Како да ги красат фасадите на куќата за новата година: рефлектор, ѕидни венци, осветлување на ѕидовите на фотографијата.

 • admin
 • 04-септември-2016
Како да ги красат фасадите на куќата за новата година: рефлектор, ѕидни венци, осветлување на ѕидовите на фотографијата.

Куќата е важно место за секој човек. И во пресрет на празниците, секој сака да го организира својот дом и надвор и внатре. За да го направите ова, на пазарот нуди голем избор на сите видови венци и додатоци. Како со нивно помагање да се создаде празнична атмосфера во вашиот дом за Новогодишните празници ќе кажеме во оваа статија.

Новогодишна декорација на фасадата на куќата

Декорацијата на фасадата до Нова година е доста комплициран процес, кој вклучува целосен комплекс на осветлување на ѕидовите на куќата, влезната врата и соседната територија. Неопходно е да се одржи еден стил на целата декорација, но главната работа е дека декор треба да биде соодветен на стилот на самата зграда. Голема популарност за декорација на фасадата ужива:

 • разни светилки за надворешно осветлување;
 • неонски светилки;
 • венци;
 • lED елементи.

Модерните венци имаат висок степен на заштита од влага и отпорност на ненадејни промени во температурата. Светлата светлина не само што може да ги декорирате, туку и да го дадат оригиналниот изглед на зградата. Божиќната декорација на фасадата ќе создаде свечена атмосфера за жителите и нивните гости. Со правилна инсталација на целата опрема, венци и други украси може да послужи неколку години, што ќе ви овозможи брзо да ја декорирате куќата и да заштедите за купување на нов декор.

LED_2D___________54207df41024c

Декорација на селска куќа

Ако поседувате селска куќа, тогаш имате многу опции за украсување на вашиот дом за Нова Година. Постојат неколку основни начини на украсување куќа за одмор:

Светлина.   Ова е прилично едноставен и поевтин начин да се даде нов изглед и на самата структура и на околината. Пред да започнете, погледнете во предниот дел на куќата и нагласете ги најзададените детали. Тоа може да биде прозорци, визир над влезната врата или гаража, балконска мечување итн. Неопходно е да се разликуваат такви елементи во дворот. На пример, дрво или ограда. Гарлантата завиткана на гранка од дрво ќе му даде прекрасен изглед. И украсени со венци на покриви и предната врата ќе го оживеат познатиот изглед на фасадата. Покрај тоа, можете да ја нагласите патеката на светлината во дворот и оградата помеѓу вашите и соседните места. Најпријатни комбинации на бои во венци се:

 • бела, бакарна, црвена и зелена;
 • зелена со сина;
 • сина со црвена боја;
 • пурпурна со бакар.

При украсување на куќата и околината, внимателно изолирајте ги и проверете ги сите врски, тие мора да бидат заштитени од влага. За да заштедите енергија, инсталирајте фото елемент кој ќе вклучува осветлување кога ќе се постави темнината и ќе го исклучите кога ќе дојде зората.

21

Подароци кутии. Ова е многу оригинален начин на украсување на куќата. А уредни куп кутии во една убава омотот со лак може да се стави во аголот на тремот на куќата. И можете да ги ставите под дрво, особено тоа ќе биде оригинално ако вашиот сајт е растечка смрека или бор.

4_2

Венец на вратата. Постепено европските новогодишни традиции се преселија во нашата земја, а со нив и украси. Стана популарно да се обесува венец од ела гранки, украсени со конуси, лакови, мониста, овошје и други елементи. Изгледа дека оваа новогодишна венци се многу убави и создаваат празнична атмосфера. Главната работа е да го изберете во тон на основните орнаменти.

95464298_4543435_dom2

Користејќи ги овие елементи можете да создадете уникатна атмосфера на прослава и магија во вашиот дом.

Новогодишна декорација на фасадата

Најдобро е да се декорира фасадата на зградата со венци. Така, за слепиот ѕид можете да изберете модел на LED завесата. Ќе изгледа многу импресивно. Висината на овој венец може да варира од 1,5 до 3 м. Исто така постои и избор на боја:

 • бело (топло или ладно);
 • жолта;
 • зелена;
 • сина;
 • мулти-обоени (црвена, жолта, сина, зелена).

Кратките верзии на овој модел може да имаат нерамни рабови и се совршени за украсување на визи и веранди. Цената на завесата може да варира од 2 до 6 илјади рубли. Сепак има венец - мрежа, има големини 2 на 4 м. Исто така, постојат осум начини на луминисценција. Совршено е за украсување на фасадата. Цената на овој модел може да варира од 6 до 8 илјади рубли. Исто така декорација на фасадата, на пример, прозорци и врати може да биде LED панели. Нивните големини се:

 • висина 90-140 см;
 • должина 300 см.

Тие се убави и шарени. Ваквите осветлувања имаат еден значаен недостаток: тоа е висока цена. Најевтиниот панел ќе чини околу 17 илјади рубли.

svetotehnika_ng_zdaniya_05

Варијанти на фасадна декорација

Одлична опција за украсување на предната врата може да бидат LED венци, венци на смрека гранки. Тие можат да бидат поставени околу периметарот на вратата, во аглите украсени со божиќни топчиња со црвена и златна боја со прекрасен лак. На самата врата, може да висат венец целосно повторувајќи ја декорацијата на вратата. Композицијата може да биде завршена со две вештачки новогодишни елки од двете страни на вратата.

ukrashenie-doma-na-novyiy-god-foto-2

Можете исто така да дадете свеж и празничен изглед на вашата куќа со венци. Тие можат да ги красат покривците, корнисите и столбовите на тремот. Тенка лента на светла ќе го истакне архитектонскиот стил на зградата и ќе изгледа елегантно. Оградата, исто така, може да биде украсена со иста венец. Сè е лаконски и ништо не е излишно.

куќа-Божиќ-2016

Прожектор во внатрешноста

Неодамна, индустрискиот стил стана цврсто воспоставен во дизајнот на ентериери. Ова е многу оригинално, бидејќи она што првично се користело во производството почнало да се вклучува во декор на живеалишта. На пример, прожектор може совршено да се вклопи во внатрешноста и да служи како стилска декорација која носи функционален товар. Значи, за модерна дневна соба е погодна за класичен облик на прожектор на статив. Тоа ќе биде одличен извор на осветлување и стилска декорација на собата.

520x0resize_interior2901_132669557822

Исто така, за осветлување на просториите, можете да користите лустер со нијанси во облик на рефлектори. Изгледа многу модерен, и што е најважно, благодарение на жиците на кои проекторите се фиксираат, можете да го промените изгледот и степенот на осветлување на собата.

head_pic03

Можете исто така да инсталирате внатрешно проветрување на подот и да го користите за да ја осветлите украсената смрека. Новата година ќе се појави во ново светло. Тоа, како што беше, се зголемува во воздухот, давајќи им на сите атмосфера на прослава и магија.

132287

Ѕидни венци

Можете да ги декорирате внатрешноста на соба и ѕидни венци. На пример, ако земате обична новогодишна елка со монофонични светилки, можете да ја поправите на ѕидот, повторувајќи ја формата на смреката. Композицијата може да биде дополнета со лепенка со златна боја и мали божиќни топки. Оваа Нова Година дрво може да биде одлична алтернатива на традиционалната зелена убавина. Ова е особено точно за мали апартмани. Под него можете да додадете подароци за сите членови на семејството.

7newYeartree

Можете сами да направите накит. И ако имате деца, тогаш заедничката креативност ќе го собере семејството и ќе биде забавно поминување на времето. На пример, венец од хартиени снегулки. За да го произведувате, ќе ви треба:

 • хартија;
 • ножици и канцелариски нож;
 • лепило;
 • украсен кабел;
 • sequins.

Неопходно е да се свитка лист хартија и да се стави на него модел на иднината снегулка. Можете да ја поедностави вашата задача и да пронајдете подготвени матрици. По што тие мора да бидат исечени. Кога е направен бројот на снегулки, тие мора внимателно да се залепат на декоративниот мозок. По ова, потребно е да ги оставите да се исушат добро. Сега можете да го декорирате венецот со сјај. Играњето на светлината преку искри ќе создаде бајка атмосфера.

плетенидокорации1

Осветлување на ѕид

Во моментов, повеќето згради се опремени со систем за осветлување. Ја нагласува убавата архитектура на зградата и му дава на фасадата нов изглед. Исто така е можно да се сменат боите и бојата на зградата во различни бои, па дури и да се создадат слики на површината на ѕидот со помош на светлина. Постојат три верзии на фасадно осветлување:

Полнење светло   Ви овозможува да ги потенцирате архитектонските карактеристики на фасадата и да го прикажете дизајнот на дизајнерите. Настаните најчесто се монтираат на теренот. Без насочно светло, што создава мали уреди за осветлување. Тие се инсталирани на потпори по должината на периметарот на целата куќа. Во спротивно, нема да го постигнете саканиот ефект.

освещение

Локално осветлување   Се користи за да се потенцира текстурата на фасадата, нејзините декоративни елементи, како и имиџот на улицата и бројот на куќата. Со помош на овој метод, можете да му дадете на куќата необичен, дури и прекрасен изглед.

Локално осветлување-фасада-3-495x400

Скриено осветлување   е поделена на неколку видови:

 • силуета - помага да се создадат експресивни контури, без да се издвојуваат поединечни елементи;
 • контура - на периметарот на фасадното монтирање на ЛЕР и неонска лента, што му дава на структурата мек сјај;
 • cvetodinamicheskaya - со менување на шема на бои и силата на нијанси да се победи декор елементи на фасадата.

Со уредување на осветлувањето на фасадата, а сопственикот истовремено обезбедува добро осветлување на локацијата, што го олеснува слободното движење.

konut_3

За време на празниците, таков белег ќе го зголеми ефектот на венци и други орнаменти на фасадата на куќата. За да креирате фасадно осветлување, најдобро е да побарате помош од специјалисти. Тие ќе ви помогнат да го изберете типот што ви треба и да го пресметате бројот на уреди за осветлување за вашиот дом. Се разбира, ова не е евтин задоволство (улица светилка чини од 900 до 1500 рубли).

Оваа статија опишува како можете да ја декорирате вашата куќа за новата година. Исто така, се опишани разни видови венци за декорација на фасадата. Исто така се посветува внимание на осветлувањето на фасадата, опишани се нејзините типови. Користејќи го материјалот на статијата, лесно можете да ги најдете сите елементи за декорирање на вашиот дом или да ги направите сами. Успешна креативност.

Можеби сте заинтересирани за: