Дрво, дрвен материјал кој се користи за завршување на пареа, камења, карактеристики

 • admin
 • 9 јуни 2015 година
Дрво, дрвен материјал кој се користи за завршување на пареа, камења, карактеристики

Нурнати во историјата на потеклото на традициите поврзани со, да се разбере доволно длабоко многу тешко во сите детали посета бањи и сауни затоа што секоја земја има свои во постојана основите на секој народ, кои се пренесуваат од колено на колено со векови. Соодветно на тоа, на разумот и да се расправаат за тоа што вид на бања може да биде подобро и покорисно бескрајно - секој од нив има свои приврзаници и да ги убеди навивачите да се загрее, ќе биде напор напори. Секој љубител на пареата ја избира најприфатливата опција, со најпогодна и пријатна клима.

Основните барања за раси на граѓа се користат во изградбата на Руската бања

Кога да направите избор, треба да се запамети, сауна - тоа е првенствено место кое треба да биде духовен и физички прочистување и обновување на организмот. Сепак, навивачите на традиционалната руска бања, како и почитувачи на мирисна, топло и суво фински сауни, се согласија дека утеха, мир и удобност во вршење на овој вид на одмор тие се на квалитетот на дрво, од кој се направени сите делови простории.

materyal_dlya_parylky1

Всушност, на дрво - материјалот од кој е традиционално се направени ѕидови и полици, под влијание на неколку вршат својата позитивна работа зрачи со арома и Сам, со што посетителите неопислива радост моменти. Избор на дрво за завршна обработка во бања или сауна, треба да се изгради на следниве задолжителни барања:

 • дрвото треба да има уметнички атрактивен изглед, односно естетски пријатен за окото;
 • имаат пријатен и пријатен мирис;
 • имаат висока отпорност на процесите на распаѓање и распаѓање;
 • имаат долг работен период;
 • зрачи силни позитивни енергетски струи;
 • да врши здрав ефект врз телото.

Дрво за парна соба

Најчесто користени видови на дрво за завршни работи во соби за капење се:

 • елда,
 • смрека,
 • липа,
 • аспен,
 • бор,
 • кедар.

Секоја од горенаведените раси, со задоволство ќе ги сподели своите позитивни квалитети, кои имаат ефект на подобрување на здравјето на човечкото тело. Затоа, пред да донесе одлука во корист на овој или оној материјал, потребно е детално да се запознаат со неговите својства и карактеристики.

Дрвени видови

липа

materyal_dlya_parylky4

Моделирани од липа - одличен материјал за украсување на ѕидовите на бања и сауна, има пријатен текстура и светло златна боја, е познат по својот возбудлив мирис, е лесен и има многу ниска топлинска спроводливост. Таквата дрво не е под влијание на висока температура (што не е битно, кога се користи во структурите на овој вид), а не е деформиран во постојана висока влажност.

materyal_dlya_parylky3

Од античките времиња се знае дека вар е опремен со ефективни лековити својства, особено позитивен ефект врз човечкото белите дробови, во прилог на ова, липа дели позитивна енергија. Липа, дури и по статус не се промени од обичните дрво, во државата заврши дрвена структура, уште е прилично долг период на време, дише и живее. Тоа се случува затоа што празнините за градба се направени од жив дрво, а не од мртво дрво.

Исто така, често за изградба на бања се користи варовна плоча.

materyal_dlya_parylky5

Вар плочата е сече парче од дневник со отстранета лисја и кора. Материјалот во конструкцијата изгледа многу интересно, за возврат додавајќи сатурација и боење во собата. Во таква бања е многу пријатна и корисна.

аспен поставата

materyal_dlya_parylky7

Украсениот Аспен - извонреден материјал, обдарени со различни својства се идеални за објекти бањи и сауни. Шема на бои на текстурата е прилично лесна. Аспен дрвото е материјал со висок степен на отпорност на вода, а исто така е познат по неговата намалена топлинска спроводливост. Идеален за луѓе со алергии, бидејќи речиси не мириса, за разлика од четинари.

materyal_dlya_parylky6

Секој од типот на пареа соби, исечените со аспенска табла, ќе ја ублажат негативната енергија. Во современиот свет, заситен со брзина и развојни технологии, овој фактор не е неважен, значаен и тежок.

елемент одбор

materyal_dlya_parylky8

Овој материјал има посебна вредност од памтивек. Многу богат со корисни елементи во трагови, бидејќи главно се одгледува на влажен черноз. Кога ќе се загреат, поставата на Алдер, нагласува корисни минерали и танини, кои, пак, притискање на пареа текови, лековити ефект врз целокупното здравје, значително намалување на болки во зглобовите, се борат со реума, лечи болести на кожата, како и да помогне со настинки и гихт.

materyal_dlya_parylky9

Структурата на елда дрво е интересно и карактеристично, опсегот на бои може да биде од нежно златно до топло розево.

дрво од финска смрека - не треба да се меша со заедничка ела и бор

materyal_dlya_parylky10

Водечките експерти во оваа област се препорачува, прво, да не се меша со финската смрека бор и смрека заеднички, и второ, да не ја користат минатото за изградба на сите видови на пареа соби. Работата е дека кога ќе се загреат до одредена температура, лабава структура на дрво, нагласува импресивна сума од смола. Секој пат кога ќе го користите бор или смрека парна соба, целиот простор ќе биде ефектот на поставата плач дрво, со други зборови, тоа ќе биде објавен и проток смола. Како последица на тоа, паѓаат гарантирани јазли. Што се однесува до финскиот смрека - со употреба на дрво во изградба на пареа соба само ќе доведе до позитивни моменти за време на операцијата. Наведени во мраз, ладни услови одредена сума на време, фински смрека дрво добива многу густа структура, а со тоа придонесува за значително намалување на бројот на терени. Овој фактор, исто така, влијае на доста честа избор на материјал завршува, ѕидни облоги, производител на мебел за пареа соби.

finskaja_el1

Завршувањето од финската смрека ќе мириса со зимзелени ароми, ќе создаде лековит и релаксирачки ефект, а исто така ќе ужива со својот невообичаен изглед.

скандинавскиот бор - се одгледува специјално за изградба на бањи и сауни

materyal_dlya_parylky16

Оваа чудна раса на дрвјата Финците растат само за изградба на сауни. Главниот шарм на дрвото во делот е неговите годишни прстени, кои се наоѓаат во милиметри едни од други. Овој тип на дрво нема јазли. Според густината, дрвото на скандинавскиот бор е прво меѓу сите други видови зимзелени.

materyal_dlya_parylky17

Поставата од таков бор за греење нема да испушта катран ниту ќе се деформира, туку само ќе ужива во лесна шума, зимзелена арома.

hemlock - исклучително убав материјал, во услови на бања ослободува лековити супстанции акумулирани најмалку три века

materyal_dlya_parylky12

Користејќи hemlock дрво, дава можност да се разгледа еден мал дел од историјата. Овој вид канадски дрвја се смета за долг црн дроб. Целосниот развој на багажникот кај нив се јавува само по 300 години на раст. Во овој временски период тие растат на 45 метри. Густината на ова дрво е доста висока, структурата е чудна. Под влијание на високи температури, површината на материјалот останува едвај топла.

materyal_dlya_parylky13

Токму овој факт го прави толку баран за декорација во просториите за пареа. Кога се изложени на пареа и високи температури, hemlock емитува ароматични масла собрани во дрво со векови. Овие масла се препознаваат како лековити и успешно се користат во медицината за лекување на рани и антисептички ефекти.

канадскиот кедар, според експертите - најдобро дрво за парни бањи и сауни

Најголемиот дел од градежните професионалци во оваа област и љубителите на пареа, со еден глас тврдат дека поставата на кедар е најдобрата опција за декор и бањи и сауни.

materyal_dlya_parylky14

Канадскиот кедар совршено го толерира и порастот на температурата и зголемувањето на влажноста, а во исто време сите се изненадени од нејзината отпорност кон распаѓање. Главните области на раст за него се јужно од Канада и Америка. Материјалот, од естетска гледна точка, е интересен и изненадувачки убав. Кедар сауна на парцела се смета за знак на добар вкус и престиж. Етеричните компоненти на кедрово дрво имаат неспоредлива, без друга, неверојатна, релаксирачка арома.

materyal_dlya_parylky15

Палетата на бои е разновидна. Нијанси може да биде од богата чоколада до беж-кафена боја.

Можеби сте заинтересирани за: