Како да се украсуваат маса за новата година - година на петел, корисни совети

 • admin
 • 04 декември 2016 година
Како да се украсуваат маса за новата година - година на петел, корисни совети

Најомилениот и долгоочекуваниот одмор за деца и возрасни е Нова Година. Децата очекуваат од него магија и подароци, а возрасните нешто ново и добро. И, се разбира, сите се прашаат, како да ја организирате вашата куќа и да му служите на табелата за овој празник. За што опциите за служење на масата и украсување на куќата ќе бидат релевантни за наредната година ќе зборуваме во овој напис.

Новогодишна маса, дизајн за годината на петел

Креирање на празнично расположение е важно за секој одмор.

И Нова Година е посебен ден во годината, кога дури и возрасните веруваат во бајка. Се разбира, неопходно е да се декорира масата според симболот на следната година, за да ја заштити куќата и да им донесе добро и среќа на своите жители. Следната година ќе се одржи под знакот на петардистот. Тој е сериозен и разумен, тој може да се налути, но тоа не е долго.


Исто така, петел сака сè едноставно и природно, па затоа мора да се земе предвид. За декорација на табелата, најдобро е да се придржувате на следново:

 • многу зеленчук и житни култури;
 • кисели краставички и зеленчук најдобро се изложени на големо јадење;
 • јадења и салати за декорација со различни зелени;
 • на маса за ширење на сендвичи и одбивање од сечење.

Покрај тоа, сопственикот на следната година нема да се откажат од печење на масата. Но, тоа треба да бидат подготвени од страна на вашите раце, а не купи во продавницата. Од алкохолни пијалаци е подобро да се даде предност на коктели, откако сите името на пијалокот е преведено како "опашка на петел". Следната година може да се сретне со шампањ, но гледањето надвор најдобро се служи со вино или разни пијалоци. Исто така, во центарот на масата, можете да ставите плоча со жито, како прилог на петел. Тој сигурно ќе сака таква понуда, и тој ќе ве однесе за целата следната година под неговото крило. Табелата треба да биде дизајнирана земајќи ги предвид следните правила:

 • Сопственикот на годината сака се што е природно, па така е рустикален стил. Како украс можете да користите овошје и цвеќиња.
 • Собата може да биде украсена со плетени плетенки од кромид, пиперки. Можете да ставите самовар со бубела и миризлив џем. На масата можете да поставите неколку мешавини.
 • Јадењата се најдобро избрани од природни материјали (керамика, порцелан).
 • Кога служите на маса, можете да користите дрвени лажирани лажици. Најдобро е да се даде предност на боите својствени на бојата на петел, имено: црвена, жолта, зелена, портокалова и сина.

Со оглед на овие нијанси, секој може да му служи на масата и да го декорира во трендовите на следната година.

Табела декорација за новата година

Подготовката за Нова Година не е лесен процес. Ако изборот на јадења може да се утврди за неколку дена, тогаш изборот на декорација треба да се реши однапред. Декорацијата на масата треба да биде светла, сјајна и позитивна. Што можам да го ставам на празничната маса и како да го убаво декорирате понатаму.

дека од орнаменти може да се стави на маса

Следната година ќе помине под знакот на Огнениот петел и затоа овој факт треба да биде прикажан во орнаменти. По можност користете сјајни предмети и сите нијанси на црвено.

Исто така е потребно да се користи покривка за маса и салфетки направени од природни ткаенини (лен, памук), бидејќи сопственикот на годината претпочита природно. Светло-црвена, портокалова, жолта, виолетова и многу други нијанси може да се комбинираат со бела или беж боја. Не е пожелно да се декорира целата маса со светли бои, ќе има доволно акценти. Елементот на знакот е оган, и тоа мора да се земе предвид. Во центарот на празничната маса, можете да ставите свеќи со разни облици. Размислете за неколку опции за украсување на табелата за Нова Година. На пример, можете да направите табела во класичната бела и црвена шема. Главната позадина може да избере бел чаршав за да ги распореди инструментите и да ги стават белите и црвените салфетки на плочите. Чаши за шампањ и вода може да се изберат од црвено стакло. На едната страна од табелата можете да ставите свеќа на прекрасен бел порцелан и да го декорирате со црвени цвеќиња. Од друга страна, можете да ставите вазна со божиќни дрва играчки во црвени sequins. Овој дизајн сигурно ќе го привлече сопственикот на идната куќа и тој ќе сака да остане во него.

kak-ukrasit-novogodnij-stol-2017-foto

Можете да ги декорирате масата без вишок. За таква декорација е можно да се остави дрвена маса која не е покриена со чаршав. На неа, поставете ги инструментите на поединечни пепелници и декорирајте со каучурски салфетки со прстен од пурпурна крпа. Во центарот, табелата може да биде украсена со свеќи опкружени со божиќни топчиња со богата виолетова боја. Овој дизајн е убав и лаконски.

servirovka-novogodnego-stola-2017-foto

креирајте позадина, маса, столици, бои

Како што споменавме порано, најдобро е да се изберат боите кои се карактеристични за боењето на петелот. Како опција, можете да изберете сина боја како акцент. На пример, бел покривка и садови, јасно стакло со очила совршено се надополнуваат со свеќи во сини штандови, божиќни топчиња од оваа боја. На столици може да се врзуваат широк панделка со сребрена шема, која е надополнета со држачи за салфетки во форма на три-димензионални бои. Во центарот можете да ставите голем сад со свеќи.

servirovka-novogodnego-stola-2017-foto-1

Можете да изберете многу едноставни и природни бои. Чаршав комбинирање сиво-зелени и сини бои. Нивната граница е обележана со украс. Јадењата се, исто така, воздржани бои. За столици, можете да изберете светло обоен капак направен од природна ткаенина. Вие исто така може да се стави природни цвеќиња. Таква маса ќе поднесе жалба на петел, бидејќи тој вредности се природни.

servirovka-novogodnego-stola4

декорација на центарот на масата

Покрај текстилот и садовите, важно е да се дизајнира центарот на табелата. Една од најдобрите опции може да биде составот на свеќи, смреки конуси и гранки. Совршено надополнување ќе биде живото цвеќе и златните ленти. Кога сите се собираат на маса, можете да запалите свеќи како симбол на атмосфера и единство, а природната арома на бор игли ќе го донесат мирисот на природата во вашиот дом.

3

Вие исто така може да се стави на маса порцелански фигурини на симболите на годината. Со своите светли бои тие ќе го подигнат расположението за сите присутни, а сопственикот на годината ќе сака да поминат многу време во друштво на неговите роднини. Оваа декорација на централниот дел од табелата е прилично едноставна. Не бара големи трошоци и долги подготовки.

99999999999999999999999999999999999999999999999999999999999380

Табела за новата година

Табелата е важен и одговорен процес. Треба да му се пристапи сериозно и да ги земе предвид следните правила:

 • На чаршав е главен, но не и главниот атрибут на празничната маса. Но, ако е присутно, потребно е добро да се изедначи. Нејзините рабови можат да висат над 20-40 см.
 • Започнете со служење од плочите, а потоа и апаратите. Високи очила и чаши за вода се ставаат во последниот чекор.
 • Салфелите треба да се контрастираат со чаршафи. Покрај тоа, ткаенините се ставаат на плоча за закуски, а аглите на хартијата се ставаат под плоча или во посебен држач.
 • Ставете го ножот и лажицата на десната страна на плочата, но вилушката треба да се постави лево. Инструментите треба да бидат поставени конвексни надолу. Чашите се поставени десно од плочата.
 • Неопходно е да се одржи единствен стил во табелата.

Овој процес е многу пријатен и може да го собере целото семејство. За да си помогнете, можете да привлечете деца кои ќе бидат среќни да ви помогнат во оваа задача.

како да поставите табела за новата 2017 година

Како да му служиш на вашата маса е зависи од вас, се разбира. Еве само неколку примери. Како една од опциите, табелата може да се постави со големи салфетки со светло зелена боја и со светло сива лента. На масата има плочи со цветен модел. На врвот од нив ставаат салфетка во цевка. Инструменти се стави во мал Божиќ подигање. Изгледа многу убаво и Домашен.

служба-маси-за-Нова Година-2017

Исто така, за уредите можете да шиете мали џебови за разрешување и да ги декорирате со чипка. Природната ткаенина и едноставноста ќе бидат соодветни на празничната маса и ќе им се допаднат на гостите. Овие опции за сервирање може да ги преземат услугите на секоја водителка.

serverovka_derevenskiy-1

Корисни совети

За регистрација на новогодишната маса, можно е да ги искористите следните совети:

 1. Не можете да користите покривка за маса, туку да поставите патека (широка лента на ткаенина). Најдобро е да се стави на главни јадења и салати. Плочите мора да бидат избрани во тон со сенка на патеката.
 2. При изборот на традиционална верзија на накит, најдобро е зелениот и црвениот тон. Со оваа верзија на декорација и сервирање, не треба да се занесувате со детали.
 3. Пехари може да бидат украсени со панделки, така што ќе изгледаат поелегантни.
 4. На масата можете да ги истурите браздите.

Покрај накит, треба да го поставите симболот на годината. За да го направите ова, можете да ги користите следниве трикови:

 • на каучот и во фотелјата можете да ставите карирани пликови;
 • декорација на маса со салфетки со рачно изработен вез;
 • декорација на столици со влошки со селски мотиви;
 • ставете пелени околу куќата, може да бидат или рачно изработени играчки или купени сувенири;
 • ги кријат сите слики и фигури на предаторските животни за да не се исплашат од петелот.

Петел сака сè едноставно и навистина ги цени твоите напори.

Оваа статија опишува како да се дизајнира и служи на табелата на Нова Година. Дадени се совети и совети. Дадени се примери на декорации со илустрации. Искористете го предлогот на статијата, не само што можете да ја декорирате вашата маса за Нова Година, туку и да го поставите симболот на следната година. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: