Џунипер во пејзаж дизајн, корисни совети

 • admin
 • 11 јуни 2016 година
Џунипер во пејзаж дизајн, корисни совети

Градините на плантажи од смрека генерално се сметаат за чисти. Овој претставник на кипариси ги сака само еколошките места. Ретко кое одделение е погодно за гасени град. И тие имаат повеќе од 70 см. Во зависност од големината на вашиот сајт, можете да изберете одреден вид хедер дрво. Џунипер ќе го нагласи богатството и оригиналноста на градината. За успешен раст и репродукција на сорти, треба да знаете некои тајни. Ќе зборуваме за нив подолу.

Џуниор видови и сорти

Џунипер е светло-витално и витално дрво. Не се плаши од суша, таа е адаптирана да расте во региони со топла, умерена и ладна клима. Овој грмушка е особено почитуван од градинари. Некои сорти се многу погодни за грижа, и не им е потребна круна за сечење. За индивидуални сорти, можете да создадете бизарни форми и контури. Сè што ќе биде љубоморно на одбраната сорта. Приколки ги разликуваат следниве видови:

 • Џунипер е чест;
 • Џунипер е хоризонтален;
 • Juniperus девица;
 • Џунер од Дахур;
 • Juniperus козачки;
 • Џунипер е кинески;
 • Џунипер лежи;
 • Џунипер сибирски;
 • Џунипер карпест;
 • Џунипер лушпеста.

Меѓу наведените сорти се најбогатните сорти кои се погодни за одгледување на домашни ширини. Постојат и други видови:

 • Juniperus Turkestan;
 • Џунипер потпрена;
 • Џунипер Јаравшан;
 • Juniperus црвено.

100

Овие можни варијации на смрека се погодни за одгледување во потоплите клими со умерена температура.

За сега, градинари се разликуваат такви видови на четинари како смрека, хоризонтална, лушпеста, кинески.

смрека заеднички

Матичната земја на природното живеалиште на смрека се смета за шуми во Европа и Северна Азија. Во Русија овој вид хедер дрво расте од Кавказ до шумите на североисток. Ако одлучите да го изберете ова дрво за садење на вашиот сајт, тогаш знајте дека покрај атрактивниот изглед има многу корисни својства. Вдишувајќи ги паровите на ова величествено дрво, ќе ја повратите силата и ќе се ослободите од замор. И ако падне во есен за да се соберат конуси и игли, тогаш со помош на варени инфузии може да се излечи од пулмонални, ладни, васкуларни заболувања. Исто така, до оваа есен, растат мали сини плодови. Излегуваат пријатен мирис, и ако ги соберете, можете да готвите џем.

1

Во висина, обичниот смрека достигнува од 2 до 10, па дури и 12 метри. Круната на ова дрво е густа, игла-како. Има овална и конусна форма. Стеблото на дрвото е фиброзно. Голем број на обични смрека претпочитаат навлажнета почва. Животот на верешкото дрво е повеќе од 200 години.

Најпопуларните сорти за домашно земјоделство се:

 • Злато Кох - го менува својот опсег на бои во текот на целата година. Пролетта почнува со светла жолта боја, до есента пушките се претвораат во жолто-зелена боја, а за зимата добиваат златно-кафена боја. Дрвото на 10-годишна возраст не надминува 2 метри. Расте 10 см годишно;
 • Mayer - има колонозна форма, максималната висина е 4 m, бојата е зелено-сина;
 • Пендула е невообичаена плака, со височина до 5 метри;
 • Ehinoformis - има бујна круна со сферична форма. Во висина, обично не повеќе од 5 m;
 • Нана Ауреа е притаен сорта. Висината, по правило, не е поголема од 50 см. Бојата на круната е од светло златно до жолто-кафеава.

2

смрека хоризонтална

Џунипер хоризонтална е џуџе притаен различни, потсетува на смрека козачки. Висината на возрасната грмушка е од 10 до 50 см. Круната расте во ширина. Под поволни услови (доволно осветлување и влага во храната), дрвото се шири низ почвата до 2 m. Може да се сади во близина на водни тела, дрвото е отпорно на вода.

Растенијата од овој тип се ветроупорни и не бараат посебен состав на почвата. За нивното поволно постоење, доволно влажна почва. Во отсуство на таква грмушка лесно се прилагодува на други почви.

Меѓу многуте видови на љубители на некогаш зелена фабрика, вообичаено е да се издвои:

 • Тесни смрека хоризонтална "Variegata" - ова грмушка се разликува во својата боја. Меѓу постојаните зелено-сини нијанси има белузлави закрпи на пука. Висината на смрека не надминува 60 см. Ширина до 3 м;
 • Џунипер е хоризонтален "Син чип" - висината на грмушката е не повеќе од 30 см, а ширината е до 1,5 м. Иглите гранки имаат сиво-сини нијанси во лето и кафеави во доцната есен. Покрај тоа, на грмушка се формираат борови конуси. Во боја тие се блиску до црно. Ogorodniki изберете оваа сорта за отпор кон зголемена гасна контаминација, неразбирливи услови на постоење и моќен корен систем. Вториот е особено погоден за зачувување на почвата од ерозија;
 • Џунипер е хоризонтален "Andorra Compact" - мало дрво во висина не повеќе од 40 см. Морна круна во облик на перница во ширина е до 1 m. Растат рамно полека. Мали гранчиња прво растат од центарот на грмушката дијагонално. Потоа хоризонтално. За една година дрвото расте само со 1 см. Иглите имаат зеленикаво-пепелта нијанса. На почетокот на студеното време, круната станува виолетова. На есенските снимки има сини борови конуси. Предноста на оваа сорта е тоа што може да расте не само во сончеви зони, туку и во делумна нијанса.

3

смрека лушпеста

Џунипер лушпеста е со зимски жито. Таа е адаптирана за одгледување на руска територија. Ова дрво има бујна се шири круна и тешко багажникот. Што се однесува до иглите, има синкава нијанса, која може да исчезне во случај на силно затемнување на грмушката. Во текот на целата година, смреката има една боја.

Во висина, фабриката достигнува 1,5 м. Во втората година, по неговото садење на дрвото, се формираат црвеникави шишковиди. Како што созреваат, тие стануваат црни.

Меѓу декоративните сорти за пејзажот се разликуваат:

 • Juniperus Blue Carpet  - една од нескротливите сорти на избор на почва. За неговото садење е погодно земјиште со умерена количина на светлина и доволна влажност. Треба да се избегне стагнација на вода. Оваа сорта расте многу брзо. Веќе на 10-годишна возраст, дрвото достигнува знак од 0,6 м. Единственото нешто што круната на Синиот тепих стравува од снежните остатоци. Под нивната тежина, гранките можат да се скршат. Затоа, навремено го ослободи дрвото од вишок на снег.
  Оваа декоративна оценка е погодна за украсување на алпски рид, карпеста градина, за одгледување во контејнери и понатамошно поставување на покриви и балкони;

5

 • Џунипер Сина ѕвезда  - ова грмушка, напротив, се карактеризира со бавен раст. На 10-годишна возраст, неговата висина е само 0,4-0,5 метри, ширина 1-1,2 м. За една година додава 2-3 см висина и 6 см во дијаметар. Бушот има уредни компактни форми, кратки игли во форма на игла (0,5-1 см). Изборот на почвите не е претпазлив. Предпочитани се осветлени области, но исто така можат да растат и во засенчени места. Поголема отпорност на мраз. Идеално решение е сместување во карпа градини, во рабници, карпести градина;

6

 • Џунипер Мејери  - една од омилените сорти на градинари. Ова грмушка претставува притаен облик со виси гранки. Расте на добро оплодена почва. Секоја година се додава висина од 20 см. Во возрасниот период (10 години) неговата висина е околу 2,5 m, а ширината на круната е 1,5 m.
    Дрвото е идеално за создавање topiary. Лесно е да се намали и да се грижи. Бојата на иглите е сина. Ќе се издвојува меѓу зимзелните плантажи, алпските ридови или во близина на водни тела;

 • Џунипер Холгер  - оваа невообичаена грмушка ќе биде распределена во градината поради необичното боење на иглите. Истечките гранки комбинираат нијанси на сребрено-зелена нијанса, нивните краеви се завршуваат со салата со жолта игла четки. И покрај нејзините сценографии, овој вид смрека е отпорен на мраз. Може да расте дури и во засенчени места, но привилегијата дава сончева светлина. Композициите на Holger смрека се совршени за украсување на алпинисти, тераси, зелени цветови.

смрека кинески

Родното место на смрека кинески е Јапонија, Кина, Кореја. Оттука и името. Ова дрво може да расте и во суви региони и на места со висока влажност. Преферира варовнички и каменисти почви.

Во првите години од животот фабриката расте полека, а потоа неговиот раст се интензивира. Во зависност од сортата, неговата висина може да биде 8-10 м. Во природни услови, смреката се зголемува на 25 м. Иглите на дрвото се зелени. Во некои сорти може да содржи спреј со крем, жолти нијанси. Како по правило, кинеската смрека има пирамидална круна, столбна или колонозна форма. Во некои од нејзините видови гранки можат да се шират по земјата.

Иглите на ова растение може да бидат ацикуларни и лушпести. Исто така, во зависност од сортата, конусите имаат различни форми: овални, топчести, аголни. Содржина - нивното семе, во количина од 2 до 4 парчиња. Најчестите сорти се:

 • Џунипер Џунипер строг;

 • Juniperus Blue Alps;

7

 • Џунипер монарх;

 • Juniperus Plumoza Aurea;

 • Juniperus Curivao Gold.

Размножување на Џунипер

Според методот на репродукција, смреката е слична на туја. Условно, овој процес може да се подели на следниве методи:

 • Одгледување од семе;
 • Сечење;
 • Завиткување;
 • Поделба на грмушка.

како да се засади смрека:

Најлесен начин е да се семе.  Веднаш по овошјето на смреката, зрее треба да се бере. Одделете ја школка. Извадете ги семињата и префрлете ги во тенџере на шумско земјиште. Можете да измешате купено земјиште со градина (50:50).

На дното мора да има дренажни дупки. Ако го садите семето во кутии, тогаш дното е покриено со филм. Перфорирајте го филмот на дното на плочата.

Факт е дека семињата пред разделување и ртење одат долг пат. Тие треба овој процес најмалку една година. И ова е со сета благосостојба на процесот. Понекогаш ова може да трае 2-3 години. За да не чекаат за семе микроб толку долго, тие треба да бидат разединети. Тоа е, намерно ја оштети нивната школка. Ова се прави на неколку начини. Може да се впие семето за половина час во хлороводородна киселина. И можете да ги нанесувате на ренде или шкурка (во разумни граници).

Сметајте дека семињата треба да се земат "со маргина". Тие не сите доаѓаат, па ги сее во редови од неколку парчиња. Откако ќе се пополни резервоарот за слетување, треба да се закопа во земјата на местото. Кутијата или тенџерето не смее целосно да се потопуваат во земјата. Подигнете го 2-3 сантиметри над нивото на слојот на почвата. Ова е направено во есен, веднаш откако ќе го земете семето. Кутии се оставени на улица до почетокот на пролетта. Потоа тие можат да се доведат во куќата или да се пренесат во стаклена градина.

По појавата на пука, потребно е да се сади во саксии со помал дијаметар, но сите со исти дренажни дупки. Сега индивидуалните садови се засадени на место со доволно сончева светлина и се оставени така за 2-3 години. Потоа трансплантирани во отворен терен. Приземјена јама е ископана, ѓубриво е поставено во него. По инстилацијата на растението, напои.

За да се зачува сортата, репродукција со сечи.За да го направите ова, се сече на гранки (сечи) со парчиња од кората. Потоа ставете ги во сад со земја и ѓубриво, изобилно напои и покриени со филм. Филмот е потребен за одржување на влага. Значи, сечењето треба да биде во рок од една година во услови со висока влажност, така што нејзиниот коренски систем ќе се развива и ќе се вкорени. Откако стеблото е подготвено за трансплантација (2-3 години), подгответе јама за садење.

Во дупката 10-15 cm е наредена со слој од ѓубриво и мајчина дренажа или игли. За нив силно дрво е поставено и напои.

9

Репродукција преку разредување  однесување главно за лазави видови на смрека. За да го направите ова, во април младите пука се малку засечени или изгребани и се ставаат во жлебовите на земјата. На теренот тие се прикачени со помош на дрвени лизгалки. Краевите се врзани за штипки. Над слој може да се попрска со тресет и песок. Следната пролет тие се одвоени од снимањето на мајката и се пресекуваат во постојано место.

Начин на репродукција одвојување од главната грмушка  погоден за млади растенија. Во мај, да се направи обилна hilling на мајката грмушка. Така, долниот гранки ќе ги формираат подредените корени. Во овој период, бидете сигурни дека почвата не се исуши. На крајот од август откопува грмушка. Одделете ги гранките со коренот. Ставете ги во контејнер со дренажна дупка (во земјата земена од градината). Пред да ги задржите зелените гранки за 24 часа во чаша вода, разредена со лажица мед.

Откако фабриката е засадена во контејнер, таа е погребана со тенџере во земјата за зимата. Снимањето се загрева со сено или листовиден хумус. Горниот капак со хартиени кеси или пластични парчиња од шишиња.

Следната пролет може да го трансплантира смрекот на постојано место во земјата.

Како заклучок, треба да се забележи дека смреката е универзална фабрика. Со тоа што ќе му дадете соодветна грижа во текот на првите три години, ќе уживате во прекрасните погледи, само повремено ќе ги прилагодувате иглите на ваша дискреција. Успешно слетување!

Можеби сте заинтересирани за: