Дизајн на вертикално уредување: дома, во станот, со свои раце. Растенија за вертикално градинарство.

 • admin
 • 27 јуни 2016 година
Дизајн на вертикално уредување: дома, во станот, со свои раце. Растенија за вертикално градинарство.

Во современото општество, главен проблем е недостатокот на слободен простор за одгледување градина и опрема за цветни кревети. Ова важи и за градовите и за одморалиштата. Сопствениците на зеленчукови градини се обидуваат да ги користат порационално и често одбиваат од цветните леи. Но, сепак сакате да го декорирате просторот со светли бои. Решението за овој проблем може да биде вертикално уредување. Ова е одлична идеја и за куќите и становите во земјата. Ајде да разговараме подетално за тоа како да ја опремиме вертикалната градина во овој напис.

Вертикални градини

Пред да зборувате за украсување на вашата локација или стан со вертикална градина, треба да кажете што е тоа. Оваа идеја не е нова. Дури и во древниот Вавилон, градини беа засадени со користење на оваа технологија. Идејата за модерна вертикална градина му припаѓа на Патрик Блан, француски натуралист-дизајнер. Тој е сопственик на идејата за садење растенија во контејнери прикачени на ѕидовите. Се разбира, за ова се избираат растителни видови кои можат да водат вертикален живот и практично да не бараат храна и природно осветлување. Тие не само што слетаат на подготвената површина, туку се избрани според бојата и големината за да создадат хармонична слика. Користење на растенија од различни текстури и големини, можете да добиете необична, релјефна слика. Главната работа е дека тоа не е само декор, туку живи растенија кои додаваат бои на околниот простор.

731701033

Вертикално градинарство дома

Многу ефикасно изгледа вертикално градинарство дома. За декорација на фасадата со растенија, потребно е на површината на ѕидот да се постави метална рамка во која има пластична рамка. За возврат е покриен со посебен филц со дупки за садење. Дебелината на објектот е неколку сантиметри, а тежината на квадратен метар е 30 кг. Целата конструкција е опремена со посебен систем за наводнување преку тенки цевки и хранливи материи за растечки растенија без почва.

Шема-вертикално-зелененија

Главната работа е да се запамети дека кога растенијата се засадени, мора да се земат во предвид чувствителноста на растенијата на светлина. Подолу треба да бидат засадени видовите што посакуваат сенки, а на врвот на составот треба да се постават светлинските растенија. Многу убава гледам дома, ѕидовите на кои се украсени со растенија. За да организирате вертикална градина на ѕидот од вашата куќа можете да користите бршлен или декоративно грозје. Растејќи, целосно го кријат ѕидот и му ја даваат куќата мистерија во стилот на старата Англија. Можете исто така да организирате панел со растенија отпорни на суша (сукуленти). Тоа не само што ќе изгледа стилски, туку и многу практично. Овој панел не треба да биде преголем. Подобро е да се организира жива слика на ѕидот на куќа со големина од 1 до 1,5 м.

целосна големина

Друга оригинална идеја е распоредот на вертикална градина на јагоди. Растенијата мора да се садат во однапред подготвена структура, исполнета со почва. Малку време ќе помине, грмушките ќе растат и ќе имаат мирисни бобинки. Ова не само што ќе биде светла и оригинална декорација на куќата, но исто така одличен начин да се јадат јагоди плодови.

bd28f984b1cd201b

Можете исто така да купите витрини и цвеќиња како што се петунии во нив. Тие можат да бидат обесени на верандата или под визирот на тремот. Тоа ќе го красат куќата и ќе го даде доброто расположение.

Вертикална уредување во станот

Современите градови немаат доволно зелени површини. Затоа, ние се стремиме да поставите растенија во станови. Тие не само што ја красат внатрешноста, туку и го прочистуваат воздухот во собата. Да се ​​постави саксии со цвеќе на прозорците е незгодно, и ако во куќата има деца, тоа исто така не е безбедно. Уредувањето на нив на полици и кабинети исто така не е најзгодно опција. Добро решение ќе биде вертикално уредување. Не зазема многу простор и ќе го декорира внатрешноста на секоја просторија. За станбени панели подобро е да се изберат растенија со добар корен систем. Нивните стебла треба да бидат кратки или кадрави за погодно место. Исто така, треба да се напомене дека растенијата не треба да бараат постојано напојување. Експертите препорачуваат следниве растенија за живи слики во станот:

 • качување растенија (хоја, филодендрон бршлен);
 • декоративно грозје;
 • spathiphyllums.

Овие видови се прилично скромен и совршено се чувствуваат во собата. Поради различното обојување на лисјата, тие ќе создадат игра на бои и ќе донесат акцент на бојата на дизајнот на собата. Исто така е неопходно да се обезбеди систем за наводнување и осветлување. За наводнување, можете да купите готови системи кои се продаваат во продавници и се ставаат зад панелот. Мора да има добар пристап до него. За осветлување подобро е да се изберат флуоресцентни светла и подобро заштеда на енергија. Впрочем, во студената сезона, живиот ѕид треба да се запали околу 12 часа на ден.

H_muEz-lNmE

Вертикално уредување со свои раце

Направете вертикално уредување со свои раце не е толку тешко како што изгледа. На пример, во кујната можете да организирате убава и корисна група зачинети билки или украсни растенија. За да го направите ова, ќе ви требаат:

 • олуци и приклучоци;
 • загради;
 • проширена глина;
 • земјата.

Користејќи загради, ги фиксираме олуците до ѕидот. Растојанието меѓу нив не треба да биде премногу големо. Потоа, во контејнерите што произлегуваат, ја истураме проширената глина и почвата врз неа. После тоа можете да садите семиња или веќе подготвени растенија. Наводнување таква градина мора да биде внимателно, избегнувајќи претекување. За да се направи дизајнот помалку забележлив, може да биде насликан во тонот на ѕидовите или украсен со самолеплив филм.

411_6

На заплетот, исто така, може да се примени вертикално уредување. Ова е важно ако нема доволно простор за целосна цветна постела. Во овој случај, го пренесуваме од хоризонталната рамнина до вертикалната рамнина. За да го направите ова, ќе ви требаат:

 • саксија;
 • пластична мрежа и жица;
 • филм со црна боја;
 • проширена глина;
 • земјата.

Ние ја претвораме пластичната мрежа во цилиндар и ги фиксираме рабовите со жица, а нејзиниот дијаметар треба да биде помал од дијаметарот на садот. После тоа, инсталирај го во тенџере и поправете го филмот внатре. Во дизајнот што произлегуваме, истурам проширената глина (за одводнување) и го соблекуваме со земја. Фондацијата на нашите цветници е подготвена. Сега можете да ги преземете цвеќињата и со правење мали дупки во филмот за да ги слетате во земјата. По некое време, цвеќињата ќе растат и ќе ги затворат сите елементи на цветниот кревет, формирајќи жива колона.

53222314.gdusl0tem3.W665

Вертикално уредување во пејзаж

Вертикалното уредување е совршено за дизајн на пејзаж. Може да го претвори и најмалиот дел во прекрасен парк. За да се создадат вертикални композиции, најчесто се користат растенија за искачување, како што се лијаните. Совршено ја покриваат површината и можат да се протегаат до 25 m. Со помош на растенија, можете да ги декорирате не само фасадите на зградите, туку исто така создаваат интересни елементи. Значи, за зонирање на просторот помеѓу просторот за одмор и градината во градината можете да ги користите градинарски екрани со винова лоза што се виткаат по нив (грозје или плетени рози).

image002

Покрај тоа, можете да инсталирате неколку светлосни лакови на патеките и да поставите светла клематис на нив. Таквиот лак, давење во цвеќе, ќе биде одлична алтернатива на вообичаената цвеќе. И што е најважно, благодарение на овие методи, на сајтот има слободен простор. Ако има белведер околу сајтот, можете да садите хмељ или слатко грашок. Со текот на времето, тие ќе се прошират и ќе ја опфатат целата Арбор со нивните камшици. Не само што е многу убава, туку и функционална. На такво место ќе биде кул дури и на топол ден.

liany-dlya-sada-03

растенија за градинарство

Изборот на растенија за создавање на композиции во живо е многу разновиден. За овие цели, растенијата за искачување се најпогодни. Растенијата погодни за вертикално уредување можат да бидат поделени во три групи:

 1. Не треба поддршка: бршлен, девојче девица. Погоден за големи простори.
 2. Растенија кои имаат потреба од поддршка (жица, канап): разни грозје, клематис. Одлично за украсување на огради, лакови.
 3. Лијана: ХОПС, лимонска трева - на овие растенија им треба стабилна поддршка. Тие можат да ги декорираат летниковци, декоративни екрани.

ХОПС  Тоа не е само фабрика со убава арома, туку и декоративни својства. Шишки, нежно зелени, виси во кластери во контраст со темно зелена зеленило. Тој е скромен, но неопходно е да се ограничи неговата зона за раст.

слика

Амур грозје  Прекрасна фабрика формира густа капа. До есен, неговите лисја ја менуваат бојата од зелена до виолетова. И во септември и октомври, неговите сини црни плодови зреат, виси заедно со гроздовете од 20-25 см долго.

8f2ec2560b1058cccc1dc7712c322baa_i-598

Clematis  Ова е брзо растечка лијана со големи цвеќиња. Во изгледот тие личат на ѕвезди. Clematis се погодни за украсување на арбори, лакови. Тие бараат добра нега и постојано градинарство. Затоа, почетниците треба да бидат внимателни со нив.

клематис

Ајви  е класичен погон за вертикално градинарство. Најчесто ги украсуваат фасадите на куќите. Совршено кадрици. Многу скромен.

Secret_Dreamy_Parkside_01

цвеќиња за вертикално градинарство

Во прилог на дизајнот на архитектонски елементи на локацијата, цвеќињата често се користат за создавање на живи ѕидови или вертикални цветни леи. Голем број на растенија ампели се погодни за овие цели. Тие се скромен и совршено растат во мали садови и контејнери за вертикално градинарство. Тие вклучуваат:
Петунија  суши отпорни видови со широк спектар на бои. Тие имаат нежна арома. Цветот е прилично истегнат. Во еден сад можете да посадите до три растенија. Во исто време тие формираат прекрасен капа со многу бои.

0_a3aa0_58692fcd_XL.jpeg

Настурции  трајни фотофилни цвеќиња. Фабриката цути во светло портокалово или жолто цвеќе во форма која потсетува на графофони. Оваа фабрика сака полнење. Најдобро е да ги поставите на сончевата страна на заплетот.

74398582_nastrur

Фуксија многу популарна украсно растение. Многу скромен во грижата и ја сака светлината. Цвеќиња со големи цвеќе во форма која потсетува на балерина, за што го доби прекарот "балерина". Овој цвет е одличен за садење во суспендирани саксии. Добро ги красат визирот над тремот или верандата.

vertikalnoe-ozelenenie2

Бегонија  е многу популарна во дизајнот на паркови и градини. Може да се сади одделно или во композиции. Бегонија светлината фабрика. Цути во големи бои, отколку што личи на рози. Добро е да се напојува растението, тие не толерираат суша. Цветниот период на бегониите е од јуни до септември.

почнат да се праховите за дахисвам 400x400

Оваа статија го опишува вертикалното градинарство. Опишани се опис на декорацијата, двете фасади на згради и дневни соби. Дадени се примери за дизајн на пејзаж и опис на растенијата најсоодветни за украсување на просторот. Користејќи ги информациите од статијата, можете да креирате уникатен состав на вашиот сајт или во вашиот стан. Успешни експерименти.

Можеби сте заинтересирани за: