Уредот на тревникот, тревникот на соседното место, корисен совет

 • admin
 • 27 мај 2016 година
Уредот на тревникот, тревникот на соседното место, корисен совет

Забележано е дека парцелата без зелен тепих од тревник е слична на стан без покривка на подот. Светлата и сочна главна позадина на тревникот го нагласува целиот шарм на приватна куќа и заговор. Лесната и просторна структура на заплетот има само корист од ова. Но, уредот на тревникот се смета за трудоинтензивен процес, кој бара внимание и основни познавања во создавањето.

Кој тревник може да се креира на сајтот

Изгледот на нашите ширини на тревникот во селска куќа или во приватна парцела се должи на Французите, кои уметно создадоа парцели со тревна покривка во своето време. Првите француски тревници имаа атрактивен поглед на тревната покривка од ригрес, блугра и свиткана трева.

thumb2-a847543dd94439093a20c35f36563178

Денес негувани краток тревник веќе не е љубопитност. Покрај тоа, таа е најпопуларниот елемент на пејзажот. Секоја трева на локацијата е еден вид стабилизатор на режимот на почвата на водата: го навлажнува воздухот и ја урива врелата температура.

идеальный-газон

Постојат многу видови на тревни површини:

 • класична
 • мавритански тревник
 • градинарство
 • спортски
 • се тркалаат
 • диви.

141346-aleni1-580x435

Се разбира, технологијата на садење и процентот на сеење трева за тревникот ги дава неговите карактеристики на територијата, вклучувајќи ја и отпорноста на абење. Сепак, трошоците за градење тревници, на пример, паркови, се високи. Затоа, кога ќе се изгради зелена трева, треба да ја проучувате технологијата на сеење и чешлање со свои раце.

гас2

Корисни совети

Пред да започне и имплементира идејата за тревник, не е повреден детално да се знае составот на семето за тревникот или да се избере вистинскиот ролвен тип на премачкување. За секој вид на тревникот ќе мора постојано да се грижи за и намалување на вегетацијата, инаку тревата може едноставно да се заколочи. Потсетиме дека тревната трева е трајни растенија, што значи дека ќе биде потребно да се грижите за условите на нивното презимување.

travosmesi

Ние на тревникот - како да станете аграр

Најпримитивната варијанта да стане аграрната е купување на трака за ролни. Ќе биде доволно да купите тревник и да го ставите на договореното место.

osobennosti-angliyskogo-stilya-03

Но, ништо не може да се спореди со задоволството од садење на тревникот. Значи, имаме класичен партер и мавритански тревник на тревникот.

organizaciya-gazonov-485x366

Креирај класика parterre тревник ќе бара подготвителна работа и внимателен избор на семиња. Потсетиме дека за уредот на земјата површина изберете најдобрите и докажани сорти на ниско-растечки билки. За parterre тревник погодни билки со зашеметен и тенки пука и лисја. Периодот на раст на тревите треба да биде долг, способен да ја формира униформноста на тревната штала со една боја во боја од пролет и до длабока есен.

како poseiat газон

Да речеме, дека најдобро тревни покритие расте од ригора на високи пасишта. Тесни лист треви на теренот и синилото имаат свилени тревки кои во масата со нивните формирани и искинати рабови разликуваат корал од сите други типови.

Грижа за овој вид на тревник треба да биде интензивна: фризура и повторно фризура.

Косење косилки

За разлика од класичниот англиски тревник, кој бара постојано сечење на билки, најнепрецизно е

мавритански тревник. Првите номади - Маврите од Северна Африка, во европските земји го претставија обичајот на сеидба празни земјишта со мешани билки. Едноставна ливада во времето на цветање е магично трансформирана.

mavr2

Покрај тоа, составот на билки и цвеќе на мавританскиот тревник е избран на личен избор, главната работа е дека саден материјал треба да се вкорени во оваа природна зона.

Основата на позадината на мавританскиот тревник е ниските треви од бентграсата, ригерата и ливадата. Составот на смесата е десетици убави цветови растенија со кратка форма. Грижата за тревникот (поткопување и стрижење) ја осигурува униформноста на тревниот трева.

форма на природен тревник

Корисни совети

Дали знаевте дека од илјадниците познати сорти на билки за вештачки тревници користат само неколку видови? Тоа се мешавини составени од 3-6 видови треви со скоро ист вегетативен период на раст. Мешавина Јас препорачувам да изберете по почва, местото на сеидба и избраниот тип на тревник. Добро избраната мешавина ќе обезбеди зелен тепих од пролетта до првиот мраз. Ако, се разбира, ќе посадиш тревник за технологијата.

green_table_7

 

Сонцето, воздухот и водата, главните пријатели на тревникот

Изобилството на разни видови зелени тревници е обезбедено од развиената технологија за изградба на тревник, која се базира на принципот: "Сонцето, воздухот и водата се главни пријатели". Преувеличени, грижата за тревникот е намалена до наводнување и косење.

maxresdefault

Наводнување било која трева се препорачува изобилно, станува уште поубаво од ова. Но, не се препорачува да се коси тревникот од сеење треви во почетната фаза на раст. Неопходно е слој да има моќ на сочни стебла. Кога тревната висина е висока 7-10 см, полека може да почнете да гримасате.

xl

Технологија на семенско месо

Традиционално, тревата за сеење се одгледува на рамен терен.

Подготовката на почвата на уредот за сеење тревници се изведува во неколку фази:

 • копање на место за да се создаде меки слој на почва
 • отстранување на плевелот за време на процесот на копање
 • усогласување на ископан терен
 • пригушување, со исклучок на слегнување на почвата.

слика -38 сеење

По подготовката на страницата се спроведува кампања за сеење, која се спроведува на пролет. Во текот на овој период од годината, почвата сè уште не е погодена од временски услови и содржи доволна количина на влага.

Слика 11општи

Семето може да се вметне рачно во уредот за сеење тревници или со користење на рачен сеичник.

posev-250x166

Нормата на единствена сеидба на хербалната мешавина е до 40 гр. На 1 кв. М тревник.

Воведувањето на семето во почвата е подобро да се произведе во сува, ветер без вода.

Како да креирате тревник за семе, прикажан овде.

Сепак, појавата на нови оригинални технологии за одгледување тревници привлекува вниманието на сопствениците на приградските населби.

Ние организираме тревник со употреба на решетка за тревници

Решетката решетка е едноставна модуларна саќе структура направена од силна пластика или бетон. Модулите имаат подвижна конструкција поврзана со бравата.

Shema-posadki-gazona-v-reshetku

Тревката за тревници има:

 • незначителна тежина и димензии, овозможувајќи му лесно транспортирање
 • едноставна конструкција, чија инсталација се изведува со рака
 • не помалку едноставен начин на сервисирање со користење на градинарски алат (косилки за трева, тримери и бензински пумпи)
 • еколошки дизајн.

gazonnaya-reshetka-2

Решетката е наредена во редови или по ред, со што се поврзуваат поединечни модули. За да се добијат кривилинеарни форми на виткање и контура, се користи традиционална алатка за сечење и сечење.

gazonnaya-reshetka-4-550x356

Мрежните клетки се полнат со мешавина од семе во 2 фази: пред садење и по сеење. Покрај тоа, нивото на подлогата што треба да се пополни во височина мора да се совпадне со работ на решетката.

gazonnaya-reshetka-5

Како да инсталирате решетка за тревници

Фази на инсталација на мрежата:

 • подготовка на локацијата до препорачаната длабочина на инсталација (9-12 cm)
 • попречување на почвата во шуплина со какви било средства
 • поставување на основен (лежиште) слој од чакал и почва
 • подрумски тапа
 • поставување на мрежи на решетки и поврзување на модулите (модули се вметнуваат во правец од лево кон десно)
 • складирање на почвата и нејзина рамномерна дистрибуција на инсталирана мрежа
 • зацврстување на рабовите на скара
 • сеење на решетката во клетки со семето мешавина.

gazon_reshetka_3

Подетални и корисни информации се презентирани во видеото.

Можеби сте заинтересирани за: