Крштевањето на Господ во 2016 година, како да им овозможите фонт со свои раце

 • admin
 • 03 јануари 2016 година
Крштевањето на Господ во 2016 година, како да им овозможите фонт со свои раце

Церемонијата за капење на Богојавление почна да се здобива со популарност меѓу верниците од околу десеттиот век. по Крштевањето на Русија. Водици капење во езерца произведуваат во специјално намали дупка, која пред обред осветена свештеник со трипати потопување на крстот во дупката и да чита молитви. Осветувањето на водата се врши по свечена литургија. Осветнатата вода се смета за куративна.

Процесот на баптизам за капење - кога и како се изведува

Ако го следите канони, на денот на Богојавление Ева верник треба да оди во храмот, да се брани на свечената служба, да запалат свеќа. Пред да заминете во црквата, треба да се набавите со чист, празен сад - можете да соберете осветена вода. Задолжително пливање во дупка, во ледената вода, црквата не се обезбеди, особено ако лицето на физички и психички подготвени на таков начин на прочистување.

kreschenskye_kupaniya11

Сепак, да се фрлам во светиот Јордан, таканаречената мрачна дупка во форма на крст, станува година по година повеќе. Во градовите, посебно подготвени за мразна дупка во Епифанија, што овозможува масовно капење на верници.

Нема посебни правила за пливање во мразот. Обично произведуваат трокреветни потопување со главата, со крстот и да каже: "Во името на Отецот, и Синот, и Светиот Дух."

kreschenskye_kupaniya5

Водици капење заслужен за подобрување на својствата, всушност, лицето во времето на потопување во вода е под стрес, и добива дел од позитивна енергија која зрачи со вода. Специјалната подготовка за такво дејство не е потребна, телото има доволно ресурси за самостојно да се справи со ненадејни промени во температурата на животната средина.

Wellness ефекти кога се потопени во фонт за мраз обезбедуваат:

 • будењето на централниот нервен систем, неговото активно влијание врз активноста на мозокот,
 • краткотрајниот стрес на телото од ефектите на ниска температура помага да се ослободи од подпухнатост, спазми, воспаленија,
 • стврднување, која обезбедува посебна сопственост на вода - неговиот коефициент на топлинска спроводливост е 28 пати повисока од топлинска спроводливост на воздух, што не е во состојба да се излади телото како ефикасно
 • контактот со мраз вода доведува до нагло зголемување на телесната температура, до околу +40 C, а при оваа температура се јавува моментална смрт на повеќето патогени и болести погодени клетки.

kreschenskye_kupaniya12

Кога капењето во Јордан треба да ги следи таквите едноставни правила:

 • пливање треба да се направи во специјално опремени места, далеку од брегот, по можност под надзор на спасувачите,
 • пред да се фрлам во дупката за да се загрее со тоа џогирање или гимнастика,
 • за да се спречи губење на чувствителноста на нозе, пожелно е да им пријде на чевли Јордан, тоа може да биде влечки со не се лизга единствена, чевли, па дури и волнени чорапи,
 • треба да оди во дупка полека, сеќавајќи се дека снегот и мразот се лизгава површина,
 • пред да се качат на скала, бидете сигурни дека тоа е добро обезбедени, пожелно е да се осигура и ја спушти во работ на водата од дебели јажиња - доколку е потребно пливачи можат да го користат за да одиме на мразот, на другиот крај на јажето треба да биде безбедно прицврстени на водата,
 • потопува во вода треба да биде бавно, лекарите не се препорачува само нурне главата - остар мозокот хипотермија може да предизвика рефлекс вазоконстрикција, скокнете во ледената вода не се препорачува на сите,
 • влезете во вода за да пливаат за прв пат не треба да биде - пожелно е да се едноставно одете до посакуваната длабочина,
 • на хипотермија не беше премногу не треба да биде во вода за повеќе од 50-60 секунди,
 • ако дупката е мал, но во длабочината на акумулацијата е голем, тоа ќе биде потребно многу внимание на процесот на потопување во вода и го носат вертикално - со пристрасност кон работ на мраз е закана да го удри по главата со искачување на површината,
 • ако дупката е да се искапат бебе - не го оставиме тоа за една минута без надзор возрасни - детето може да се плаши, дури и ако тој е добар пливач,
 • на излезот од фонтот треба да се одржи на оградите, исто муфел во сува крпа, на самиот излез се препорачува да се изврши енергично.

kreschenskye_kupaniya2

Избришете по капење веднаш да носите топла облека. Исто така, се препорачува да се пие топол чај, најдобро од сите - приготвува во термос.

Кој не се препорачува да плива во мразот

Само во принцип здрави луѓе можат да пливаат во мраз-дупка. Опасно е да се направи таков екстремен вода третмани за луѓето со хронични воспалителни болести на назофаринкс, средното уво.

kreschenskye_kupaniya7

Не чувствувајте ја вашата издржливост кон оние кои страдаат од сериозни болести:

 • кардиоваскуларни,
 • централни и периферни нервни системи,
 • болести на органите на видот или ендокриниот систем,
 • туберкулоза,
 • вклучувајќи ги и контраиндикациите треба да се запамети астма, заболувања на урогениталниот органи, стомачни чиреви, кожни и венерични болести.

Кој додаток треба да го носам со мене за капење во Богојавление?

Ако ви се случува да се бања на мраз вода во дупката не заборавајте да се донесе:

 • лизгави влечки или волнени чорапи,
 • костим за капење и гумена капа,
 • бањарка и крпа, сува облека.

Како да се опреми мраз дупка за безбедно капење на Богојавление празници

Го коректниот уред дупка на езерцето - прашањето е од исклучително значење, образовани одлука ќе помогне да се спречи можноста за повреди за време на Водици капење, како и - да се елиминира опасноста од несреќи.

kreschenskye_kupaniya10

При подготовката на мразот, треба да обрнете внимание на следните точки:

 • обезбедувајќи дисциплина меѓу оние што сакаат да усвојат процедури за водење вода,
 • одговорен однос на организаторите на настанот,
 • контрола од страна на здравствените власти,
 • добра подготовка и сервисирање на опрема за спасување,
 • и што е најважно, правилна подготовка на дупката.

При опремувањето на дупката, неопходно е да се земе предвид:

 • температурни индекси на воздухот,
 • длабочината на телото на вода во местото на организирање на дупката,
 • димензиите на мразот и неговата форма,
 • растојанието од местото на капење до загреаниот простор,
 • ако пливање ќе се одржи во реката, пожелно е да се знае на проток.

Се препорачува брзината на проток во резервоарот да не надминува 0. 25 m во секунда. Капење место не треба да бидат поставени во близина на пристаништето, реки сливот поени, на мозоци цевки, вода дното треба да биде не алги. Се препорачува да се провери од дебелината на мраз - тоа не треба да биде помал од една четвртина од еден метар.

Организаторите мора да бидете сигурни дека кога пливаат во дупка на мраз до него не беше ништо повеќе од 20 луѓе. Ако дебелината на мразот е малку помал од дупката за пливање може да се направи, но на мраз во близина на дупка во исто време може да биде минимум број на луѓе.

Идеална опција ќе биде дупка во мразот со чиста песочна дното, без алги и други објекти на дното, остатоци или камења. Исто така не се препорачува да се изгради дупка во места стрмната падина на дното на езерцето. Плажа не треба да го попречуваат движењето на луѓето во различни насоки, дупка треба да биде поставен за да се обезбеди максимална заштита од ветер.

Искуството покажува дека големината на мразот треба да биде најмалку 12 квадратни километри. метри. Таквите димензии ќе бидат доволни за пливање максимум 5 лица. Расчистување дупка да се направи доволно едноставно да се стави многу напор за да го задржи во соодветен начин не е потребно. Дупка со димензии помала од 3x3 m не се препорачува.

Што се однесува до длабочината на Јордан, тогаш постојат различни мислења:

 • искусни пливачи преферираат длабоко место од 2 до 3 метри - не е потребна кога капење чекор на дното, односно ризикот повреда е сведена на нула, вода во такви мраз дупки почиста, кал дното, исто така, нема да предизвика вознемиреност капачите - .. да застане на површината не е потребна,
 • мали дупки се најпосакувани од оние кои не можат да пливаат, почетници, луѓе на повозрасна возраст.

Формираат дупка може да биде круг или правоаголна, Водици капење почесто организирани во крстовиден отвор. За да го отстраните од него мразот е прилично едноставна, само што е правото да се организира производството со дупка - ќе биде доволно за да се намали на работ на мраз празнина и да ја инсталирате на скалите.

Работа треба да започне со чистење на дупка избран за сајт, пристап до вода треба да се организираат на сите страни, така што областа треба да биде поголема од дупка неколку пати. Потоа следи преглед на мразната дупка на мразот. Сечата започнува со подеднакво продлабочување на сите страни долж планираната линија.

Тоа не е препорачливо да се овозможи целосна Сечење низ мразот на едно место - водата ќе проговори да го преплават ритам и уште повеќе ја усложнува процесот. Околу периметарот на дупката се препорачува да го напушти мост - тие ќе бидат во можност да го одложи говорење во било која област вода.

kreschenskye_kupaniya13

Ширината на сечениот жлеб треба да биде околу половина од дебелината на мразот. Со продлабочувањето на жлебови можно е да се започне да се намали, оваа опција поедноставува работата, премногу тесен Мило ми е значително комплицира целиот процес.

Димензии на плочите за режење на мраз мора да биде таква што ќе ви е тешко да не се удави и налетуваат под работ на дупка или повлечете на површината на мразот. Да се ​​работи со мраз, дебелината кој надминува 20 см може да се користи надолжно пили. Потенкираниот мраз вклучува сечење поголеми плочи.

Дали работата треба да биде на тимот составен од минимум 5 до 6 луѓе таму - оптимално удобен опција - кога две лица pritaplivayut еден од рабовите на големите санти мраз, од друга - куки работи откако ќе ја под работ на мраз, колку што е можно повеќе. Рабовите не смее да штрчи надвор, а кога ледено поле бран не треба да ја напушти нивната локација. Оваа опција се смета за најекономична.

Ако мразот е многу густа, рачката во затајување мраз големите санти Bagrov станува многу потешко. Во овој случај, на големите санти се мелат и се подигна на површината на мразот е отстранет од страна на растојание од 4-5 метри од дупката. Таложат мраз во близина на дупката не е дозволено - тоа може да создаде опасна ситуација за здравјето на капачите луѓе.

Забелешки врши на отворени води покажаа дека на температура од околу -20 C во текот на ноќта за вода е покриена со мраз во дебелина од 2 или 3 см, за да се формира мраз со дебелина 15 см трае околу една недела.

За да се исчисти мразот (дебелина од 15 см), мраз-дупка со површина од 10 квадратни метри ќе трае околу час и половина, под услов да има двајца искусни луѓе со специјални алатки. На работ на дупка од мраз потребно е да се замрзне удобно дрвени скали, најмногу со огради.

kreschenskye_kupaniya8

Ако скалилата се метални, тогаш чекорите и оградите треба да бидат цврсто завиткани со лента на чуварот или да стават гумено црево со соодветна дебелина на нив.

kreschenskye_kupaniya9

Ако за време на подготовката на мразот, инструментите се преплавени, тие треба да се отстранат на површината, освен кога длабочината на резервоарот е повеќе од 3 m.

kreschenskye_kupaniya1

За погодност на капачињата, мразот се затвора со ѕид направен од снежни блокови, а од нив може да се изгради и кулоари. Снежниот ѕид ја штити мразната дупка од налетот на ветрот. Инсталирајте го секое мечување околу мразот, од снежни блокови, дрвени штитови или мраз-блокови, треба да биде на растојание од 7 до 10 метри од работ на мраз. На периметарот на мразот е исто така пожелно да се инсталира лесна ограда - така што луѓето што го следат процесот на капење не можат случајно да паднат во вода. Ако е можно, оградата е инсталирана во водата - со тоа ќе се спречи можноста да се купат под мразот.

kreschenskye_kupaniya4

Таа, исто така треба да се грижи за организацијата на просветлување на мразот, но за да се усогласат со правилата на пожар и електричната безбедност е задолжително.

kreschenskye_kupaniya3

Со цел да се спречи можноста за несреќи во близина на Богојавление, неопходно е да се воспостави часовник:

 • претставници на агенциите за спроведување на законот,
 • бригада на спасувачи,
 • лекарите кои, доколку е потребно, можат да обезбедат прва помош.

За време на капење на Богојавление, не можете да дозволите пристигнување на мраз на моторни возила.

Чистењето на мразот од мраз се прави непосредно пред капењето.

Можеби сте заинтересирани за: