Изберете тавански дел. Рашири го таванот со твоите раце, чекор по чекор инструкции

  • admin
  • 30 ноември 2016 година
Изберете тавански дел. Рашири го таванот со твоите раце, чекор по чекор инструкции

Преку оваа публикација, ние ќе зборуваме за тавани водат - нивните варијанти, недостатоци на предности, и, се разбира, за можностите за надградба. Вие треба да почне со прашањето: Што е толку посебно во врска со ова се водат тавани, и поради тоа што тие се толку популарни.

Рашири таванот, што е тоа?

pvh_potolky

За оние кои се заинтересирани да се водат тавани, повеќе информации може да се најде на интернет, добар сајт - http://potolok-exp.ru/се надевам да одговори на сите ваши прашања.

Овој тип на таванот е поливинил хлорид крпа, која се протега на стариот таван. Тој е фиксиран со посебен профил - ќе зборуваме подолу. Се чини дека сè е јасно и едноставно - филмот беше повлечен на таванот, тоа е сè. Всушност, во процесот на монтажа тензија таванот постојат многу нијанси кои се непознати за почетници и аматери во овој бизнис. Сметаме дека најважниот од нив, но прво да се даде одговор на прашањето: зошто тавани се толку популарна во денешно време?

плус се водат таванот

естетика-испружен таван

Рашири таванот - способноста да се добие совршено рамна површина. Ако се споредат да се земе, да речеме, лажни таванот направени од гипс картон, дека со цел "да го донесе на ум", ќе мора да работиме напорно за: да се качи нивото на плоча drywall, кит зглобовите, место завртки за монтирање, по што целата површина мора да биде proshpaklevat рамномерно, избришете и боја . Како резултат на тоа, за да се добие совршен површината е многу тешко, и тешко волшебник почетниците да се справат со оваа задача.

Друго прашање е платно. Едноставно нема знаци на завршување на работата на тоа. Некој може да каже дека, на пример, дизајнерска ткаенина се состои од заварени парчиња.

potolok-v-detskuyu

Вистина е, но можете да ги видите шевовите, само внимателно гледајќи, а потоа не секогаш. Покрај тоа, постои голем избор на безшевни истегнување тавани.

Само по себе, инсталацијата на платното не е многу проблематична и напорна работа. Подготовката на таванот под суспендираните тавани е минимална, по завршувањето на работата практично нема остатоци. Ако повторно се однесуваат на пример на таванот на гипс картон, што ги опишавме погоре, никој не ќе тврдат дека по завршувањето на собата за долго време ќе мора да се исчисти од остатоци и прав. Во овој случај, во собата мора да се направи сите мебел, како прашина од градежните мешавини навистина насекаде, и полиетилен од тоа нема да се спаси. Па, колку време и напор го одзема процесот на инсталација, веќе споменавме.

4542

Сите овие "ужаси" во никој случај не се однесуваат на истегнување на тавани. За време на собранието формирана од страна на посебна рамка која е инсталирана на таванот на периметарот, а потоа на внатрешен воздухот се загрева до саканата температура, на крпа се протегала и обезбедени на рамката.

Животниот век на таваните што се истегнуваат исто така важи и за бенефиции - повеќето производители даваат гаранција за 15 години. Покрај тоа, продуцентите тврдат дека платното ќе работи без проблеми за 25 и 30 години, практично без да се изгуби оригиналниот изглед. Што се однесува до суспендираниот таван од гипс картон, тогаш работите се многу полоши - гаранција за нив само до 15 години.

Друга предност на истегнување таванот - тоа не се плаши од деформација на зградата. Ова е важна точка, бидејќи новата зграда неизбежно се собира, а постои и мала деформација во која може да се формираат пукнатини. Ткаенината е еластична и не може да попушта. И, се разбира, "класиката на жанрот" е поплавување на соседите одозгора.

потолок-Залируи-Водои (1)

За drywall тоа е катастрофа, а платно може да издржи 50 литри вода, додека се протега речиси на подот. Водата може да се исцеди и да се врати на таванот, меѓутоа, само специјалистите треба да се справат со ова. Платното ќе ја добие оригиналната форма и нема да има траги од поплави. Исто така забележуваме и следново: кондензатот не се собира на површината на таванот кој се протега. Ова овозможува да се користи платното во простории со висока влажност без проблеми, на пример во бањи и кујни.

Функционалноста на таваните е доста широк: тие имаат добри топлинска и звучна изолација, можат да се инсталираат во различни простории - од ходникот до бања. Висина на огноотпорни ткаенина на таванот тензија може да се инсталира било осветлување - тоа може да биде импресивна големина лустерот, и мали рефлектори. Рашири таванот - најдобра опција за соби со ниски таванот, бидејќи речиси "краде" слободен простор. На пример: при инсталирање на лажен таван се одзема од 10 сантиметри простор, а потоа за напнатост таванот е доволно само 5.

Значи, погоре, ние наведени главните предности на истегнување тавани, недостасува еден од најосновните: се водат тавани - тоа е многу убава. Производителите произведуваат филмови со различни бои и нијанси (бојата не бледне со време), како и различни текстури. Платното може да имитира дрво, метал, камен, итн. Површината е мат, или сјајна, поради што искусни дизајнери успешно користат плафонски тавани за визуелно зголемување на просторот на собата.

Еден од најубавите начини за дизајнирање на таван кој се протега е таканареченото "ѕвездено небо". Овој ефект може да се постигне со употреба на оптички влакна и светлина генератор, или со поставување на таванот на конвенционалните LED диоди.

04f2-zvezdnoe_nebo_akros_1

Светлосниот водич е елемент што води светлина.

680c1cd97f21e5a1aea089d2ca9e1ca1

Ова може да биде метална цевка, транспарентни конец или прачка. Оптички влакна се врши во саканата точка на таванот и поврзан на светлина генератор. Што се однесува на ЛЕР, тогаш не постои ништо посебно да се објасни - тие едноставно се закачите на саканата локација и поврзан со извор на енергија. Повеќе домот ефект може да се постигне ако елементи на осветлување во прилог на мали стаклени леќи (Swarovski кристали се користи во верзии high-end дизајн). Резултатот е во можност да ги импресионираат повеќето остроумниот естетичари.

svetodiodnaya-podsvetka-dlya-vitrazhey

Користењето на LED има свои предности и minuses. На пример, ако се состанаа за да им обезбеди на контролорот, може да се создаде сите видови на специјални ефекти: треперењето "ѕвезди" на нивното движење, итн Но, влакна имаат предност - тие не се плашат од влага, и може да се користи во бањи.

недостатоци на истегнување на тавани

Тие не се толку многу, но има недостатоци. Прво на сите, тоа е, се разбира, цената, која "почнува" со неколку десетици и до неколку стотици долари по квадратен метар. таванот крпа водат е многу лесно да се оштети со остар предмет. Па, можеби последната - комплексноста на инсталацијата, како и потребата за специјална опрема.

Инсталација на истегнување на тавани со свои раце

hqdefault

Ако, сепак, да се прочита погоре, се уште имаат желба да го инсталирате тавани со вашите раце, а потоа ќе следат инструкциите.
  Значи, пред да почнат да работат, ве молиме наведете следните точки:

• платно материјал. Ова може да биде ПВЦ или ткаенина врз основа на полиестер.
  • Купи осветлување капацитет од не повеќе од 45 вати. таванот крпа водат не треба да се прегрее, во спротивно ќе ја изгуби својата еластичност.

алатка за истегнување на тавани

Potolok9-400x300

Главната следниве алатки:

• Пиштол за гас или моќен грејач.
  • Хамер и шрафцигер.
  • Ласерски или нивото на водата.

Дополнителни алатки:

• лента мерка и владетел.
  • «крокодили" или закачалки, држачи. Ние треба да се одржи на интернет во неизвесност. Во зависност од областа на просториите ќе треба 4 до 10 парчиња.
  • ножеви-шпатули. Со нивна помош се намали на веб отпечатоци.
  • Paint кабел-одвикнување.
  • Лествичник.
  • Митре - да го намали лајсни на саканиот агол.
  • Флип транспортир
  Потрошни материјали:

• Вежба со пиштол, битови за шрафцигер, вежба да се вежба (ако тоа е потребно да се користи).
  • иверица за монтажа лустери или други осветлување уред голема тежина.
  • Канцелариски нож.
  • Супер лепак, лента, со заптивната смеса.

се протегаат тавани, инсталација на багети

1427127964_4

Прво, со користење на ласер или нивото на водата, утврдување на најниската агол од собата. По утврдувањето на саканиот агол, оддалечуваат 2-3 сантиметри за прицврстување лајсни (растојанието зависи од искривување на таванот). Следно, направи знак на периметарот на собата, и тие победи на линија со боја мозок. Не се меша, за мерење на агли во просторијата преку виткање транспортир. Неопходно е да се знае кој агол да се намали на baguette - агли во станбени згради не се изедначи.

Значи, нула фатени, се мери аглите, можно е да се качи на профилот на железнички baguette, но прво е потребно правилно да се подготви. Постојат две опции: ако веќе гребло просториите zapilivajut нејзиниот раб под агол еднаков на половина од аголот на собата, на пример, ако аголот е еднаква на 90, под пила 45. Кога гребло пократки простор, еден агол на пила, како што е споменато погоре, а вториот точно 90 степен (добро да се приклучите две парчиња на baguette). Потоа, недостасува парче на baguette намали еден раб исечените така, само во спротивна насока на саканиот агол, а вториот, исто така, точно на 90 степени. Две профилот залепени парчиња внимателно, а потоа заврши железнички прицврстени за ѕид со спојници и шрафови. Истото манипулации се врши на сите ѕидови низ собата.

инсталација на истегнување на тавани, инсталација на лен

zak_polotno

Следува пиштол на преминот или вентилатор грејач - со нивна помош, воздухот во затворените простории се загрева до 50-55 степени, и само тогаш може да се распореди интернет.
Инсталацијата започнува со основниот агол на платното (означен е од производителот), тогаш спротивниот агол е прицврстен, и така сите агли. Страните се монтираат од аголот до центарот.
  Овој тип на монтирање е погоден само за ПВЦ листови. За тавани на ткаенина, редоследот на работа е различен - најпрвин ги фиксирајте страните, а потоа само на аглите.

видови на тензии

Харпунски метод. Се користи само за фиксирање на PVC тавани. Неговото име се должи на елементот за зацврстување на крајот на филмот, кој наликува на харпун. Алуминиумскиот профил се користи како прицврстувач.

ustroystvo-potolkov-natyazhnyh

Зачудувачки метод. Се користеше профил во облик на буквата У и дрвена рамка, која го прицврстила платното. Ова е најевтиниот, но исто така и најнесигурниот начин на прицврстување, со оглед на тоа што застаклената врева често се појавува надвор од жлебот со текот на времето.

ustanovka-natyazhnyh-tkanevyh-potolkov

Прицврстете го таванот. Се употребува само при поставување на текстилни тавани "Clipso". Елемент за прицврстување - пластична багета. Овој метод е погоден исклучиво за тавани од ткаенина, бидејќи тие не се водат, за разлика од PVC листови.

Инсталација на светилки и лустери

svet-montag

Значи, платното е инсталирано на место, а сега е потребно да инсталирате светилки. И тука сме соочени со прашањето - како да направите дупка во таванот на делот? Всушност, сè е многу едноставно - потребен е само пластичен прстен од десниот дијаметар, добар суперглав и клиричен нож. Се разбира, дека жици и основи за светилки мора да бидат инсталирани однапред.

Пластичен прстен е прицврстен на вистинското место, а филмот се сече. Тоа е сè, можете да инсталирате било кој уред за осветлување. Целиот процес е претставен во следното видео:

Сега, ајде да погледнеме некои карактеристики на изборот и инсталирањето на уредите за осветлување на таванот. Најчесто во куќата користи неколку видови на осветлување: главната и осветлувањето. Како главен извор, може да се користи било кој тип на таванот: растер, луминисцентно, LED, итн. Како позадинско осветлување, се користат мали рефлектори и LED ленти. Секој тип на светилка се користи со тензија таванот. Единствениот услов е ограничување на моќта на светилки (блескаво - 60 W, халоген - до 36 W.)

опции за монтирање на светилки

Без оглед на видот на осветлување уред, монтирани на тавани, тоа мора да се исполнат голем број на барања: подлогата не смее да се загрева, светилка мора да бидат ставени во lampshades, надолу или странично. Ако е можно, треба да се избегнуваат премногу сложени дизајни за осветлување. Многу е пожелно да се користат светилки за заштеда на енергија.

Уреди за осветлување може да се прицврстат на таванот на еден од следниве начини:

На кука. Сигурно, овој метод е познат ако не е за секого, а потоа за повеќето сопственици на куќи - овој метод е најчестиот долго пред појавата на истегнување на тавани. Лустерот е едноставно закачен на сидро или кука, прицврстена на таванот.
  Куката мора да биде со доволна должина и да биде над нивото на сечилото.

xkreplenie-svetilnikov-potolochnyh.jpg.pagespeed.ic.wVME0vQNfm (1)

Монтирање на монтажната плоча. Во оваа верзија, светилката е прикачена на т.н. монтажна плоча, која доаѓа заедно со светилка или лустер. За ленти однапред, подготви дрвена основа со потребната височина. Тој е прикачен на црниот плафон со завртки и штипки. Дупките за допир се направени со перфоратор или вежба.

c53df841c2c430b4a71d2c66af9d7924

Конечно јас би сакал да се напомене дека, иако инсталација на таванот се водат со рацете - проблемот навистина остварливо, но ако не сте сигурни во своите способности, тоа е подобро да се консултираат специјалисти. Можете да се запознаете со технологијата за уредување од следните видеа:

Може да бидат заинтересирани: