Парцела неправилна форма, распоред и дизајн на сајт неправилна форма, корисни совети

 • admin
 • 30 август 2016 година
Парцела неправилна форма, распоред и дизајн на сајт неправилна форма, корисни совети

Сопствениците на приватни куќи или едноставно приградски недвижен имот секогаш се обидуваат да го декорираат својот заговор со помош на пејзаж или сите видови згради. Не секој може да се пофали со стандардниот облик на локацијата. На некој што е тесен или има друга геометриска форма. Ќе разговараме за тоа како да организираме и правилно да планираме такво место во оваа статија.

Парцела со неправилна форма

Најчестата форма на страницата е правоаголна или квадратна.

Во такви области сосема е лесно да се организира куќа, сместена и план цветни леи. Но, постојат и нестандардни форми со кои може да има некои тешкотии. На нестандардни форми на веб-страница е можно да се носат:

 • круг;
 • Т-облик;
 • L-облик;
 • триаголен.

Овие форми се тешки за планирање и прилично е тешко да се организира сместување со објекти за домаќинство. Но, сите недостатоци може да се претворат во предности со компетентно планирање на земјиштето.

Плотирање на место на неправилна форма

Кога планирате сайт, разгледајте ги следните параметри:

 1. големина;
 2. квалитет на локацијата;
 3. олеснување;
 4. почва.

Големината на заплетот е многу важна. Ако тоа е повеќе од 10 хектари на тоа ќе биде полесно да се организираат сите потребни згради, се скрши цветните леи и да обезбеди рекреација област.


Со дизајнот на мала област може да има проблеми. Од неговата област зависи и цел. Мали е повеќе погодна за уредување на кревети и цветна градина, а на голем може да се организира базен со одмор област, па дури и се скрши градината. Многу зависи од квалитетот на страницата. Дури и во мала област со добра, мазна површина, лесно можете да ги садите растенијата и да ги организирате зградите. Ако квалитетот на земјиштето остава многу да се посакува, може да настанат тешкотии. Првиот чекор е визуелно да се процени целата страница, без разлика дали е на неа:

 • јами и ровови;
 • дали е обраснато со плевел;
 • дали постојат разлики во височините?
 • дали постојат дрвја и стари згради;
 • оддалеченост од река или шума.

Ова е потребно за целосен преглед на страницата. И ќе ви овозможи да планирате потребната работа. На крајот на краиштата, ако областа е обраснат со трева, таа мора да се отстрани, и непотребните дрвја се искористени за слободен простор. Друг важен критериум е олеснување. Тој може да каже кој дизајн е најдобро да се избере за одреден случај. Тоа може да биде:

 • мазна - најсоодветна опција и најчеста. На такво место лесно е да се подигнат згради и растителни растенија;
 • со падини - проблематично е да има насади на неа, а наводнувањето може да предизвика потешкотии;
 • олеснување - на оваа страница може да има слајдови и падини, ова е најтешкиот случај, некои делови ќе треба да се израмнат.

Но, треба да се запомни дека со компетентен проект е можно да се изгради и да се подобри дури и таква локација. Присуството на стари згради и дрвја исто така ќе бара дополнително време за да ја оддалечи територијата од нив. Ова мора да се земе предвид. Големото растојание од езерцето или шумата ќе ве заштити од непоканети гости во форма на диви животни и разни амфибиски и рептилни суштества. Исто така, треба да обрнеме внимание на квалитетот на почвата. Ако е плодна, тогаш не грижете се, сите растенија ќе бидат добро однесување и ќе растат убаво. Ако почвата на сиромашните сајт е да се оплоди и од време на време да се хранат растенијата со посебни соединенија. Ова ќе помогне да се задржат растенијата во добра состојба.

Карактеристики на изгледот на заплетот

При планирањето на локацијата, потребно е да се земат предвид планираните згради и потоа да се пристапи кон остатокот од областа. Најлесно е да се планира заговор со изградена куќа, бидејќи сè е направено во однос на тоа. Локацијата на куќата зависи од обликот на заплетот. Ако е овална или круг, не е вредно да се изгради куќа во центарот. Треба малку да го префрлите на една од границите. Со регионот L-облик е поедноставен. Куќата е најдобро изградена во најкус и најширок дел од неа. Ако имате заговор со Т-форма, тогаш опцијата за поставување на објектот е само една на врвот. И продолжениот дел може да се остави за дизајн на пејзаж. Справувањето со дизајнот на нестандардно место не е тешко. Ова е одлична можност да се реализираат многу интересни и нестандардни идеи. Во овој случај, разгледајте ги сите карактеристики. Ако има јами во нив е можно да се опреми резервоар, ниво разлики форма тераси со различни во висина и форма растенија. И можете да направите поток што трча по падината. Сето ова води кон многу мисли, главната работа е да се одлучи за зонирање на локацијата во станбена површина, рекреативна зона, кујна градина и сместена. Ова ќе помогне, најрационално ќе располага со достапната област.

Дизајн на неправилно обликуван дел

Ако е сосема едноставно со правоаголни и квадратни делови, а можете да направите со стандардни техники на проектирање, тогаш за области со нестандардна форма ситуацијата е поинаква. Ако вашиот сајт е заокружен и куќата е изградена поблиску до една од оските, можете да ја победите на теренот.

На пример, поставете ги патеките, зраците кои се оддалечуваат од куќата и се обединуваат во просторот за рекреација. Треба да се наоѓа или во центарот на локацијата или на спротивниот крај на куќата, освен ако не се потребни други згради. Прекрасно место за одмор ќе служи како белведер, ткаен со ткаење растенија. Исто така можете да направите вештачко езерце со мал мост преку него. Ова ќе создаде добра микроклима на сајтот. По оградата можете да насадите дрвја и украсни грмушки. Тие ќе ја красат градината не само во лето, туку и во доцна есен ќе биде пријатно да се погледне нивната светла лисја.

1012-043

Делот со облик на L не е најлошата опција за дизајнот. Куќата на такво место треба да се стави во најширокиот дел (на врвот на буквата г). Ова ќе ви овозможи да го поставите на остатокот од областа за рекреација и други декоративни елементи. На другиот крај на локацијата можете да изградите сауна со тераса за одмор. Во близина можете да насадите различни овошни дрвја, опремени со сопствена мини градина. Во централниот дел можете да организирате тревник со цветно креветче, а патеките на градината ќе го свиткаат од двете страни. Во близина на куќата може да се организира белведер со скара. Во него може да се соберат со роднини и пријатели. Партиски забави и скара.

zemelniy_uchastok3

Ако вашиот заговор во форма наликува на буквата Т, куќата е најдобро поставена во нејзиниот најширок дел. Целиот дел од територијата може да биде убаво победи. Пред куќата можете да поставите мал простор со плочки за површини, во комбинација со финишот на куќата. Од неа во центарот на заговор да се изгради пат. При преминот на страницата во патеката, можете да инсталирате декоративен лак на кој ќе ги отворите клематисот или ткаени рози. Ќе изгледа многу убаво, но исто така ќе послужи како одредена поделба на зони. На двете страни на патеката, можете да закажете тревник со цветни леи или од една страна да организирате пергола во која можете да седите над чаша чај. Бидејќи заплетот не е премногу широк, не треба да се избере висок и да се шири дрвја. Тие непотребно ќе го прикријат вашиот сајт.

klematisi-landshaftnom-dizayne-dachnogo-uchastka

Ако вашиот сајт е обликуван како триаголник, не грижете се, тоа може да се направи совршено. Остри агли може да се користат за сместување на сместена. Така, тие ќе бидат затворени и нема да привлечат внимание. Вие исто така може да се скрши на тревникот, и по оградата растенија цвеќиња, наизменично нив со грмушки и дрвја. Ова е многу интересен и модерен прием. Ако немате време да се грижите за тревникот, можете да организирате површина наполнета со чакал и да засадувате разни видови на иглолисни растенија и грмушки на неа. За зоната, најдобро е да изберете белведер во облик на октагон, оваа форма е погодна и функционална. Во меѓу рабовите можете да висат цвет тенџере со цвеќиња. На пример, можете да нацртате место со мала градина, која се наоѓа во аголот. Се движат од аголот до центарот, може да се скрши неколку зеленчук кревети. И преминот од овошни дрвја и кревети може да се подели со декоративен грмушки или ограда. Така, сајтот ќе биде поделен на неколку зони:

 • градина - градина;
 • рекреација област;
 • сместена.

Арбор може да се наоѓа во близина на оградата. Пред тоа, можете да направите мал езерце или да го скршите цветниот кревет, ако областа дозволува. Ако имате парче неправилна форма, не очајувај. Тоа може да биде убаво украсени само со давање пропустливи на вашата фантазија или едноставно да побарате помош од дизајнерите на пејзажи.

zonirovanie-treugolnogo-uchastka

Карактеристики на дизајнот на страницата

Знаејќи некои особености на планирање на нестандардни сајтови, можете да ги скриете сите недостатоци. Ако областа е издолжена, т.е. неговата должина е поголема од ширината, не вреди да се фокусира на централниот пат. Може да се измазне со мазни линии на цветниот кревет по целата должина. Можете исто така да го промените обликот на патеката, поставете го дијагонално или направете повеќе ликвидација. Ова ќе даде динамика во вселената и визуелно ќе го прошири.

1012-042

Можете исто така да направите неколку акценти на страницата. Тоа може да биде и декоративни скулптури и белведер. Тие ќе го одвлечат вниманието кон себе. Што се однесува до цветните леи, тие треба да бидат обликувани како геометриски фигури на еден круг, ромб. Благодарение на ова, ќе се создаде визуелна противтежа на издолжената област. Малите парцели не треба да бидат блокирани од згради. Ако не можете без нив, тогаш зградите во преден план се подобро обоени во светли бои, а оние кои се наоѓаат на крајот од локацијата во мракот. Благодарение на овој простор ќе изгледа поголем. Исто така, треба да се откаже од високите и да се шири дрвјата. Тие ќе ја прикријат страницата, и ќе му дадат мрачен изглед. Ќе создаде илузија на голем заговор и патека. Ако е поставена со плочки, големината на која се намалува како што одат подлабоко во заплетот. Треба да се обрне внимание и на оградата. Во мали области подобро е да се претпочитаат мрежни материјали или огради. Празна ограда ќе ја намали површината. Ако сајтот има остри агли, можете да ги победите со поставување област за рекреација, детски агол или садење во нив. Ова визуелно ќе ја исправи обликот на заплетот и ќе му даде нов изглед.

dorozki

Оваа статија ги опишува карактеристиките на планирање и дизајн на нестандардни сајтови. Примери се дадени со илустрации. Користејќи го советот на статијата, можете лесно да ја процените состојбата на вашиот сајт. Потоа се утврди локацијата на зградите и планира зонирање на територијата. Треба да се запомни дека дури и најтешкиот дел може да биде убаво и компетентно издаден. Успешен аранжман.

Може да бидат заинтересирани: