Правила за подготовка на тревникот за зима на парцела

  • admin
  • 28 август 2014 година
Правила за подготовка на тревникот за зима на парцела

Уредни, добро се чуваат зелена трева ќе им даде на вашиот готовиот изглед на приградските населби, и тргна да се направи посветла и повеќе заситени области други декоративни елементи: дрва, вода, цвеќиња, грмушки, алпски слајдови. Тревката треба постојана грижа во текот на топлото време. Со доаѓањето на есен, вашиот тревни тепих мора да биде правилно подготвен за презимување. Што и како да го направите ова, ќе разговараме во оваа статија.

Дали треба да го подготвите тревникот за зима?

Дали ви треба подготовка за имот?

Се чини - зошто? Ова е вообичаената трева, која во зимски услови совршено хибернира без никаква подготовка. Сето ова е точно, но станува збор за косилка за трева, што е повеќе "деликатна", и ако падот не се грижи за тревникот, во пролетта, тој може да "ве молам", ќе бројни ќелава точки, или трева ќе треба да се сее повторно. Ова е особено точно за тревниците, кои ја чекаат првата зима.

Неопходни алатки и материјали

  • Косилка за трева или мотокрос тример.
  • Градина вилушки или аератор.
  • Навивач гребло.
  • Ѓубрива - околу 3 кг на 100 квадратни М.
  • Семиња на тревна трева за сеење

Како да се подготви тревник за зима

Во почетокот на есента, во септември, кога летната топлина се намалува и има доволно врнежи од дожд, не е потребно редовно наводнување на тревникот. Но, ако септември излезе суво, можете да го наводнете на тревникот со попрскување. Запомнете дека влагата испарува во есен многу полошо отколку во лето, не дозволувајте формирање локви во тревата.

Секој градинар со искуство почнува да го подготвува тревникот за зима веќе од почетокот на септември. Подготвителната работа се спроведува до првиот мраз. Во почетокот на октомври, се препорачува целосно да го наводнете тревникот со цел да се избегне акумулација на вишокот на влага во земјата. Ако ова не е направено, тревата може да ослабне, да се разболи и да исчезне.

последна фризура на тревникот

Подстригване пред зимата

Како што им е познато на сите сопственици на тревници, во текот на летото тревата мора да се намали речиси секоја недела. Кога ќе дојде есента, земјата почнува да се олади, растот на растенијата се забавува и оваа постапка не се случува толку често. Но, занемарувањето на фризурата на тревникот пред зимата е невозможно. Ако тревата расте силно, тогаш со почетокот на мразот ќе замрзне и ќе падне на земја. Во пролетта, овој тепих од мртви растенија ќе биде тешко да се отстрани, и тоа во голема мера ќе се меша со младите пука. Затоа, грижата за тревникот на есен вклучува задолжително стрижење на тревата.

Најсоодветната висина на косење е околу пет сантиметри. После тоа, за неколку недели, тревникот ќе се зголеми за 2-3 сантиметри. Таквата височина на тревната покривка најдобро ја придружува зачувувањето на силите и хранливите материи за претстојното презимување.

Колку пати е неопходно да се пресече тревникот на есен, тешко е да се погоди. Ако го косите тревникот во почетокот на септември, тогаш тревата, можно е, ќе расте, и ќе треба повторно да се намали. Или спротивната ситуација е можно, кога раните мрази штрајкуваат, а немате време да ја косите тревата за зимата. Во северните региони на земјата да гримаса на тревникот за зимскиот период е најдобро околу крајот на септември, во средината шумата на крајот на септември - почетокот на октомври, на југот - во средината, па дури и до крајот на октомври.

Исечете трева не треба да се фрла, туку се користи како ѓубриво. Така, го решавате проблемот на искористување на билната маса, а во исто време го намалувате и износот на пролетната работа во градината или креветот. Ако ги следите општите препораки на искусни градинари, тогаш последната косење треба да се направи околу две до три недели пред првиот мраз во вашиот регион.

врвот облекување

тревник за ѓубре

Со цел растенијата да се поправат по зимски мразови и да станат стабилни, мора да бидат дополнети со минерални ѓубрива. Што се однесува до составот на ѓубрива, овде нема едногласност. Некои градинари препорачуваат ѓубрење на тревникот на есен со помош на фосфор и калиум ѓубрива. Можете да се согласите со нив, бидејќи фосфорот и калиумот го стимулираат искоренувањето на тревата. Други советуваат да користат азотни ѓубрива, кои придонесуваат за брзиот развој на зелената маса. Идеално, треба да ги комбинирате сите овие видови ѓубрива во вистински пропорции.

Ќе биде излишно да го нахрани тревникот со азотни ѓубрива во текот на летото. Ова ќе помогне да се направи бојата на тревната покривка повеќе заситена, и нема да исчезнат пред мраз.

Исто така, се препорачува да се користат дезоксидизери - варовник или креда. Ова ќе биде од корист не само за тревникот, туку и за плантажите во близина. За врвно облекување на тревата најдобро е да се избере сува и без ветер ден.

аерација на почвата

аерација 1 уредување

Во комплексот на подготвителни работи, се препорачува да се вклучи аерација. Аерација, или аероидирање на почвата многу добро влијае на состојбата на тревникот. Треба да се напомене дека не е пожелно да се направи аерација во текот на летото. Оптималното време за проветрување е почетокот или средината на септември. Суштината на оваа работа е многу едноставна - да се направи дупки во почвата или резови, со што се обезбедува слободен пристап на воздухот и хранливи материи за растенијата корени. Аерација на почвата може да се направи на два начина - со пробивање и пирсинг.

Во првиот случај, теренот е прободен до длабочина од најмалку 8 сантиметри. За работа, можете да користите конвенционални вилушки или механички аератор. Потопувањето на почвата е доста тешка работа, земајќи многу време. Затоа, тоа е препорачливо пирсинг се направи само во оние места каде што, по долга базени сува наводнување или сува трева во топло време.

Пунктирањето се користи за подобрување на бурињата, чиј фиброзен слој неизбежно станува погуст со текот на времето. За ова, се врши лесно нарушување на тревата до длабочина од не повеќе од 4 сантиметри.

аерација 2

Пунктирањето се врши со помош на два вида аератори: со цврсти заби или аератор со сечила за сечење. Пунктирањето се врши во текот на целата површина на тревникот во суво време.

мулчирање на почва

мулчинг

Со текот на времето, почвата на тревникот станува нерамна. Причината за ова е редовно интензивно наводнување, механички оптоварувања и сезонски температурни промени. Како последица на тоа, почвата ги губи потребните хранливи материи за нормален развој на растенијата. Тревата се избледува, ја губи оригиналната заситена зелена боја. За да се одржи на "здравјето" на тревникот на соодветно ниво, што се одржа мулчирање - тревникот за зимскиот посеан со мешавина на тресет, песок и плодна почва. Mulching најчесто се прави истовремено со врвно облекување. Ова ќе заштеди време и ја зголемува ефективноста на двете постапки. Мулчирањето може да го зголеми слојот од садот, така што тревата почнува да расте подобро, а почвата е заштитена од сушење. Оваа заштита е многу важна за тревникот.

Постапката за мулчирање најдобро се прави кон крајот на септември или почетокот на октомври. Составот на мешавината зависи од почвата. Ако почвата е глинест, тогаш мешавината на земјиштето на песок и тресет има следна пропорција: 1: 4: 2. За глинести почви процентот ќе биде 4: 1: 2. Сите компоненти мора да бидат суви. Смесата е рамномерно распоредена над површината на тревникот во пресметката од 1,5 кг на 1 кв. Км. м.

заштита од молови

крт

И на крајот од нашето објавување, сакаме да се сетиме на опасноста за тревникот, како молови. Факт е дека до есента се појавуваат голем број на инсекти и ларви во земјата, кои претставуваат одлично лекување за мол. Неколку од овие пргав животни можат во кратко време темелно да го "ораат" вашиот тревник, негирајќи ги сите наши напори. Затоа, не чекајте додека на вашата трева не се појави првата molehill, а однапред да се складираат со потребните репеленти и стапици.

Се надеваме дека по читањето на овој материјал, прашањето "како да подготвиш тревник за зима?" Нема повеќе да ве мачи.

Може да бидат заинтересирани: