Плочка кат кварц винил: добрите и лошите страни, лепак за кварц винил плочка, поставување на кварц каменолом плочка.

 • admin
 • 6 октомври 2016 година
Плочка кат кварц винил: добрите и лошите страни, лепак за кварц винил плочка, поставување на кварц каменолом плочка.

На современиот пазар на градежни материјали постојат многу подни облоги, чија новина е кварцот наклон. Овој евтин и убав материјал ќе им даде на подови на вашиот дом индивидуалност. Ние ќе зборуваме за она што е вклучено во овој слој, неговите сорти и особености на пакување во оваа статија.

Композиција на кварцни плочки

Овој слој е најсовремен ПВЦ слој.

Составот на материјалот вклучува:

 • поливинил хлорид;
 • кварцен песок.

И песок во плочка е од 60 до 80%, а останатите компоненти се само 20%. Затоа излегува дека кварц винилната плочка во својот состав е близу до кварц, а не од ПВЦ премази.

Поради овој состав, плочките ги имаат следните квалитети:

 • висока отпорност на абразија;
 • отпорност на вода;
 • висока класа на заштита од пожари.

Поради присуството на поливинил хлорид во составот на материјалот, плочката може да имитира разни материјали и текстури, од дрво до природен камен. Ова дава широк лет на дизајн мисла.

Кварц винил брава плочки

Како ламинат или паркет плочка, оваа плочка може да има врска со шипка-жлеб. Оваа плочка е многу полесна и побрза, и што е најважно, не е поврзана со подот. Ова е многу погодно, особено ако сакате да ги промените поединечните елементи на насловната страница. Исто така, не мора да ја подготвувате супстратот за поставување и мешање со лепак. Едноставноста на поставувањето и прекрасниот изглед ја прават кварцната винилна плочка со заклучна врска многу популарна меѓу потрошувачите.

kvartsvinilovaya-plitka-4-400x206

Кварц подни плочки

Подот треба да биде силен и лесен за чистење, и секој сака поот во неговата куќа да биде убав. Кварц винил плочка ги исполнува сите овие барања. Тој е силен и се состои од неколку слоеви, неговата дебелина е 1,6-4 мм. Како и со секој материјал, плочките имаат свои предности и недостатоци. Да ги разгледаме подетално.

Предности:

 • леснотија на поставување;
 • широк спектар на бои и текстури;
 • лесно да се грижи;
 • висока јачина;
 • не апсорбира и не дозволува влага;
 • дополнителна бучава.

Од лошите страни се:

 • тежината на премазот поради составот на песок;
 • потребата да се израмни на површината пред положување, инаку сите недостатоци на подот ќе бидат видливи.

Но, ова не е толку значајно и позитивните квалитети го надминуваат рамнотежата во нивна полза. По завршувањето на подготвителната фаза, можете брзо да го поставите плочата и да уживате во прекрасниот под.

виниловый-ламинат-цвета

Кварцни плочки својства

Поради дојдовни песок во kvartsvinilovoy плочки таа е отпорна на деформација на топлина и влага. Дури и по неколку години, големината на плочките ќе остане иста и подови ќе бидат силни. Овој материјал може да се користи во простории со температурен опсег од -30 до +60. Ова во голема мера го проширува опсегот на примена на кварцни винилни плочки од дневни простории во производствени продавници. Во прилог на вакви особини како сила и безбедност, оваа плочка е лесна за употреба. Може да се постави на стара покривка или бетонска кошула. Единствениот услов е отсуството на прашина на површината за инсталација, плочките може да се залепат на подот нерамномерно. Оваа покривка има добри физички карактеристики.

характеристика-кварц-винилово-плитки-1

Кварц винил плочка парична казна

Со купување на тротоарите ние интуитивно им даде предност на познати брендови, кои се застапени на пазарот за неколку години. На пример, покрив од подот од белгискиот производител FineFloor. Оваа плочка која се состои од мноштво на слоеви, кои се дополнително зајакнати со стаклени влакна, кој му дава на материјалот одлична издржливост. Составот на плочката е апсолутно природен и не содржи фенолни соединенија, т.е. е безбедно за човечкото тело.

Плочката на FineFloor се состои од:

 • резан речен песок;
 • смачкана школка рок;
 • винил.

Бројот на првите две компоненти достигнува 70% од главната маса на производот. Благодарение на неговиот природен состав, оваа плочка може да се користи не само во станбени простории, туку и во болниците и прехранбената индустрија.

Кварц винил плочка од овој производител е уникатна во својата структура и се состои од девет слоеви:

 1. Се обработува со ултравиолетови зраци, што придонесува за отпорност на изгорување.
 2. Полиуретанското покритие дава дополнителна сила и го штити материјалот од боење.
 3. Поливинил хлорид заштитен слој кој го спречува развојот на несакани микрофлора на површината на плочка и тоа му дава поинаква структура, поради втиснување.
 4. Декоративен слој од винил, тој е оној кој им ја дава на плочката изгледот на овој или оној материјал.
 5. Слој со оптички влакна обезбедува максимална рефлексија на светлина од површината на облогата, што му дава поприроден изглед.
 6. Слој за зајакнување на стаклени влакна дава флексибилност на материјалот и цврстина на истегнување.
 7. Основниот кварцен винилен слој го носи целото оптоварување и ја обезбедува точноста на плочките.
 8. На зајакнување на платно од фиберглас обезбедува дополнителна сила и флексибилност на слој.
 9. Втисната винил слој апсорбира вибрации и шок вчитување.

Благодарение на природниот состав и мулти-слојната конструкција, цврстите плочки имаат голем број непобитни предности:

 • безбедност за здравјето на луѓето;
 • отпорност на хемикалии;
 • не врши или акумулира електрична енергија;
 • леснотија на одржување;
 • отпорност на механички оштетувања;
 • не се намалува кога температурата во собата варира, итн.

Благодарение на горенаведените квалитети, можете да му верувате на белгискиот производител да ја избере оваа плочка за вашиот дом.

fine_floor

Лепак за кварцни винилни плочки

Монтирање на кварцната плочка може да биде на лепак. Повеќето модели на овој слој имаат леплива основа, но пожелно е да ги засадиме на лепило. За таа цел, посебно соединение за ПВЦ премази е соодветно.

Лепилото за овие премази може да се подели на два вида:

 1. лепило за винилни подни плочки;
 2. формулација базирана на вода.

Кој лепак за избор зависи целосно од условите за работа. За станбени простории, составот базиран на вода е совршен. тоа е повеќе еколошко и безбедно за здравјето на луѓето. Просечната потрошувачка на лепило е 250-350 грама на метар квадратен, додека цената на 4 килограми торба во просек 1.000 рубли. Главната работа е да ги почитувате мерките на претпазливост и да направите сè уредно, а потоа ќе добиете силен и прекрасен под.

kvartsvinilovaya-plitka-2

Подови со кварцни винилни плочки

Сте одлучиле да ги поставите подните плочи на кварц со винилни плочки за ова, не е потребно да ангажирате работници, може сами да се справи.

Следниве алатки може да бидат потребни за да го инсталирате капакот:

 1. владетел;
 2. рулет;
 3. шпатула со големина на заби од 2 мм;
 4. градежен нож;
 5. молив;
 6. ролери за материјал тркалање.

Откако ги подготвивме сите алатки, неопходно е да се справиме со основата за подот, т.е. чисти од прашина, дамки од боја, растворувачи итн. После тоа добро се мие и оставете да се исуши. Ако лежењето е направено на дрвени подови или од дебела иверица, потребно е да се обезбеди сè безбедно, така што теренот не оди. Најмногу идеален слој за поставување на кварцни винилни плочки е естрие изработено од самоизрамнувачко соединение.

Да ги разгледаме подетално фазите на поставување:

За да започнете, треба да   исчисти го авионот   на кој треба да се постави кварцни винилни плочки.

Ако бетонска површина е неопходна:

 • отстранува ѓубре, траги од боја, прашина;
 • ниво на површината со мешавини;
 • shpatlujem пукнатини, ископувања доколку ги има;
 • подготвуваат површината и нека се исушат.

Ако подот е покриен со иверица или OSB листови потребно е:

 • песок на површината за да се отстрани нерамномерноста на зглобовите на листовите;
 • отстранете ја чипс и прашина;
 • ако има пукнатини, тие мора да бидат shpatlyem.

После тоа можеш оди на означување на подот. Таа е поделена на четири дела. Направете го ова на следниов начин, да го пронајдете центарот на два спротивни ѕида и да ги поврзете овие точки со права линија (можете да користите обложен кабел). Исто така, внесете ги преостанатите ѕидови. Сега кога го полагате капакот потребно е да се фокусирате на плочата што произлегуваат од тоа.

план

Инсталација на плочки.

Редење може да се врши на два начина:

 1. на лепак;
 2. со заклучување врска.

Во вториот случај, поставувањето на обвивката е слично на инсталацијата на ламинат. И плочки се поврзани само едни со други. Првата опција е најчеста.

Ќе го разгледаме подетално:

 1. на површината на подот применуваме движења во форма на лепак;
 2. почнуваме да го полагаме материјалот од плоштадот најоддалечен од вратата;
 3. нанесете го лепилото со шпатула со големина на заби од 1-2 мм;
 4. нека остане околу 10 минути, така што ќе ги добие својствата на адхезија;
 5. почнете да го поставите покритието од аголот на избраниот квадрат по обележаната линија;
 6. по редење секој плочка се валани со валјак во правец од центарот до рабовите, тоа ќе му овозможи да се држи подобро.

Варијанта-раскладки-винилово-плитки

Ако е потребно да се отсече парче плочка, тогаш на предната страна се прави дупнатина од половина од дебелината на облогата. Потоа се свиткува по оваа линија и се отсекува.
  Последниот дел е подготовка на кварц винил покритие за употреба. За да го направите ова, треба внимателно да го испитате подот и да го отстраните вишокот лепак. Ова може да се направи со мека крпа натопена во алкохол. Прошетка по капакот може да се направи веднаш, и пожелно е да се инсталира мебел не порано отколку во еден ден. За да наместите влажно чистење, не брзајте, тоа е дозволено по пет дена од моментот на поставување на капакот. Следејќи ги овие елементи, можете самостојно да лежите на подот кварц винил плочка и да добиете одличен и естетски привлечен премаз.


  Оваа статија раскажува за кварц винил плочка, нејзиниот состав и својства. Дадени се описите на материјалите од белгискиот производител. Исто така се опишани главните фази на инсталацијата на овој слој. Користејќи го советот на статијата, можете да одберете и самостојно да го направите обликот. Како резултат на тоа, добив висок квалитет и издржлив слој. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: