Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/svouimirukami/data/www/svouimirukami.ru/wp-content/plugins/ads-wordpress/all_inclusive.php on line 47 Warning: usort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/svouimirukami/data/www/svouimirukami.ru/wp-content/plugins/ads-wordpress/all_inclusive.php on line 108 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/svouimirukami/data/www/svouimirukami.ru/wp-content/plugins/ads-wordpress/all_inclusive.php on line 109 Ние красат бања, како да го направите тоа сами, корисни совети. Како и што да ги красат бањата. Член за тоа како да декорирате бања | Направете го тоа сами

Ние красат бања, како да го направите тоа сами, корисни совети

 • admin
 • 19 декември 2016 година
Ние красат бања, како да го направите тоа сами, корисни совети

Бањата е аголот каде што можете да ја измиете целата гужва на крајот на денот и да уживате во меурчињата со вода, паѓајќи во релаксирачка релаксација. Процедурите за чистењето на водата ќе бидат двојно попријатни ако сте опкружени со удобна околина: правилно избраниот мебел, додатоци, додатоци за внатрешни работи и декорации. Можете да организирате атмосфера бања, дури и ако тоа е мала соба. Доволно парчиња душа и одреден износ на стил, така што ќе може да му се восхитувате на околната убавина.

Како да ги красат бањата

Чистотата е првата декорација која подеднакво одговара на сите соби. Ако одлучите да ја промените бањата, тогаш прво треба да исчистите. Се ослободи од празни цевки, избришете го огледалото, исчистете ја плочката и површината на бањата. Сега погледнете наоколу, каков дизајн би сакале вие? Можеби веќе долго време сте во неактивен стакло за четки за заби со слика на зелени растенија или диспензерот со златен слој. Најдете токму елементот што го земате како основа за промена.

 • Запомнете дека бањата треба да има функционални украси. Ако тоа е загреан пешкир железнички, тогаш тоа мора да имаат соодветни форми за пласирање или сушење крпи. Количката за перење, иако има соодветен изглед, но мора да биде избрана во согласност со големината на тушот. Се согласувам, тоа ќе биде смешно да се погледне во резервоарот со големина на алишта, ако имате бања од 3 квадратни метри;
 • Пред да започнете да создавате убавина, одлучувајте за материјалите од накитот. Хартија фигури, убаво наредени салфетки, подобро е да се остави за трпезариска маса. За бања се погодни предмети кои не се плашат од пена, пареа, капки вода;

 • Комбинацијата е уште еден критериум што мора да се почитува во дизајнот на тоалетот. Земете предмети за да создадете пријатна атмосфера, која ќе биде тематски комбинирана едни со други. На пример, никелирани славини и загреана шина за пешкир, завеса за туш или бравата во комбинација со стапало, додатоци на полици со диспензерот или стојат за сапун;
 • Минимализмот - на површината на полиците, мијалник нека има само потребните предмети. Нема потреба да се ставаат планини од шампони, гелови, шишиња од креми. Сите одеднаш нема да ви требаат, а прецизноста само ќе ја расипа нарачката. Извадете го сите вишоци во шкафчиња или во скриени фиоки;

foto-17-vannaya

Вооружени со основните правила за создавање удобност и убавина, треба да го направите следниот чекор - изборот на стилот и темата на дизајнот на бањата. Можете да ја користите целата бања одеднаш или да го декорирате само неговиот посебен агол. Еве ги опциите што можете да ги користите кога креирате ажуриран ентериер:

 • Украсете ѕидови во бањата;
 • Украсете го огледалото во бањата;
 • Украсете го подот во бањата;
 • Украсете ги полиците во бањата;
 • Украсете прозорецот во бањата;
 • Украсете ја вратата од бањата.

Украсете ѕидови во бањата

Опции за украсување на ѕидовите на бањата изобилува. Сè што ќе зависи од материјалот на ѕидот, околниот ентериер и доделениот волумен за промена на познатото опкружување.

 • Една од популарните опции за украсување на ѕидови е сликање. Графичкиот гипс може да ја земе големината на целиот ѕид или посебен агол. Определи го слободниот простор за сликата. Дури и ако имате плочка или мозаик околу периметарот, дел од ѕидарството лесно се отстранува. Следно, позадината на ѕидот е порамнета и сликата се применува.
    Сите полици за додатоци за бања се поставени да се заобиколат сликата. Не е препорачливо да се блокира цртежот. Во овој случај, се создаваат посебни "острови", прикажани цигла, песочна банка, песочни могили. Со текот на времето, сликата може да стане здодевна или да се влоши, за разлика од плочка, која има подолг работен век. Потоа можете да го обновите фреска со менување на дизајнот;

 • Ако не сте подготвени за тотална промена на ѕидот на дупчењето и тропање плочки, тогаш можете да дадете свеж и ажуриран изглед на ѕидната покривка со помош на налепници. Тие се продаваат во градежни продавници. Ако присуството не го има потребниот примерок, тогаш нарачката се изведува според каталогот. Налепници доаѓаат во различни теми, квалитетот на материјалот и големината.
    Популарни морски теми, риби стада, морски длабочини со бранови, алги грмушки. Не помалку релевантни е градината тема со цветни налепници, трева од трева, lianas. На врвот нарачки, исто така, вклучуваат деца теми кога шарени налепници се направени во форма на обоени животни, морски суштества, букви или броеви.
    Сите овие налепници се лесни за чистење и толерираат висока влажност. Главната работа не е да се заборави дека моделот е залепен на чиста и сува плочка, пластика, стакло или метална површина. Посебното лепило подлога ја држи сликата безбедно долго време. Потоа, кога ќе одлучите да ја смените декорацијата на ѕидот, може да се излупи од површината;

 • Можете да додадете празни ѕидови не само со слики, туку и со виси конструкции со полици или кабинети. Однапред планирајте го распоредот на полицата / кабинетот. Обележете ги дупките за дупчење на плочката. За да биде погодно да се вежба на лизгава површина, лепете парче маскирна лента на местото на идната дупка. Вежбајте ја плочката со бургија или бришам со дијамант, што е идеално за работа со кршливи материјали. За да избегнете оштетување, ставете вежба во плочка со мала брзина. Откако ќе поминете низ плодената површина, сместете ја млазницата на обична, за работа со тула или бетон;

 • Ако сеуште немате огледало, тогаш е време да го декорирате ѕидот со него. Изберете големина која совршено се вклопува во вашиот ѕид. Не заборавајте за рамката. Па, ако тоа ќе биде во комбинација со бојата на миксер, крпа потопла или куки. Најновите иновации во огледало на пазарот се огледала со светла, вградени светилки и светилки;

 • Ако вашата бања нема ништо од покривање на ѕид, освен стандарден малтер или боја од производителот, можете да ги декорирате ѕидовите со плочки. Секоја водовод продавница ќе ви помогне со изборот. Каталозите се полни со монохроматски примероци, колекции кои се состојат од различни варијанти на плочки и композиции на бои кои претставуваат тематски слики. Опсегот на големини на плочки е исто така голем, од мал мозаик до широкоаголен правоаголен и квадрат. Формата на плочи не е помалку разновидна. Геометриски простор е погоден за различни насоки на ѕидање;

 • Покрај тоа, ѕидовите на бањата можат да бидат украсени со витраж прозорци, изданија на третирани дрвени или пластични структури, колумни, статуи, слики, украсени цигла, стакло, камен.

Украсете огледало на бања

Во супермаркетите има многу различни видови огледала. Понекогаш се продаваат такви модели што едноставно немаат што да се дополнат. Тие се присутни и полица, и неонски светла, па дури и вградено осветлување. А што е со декор - врамувањето е толку разновидно што може лесно да се закачи не само во бањата, туку и во помпезната дневна соба. Опциите се многубројни, но понекогаш сакате да го ажурирате ентериерот по сопствена дискреција. И тогаш можете да ги користите следните опции:

 • Пополнете го огледалото со цвеќиња.   Се разбира, ова не се хартија или свежо цвеќе, туку вештачки. Производителите создаваат цвеќе на многу реалистичен начин, што може да се меша со вистинските. Да претпоставиме дека има цвеќе на плочка, мијалник, завеса за бања или на тепих за нозе. Најди соодветен варијанта и декорација со неа огледало мазна површина;

 • Налепници. Тие можат да лепак не само ѕидови, фаянс, но исто така и огледала. Најдете ги соодветните делови и ставете ги над површината на стаклото со нив. Стакло кое нема рамка е идеално;


 • Осветлување. Халогени светилки даваат одреден шарм во бањата. Целата средина со шарени сјај изгледа ново. Ако опцијата со светилки не е за вас, тогаш можете да ја користите инсталацијата на мал уред за осветлување. За огледало со мала големина, ќе биде направено едно тело. За стакло повеќе од 60-70 см широк, би било идеално да се инсталираат две идентични абажмани;

 • Остатоци од плочки.   Тие можат да се користат за декорирање на огледалото во бањата. Од нив, треба да направите "мозаик", а потоа ставете го на работ од стаклото. Големите идеи би биле целосна рамка што ќе го обликува новото огледало;

 • Стилска декорација.   За да направите декорација на огледало, ќе ви биде потребна шајка со дизајн кој ви одговара и спреј. Бојата исто така е ваш избор. Прицврстете го шаблонот на стаклото, поправете го со скејт-лента, така што нема да останат никакви траги по отстранувањето на хартијата. Сега спреј боја, нека стаклото сува и можете да висат нова верзија на огледалото;

 • Остатоци од накит.   Тука мониста, камчиња, школки, стакло, фигурини и други производи што ги имате и се погодни за декорација. Можете да ги користите на работ на огледалото, да ги поправате со пиштол за лепило или да создадете специјална рамка за ова;

 • Рачно изработена.   Оваа насока за љубителите на креативноста со свои раце. Како и погоре опишаниот метод, се извршува врз основа на сопствената фантазија. Тука се применуваат само одреден број предмети кои ќе ја завршат сликата на огледало. Поточно, ќе мора да ги барате не во вашиот килер, туку во продавница. На пример, купи неколку пакувања на бели лажички за еднократна употреба, да се ослободите од стапчиња за јадење и стап лажици на рамката - тоа е, делот што собира храна. Дополнително, можете да заколеровате раб во соодветна боја. Можете исто така да користите стапчиња за јадење за суши, чепкалки за заби, школки, дрвени решетки, јаже.

Украсете го капакот на бањата

Понекогаш за убавина во тоалетот е доволно да се стави убав тепих на подот или да се направат неколку "острови". Сигурно, многумина го виделе во супермаркетите за продажба килими во форма на цвеќе, морски ѕвезди, и школки дизајнирани специјално за купатило. Меѓу примероците за продажба постојат и групи кои вклучуваат неколку килими: за мијалник, за бања, понекогаш има и тоалетни садови ако бањата е комбинирана. Овде таквите опции можат да се покријат ако веќе имате подни плочки.

Тоа се случува така што нема полов бања сама по себе. Еден начин да се поправи ситуацијата е да се направи самоизрамнет под. Мајсторите во оваа насока создаваат вистински ремек-дела. Наместо тоа, подот под нозете ќе биде морска лагуна, трска поле, водопад, пенливи брегови или лифт вратило. Како по правило, таквата база се користи во комбинација со технологијата "топол под", со цел да не се покрие прекрасната површина со теписи.

Можно е разредување на монофонични плочки и налепници. За декорација, подобро е да се изберат оние кои не содржат кристали и камења. Одење на мазна површина ќе биде многу пријатно. На продажба има неонски модели кои се појавуваат во мракот. Ако имате можност да истакнете лажат во подот од собата, тогаш можете да ставите обоено стакло или стакло со убава песочна композиција.

Во големи бањи, можете да поставите фигурини, статуи, вазни на подот, а и саксии од цвеќе ќе се вклопат тука. Се применуваат и цветните и нецветни домашни растенија кои ја сакаат влажната средина.

Како да ги красат полиците во бањата

Можеби, во секој супермаркет со додатоци за бања, ќе најдете сетови кои се состојат од сапуни за садови, диспензери и очила за четки за заби. Предмети во овој комплет може да вклучуваат поголем опсег. Убави тегли се совршени за украсување на полиците. Тие изгледаат хармонично и елегантно за разлика од повеќекратните натрупани цевки од хемикалии за домаќинство.

Ако полиците се отворени и треба да ги наполните со нешто освен гел и шампон, тогаш ставете ги убаво валаните ролери од крпи. Исто така на полиците можете да поставите свеќи, цвеќиња, стилски фигури или шишиња. За вечер романса, ставете цветови ливчиња, камења, стаклени зрна на полиците.

Како да декорирате прозорец во бањата

Прозорците во бањата секогаш треба да бидат покриени или да имаат неинтрузивна површина за љубопитните очи. Можете да додадете на прозорецот користејќи една завеса или комбинација од неколку. Инсталација на ролетни, валани завеси ќе бидат убави.

Погоден за украсување на прозорци и витражи. Стакло декорација ќе изгледа во комбинација со слични модели на плочка, туш завеси и други површини. Ако сакате да го оставите стаклото транспарентно, тогаш декорирајте го со модел. Дури и аспирант уметник може да ги направи. Доволно е да се користи шаблон и соодветна боја.

Украсете ја вратата од бањата

Украсете ја вратата за бања на следниов начин. Подгответе неколку парчиња цевка, изберете ја бојата врз основа на опсегот на водоводните тела. Прицврстете ги во внатрешноста на вратата. Од една страна, ќе добиете аналог на загреан пешкир, од друга страна, сте го смениле вообичаениот изглед на вратата. Наместо цевки, можете да користите слики, втиснување, композиции на школки.

Во присуство на рамна површина на вратата, можете да го декорирате со налепници. Во комбинација со индивидуалните елементи на тоалетот, тие ќе најдат хармонија. Ова исто така го вклучува и сликањето на вратата. Ако вешто ги поседувате визуелните уметности, тогаш подгответе ја површината и смело создадете ремек-дело.

Можно е да се дополни листот на вратите со помош на рамки, пенарски парчиња на основи и нивните композиции. Наслика ги во боја различна од бојата на вратата и погодна за бања. Потоа прицврстете ја на вратата со супер лепак или топол лепак од пиштол.

Ние ја красат бањата со школки

Пред да ја разубавите бањата со школки, важно е да запомните дека сите треба да бидат чисти и без биолошки материјал. Бидејќи можете да аплицирате било, лично собрани или купени во продавницата.

Можете да декорирате со школки во бањата апсолутно било која површина: полици, огледало, бања, прозорец праг, па дури и на подот. Ставете ги предметите на полиците, собирајте ги во кошница или едноставно ставете го во слободен простор. Од школки можете да направите другар или завеса или панел монтирани.

За вистински љубители на морски субјекти се продаваат посебни мијалници - мијалници. Тие, исто така, претставуваат дренажна дупка, но волуменот обично е мал. Продавниците се полни со декоративни орнаменти од школки од различни големини. Тие можат да бидат поставени на празен ѕид или полица.

Друга опција за украсување на бања со школки е под лажат под стаклото. Оваа опција за декор е применлива во многу ресторани со морска храна. Под чашата обично се поставува насип на школки или комбинација на песок со уредно поставена композиција.

Овие не се сите опции за бања декор. Невозможно е да се пишува за сите комбинации и преференции. Затоа слушајте го своето срце, погледнете ги деталите и изберете што навистина го сакате. Нека вашата соба да биде функционална и стилна!

Можеби сте заинтересирани за: