Плута подови, лепило деколте.

 • admin
 • 05-Nov-2016
Плута подови, лепило деколте.

Изборот на кат покрива, пред сè, купувачот е воден од добра топлинска изолација и карактеристики на потиснување на бучавата. Овие квалитети се совршено комбинирани во плута покривки, асортиманот на кој е многу разновидна денес. За какви видови плута покривања постојат и за квалитетите што ќе ги кажам во оваа статија.

Плута од плута, добрите и лошите страни

Благодарение на голем број на предности, плута слој стана многу популарен меѓу потрошувачите. Но, може да има недостатоци во таквата покриеност, кои продавачите молчат. За сите предности и недостатоци на овој тротоар, ајде да се обидеме да кажеме подетално. Плута од плута е еколошки, и е смачкана и специјално третирана плута од плута од плута. Тоа е од тоа дека на врвот слој на плута слој е направен.

Позитивни карактеристики на подот од плута:

 • Материјалот е апсолутно природен и безбеден за здравјето на луѓето.
 • Пријатен на допир, апсолутно не лизгава дури и кога е влажно. Ова го намалува товарот на локомоторниот систем при одење на овој слој.
 • Таа служи дополнителна топлинска и звучна изолација во просторијата.
 • Плута не привлекува прашина, па затоа е многу лесно да се грижи за такви пола.
 • Корк покрива не горат, и кога тлее чад не емитуваат.
 • Овој слој не ја апсорбира влагата.
 • Плута е доста силна покривка, на неговата површина може да има мали вдлабнатини од мебелот, но по некое време тие исчезнуваат. Можно е за мали показатели за трајна деформација, само 2%.

Постојат многу позитивни карактеристики на овој слој. Вреди да се размислува и   негативни квалитети:

 • Приклучокот не е компатибилен со системот за "топол под", поради неговите добри топлинска изолација, нема да помине топлина од грејниот елемент во подот.
 • Висока цена во споредба со други подни облоги (ламинат, линолеум).

Уште треба да се обрне внимание на системот за фиксирање на подот од плута. Постојат модели со заеднички ритам, и можете да најдете лепак подови од плута. Првите се полесни за инсталирање и, ако е потребно, можете лесно да го промените расипаниот предмет. Монтажата на плута на лепилото е доволно тешка и бара одредена вештина. Покрај тоа, нема да биде лесно да се замени било кој од неговите делови. Сега ги знаете предностите и недостатоците на покривот од плута.

Видови на плута тротоарите

До денес, пазарот на плута за обложување е претставено со два вида:

 1. ламинат од плута;
 2. плута паркет.

Размислете за секој од видовите подетално.
Плута ламинат.
Плуден ламинат однадвор не се разликува од обичниот ламинат. Исто така, има повеќеслојна структура и затворање на летвите. Секоја лента е направена од неколку слоеви:

 1. долниот слој е направен од притиснат плутан трошка и служи како база;
 2. вториот слој е МДФ или масло;
 3. третиот слој е исто така приклучок;
 4. четвртиот слој е фурнир плута или било кое друго дрво;
 5. горниот слој е лак или винил слој.

Слој може да се постави и без лепак и лепак. Однадвор, таков слој е сличен на паркет или обичен ламинат, но нема синтетички компоненти во неговиот состав.

sostav1

Плута тротоарите.
  Паркет од плута е збир на мали плочи, кои можат да бидат изложени на одреден начин или на палуба. Во вториот случај, ќе се создаде целосен впечаток на подот од масивниот одбор. Благодарение на модерната технологија, можете да нанесете било каков текстура на дрво на плута. Затоа, подот на таков паркет ќе биде апсолутно уникатен и уникатен.

асортиман

Плута од плута

Ако одлучите да лепите плута, тогаш внимателно треба да се пријде на изборот на лепило. Пред сè, лепилото мора да биде безбедно и нетоксично. Најдобро е да се даде предност на материјали на вода основа, бидејќи растворувачот може да го оштети приклучокот. Меѓу брендовите на лепак постојат и професионални композиции. Ако не сте сигурни за вашите способности, најдобро е да не ги користите. Тие брзо стануваат и работат со нив мора да бидат уредни и брзи. Едно од специјалните лепила е Декол. Ајде да разговараме за тоа подетално.

леплив декол

Производителот на овој лепак е Португалија. Овој материјал е препорачан од водечките производители на плута премази за инсталација. Таа содржи синтетички смоли, кои обезбедуваат добра адхезија на материјалот на површината на подот. Просечната потрошувачка на овој лепило е 250 300 g за квадратен метар. м. Во просек пакет од 5 литри ќе биде доволно за опремување на подот за 8 10 квадратни метри. метри од собата. Кога работите со деколте, постојат одредени барања за просторијата:

 1. влажност во просторијата е 65% (не повисока);
 2. температурата на воздухот не е под нулата степени;
 3. влажноста на подот е околу 3%.

Ако овие барања се исполнети, инсталацијата на подот ќе се случи брзо и лепилото нема да го изгуби својот квалитет. Композицијата се нанесува на плочка и чека најмалку 15 минути, потоа залепена со лесно притискање. Целосно лепило се суши за 48 часа. Цената на овој материјал е во просек 2300 рубли за 5 литри. Со овој лепак можете безбедно да го инсталирате подот од плута во вашиот дом.

дезолверт

Поставување на плута, чекор по чекор

Корк тротоарите е макотрпен и одземаат многу време. Потребно е однапред да ги подготвите потребните алатки и материјали. Пресметајте ги сите нијанси, и ако е потребно, консултирајте се со специјалисти. Ајде да ги разгледаме подетално сите фази на работа за поставување слој од плута.

подготовка на фондацијата

За почеток, треба правилно да се подготви просторијата, односно подот. Тоа треба да биде апсолутно мазна и суво. Плута материјалот е кршлив, а најмала неправилност може да доведе до негово уништување. Исто така, површината мора да биде сува. Ова лесно може да се провери со густ филм во форма на квадрат. Ние правиме дел од собата и чекаме 24 часа. Потоа внимателно го испита, ако има кондензација на површината на филмот, тогаш просторијата треба да се исуши. Ако нема влага, можете да продолжите со инсталацијата. Ниво на подот со течни мешавини кои ги исполнуваат сите мали неправилности добро. Ако подот има стар слој (линолеум, паркет), најдобро е да го оставите и да го поставите плута над неа. Главната површина треба да се исчисти од прашина и да е апсолутно рамна.

2-налива-поли

материјал, алатки за работа

Пред поставување на капакот, мора однапред да ги подготвите алатките. За да го инсталирате приклучокот ќе ви требаат:

 • кијанка гумен чекан за прилагодување на летвите;
 • кружни пили или електрични сложувалки, сечилото мора да биде ситно забирано (рачната пила нема да работи, бидејќи материјалот силно се распаѓа околу него од рабовите);
 • ролери за материјално тркалање (метал);
 • лепак, ако планирате лепак инсталација метод;
 • шпатула за лепак со фини заби; столбна подлога за плута (фиксирана на ѕидот).

Се подготват однапред за овие алатки не ќе се оддалечила од подот и монтажа работа ќе оди побрзо.

wallcork1

правила за поставување

Приклучокот може да се постави на два начина:

 1. лебдат;
 2. залепени.

Да го разгледаме секој од методите посебно.
Пловечки под  може да се монтираат самостојно. За ова е неопходно да се следи следниов алгоритам на дејства:

 • подна површина се пресметува и, врз основа на овие показатели, материјалот е купен;
 • после доставувањето се влезе во собата и ќе замине за еден ден да се аклиматизирам;
 • кат усогласени и слабите солидна филм со преклопување помеѓу листови 30 на 20 см, и тоа треба да излегуваме на ѕидови 15 см, сигурноста на зглобовите може да ги залепиш филмска лента;
 • инсталација кат почне од далеку агол, вметнување одбори во ритам на претходната агол, малку пресување, се сведува;
 • со премачкување на ѕидот е неопходно да ја напушти празнина од околу 3 см, назначена со тоа, плута ленти може дополнително да се одреди клинови на ѕидот;
 • вишокот филм е отсечен;
 • прицврстени за ѕид перваз со лепило монтажа, и тоа мора да се наоѓа над подот на растојание од 1 до 2 mm (така што празнината може да издржи цел опфаќаат помеѓу подот и перваз натпревари).

Подот е изложен и може безбедно да се движите по неа.

технология-ukladki-parketa-mk

Леплив начин на поставување  Тоа е потешко и бара одредена вештина. Инсталирањето е како што следува:

 • на почетокот на работите тоа е потребно да се најде во центарот на собата (се измери должината на секој ѕид и да го подели на половина, а потоа и од средината на секоја од жици права линија на спротивниот ѕид, на местото на вкрстувањето е во центарот на собата);
 • со помош на шпатула да се применуваат лепило и поставени на подот покривање, усогласување;
 • ние продолжуваме да се постават материјал во спирала, со поместување на стрелките на часовникот или контра-стрелките на часовникот;
 • материјал ролна со ролери за подобро лепење;
 • проверете го нивото на конструкција на мазноста на облогата;
 • ако постојат траги од лепило говорење, отстранете ги со крпа натопена со растворувач;
 • помеѓу ѕидот и се остави празнина плута тротоарите, како и во претходниот случај;
 • по инсталацијата треба да се покрие лепак да се исуши за еден ден;
 • ние придаваат на столбната плоча и тивко одат за да се покријат и ја уредиле.

На овој начин, можете да го поставите плута со лепак.

кладка-пробкового-пола4

Оваа статија ги опишува видовите на плута тротоарите. Раскажува за лепило за овој материјал. Со оглед на напредокот на работата на инсталацијата на метод лебдечки кат и поставување на лепак. Користење на совети статија, можете лесно може да го изберете саканиот тип на плута и се стави неговиот во неговиот дом. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: