуваат со втор сет.
  Важен совет: ширење на таблата во бањата, не го ноктите веднаш. Подобро е да почекате некое време додека одборот "не се насели" и малку ќе се исуши. Тогаш празнините помеѓу таблите ќе бидат минимални.

Видови на изолација, кратки карактеристики

За да го загреете подот во бањата може да користите различни материјали.

Популарни помеѓу програмерите користат:

• Минерална и стаклена волна.
  • Се чувствува со битуменозна импрегнација.
  • Penoplex.
  • Перлит.
  • Проширена глина
  • Јаглен згура

Од сите наведени материјали, penoplex (екструдирана полистиренска пена) е доста популарна.

penoplex_0

Затоплувањето на пеноплакс е лесно - материјалот е лесен, лесно сече, со транспорт, товарење и истоварување, исто така, нема посебна тешкотија.

uteplenie-pola-penopleksom-2

За пенење полистирен, се користи јаглерод диоксид, па кога се загрева, пената не испушта штетни материи. Сепак, овој материјал за топлинска изолација, со сите негови многубројни предности, има многу висок степен на запаливост (G3) и има потреба од сигурна изолација. Сепак, под слој на бетон, пена пена е малку веројатно да се осветли, па за изолација на подот овој материјал е сосема соодветна. Кога инсталирате пена, многу е важно да се погрижите за израмнување на површината на изолацијата користејќи го нивото на градење. Ова во голема мера ќе ја олесни работата со ферман и поставување на керамички плочки. Затоплувањето на пентоплексот од сопствената сила е дури и оној што нема искуство за градење на еден човек - ова е еден од наједноставните и наједноставните материјали во работата.

Перлит е проширен песок.

природно

Тоа не е запаливо, но нема еднакви во однос на топлинска изолација карактеристики. Но, работата со овој материјал не е лесна, таа бара некои вештини. Прво на сите ќе треба да се знае дека перлит - ултра-лесен материјал, па дури и слаб нацрт или налетот на ветрот може да воодушеви тоа, и да се изгради тоа нема да успее. Затоа, работата со овој материјал треба да се врши само во затворени простории. Ако работите со penokleksom плочи едноставно поставени на база, тогаш од перлит треба да се подготви мешавина. За да го направите ова, две корпи од материјал внимателно се истураат во соодветен контејнер и се влеваат во кофа со вода, а потоа се мешаат. Смесата се намалува во волуменот. Потоа ја наполнуваат половина кофа со цемент од одделение 300-400 во контејнерот, темелно мешајќи го мешавината. Додадете малку вода и промешајте додека не ја постигнете саканата конзистентност. Смесата треба да се намали во волумен, па додадете уште една кофа со перлит и околу половина литар вода. Поради интензивното мешање, составот станува пластичен, истовремено ослободувајќи ја водата. Мешавината може да изгледа премногу сува, но не можете да додадете вода за него, треба да продолжите со мешање.
  Подготвената перлитна смеса се нанесува на бетонска подлога во слој од 2-3 сантиметри. Перлитот мора да се исуши неколку дена (времето за целосно сушење на смесата е обично 5-6 дена), по што можете да продолжите да работите.

Топол кат во бањата

teplyj-pol-v-bane

Ако во бања бетонскиот под, соочен со керамички плочки, што е ладен материјал, има смисла да се организира топол систем на подот. За уредот на водоотпорен под, се користат цевки од пластика, полиетилен или метал, специјално дизајнирани за оваа намена. Греењето е монтирано на бетонската ферманка, непосредно пред поставување на подот. Системот мора да биде опремен со пумпа за вода и сензор за температура. Цевките се поврзани со системот за греење со топла вода од бања или стан, ако е можно. Во овој случај, сензорот ги отстранува информациите за температурата на водата во системот, што е регулирано со термостатот - кога температурата ќе достигне одредена температура, системот ќе се исклучи.

Подводното загревање на подот е прилично комплициран систем, а дизајнот и инсталацијата треба да го вршат професионалци. Поедноставната верзија е инфра-црвен систем на топол кат, кој, по упатствата, може да се монтира независно. Тоа е кабел во силен херметички полиетиленски филм, кој совршено ја спроведува топлината. Подот се загрева рамномерно, а системот апсолутно не се плаши од влага.

Инфрацрвено греење-подот во бањата

Ако, поради некоја причина, не постои можност да се инсталира топол под, тогаш можете едноставно да поставите некоја отстранлива обвивка на плочка. За таа цел, сламките се совршени.

Како да се изолира дрвениот под - алгоритам на работа

kak-uteplit-pol-v-bane-svoimi-rukami-3 (1)

Пред изолацијата, завршениот дрвен под мора да биде целосно демонтиран. Прво на сите, расклопување на floorboards и первази. Сите елементи кои се отстрануваат, се препорачува да се брои, за да не се збуни при повторно поставување.
  Оштетените, расипани и застарени делови од дрво треба да се отстранат и да се заменат со свежи шипки или одбор со иста големина. Долните рабови на заостанувањето се зголемуваат со помали решетки, со што се формира потпора за грубиот под, кој е направен од евтина граѓа. Покривот е поставен на таков начин што има мали пукнатини помеѓу плочите - ова е неопходно, така што одборите не искриват од капките на температурата. Дрвените плочи на грубиот под се поставени на логови слободно, без прицврстување.

Ако под градината на бањата почвата е силно заситена со влага, неопходно е да се користи пареа бариера за да се заштити изолациониот слој од испарувањата на влажна почва. Пареа бариера мора да ги покрие груб подот и дневниците. Ако бања, ниско ниво на подземните води, тоа е најдобро да се користи мембрана paroizoliruyuschuyu ако е повисок - што е потребно хидроизолација е можно да се користи конвенционален кров или асфалт. Изолацијата треба да ја покрие целата површина и да зафати најмалку 10 сантиметри ѕидови, формирајќи нешто како контејнер. Ако се користи ролна материјал - лентите се преклопуваат со преклопување, зглобовите се залепени со леплива лента.

На хидро-и пареа бариера не е "залепени заедно", тие мора да бидат прикачени на заостанува и ѕидови. Топлотната изолација е цврсто поставена во слободниот простор помеѓу заостанувањата, оставајќи помеѓу горната површина на топлинскиот изолатор и решетките неколку сантиметри од воздушниот слој. Доколку топлинската изолација внимателно се вклопи во покривот на подот, неопходно е да се направи гајба за да се создаде вентилација. Чекорот на гајба мора да биде најмалку 40 сантиметри. По ова, додадете уште еден слој на хидроизолација. Пожелно е да се користи мембрански материјал за да се спречи влагата да влезе во изолацијата. Водоотпорен слој треба да биде поставен помеѓу термоизолацијата и лепењето.

Како да се изолира бетонскиот под во бања

betonnyj_pol_v_bane9

Бетонскиот под мора да биде изолиран само по изградбата на груба кошула. Како хидроизолација може да се користи обичен дебел полиетилен. Филмот мора да се шири низ целата површина на груба бетонска ферманка, мора да оди на ѕидови најмалку 5 сантиметри, непотребно за отсекување. Ако користите ролери, помеѓу лентите се преклопуваат 10 сантиметри, спојките се изолирани со леплива лента. Бетонски подови може да биде изолирана многу обична пена, се прошири глина, јаглен згура, итн .. Ако користите пена, плочата е прицврстен на подот со специјални пластични dyubelyami- "сонце". Малиот слој решение за прицврстување се нанесува на врвот на пената, по што на врвот се поставува армирана мрежа. Дебелината на бетонскиот слој над пена треба да биде најмалку 2 сантиметри. Откако арматурата за зацврстување е целосно сува, пополнете ја црна рамка за нивелирање. За ова се користи мешавина за самонивелирање. Вкупната дебелина на естрихот над пената треба да биде најмалку 5 сантиметри. Конечната ферманка се израмнува со специјален ролери за игла за отстранување на воздушни меури.

Можеби сте заинтересирани за: