Декоративни тули во внатрешноста на станот: во внатрешноста на кујната, дневната соба, ходникот. Црвена тула во внатрешноста.

 • admin
 • 23 ноември 2016 година
Декоративни тули во внатрешноста на станот: во внатрешноста на кујната, дневната соба, ходникот. Црвена тула во внатрешноста.

Внатрешна декорација е многу интересна тема. Некој ја претпочита веќе познатата позадина и боја, и некој се обидува нови материјали. Неодамна, дизајн проекти со употреба на декоративни тули станаа многу популарни. За тоа како можете да го напишете овој материјал во внатрешноста на вашата куќа, ќе разговараме за овој напис.

Декоративни тули во внатрешноста

Декоративната тула за ѕидно обложување е многу практична и убава материјал. Самата тула е тенка и прилично лесна, така што големи површини можат да бидат поставени. Неговите димензии се стандардни, а обликот е строго правоаголен.

Најчести се два вида декоративни тули:
  Клинкер е направен од глина со лиење и печење. Поради ова, тој е многу издржлив со мазни рабови. Бојата на производот не е униформа. Таквата тула ги има следните димензии:

 • ширина 16-19 см;
 • висина 6 см;
 • дебелина 2 см.

Во принцип, се користи за завршување на просториите со голема разлика во температурата (веранда, чардак.
  Цигла врз основа на гипс и цемент. Подготвениот раствор се влева во калапи и е дозволено да застане. После тоа, извадете ги празнините од калапот и целосно да ги исушите. Во неговото јадро е декоративен камен во форма и големина на повторувачка тула.


И материјалот од гипс се плаши од влага, за да можат да ги украсуваат живеалиштата, но со цементни тули е можно да се декорираат простории со висока влажност.
  Овој материјал има голем број на позитивни квалитети:

 • долговечноста ќе трае многу години без губење на бојата и задржување на естетскиот изглед;
 • отпорност на оштетување - материјалот е издржлив и отпорен на разни видови механички оштетувања, па затоа често се користи за украсување на ходниците и вратите;
 • добра топлинска изолација - поради овој квалитет е модално значително да се намали топлината на загубата, што ќе овозможи одржување на удобна температура во просторијата, и што е најважно, ѕидовите се топли на допир;
 • не апсорбира влага поради овој квалитет декоративни тули може безбедно да се измие, користејќи дури и хемиски средства за средна агресија;
 • добра звучна изолација;
 • природен материјал изработен од еколошки компоненти.

Затоа, овој материјал станува многу популарен за дизајнот на дневни соби со различни стилови.

Тула во внатрешноста на станот

Како декоративен материјал декоративни тули е модерен да се користи во секоја соба во станот. Покрај тоа, совршено го надополнува ентериерот, што го прави повеќе завршено. Потоа, подетално размислете за употребата на овој материјал во специфични простории.

тула во внатрешноста на кујната

За кујната, овој материјал може да се смета за универзален, затоа што тој е лесен за чистење, а не чуден во грижата. Тие можат целосно да ги завршат ѕидовите или да изложат фрагмент.

На пример, модерно е да се стави декоративна тула во кујнски ѕид во близина на работната површина. Тули светло сива тонови совршено во хармонија со бела кујна во собата. Сè изгледа стилски и модерен. Ако е потребно, ѕидот лесно може да се измие од нечистотија.

dekorativnyy_kirpich_v_interere_12_0

Уште многу убава изгледа ѕид целосно завршен со тула. Три ѕида во просторијата може да се аперираат со позадина или насликани со боја на беж сенка. И останатиот ѕид за декорација со декоративна тула со светлосен сенка со нерамни рабови. Неоднородната текстура му дава на материјалот ефектот на антиката и неговата историја. Во комбинација со трпезариска маса и мебелни фасади од темна боја, се создава хармоничен ентериер.

dekorativnyj-kirpich-na-kuhne

тула во внатрешноста на дневната соба

Дневната соба е место за одмор и забава.

Затоа, сакам просторот да остане растопан и пријатен. Во модерен дизајн на дневни простории активно се користат декоративни тули. Се чини дека е груб материјал, кој ќе даде поагресивен поглед кон собата, но ова мислење е погрешно. На пример, како во овој ентериер. Ѕидовите на просторијата се наредени со клинкерски тули со нерамномерно обојување од црвено до црно. Ова создава впечаток на материјал со историја. На еден ѕид има дрвени штитови со темно кафеава боја. Телевизорот е сместен во центарот на овој правоаголник. Осветлувањето во собата е меко. Како извор на светлина се користи како лустер со геометриска форма и ѕидни светилки, кои се наоѓаат симетрично. Мека фотелји и троседот со светлосна боја и завеси ја имитираат целата слика. Во принцип, собата изгледа модерно и пријатно.

ornamental_stone_in_the_year_photo

Ако вашата дневна соба има камин, можете да ја направите централната точка на собата. За да го направите ова, камина портал од подот до таванот се направи тула. Не само што е многу убава, туку и практична. Тули има добра топлинска спроводливост, така што топлината од огништето ќе биде поголема, а на ладни зимски вечери ќе биде убаво да се седне на огнот со чаша чај.

Gostinaja-s-kirpichnoj-stenoja-u-kamina

тули во внатрешноста на ходникот

Првото место каде што посетителот доаѓа е влезната сала. Тоа е за неа да му суди на дизајнот на целата куќа воопшто и вкусот на сопственикот.

Бидејќи декоративната тула е многу практичен материјал, сосема е погодна за завршување на оваа соба. Не е неопходно да се декорираат сите ѕидови со неа, доволно е да се издвои оној кој ќе биде најмалку наполнет со мебел. Целиот ѕид е изложен со материјал под бојата на старата, изгорена тула. Ќе биде многу убаво ако има нерамни површини. Таквата тула е совршено комбинирана со бели плочки за подот. Внатрешноста може да биде завршена со гардероба со огледни врати, вметната столица со фалсификувани нозе и оригинална светилка, во облик на улична светилка. Овој ходник ќе поднесе жалба до вашите гости и ќе ги потопи во атмосферата на стара Европа.

5-11

Во случај на мал ходник, еден од ѕидовите може да се заврши со тула од бела боја, а спротивниот може да се малтериса со декоративна смеса или насликана. Тогаш е мода да се третира површината со декоративен лак или восок, поради што ќе се создаде игра на светлина на ѕидовите. Ова ќе го направи ентериерот покомплексен и динамичен. Можете исто така да висат огледало кое ќе ја дифузира светлината и ќе го направи мал ходникот визуелно попространа.

dekorativnyi_kirpich_prihozhaya

Тули во внатрешноста

Тули во внатрешноста се уште е многу храбра стилска одлука. Постои цврсто уверување дека таков материјал е погоден само за стил на мансарда, но ова е погрешно. Брик е многу хармонично комбиниран со различни дизајн решенија. Таквите ентериери изгледаат нови, стилски и во исто време многу пријатни.

црвена тула во внатрешноста

Во повеќето случаи, декоратори претпочитаат бели декоративни тули. Од него можете да ставите престилка во кујната или да создадете контраст во собата. Но црвената тула е исто така убава и многу разновидна. Ако користите малку варосани материјали, тогаш ќе го почувствувате стариот ѕид, на кој има траги од стари малтери. Изгледа многу интересно, особено ако додадете светло обоен текстура во собата. Во кујната на црвена тула, можете да ставите ѕид зад шпоретот. Црвената боја е во контраст со светлосни нијанси и го нагласува вниманието на работната површина. Овој метод создава атмосфера на топлина и удобност. Водителка ќе биде среќна да поминува време во таква кујна.

декоративни-кирпич-на-кухни-8

комбинација на цигли во внатрешноста

Декоративни тули е одлична за различни стилови на декорација што само треба правилно да го победи. Да разгледаме подетално примената на овој материјал во различни типови дизајн:
Романса.   Тули е прилично тешко завршувањето материјал, но тоа може да се користи за да се создаде романтична внатрешни работи. За ова, потребно е да се обезбеди меки осветлување и да се избере текстил од пастелни или светли тонови. Оваа комбинација изгледа интересно, еден вид на нова романса.

kirs17

Поп уметност. Овој стил претпоставува присуство на светли бои и во тапацирот на мебел, и во постери на ѕидовите. Ѕидовите може да се скратат со малку варосана тула и да се комбинираат со светло сина троседот и тепих со шарени бои. Таквиот ентериер ќе биде многу храбар и ќе зборува за емоционалноста и отвореноста кон експериментите на сопственикот.

2013-10-23_105754

Готски.   Се разбира, се нурне целосно во атмосферата од средниот век. Можно е во овој стил да се дизајнира она што една соба во куќата. На пример, трпезарија со голема дрвена маса, масивен шведска маса. Во неговата внатрешност совршено ќе се вклопи во ѕидот украсен со темноцрвена тула. Лустерот за ковано железо и светилки на ѕидовите совршено ќе ја надополнуваат целата слика. Внатрешни работи се добива во стилот на средниот век, туку е благ.

Неименуван

Скандинавски стил.   Употребата на декоративни тули е карактеристична за него. И најдобро е да се користат нијанси на сива или црна боја. Не фокусирајте се на ниеден елемент, сè треба да се комбинира. Овој ентериер се покажува строг и стилски. Не плашете се од експерименти и ѕидови од тули во дневните простории. Сите комбинации се многу хармонични и соодветни, и како резултат ќе добиете индивидуална соба со вашиот карактер.

Untitled1

Оваа статија ја опишува употребата на декоративни тули во внатрешноста на куќата. Дадени се примери за ентериери со описи и фотографии. Користејќи го советот на статијата, можете да внесете ѕид од тули во кој било стил на ентериерот и да создадете уникатна слика за вашето куќиште. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: