Како да се направи канцеларија на балкон или чардак, опции, совети

  • admin
  • 08 декември 2014 година
Како да се направи канцеларија на балкон или чардак, опции, совети

Недостатокот на простор за уредување на работни училници во модерен стан е проблем речиси секој кој има да работи во домашна средина се соочува. Концентрирајте се на тоа да работите во просторија каде ТВ работи или игра деца, или подготвува храна - скоро е невозможно. Во потрага по место за локацијата на "канцеларија" обично води кон балкон или чардак, места во повеќето апартмани кои се користат за сушење облека или чување стари работи. За среќа, желбата за опремување и заземање на балконот е обично посебен приговор во домаќинството не предизвикува. Откако сфатиле дали областа на чардак или балкон може да се организира како полноправно место за работа, може да се започне да се изучува темата за тоа како да се направи кабинет од балкон. Таков мал изолиран простор претпоставува климатик. Како да се избере климатик правилно ќе им помогне на претставниците на компанијата да ја продадат оваа опрема.

Подготви план

kabinet-na-logiii1

Со цел идејата за создавање своја сопствена канцеларија да стане реалност, прво мора да изготвите план за работа. Во процесот на размислување за ова прашање, потребно е да се реши

  • како може да се загрее просторијата,
  • како ќе се загрева,
  • која верзија на финишот да се избере,
  • што мебел може да се стави во него.

Изборот на материјалите ќе биде во можност да ги процени трошоците за поправка. Се разбира, процесот на трансформирање на просторот може да биде малку поевтин - ако ги имате вештините и желбата, тогаш работата за надградба на балкон или чардак може да се направи самостојно. Единствениот исклучок е дека инсталацијата на двојни застаклените прозорци - со оглед на сложеноста и одговорноста на работата, подобро е да се наведат специјалисти.

Да започнеме

kabinet-na-lodzhii4

Прво, ние ја ослободиме територијата од ѓубрето акумулирано на неа, го расклопуваме постојниот финиш, вклучувајќи го и ѕидот и таванот. Ако балконот не бил претходно застакнат, треба да се внимава да се инсталираат висококвалитетни и топло прозорци на неа. Доколку постојниот систем за застаклување служи како заштита од дожд или снег - исто така е подобро да се замени со модерна, заштеда на топлина и заштита од бучава.

Избираме материјали и вршиме работа за топлинска изолација

kabinet-na-lodzhii12

Како топлина во собата е еден од главните фактори на своите луксузни, треба внимателно да ги земат она што тип на модерен греалки може со сигурност да се заштитат иднината кабинетот на ладно во зима. Се разбира, со цел да се заштедат пари, може да се прибегне кон традиционално се користи минерална волна или пена материјали, но повеќе рационален опција ќе биде да се користи penofola- тоа може да се изолира на ѕидови, подови и тавани, за максимален ефект, можете да го користите во комбинација со Penoplex.

Penofol нема да претставува закана за здравјето, бидејќи тоа е произведен од еколошки материјали, да работат многу лесно, со многу низок коефициент на топлинска спроводливост материјал има дебелина од редот на милиметри пар. Овој факт е многу важен во услови на ограничена површина на чардак или балкон, каде што буквално мора да се земе предвид секој квадратен милиметар.

kabinet-na-logiii13

За да се обезбеди целосно изолирање на аглите пред инсталација penofol сите слотови на располагање уредно запечатена со пена, за истата цел, можете да користите специјална леплива лента. За фиксирање на материјалот со помош на шпорети со широки капи. Следно продолжете со уредувањето на летвите и инсталацијата на гипс картон. Завршувањето ќе се примени на него.

kabinet-na-lodzhii444

Ако подот во чардак планирано да се направи дрво, најдобар изолација ќе камена волна, се наоѓа помеѓу греди, завршувајќи направени од табли или ламинат. Втората опција е опремата на топли подови. Во овој случај, инсталацијата на системот се изведува на бетонска основа на балконот или чардакот. По поставување на греење кабли направи цемент ферман, препорачаната дебелина -. 3 до 5 cm, со цел да се направи повеќето ефикасна подно греење за нивните бои со користење на материјали со висок коефициент на топлинска спроводливост - линолеум, плочки, итн

kabinet-na-logiii555

Инсталирајте дополнителни батерии за централно греење на балкон или чардак, па изберете извор на дополнително греење: електричен оган, грејач за нафта, кварцен грејач.

За да ја осветлите и загреете канцеларијата на балконот, мора да инсталирате сопствен систем за ожичување пред да го инсталирате drywall, обезбедување на потребната инсталација на приклучоци.

Кабинетот на балконот - што треба да се разгледа кога го уредувате

kabinet-na-lodzhii3

Бидејќи лоѓа или балкон ќе биде работно место, задолжителната атрибута на собата ќе биде компјутерско биро и самиот компјутер. Но, во зависност од големината на конвертираниот квадрат, можете да размислите како да ја користите територијата со максимална корист. Ако димензиите на просторијата дозволуваат - може да се подели на зони, освен на работното место, можете да опремите мини-библиотека со полици за книги. Овде ќе биде можно да се пополни дел од потребните информации или да се одморите откако ќе прочитате интересно списание.

опремување на работното место

kabinet-na-lodzhii222

За опремување на работната површина, изберете мала маса, по можност ако е висока, со повеќе полици. Ако не можете да поставите редовна табела, можете да употребите маса поврзана со ѕидот.

kabinet-na-lodzhii111

Столот треба да биде ергономски и удобен. Можете исто така да користите канцеларија стол со прилагодување на грбот и висина.

kabinet-na-logiii333

Погодноста на работното место ќе додаде лавици или полици со шарки. Монтирање на нив треба да биде блиску до работното место - пожелно е тие да се стигнат со седење на масата. За да ги обезбедите полиците, можете да го користите крајниот ѕид на балконот.

одмор

kabinet-na-lodzhii2

За да се подобри ефикасноста и способноста да се обнови нивната сила, дизајнерите препорачуваат да се распределат барем малку простор за да се приспособат на зелената зона. Ако одвои простор за голем houseplant е невозможно, тоа е потребно да се впуштат во точка позеленување растенија во мали саксии, тоа е најдобро да ги стават во одмор област.

kabinet-na-lodzhii7

Ако областа дозволува, исто така треба да има удобен стол или мал тросед. Ако балконот е многу мал, тогаш можете да заземете место за одмор, доволно за да преземете неколку чекори - понекогаш сосема е доволно да се загреете.

kabinet-na-logiii6

Добра опција за релаксација ќе биде грижата за растенијата, може да биде затворен цвеќиња или засадени во пролетните ампелни растенија. Комуникацијата со дивиот свет помага да се одвлекувате од напорна работа и да добиете позитивни емоции.

дали е потребно опремување на системот за вентилација

Можеби квалитетот на изолацијата за да се избегне појавата на прекумерна влага во балкон или чардак, сепак, да се провери нивото на влажност систематски - на вишокот на оптимално ниво негативно може да влијае на статусот на компјутер и да предизвика нејзиното предвремено неуспех. За да се намали содржината на влага, неопходно е да се опреми вентилација.

Дизајнот на балкон-кабинет - што декорација на ѕидот да се избере

kabinet-na-lodzhii14

Како што споменавме погоре, најдобрата опција за завршување на ѕидовите и таванот на балконот ќе биде малтерисување со гипс картон. Овој материјал овозможува да се добие совршено рамна површина која е многу лесно да се подготви за завршна обработка - акрилна боја или позадина. А практична и атрактивна опција е декорација на ѕидовите со дрвени декоративни панели.

За да се подобри ефикасноста, се препорачува да се користат светлосни нијанси при украсување на канцеларијата на чардак - тие ќе ви овозможат да се концентрирате повеќе на вашата работа. Покрај тоа, светли или неутрални нијанси визуелно ја зголемуваат малата соба. Материјалите што се користат за завршување на светли бои или со голем отпечаток не се пожелни - тие ќе ги иритираат очите и постојано ќе го одвлекуваат вниманието.

kabinet-na-lodzhii15

За да го направите кабинетот попривлечно, можете да се приспособите кон зонирање со користење на различни ѕидни завршетоци. На пример, за завршувањето на ѕидовите во работната површина може да се користат дрвени панели од светли бои. Во областа за рекреација, ќе биде посоодветно да се насликаат ѕидовите во вашите омилени нијанси - ова ќе помогне да се елиминираат симптомите на замор и да се релаксираат побрзо.

Како да ја осветлите канцеларијата на чардак

kabinet-na-lodzhii5

Оптималното осветлување за работното место и просторот за одмор ќе биде инсталиран на таванот, со посебно внимание посветено на осветлување на работната површина. Пожелно е да се контролира интензитетот на светлината. За поголема погодност, треба да биде овозможено локално осветлување за работното место и место за читање книги со помош на подна лампа или светилка за на маса.

Правилно организираното осветлување ќе придонесе за перцепцијата на работното место како полноправна кабинет, а не за привремено засолниште што сакате брзо да го напуштите.

Како да направите прозорци

kabinet-na-lodzhii9

Прозорците на балконот, како по правило, големи дневни канцеларија е добро осветлена, и ако станот е на југ со кои се соочува, тоа е премногу светла за осветлување, дури и може да се меша со работа - во случај кога светлината ќе падне на екранот. За да се ослободите од вакви проблеми, прозорците треба да бидат украсени со ролетни, исто така можете да користите ролетни или завеси. Обичните, дури и кратки, завеси ќе создадат впечаток на прекумерна неред.

Основана е во собата на чардак, чиј дизајн беше замислена во согласност со вкус на сопственикот ќе биде идеален, изолирани работното место не се разликува од вообичаените канцелариски простор.

Меѓу предностите на таквата одлука, треба да се забележи фактот на појавата во станот од неколку слободни квадратни метри, за што веднаш има уште една опција за употреба.

Можеби сте заинтересирани за: