Рутириум, што е, рутариум во пејзаж дизајн, корисни совети

 • admin
 • 31 август 2016 година
Рутириум, што е, рутариум во пејзаж дизајн, корисни совети

Секој сопственик на приватна куќа или вила сака да ја декорира својата територија. Направете го тоа на различни начини, ги кршите цветните леи, користете украсни скулптури. Сето ова е убаво, но не и ново. И чудно е доволно во дизајнот на пејзаж, тука е и овој концепт. До денес, многу е мода да се организираат на нивните градински локалитети т.н. ротариум. За тоа што е, и како може да се организира, да разговараме за овој напис.

Рутари со свои раце

Еднаш многу популарна јапонска градина на камења. Сите се обиделе до одреден степен да го опремат во своите области. Сега "градината на корените", таканаречениот рутариум, стана мода.

Овој збор потекнува од англискиот корен - финтата. Со други зборови, тоа е употребата на трупците, пликовите и стеблата за дрво при креирање пејзажни композиции. Тие се украсени со цвеќиња и ползувачки растенија. Сакате да создадете таков дизајн објект на вашата страница, од каде да започнете. Првиот чекор е да се одреди сместувањето. Местото зависи од стилот на композицијата. Ако rutarium е украсен со градина фигури, тоа треба да се стави на отворено и повеќе истакнати место. За композиција во диви стил, најдобро е да одберете сив место или агол на страницата.


Можете исто така да организирате тематски композиции. Значи бањата може да направи рутариум со стара дрвена када. Или декорација со гранки и корени веќе достапни цветна градина. Покрај тоа, тие можат да украсуваат вештачки резервоар на нивното место, дополнувајќи ги со влага кои ги сакаат влагата. Најсодржајниот идеална опција е ако во вашата градина има пупка од старото дрво. Тој е тој кој ќе биде центар на целиот состав. Потоа, треба да го соберете материјалот. За рутери, ќе ви требаат:

 • дрифтвуд;
 • корени;
 • кора од дрво;
 • гранки;
 • камења.

Дел од материјалот може да се најде на терен или да се оди на него во следното слетување или шума.

рутери-2

Исто така обезбеди за растенија. За него се вклопуваат недоволно цвеќе, притаен растенија, разни мов. Потоа неопходно е да се обработи постоечкиот материјал. Ова е потребно за да се продолжи животот на дрво. Како по правило, рутариум е краткотраен и може да застане околу четири години. По што мора да се смени. Во текот на подготовката е неопходно:

 1. ги согорува сите дрвени елементи со врела вода, со цел да се уништат ларвите од штетници;
 2. сушени и прекриени со неколку слоеви безбоен антисептик.

Ако сакате повеќе креативни состав, поединечни елементи можат да бидат обоени со светли бои. Тоа би било убаво ако тие ќе се преклопуваат со боја нијанси. Сега ние се подготви место за составот, да се чисти од остатоците. При користење на камења тие исто така треба да се чисти и да ги планираат своите позиција.

Следната фаза е планирање. Треба јасно да замислите што сакате. Истакнувајќи кои растенија ќе бидат засадени и како тие се во најдобра позиција. Скица план на парче хартија, тоа ќе ја олесни работата на самото место. Сега одиме на директна изградба rutariya. Прво ставаме големи дрвени елементи, оставајќи малку простор. Ова е неопходно за грижа и садење на растенија. После тоа, место на камења, тоа може да се направи на дното на составот, тоа ќе се обезбеди дополнителна поддршка за засадени дрвја. Мали елементи може да се стави по садење. трупците и големи пречки на празнини се прелива почвата и ѓубриво, а потоа сеење семе или садење садници растенија. Може да се стави на тенџере со цвет, тоа ќе им даде на оригиналноста на составот. Пумпниците се најдобро засадени:

 • папрат;
 • бршлен;
 • лалиња;
 • cornflowers;
 • marigolds.

По потреба за пополнување на просторот меѓу Driftwood и гранки. За овие цели, совршено одговара на џуџе сорти на четинари, џуџе цвеќиња (pansies, невен, итн.) После тоа е неопходно да се напојуваат сите растенија. Лесно е да се грижите за овој состав. Таа се сведува на навремено отстранување на плевелите и наводнување.

2016-05-20_123917

Дрвја во пејзаж дизајн

Snags и трупците често се користи во пејзаж дизајн. Тоа е прилично добри работи, и тие имаат прилично интересна форма.

На користењето на тој материјал ќе им даде фантастичен поглед на било кој дел. Кога snags помош може да се направи толку голема состав и мали украси за домот или белведер. На пример, мали финтата можат да се третираат и во него се различни мов. Овој агол на природата може да се наоѓа дури и во станот. Убавината на овој дизајн е едноставноста на материјалот и не бара посебна подготовка на сајтот.


Вие исто така може да користи постоечки трупците на стари дрвја, и што е најважно веќе нема да биде потребно да ги искоренат. Значи може да се отстрани јадро на трупецот, а потоа се врати во почвата и да се засади убава Петунија. Вие едноставно можете празен простор прошири гранка и седат различни вкусен и покриен простор чакал или дрво чипови. Секој од овие решенија се надополнуваат вашиот сајт или стан.

Root Garden Root Garden

Таквите композиции може да се стави не само на лице место или во конзерваториум, но исто така и да ги красат нивната куќа. Ќе изгледа прилично интересно и ново.

Да се ​​создаде таква потреба да се украсуваат мала големина финтата со вдлабнатини. Треба да се обработи како што е веќе опишано. Потоа треба да ги собереш растенијата. За дома најдобро е да изберете rutariya флора со мали корен систем, тие не бараат големи јами. Најдобро е да се избере:

 • кактуси;
 • орхидеи;
 • гусманија;
 • bilbergia;
 • мов.

Тие можат удобно сместени на кората или во мали депресии. Тие мора да бидат рамномерно распоредени над цевката. Единственото нешто што мора да се запомни орхидеи и растенија од семејството на bromeliads (Гузман, billbergia) hygrophilous и треба да се прска врз почесто. По овие едноставни манипулации, ќе добие живеат декорација за вашата дневна соба.

целосна големина

Креирање на рутариум

Сте се одлучиле да ги красат вашата градина интересен елемент - rutariem. Подготви сите потребни материјали. Но, рутери можат да бидат од неколку варијанти:
Природно  - да се создаде користење на трупците, гранките и snags во комбинација со живи растенија. Ова е најубавиот поглед на градината.

zUmmiz0R_Mo

Протозои  - тоа се создаде од snags и трупците, но за да се даде на убавината на нив треба да се финализира со намалување на непотребни детали или да се направи на конец.

Rutarij_s_kamnjami_i_zhivymi_rastenijami

Декоративни  - изработени од растенија и делови од дрво. Главната улога тука е доделена на растенијата. На пример, еден стар трупец, опкружен со светли бои ќе изгледа многу свежо и оригинално.

Rut1-600x450

По изборот на видот на rutariya потребно да се утврди нејзината локација. Постојат неколку опции за поставување на овие композиции:

 • на портата - тоа ќе се создаде добар впечаток и ќе се расположи гостите кои дојдоа за вас;
 • во близина на одмор, тоа е можно да додадете вештачко езерце, или едноставно да се организира во близина на белведер;
 • дали вашата област е поставена со дрва, а потоа rutary може да се постави во повеќето сивата место и ги красат разни растенија.

Потоа можете да започнете со работа. Резултатот е единствен природен состав кој ќе се молам на око за неколку сезони.

Rutarii слика

Секој може да даде интересен изглед на своите економски згради. За да го направите ова ќе ви требаат:

 • гранки на дрво;
 • саксии;
 • расад цвеќиња.

Гранките мора да бидат обработени и поставен на надворешниот ѕид на штала.

Потоа, саксии безбедно лоцирани во просторот помеѓу ѕидот и гранки. пополнете ги со земјата и засадени садници цвеќе. Да го направите ова, совршено одговара на видови на овенат растенија со мали цвеќиња на жолта, црвена и виолетови цвеќиња.

DSdAsyOuDA

Ако имате веб-сајт има старо дрво исто така, може да се користи за rutariya. За таа цел потребно е да се сече на прстени со еднаква висина.

Тогаш ние извади скапани јадро и положи доби во два реда на прстени. После тоа, ние ги пополни со почвата и засадени во нив декоративни грмушки рози. Земјата е покриена со чипови. Тоа е се убаво декорација за сајт е подготвена.

77acf7e96f740b8618fa20239f3cffd9

Rutarii со камења со свои раце

Да им овозможат на рутариум не е толку тешко. Ако вашиот сајт има мал езерцето, околу која постои пат, можете да се направи една интересна декор. За да го направите ова ќе ви требаат:

 • гранки со различни должини;
 • јаже;
 • големи камења.

Дел од патеката мора да се постави помеѓу гранките. По што двете страни се постави штандови за огради (најдобро да се изберат гранка со гранчиња за практичноста на прицврстување на железница). Од цврсто вградени во земјата. Следно, прицврстете ги со јаже долго гранки. Сега ние се големи камења и ги стави во хаотичен начин на двете страни на импровизираниот мост. Едноставна декорација за градината е подготвена.

421-e1343217491501

Ако ние се применуваат имагинација и да поминат малку време, можете да се создаде скулптура на гранки. Да го направите ова, најдобро е да ги собереш на суптилни и добро се витка гранки. За погодност, можете да направите жичана рамка. Потоа obkladyvayut неговите гранки и зацврстување на тенка жица или лепило. Оваа скулптура може да се инсталира во близина на оградата. Земјата може да се полнат рендан кора од дрво, и ред на камења од различни големини се постават пат. Тоа ќе изгледа многу интересно природно. Ова создава чувство дека елен шумата одлучи да оди по патот на вашата градина.

planiruem-rutarii-na-bumage-ili-s-pomoshu-vspomogatelnih-програма по-proekt-doljen бит-V-kajdom-sluchae-sozdaniya-rutariya

Оваа статија опишува rutarii на сајтовите. Дефиницијата на овој концепт и се објаснува за тоа што може да направи. Користење на совети член, можете лесно да ги најдете сите потребни материјали и да одлучи на локацијата на составот. Исто така ги собереш потребните растенија. Успешна креативност.

Можеби сте заинтересирани за: