Како да се исполнат Божиќ: украсување на приватна куќа и заговор, како да се покрие Божиќ маса.

  • admin
  • 10 ноември 2017 година
Како да се исполнат Божиќ: украсување на приватна куќа и заговор, како да се покрие Божиќ маса.

Потсетувањето дека Божиќните празници се приближуваат, се чувствува веднаш. Целото семејство учествува во купување и производство на накит за смрека и куќа, бидејќи Божиќната средба мора да се одвива во согласност со одредени правила и традиции. Ајде да побрзаме да ја красат куќата и да ја подготвиме за одмор.

Божиќ доаѓа наскоро

Еден од најомилените и незаборавни празници може да се вика Божиќ. Овој празник, посветен на раѓањето на Исус, ги обединува луѓето од различни националности и религии.

56991_0

Божиќни денови се семеен одмор, кој може да се прослави во градски стан и во приватна куќа. Многумина се желни да го поминат Божик во селска куќа. Без оглед на планираната локација на настанот, обележувањето се обединува со одредени заеднички симболи.

1387794323_christmas-tree-wallpaper-christmas-8142630-1024

Потсети се дека симболите на Божиќ се:

• Ѕвездата од Витлеем, која го посочи патот до бебето Исус

• зимзелен Божиќен венец украсен со четири свеќи

• ѕвона, фенери и венци

• украсено дрво - смрека.

Сликата 2 венци

Во традиционалната декорација на новогодишната елка учествуваат не само децата туку и возрасните. Како можете да декорирате куќа или заговор за Божиќ и како правилно да ја покриете празничната маса?

main_4

Влезницата за луксузниот живот - Златен билет

Креирај свечена облека дома за Божиќ, треба да се грижиш за светлото осветлување на фасадата и на страницата и да создадеш слика за водење Ѕвезда од Витлеем. За надворешно осветлување, можете да користите прозрачни жици и венци, кои ги украсуваат портата, тремот и дури и стеблата за дрво.

51

Блескава и треперлива со морето на светлата, златниот лак на портата јасно ни кажува дека сте добредојден гостин, доволно е да се обезбеди само влезница.

За надворешна декорација на куќата и на местото, подобро е да се даде LED венци.

d88aa4ce154dcfee4509550336acb

Венци на LED диоди се незначајни потрошувачи на електрична енергија.

Таквите венци се лесни за инсталација, лесни и огноотпорни, што е важен фактор. При поврзување на LED светлата, се препорачува да се проверат жиците и неговата заштита од навлегување на влага.

24c329b542f42df2f80543feda1bda03

Венецот може да работи без затворање долго време, така што волшебната атмосфера на празникот ќе биде загарантирана за време на сите Божиќни одмори. Во пракса, позадинското LED осветлување служи без прекин или замена на елементи за долго време.

божиќен венец

Европската традиција за декорација на влезната врата на зимзелени божиќен венец   одлично се населиле во нашата земја.

1348639483_tdqfdxkgonatuew

Вешто преплетување на цвеќиња, елки и ленти во венец го симболизира единството и силата на семејството, ветувајќи просперитет и поканувајќи ги гостите да влезат во куќата.

Затоа, првата уметничка работа за Божиќ може да биде шарена венец. Патем, можете да ја декорирате влезната врата со свој рачен венец, празнувајќи го Божик во градот.

chr_venok

За да се направи Божиќен венец, се користи вештачка имитација на цвеќе и игли. Прицврстете го и декорирајте го венец подобро со употреба на топла топица.

Како да креирате и декорирате венец за Божиќ, прикажан на видеото.

па, ела, светне!

Но, понудената опција за украсување на приградски простор и куќа е жива смрека. На природноста на свежа арома на бор игли и дожд монистра на него е невозможно да се замени ништо. Останува да се украсат смрека со венци на силни светла и светло играчки.

skazochnoe-rozhdestvo-po-gollivudski_31

Погледнете ги карактеристиките на локацијата на приватна куќа и изберете објекти на декорација. Тие можат да бидат визи, педименти, колони и прав линии на зградата. Дури и старите венци се трансформираат со помош на обоени светла во која било куќа и двор. Промена на изгледот на венци може да се користат големи вештачки цвеќиња, фенери, ѕвона или топки.

2205

моќ на инспирација

Можете да направите божиќни украси од дебел картон и тенка пластика. За да го направите ова, подгответе однапред неопходните жанровски шаблони и отсечете ги деталите. Боење на играчки може да се користи акрилни бои, фиксиран на врвот на лакот.

 

1383050470_9

Победнички и успешни комбинации на бои кои се користат за приградско осветлување се:

• црвена и светло сина

• бела и сочна зелена боја

• пурпурна и горење бакар.

Да се ​​поправат смешни играчки и божиќни симболи, користете тенка жица во облик на извртни јамки.

1325239895_christmas-ornaments-1

Патем, можете да ги сокриете местата на поврзување на венци на дрвото и објекти за декорација со лакови.

Меѓутоа, меѓу богатството на орнаменти за Божиќ, детските занаети се особено допрени од сопствените раце.

Слика 1

 

внатрешна декорација на куќата

Внатрешноста на одмор дома треба да биде светла и богата. Имате среќа ако внатрешноста на селска куќа има камин, кој ќе стане центар на одмор.

56

Украсете го каминот што можете венци на ела гранки, топки и лакови. Но, главниот центар на инспирација е елата во куќата. Традицијата на украсување на елата во куќата е поврзана со дрво украсено со јаболка. Од времето на првото јаболко, наменето за украсување на дрво, поминаа илјадници години.

orn2

За да се заменат природните орнаменти од фетусот, биле измислени шупливи стакла, светли и сјајни вдлабнатини.

Божиќни топки   можете да купите готови или да направите свој.

Како да направите снежна топка со свои раце, прикажано во ова видео.

Божиќ маса - време на првата ѕвезда

Во различни националности, декорацијата на Божиќната маса е различна. Но, тоа не е важно што ќе им се даде предност за подготовка на национални јадења. Единствената заедничка на Божиќната маса е главното јадење на Светиот вечер - kutya.

kutya-svyatoj-simvol-rozhdestva

На празничната маса, освен Кути, треба да има уште 11 јадења, еден симболизирајќи 12 апостоли. Ова се рибни јадења, посно бореч, каша од хељда, посно палачинки, пити со полнење, вареники со зелка, ролни од зелка и комот, варен од сушено овошје. Состојките на готвени оброци се пченка, мед и афион.

Рождественский-стол-5507

Жито го восхитува и го воскреснува животот, мед ветува слатка живот и здравје, а афион - радост и просперитет.

Божиќниот оброк поминува без алкохол и започнува со порастот на првата ѕвезда. На масата, мора да пробате секое јадење да ја вкусите радоста и благосостојбата во наредната година.

rozhdestvenskiy_stol_v_rossii

Кога го славиме Божиќ, постои знак дека првиот гостин кој влегува во вашата куќа треба да биде темнокос човек, чиј изглед донекаде личи на сликата на саканиот творец на светот.

2

Можеби сте заинтересирани за: