Изберете бања

  • admin
  • 30 септември 2013 година
Изберете бања

Колку е пријатно да се одморите во бања со топла вода! Мммм! Приврзан вода нежно обвива целото тело, да се чувствувате мир и тишина. Сите проблеми и грижи вас и добро расположение остави, се разбира, се предвидени. Единственото нешто е што треба да ја изберете "истата" бања

Вообичаениот атрибут на секој стан е бања за бања. Појавата на првите добар квалитет леано железо кади биле во средината на минатиот век. Оттогаш, многу вода тече под мостот ...

Гломазна и несмасна првите леано железо бања постепено се претвора во оригиналниот сад форми и дизајни. Изборот на бањи ние произведуваме не е толку често, па внимателно се разгледа Снежана емајл и нозете на овој прекрасен елемент за внатрешни работи бања.


Критериуми за избор на бањи

Секое бања може да се карактеризира со следниве параметри:
  • геометриски димензии
  • материјал за изработка
  • дизајн на извршување
  • корисен капацитет
  • тежина

Стандардна геометриски димензии бања се: ... Должината 150-180 см, ширина од 70 до 85 см, висина 65 см Нето капацитет или волумен достигне 100-120 литри вода. Повеќето производство издржливи материјали е железо бања, акрилик, челик и ABS.
  Ние ги мериме нашите омилени според материјалот за производство.
  Каков вид на бања е подобро да се избере? Препораките за избор од специјалисти се претставени во ова видео.

Видови на бањи

Денес, леано железо бања постепено се заменува помодерен дизајн и леснотија на производство на акрилни и челик бањи. Избор на бања треба да ги разберете нивните типови. Постојат следниве видови на бањи:
  • традиционално леано железо
  • Акрилик
  • Челик.

Леано железо

Традиционалните леано железо бања толку драг, кој се уште е во високата побарувачка. Таквото чувство на приврзаност не е единствената предност. Главните предности на леано железо кади се квалитетот фактор, издржливост и долг век на траење. Леано железо бања има топлина за долго време и, исто така, се лади веднаш. Единствениот недостаток е значителна тежина на бањите. Во просек, железната бања тежи околу 120 кг. Сепак, оваа тежина се грижи за стабилноста на бањата, не отстапи од ѕидовите плочки.

Модели на модерна леано железо бањи е целосно ослободени од недостатоците на античкиот модел на советскиот период. Покрај тоа, тие имаат стилски Европската дизајн и оригинален изглед, со јасно дефинирани линии на одбори. Бања одбори се опремени со удобни рачки потпирачи за раце со робусна нерѓосувачки челик. Сега леано железо бања за бања не е само сад, туку декорација. Квалитативни емајлот има атрактивен сјај, но, исто така, бара внимателна и прецизна слој заштита. Избор леано железо бања, треба да се обрне внимание на интегритетот на слој на глеѓ, чипс или гребнатини во овој случај нема да се толерира.


Челик

Челичните бањи може да се сметаат за "економична" опција. Покрај демократски цената на овој тип на бања може да се проследи заштеди во сè. Оваа мала дебелина на ѕид (5 mm), мала тежина до 30 кг. Juicy емајл слој, исто така одличен изглед за челик бањи, како и во леано железо.

Единствениот недостаток е значителен топлина од челик и капацитет "музикалност" на збир на вода кога авион татнеж на челик дното. Затоа, изборот на челик бања, треба да се внимава во гумени ленти за апсорпција на звукот и изолација на станбените.

Акрилик

Акрилик бањи се појави неодамна, но одлучно започна да го освојат пазарот. Очигледна предност безмилосно исфрлени конкуренти - железни и челични конструкции. Значи она што е сеедно предности на акрилни кади и зошто новата генерација избира "акрилик"?
  Предностите на акрилни бањи се материјал на производство. Акрилни е органски синтетички материјал, па на структурата на материјалот не обезбедува или непожелни Воден раствор на плочата или камен. Во случај на било гребнатини, проблематичните место е исполнет со течност акрилик и лесен за песок. Но, акрилната бања постојано загрева. За 18-20 минути, состојбата на топла вода губи само еден степен.

Купи акрилик бања не е тешко, особено со оглед на цената опсег одговара на секој клиент.
  Постоечки следниве форми на акрилни бањи:
  • катче
  • Правоаголна
  • Овални
  • асиметричен.

акрилик бања предност поради својата мала тежина, лесна за испорака и инсталација. И ако го додадеме на ова достигнување вир системи, се обезбедува спектар на акрилни бањи.

Светот на акрилни хидромасажни бањи

На пазарот на акрилни топли кади презентирани голем број на големини и модификации, кој вклучува голем број на функции. може да се обезбеди во зависност од избраниот модел за до 10 видови на масажа режими. Меѓу видови на масажа - на владата автоматски менувач бранови од глава до пети, поштеда режим пулсирачка масажа, ориентална масажа или третман акупунктура.

Хетерогени во големина и џакузи притисок млазници создаде вртоглавица вртење, вибрациите и пулсира авион делува на задоволство апатичен тело. По обидот еден таков задоволство да ви само да заборавите за постоењето на некој вид на леано железо или челик бањи.

Акрилик вир поседува најважниот аргумент - долг живот. Ти беше во право да работат на бања, производство на дневно згрижување и не го непожелни механички оштетувања изложуваат? Во овој случај, работниот век може да биде 20 години.

Што треба да се запамети при изборот на вртлогот?
  Сите информации систем за инсталација топла када треба да бидат доволно големи со трајни водоотпорност подови и вентилација. Спа цена ќе зависи од престиж на брендот, како и бројот на достапни опции и додатоците.

Сакате да се создаде стилски ентериер дома во бањата и да уживате во сите придобивки на хидромасажа системи? Тогаш ова видео е за вас.

Што бања да се избере или свирка сите горе!

Можеби сте заинтересирани за: