Ретро стил, ретро стил во внатрешноста

 • admin
 • 31 јануари, 2016
Ретро стил, ретро стил во внатрешноста

Во речникот Вебстер содржи еден од најуспешните интерпретации на зборот ретро - е сето она што е поврзано со минатото, сето она што се однесува на неговите методи на репродукција, носталгија и мода за старите денови. Оваа дефиниција укажува на тоа дека на ретро - варијанта на стил внатрешни работи, пресоздава според модата на минатите епохи. Модерен дизајн регистрација во ретро стил може да биде ограничена на одреден временски период - од почетокот на педесеттите години од крајот на седумдесеттите години на дваесеттиот век.

Модерен ретро ентериер - стил на неколку децении

Ретро внатрешни работи може да се смета како враќање кон совршенството на стил, баран и модерен во средината на дваесеттиот век.

izayn_v_style_retro0

На крајот на Втората светска војна, дизајнери создаде можност да се прошири на ентериер со материјали како пластика во различни бои и текстури, разни метални легури, стакло. Со нивна помош индустријата за мебел и ретро внатрешни работи доби толку различни и светлина.

dizayn_v_style_retro2

Денес е ретро овозможува користење во креирањето на ентериерот фрагменти од различни фази на ретро ера. Логично е да се посвети повеќе време и внимание на појавување на модели, бои и текстури. А неколку внимателно избрани парчиња и се додава на одредена внатрешни работи во модерна ретро стил ќе ги истакнуваат нејзиниот шарм на позадината на една соба или кабинетот.

Ретро дизајн - знаци, разлики, детали

дизајн во стилот на 50-тите

Апарати.  Дизајнот на мнозинството на апарати за домаќинство се преземени во модерен стил, во тоа време, автомобили. На пример, на панелот со сензори и рачки, исто така, изгледаше како информации панел. Разликата може да се најде само во исхраната во форма на хромирана парчиња. На фасадите на фрижидери често може да се најде декорација во форма на шеврони, обложена со хром и симболизира името на модели на автомобили. Пенкала, исто така, се извршени во аналогија со моторно возило, со иста големина, облик и со истите хромирана.

izayn_v_style_retro1

Ситуацијата. Столови и дивани во тие денови имаше само еден квадратен облик. Седење позиции не се прави премногу мека. Тапацир беше пречекан од страна на минимализмот и целосно отсуство на сите видови на возбудува, грива, и така натаму. Столици и маси наменети за употреба во кујната, направени со ламинат блузи, со метални хром нозе, како и сите завршувањето на мебел од овој вид е направен од хромирана парчиња. според зборовите столици направени од ламинат ткаенина која е визуелно потсетува на патент кожа.

Крај на бојата на времето беа следниве: црна, жолта, аква, црвена, розова, тиркизна.

dizayn_v_style_retro11

Музика параметри на младите 50-тите години, се од големо значење за вториот, и има особено влијание. Затоа, во дизајнирање на внатрешни работи во стилот на 50-тите совршено прифатливо да се користи како декорација за ѕидовите, разни печатени медиуми (постери, билборди, и така натаму) со слики на познати музичари, актери и слично.

дизајн во стилот на 60-тите

Техника  за целиот живот, исто така, се одржува на плоштадот форми со остри агли, трим и сите хромирани. Фрижидери трансформира за подобро: замрзнувачот стана повеќе пространа, и нивната локација, се пресели на дното. Вратата и почна печка за производство на стакло печки. Поретки врати обоени или матирано стела. Табли со апарати изгледаше како бира врти со копчиња и прекинувачи.

dizayn_v_style_retro113

Состојбата со мебел не се сменило многу: премногу склопот на квадратен облик со минимум мекост. На пациентот се користат за ударни инструменти, почнаа да се појавуваат асиметрични дизајн и геометриски шеми.

Палета на бои  овозможува користење на сите основни бои на спектарот. Единствениот услов е: користење на бледи бои, да се создаде поприроден изглед.

dizayn_v_style_retro25

Музика параметри во тоа време беа под целосна влијание на движењето на хипи, чиј слоган е "цвет моќ". Во овој поглед, дизајнот е заситен со цветни теми и симболи во светот. Тоа стана мода завеси од монистра украсување влезови или вработените за зонска поделба на собата.

дизајн во стилот на 70-тите

Во однос на технологијата, мода аголна boxy облик е рангирана на прво место во модни трендови.

dizayn_v_style_retro5

Фрижидери модернизира: сега локацијата на замрзнувачот беше пронајдена во три варијанти - горе, долу, средината. На местото на шпорети се cooktops, кои беа монтирани во работна површина.

Ситуацијата не е многу различен од стилот на 60-тите. Единственото нешто што вреди да се напомене: на форми на мебел стана повеќе заоблени. Столови и дивани стана помека. Имаше навестување на рустикален стил.

Шема на бои беше полн со топли и меки нијанси од топло зелена да кафеава и златни.

dizayn_v_style_retro12

Музика исполнет приоритетите во тоа време диско. Поуката од овој стил на музика беше да се весели и постојана забава. Тоа стана мода да се широк Османлиите, со што е можно да се удобно да се сместат повеќе гости. Стилски ентериер челик кабинети - барови, кафе маси, креденци со стаклени врати, кои им овозможуваат на гостите да вреди алкохолни пијалаци и јадења се разгледа.

Ретро стил не е било која специфична и строги правила. Се комбинираат и се меша речиси се е можно. Главната работа е дека резултатот исполнети сите барања и беше најмногу удобно. Ако не сакате да се комбинираат, можете слободно да ги истражуваат одредена деценија и да се рекреираат на избраниот стил на посакуваната област.

Соба во ретро стил

Како по правило, соба украсена со ретро изгледа многу светла и атрактивен. Тоа изненадува своите различни бои, модели и ексцентричен бизарни форми за внатрешни работи фрагменти.

dizayn_v_style_retro34

Основа на собата се смета за ретро-стил мебел. Мебел не треба да се стари, тоа треба да биде апстрактна форма со мотиви на научна фантастика од минатиот век.

Љубовниците Bole тивка удобно ентериери, може да се даде предност на едноставен мебел во собата во класичен стил, ретро допир на внатрешноста може да се направи со помош на стилски додатоци, текстил завршувањето.

dizayn_v_style_retro35

За вметнување на ѕидови, можете да го користите позадина во ленти или цветни отпечатоци, соодветно е да се наслика на ѕидовите на груб малтер. Подови може да се направи од природно дрво тротоарите и може да биде vystelit плочка или тепих. Тавани во тоа време беше направен за да ги избелите.

Испрати комплетноста рекреација област поставување во близина на светилка троседот кат на високи нозе, или масичка. На парчиња на мебел треба да се претпочита до секретарот, регал, кабинети на високи нозе, белег на кој мора да биде стилизиран ретро. За да создадете ефект, користете боење, давајте триење и лак. Да се ​​соберат на предмети во еден ансамбл на ретро мебел, првично доаѓа во неколку различни колекции може да се примени на секој од нив по сликарство на истиот модел со помош на матрицата.

dizayn_v_style_retro32

Во прилог на стилот што често се користи:

 • многу модерен во 50-те години на палати и теписи, светла, со висок куп, со јасни орнаменти,
 • кристални производи или стакло, мулти-обоени декантери и вазни,
 • слика или слики во рамки,
 • огледала во стари рамки,
 • телефон кој потсетува на типот на моделот популарен во средината на минатиот век.

dizayn_v_style_retro24

Што се однесува до осветлувањето на дневната соба, таа треба да биде претежно вештачка и доволно светла. Опсегот на осветлување производи е широк доволно, тоа може да биде таванот лустерот со конци, ламби со lampshades, подни светилки.

dizayn_v_style_retro33

За да го направите ретро ентериерот поизразен, треба правилно да ја користите бојата шема. Дозволена повеќето неочекувани комбинација на бои, вклучувајќи сини и портокалови салата со розова, црна, бела, кои се главните бои. Нијанси на овие бои може да бидат присутни во декорацијата на ѕидови, текстил, мебел тапацир.

Внатрешноста на старите денови - се снашле на бања во ретро стил

Оригиналниот дизајн може да биде не само дневни простории, ентериерот во ретро стил ќе ја направи бањата поатрактивна и пријатна.

Соодветни додатоци за стил во овој случај ќе бидат:

 • бања огледало  во ретро стил
 • бела школка од традиционална кружна форма,
 • бела бања од леано железо, на нозе.

dizayn_v_style_retro21

Миксери во тие денови се обично бронза, во случај дека не ќе можат да добијат слични модели, тоа е можно да ги заменат со помодерен, но пред очите на нив не треба да биде во спротивност со целокупниот стил.

dizayn_v_style_retro23

Главниот акцент може да се направи на големо огледало во резбана дрвена рамка. За да се продолжи животот на дрвената рамка, пожелно е да се третираат со водоотпорни средства.

Од бања во собата е мал во големина, боите не треба да содржи многу различни бои, тоа е најдобро да се користи комбинација на црна и бела, портокалова и кафена, подовите се плочки, бојата која ќе се прошарани во checkerboard шема. Ѕидовите, исто така, може да се поплочат, иако посоодветна опција за избраниот стил е сликање.

dizayn_v_style_retro22

На важна точка да се создаде ретро дизајн не е само избор на стилски додатоци, но исто така и нивната функционална оправданост, како и можноста да се хармонично се комбинираат во една стара и модерен ентериер услови.

Кујна во ретро стил

dizayn_v_style_retro4

Во внатрешноста украсени во старите денови треба да има место за инсталација:

 • трпезариска маса,
 • ќош, што ќе стане место за читање на најновиот печат,
 • удобна кујна единица,
 • шпорет, наменет за готвење.

dizayn_v_style_retro6

Ако постои соодветен стар мебел (маси, витрини, столици) - тоа може да биде подложен на реставрација, посебна моќ, кои имаат за многу години служел на луѓето предмети им овозможи да се вклопуваат во внатрешноста создадени.

Ако поради некоја причина не можете да го користите стариот мебел - можете да купите нов, стилизиран за времето што сте го одбрале. Се разбира, оваа опција можеби не е најевтината.

dizayn_v_style_retro3

За да заштедите пари, можете да ги купите највообичаените евтини слушалки и да старите со свои раце. При изборот, да бидат свесни дека ретро дизајн претпоставува конвексни, полу-кружни елементи на постаменти и кабинети, мазна, направени под шеми на матрицата на прозорците и вратата се отвори.

Оптималното поставување за јадење област е обична правоаголна или тркалезна маса, од кои горниот дел од масата може да биде ламинат, светло обоени. Столици на оваа маса може да се користат на метални нозе, како што често се користат во средината на минатиот век во јавното угостителство. Одличен прилог на оваа ситуација ќе биде фрижидер направен во минатиот век - ако имате среќа, можете да најдете работен модел.

izayn_v_style_retro01

За да ја осветлите кујната, можете да користите мал лустер, на полиците можете да организирате кутии од калај за зачини и лабави производи, чаши и чинии, разни ситници кои ќе го нагласат стилот. Не се премногу ревносни - да се создаде хармоничен и удобен атмосфера на такви елементи на антиката ќе потрае малку.

Ретро дизајн поздравува светли бои и спротивставени комбинации, тоа е светла, храбра одлука која може да го заживее духот на веселото минато на векот.

Спална соба во ретро стил

izayn_v_style_retro10

Можете да почнете украсување спална соба во ретро стил со давање на ѕидовите светла боја, може да биде боја или позадина, еден од ѕидовите може да биде украсена со позадина. Карактеристична карактеристика на тоа време беше модата за дво-тон декорација на ѕидовите - полесни на врвот и темно подолу.

Се разбира, внатрешноста во ретро стил треба да биде присутна:

 • стар, реновиран мебел,
 • предмети од декор, вклучувајќи различни статуетки и вазни од стакло,
 • слика или фотографија која е популарна во тоа време луѓе,
 • текстил со светли орнаменти,
 • огледала,
 • тврди подни теписи со контрастни отпечатоци.

Шема на бои, која се препорачува за ретро-спални - е кафеаво-бела, портокалова или тиркизна. Ако постои идеја да се создаде ансамбл во стилот на 80-тите, тогаш треба да преферирате порелаксирани нијанси на бои и елегантни мебелни и декоративни елементи.

dizayn_v_style_retro9

Спална соба во ретро стил е:

 • задолжително брачен кревет, кој има висок headboard, можеби - украсени со фалсификувани елементи,
 • ноктите кои се поставени на страните, ноќните светла на нив,
 • градите на фиоки со фиоки,
 • големи, трикуспидни гардероби.

Можеби сте заинтересирани за: