Опции за осветлување на бања: осветлување на таванот, ретровизори, место осветлување, ѕидно осветлување. Инсталација на осветлување на бања со свои раце.

 • admin
 • 02 декември 2016 година
Опции за осветлување на бања: осветлување на таванот, ретровизори, место осветлување, ѕидно осветлување. Инсталација на осветлување на бања со свои раце.

Бањата е многу важна. Секое утро, секој ден започнува во него, а во вечерните часови е пријатно да се опуштите во бања со топла вода. Дамите во оваа соба се чувствуваат удобно да прават шминка. Во прилог на прекрасниот дизајн во бањата, треба да направите добро осветлување. За каков вид на осветлување опции да изберете и самостојно да го инсталирате во овој напис.

Осветлување на бања, карактеристики

Не е лесна задача да ја осветлувате бањата. Овде треба да дадете светлина, така што сè може јасно да се види и, се разбира, да се решат проблемите со дизајнот. Правилното осветлување на бања е многу важно, инаку може да има голем број проблеми:

 • недостатокот на светлина во огледалото ќе предизвика непријатности или неможност за вршење на козметички процедури;
 • мора да има контрола на интензитетот на светлината, инаку нема да можете да се опуштите со бањање;
 • со слабо осветлување, најверојатно, ќе личи на болничка соба или јавна бања.

Осветлувањето може да се организира на неколку начини:

 • плафонски осветлување тела;
 • ѕид;
 • локално осветлување.

Правилно избраното осветлување ќе ја направи оваа соба попривлечна и пристојно. Повеќе детали за секој тип на осветлување ќе се дискутираат подоцна.

Primery-osveshhenija-vannoj

Бања Таванот осветлување

За љубителите на класичниот стил во дизајнот, можете да понудите централно осветлување. Во овој случај, можете да висат лустерот во собата. Најдобро е да го поставите поблиску до вратата или до центарот на собата. Главната работа е да се земе предвид дека во секој дел од собата треба да биде видлива сè. Таквиот извор на светлина е добар во комбинација со сјаен таван кој се протега. Таа дополнително ќе ја дифузира светлината во собата.

natyajnoi-potolok-v-vannoy-svet

За класичен бања, можете да ги собереш лустер направен од метал, украсен со извртени елементи. Бојата под бронза ќе ја нагласи целокупната стилистика на собата.

Делфи

Модерен дизајн, исто така, совршено може да одговара на лустерот. За таков ентериер најдобро е да се избере модел на стакло со бизарна форма. Нанадвор, лустерот изгледа како многу стаклени топки поврзани заедно. Тоа е суспендиран до таванот на неколку кабли. Таков уред за осветлување совршено ќе ја осветлува просторијата поради големата количина на стакло во која гредите на светлината ќе бидат прекршени и расфрлани.

438

осветлување на бањарното огледало

Огледалото е составен дел од бањата. Тоа не само што изгледа, туку исто така врши и голем број на козметички процедури пред него. Затоа, неговото просветлување е многу важно. Моделно е да се имплементира на многу начини, кои сега ќе ги разгледаме.
  На пример, со помош на LED лента, која може да се стави околу периметарот на огледалото од задниот дел. Тоа е прилично компактен и јасен извор на светлина, и што е најважно, тој ќе одговара на секој стил на внатрешни работи.

95_1

Друга опција е да се користат ѕидни скани. На пример, од двете страни на огледалото можете да поставите ламби со цилиндрична форма направени од метал и матирано стакло. Тие се ограничени и нагласуваат минималистички дизајн на собата. Ова осветлување може да се користи како независен извор на осветлување или заедно со други видови осветлување.

Wandleuchte Calmar

осветлување на бања

Овој тип на осветлување е доста популарен. Со него можете да го нагласите дизајнот на просторијата или едноставно да ги нагласите локалните области. На пример, ѕидните светла може да ги нагласат нишите во бањата. Сите ѕидови, вклучувајќи депресии, се наредени со мозаик од беж нијанси. Во ниши се инсталирани мали ѕидни светилки, кои позитивно го истакнуваат релјефот на ѕидот и ја откриваат целата убавина на материјалот.

232

Со такво осветлување е можно да се разликува бања и мијалник во собата. Собата е украсена со мермерни плочки, а дел од него има текстурален украс во класичниот стил. На ѕидот од садот од купатилото се фиксираат две скренки, а токму истите светилки се наоѓаат на двете страни на огледалото над мијалникот. Тие ви дозволуваат да ги осветлувате неопходните површини, со тоа што ќе го држите замреното и тихото осветлување како целина.

1216

место осветлување во бањата

Точка осветлување се реализира благодарение на мали светилки или халогени светилки. Таа може да ја нагласи комплексната таванска структура. Изборот на осветлување на место треба сериозно да му се пристапи. Мора да се запамети дека ова е место со висока влажност и ова мора да се земе предвид. Така, за бања е најдобро да се избере светилки со следните ознаки:

 • IP 44 заштита од прскање;
 • IP 55 заштита од директен влез на вода.

Ова е особено важно ако се наоѓаат близу до извори на вода. Исто така е неопходно да се земе предвид силата на прозрачниот флукс, кој се мери во lx (Lux). Добриот прозрачен флукс може да се пресмета врз основа на тоа што високиот прозрачен флукс е обезбеден од уред со моќност од 25-30 W на 1 кв.м. За моделите за заштеда на енергија, оваа вредност е приближно 5 пати помала (5-7 вати по квадратен метар). Во присуство на флуктуации на напонот во мрежата, уредите за осветлување мора да бидат поврзани преку трансформатор. Ова ќе ви овозможи да заштедите пари за купување на светилки. Па, последниот важен фактор во изборот на светилки, овој дизајн. Сега во специјализираните продавници постои широк избор. Прво, ги избирате врз основа на внатрешноста на вашата бања. Ако земете тела со метални елементи, метал треба да одговара во боја со рачки на вратите и славини. Ако се користи мебел со осветлување, осветлувањето на таванот треба да биде со сличен дизајн. И последно, центарот на вниманието може да биде вдлабнато во таванот, може да исчезне од неговата површина. Втората опција ќе даде повеќе светлина, поради нејзината рефлексија во таванот. Различни форми, големини и дизајн ќе овозможат да се избере точка осветлување за која било бања.

svetilniki-potolochnye-dlya-vannyh-komnat

Опции за осветлување на бања

Веќе разговаравме за детали за осветлувањето на бањата. Но, покрај горниот, кој вклучува лустери, sconces и точка светла, исто така има и пониско светло. Врши повеќе декоративна функција и ќе биде корисно кога се користи комбинирана бања. Многу убава изгледа осветлување на дното на кабинетот на кој се наоѓа мијалникот. Се чини дека лебди во воздухот. Ова го прави внатрешното светло.

osveshenie-v-vannoy-komnate-8

Покрај тоа, рефлектори може да се инсталираат во кутијата што ја опкружува кадата. Оставањето само точки извори во собата ќе се царува со смирувачка атмосфера што ќе помогне да се релаксираат. Благодарение на идеите на дизајнерите и современите материјали, може да се реализира најтешката идеја за осветлување на бања.

166

Правилно осветлување во бањата

За да го инсталирате правилното осветлување во бањата, треба да забележите неколку нијанси. Имено:

 • осветлувањето треба да биде еднообразно, така што со голем број уреди нивната моќ треба да биде мала;
 • место осветлување според функционалните области;
 • монтирајте ги апаратите под агол на рефлектирачки површини, со што ќе се избегне отсјај;
 • огледалото е најдобро осветлено на страните или на три страни, ова ќе помогне да се избегне нарушување;
 • употребата на обоени меурчиња ќе го ревитализира внатрешноста;
 • за љубителите на експериментите може да се обидете да ги примените LED лентите;

Следејќи ги овие едноставни правила правилно може да го планирате осветлувањето на вашата бања.

Осветлување во бањата со свои раце

Не е тешко да се осветли бања самостојно. Потребно е само внимателно и доследно да се следат постапките и да се придржуваат до мерките за безбедност при работа со електрична енергија.

како правилно да се направи осветлување во бањата

За правилна инсталација на осветлување, прво мора да нацртате шема за осветлување, што укажува на локацијата и бројот на светилки. Ова ќе овозможи попрецизно пресметување на нивната позиција во собата и не плаќа за непотребни уреди. Најдобро е да се купат модели од точка или ѕид. Тие се полесни за инсталирање. Што се однесува до светилки, најдобро е да одберете LED светла, тие ќе заштедат енергија за 30-50 илјади часа на работа. Исто така, треба да избереме модели што се отпорни на влага (за нивното обележување) што ги споменавме порано. Сепак, не заборавајте да ја пресметате моќта, за да не трошите екстра пари за да платите сметки. По сите се смета за мода да се започне со инсталацијата.

155_7

инсталација осветлување бања

За самоинсталација, мора да ги извршите следните дејства:

 1. ние исклучуваме електрична енергија во станот;
 2. отстранете го капакот од разводна кутија, доколку е потребно, побарајте го;
 3. ние вметнуваме во него жици од уредот што треба да се инсталираат и да ги поврзете паралелно со кабелот за вовлекување, следејќи ја бојата означување;
 4. ако е потребно да се инсталира прекинувач со излегување на жици кон неа, во повеќето случаи, прекинувачот на самиот уред е доволен;
 5. жиците од прекинувачот се поврзани со клиповите на светилката и внимателно се изолирани;
 6. затворете го капакот на кутијата и вклучете го напојувањето во домот;
 7. ние ја проверуваме ефикасноста на уредот.

Тоа е тоа, доволно за да го монтирате осветлувањето во бањата. При изборот на уреди за осветлување, дадете предност на новини кои најдобро ќе го нагласат ентериерот и ќе заштедат пари на сметките за електрична енергија.

Оваа статија ги опишува видовите на осветлување во бањата. Примери се дадени со илустрации. Исто така, се дадени препораки за избор и инсталација на уреди за осветлување. Користејќи го советот на статијата, не само што може да го нагласите дизајнот на вашата бања со осветлување, туку и самите да го инсталирате. Успешна работа.

 

Можеби сте заинтересирани за: