Смрзна во градината, одберете правилно, правилно растејте, како да се грижите

 • admin
 • 22 август 2015 година
Смрзна во градината, одберете правилно, правилно растејте, како да се грижите

Сплит припаѓа на четинар видови, тоа често се користи од страна на дизајнерите да се создаде одреден вид на пејзаж и градинарството. Покрај атрактивните надворешни податоци, сите оценки се опремени со етерични масла и смоли, кои се сметаат за најдобри природни бактерицидни супстанции. Често, смрека е засадена во места наменети за рекреација - плоштади, паркови и така натаму. Многу сопственици на парцели за домаќинство ги красат своите имоти со оваа зимзелена култура.

Фил

ely_v_sadu6

До денес, постојат многу видови на смрека. Најпознати од нив: бодликава сребро, црвена, обична европска, канадска. Сорти на сорти се соодветно условени со различна грижа за секоја сорта и климатски услови.

ely_v_sadu14

На пример, најчестиот тип на канадска смрека се вика Коника, смрека конус, садење и грижа за кои се главни услови за идните параметри на дрвото: висина и дијаметар на круната. Идеално, такво дрво со соодветна грижа може да достигне два метри во височина, неговата тесно конусна круна, исто така, може да достигне два метри во дијаметар.

ely_v_sadu15

Сината смрека, садење и грижа која ќе се изврши погрешно, на крајот ќе ја изгуби неверојатната сребрена боја на иглата - овој резултат ќе резултира со недоволно осветлување на локацијата. Други фактори можат да влијаат на погрешно формирање на круната, забавување на растот, итн.

Спрус Европската заеднички - каде да се засади најдобро

осветлување

Многумина веруваат дека смреката треба да се сади само на засенчени површини. Всушност, само неколку претставници на оваа зимзелена раса се чувствуваат удобно во сенката: сибирски и европски. Остатокот - претпочитаат да растат во полесни и сончеви области.

ely_v_sadu2

Фабриката засадена на незагадена локација, која има сеопфатен пристап до сончева светлина, е правилно и рамномерно формирана и, како последица на тоа, има привлечна круна од пирамидална форма. Сорти поврзани со џуџе и минијатурни подвидови, во принцип, не можат правилно да се развијат и да растат во сенка. Во врска со елки со обоени игли (американски сини): со недоволна сончева светлина, бојата на иглите се менува од сина до зелена, а ги губи декоративните квалитети.

почва

Задолжителен услов за садење четинари е правилно избраната почва. Смрека - растение припаѓаат на категоријата на голосеменици, што значи дека постои блиска врска со формирањето на хифи на габи од почвата. Структурата на габите помага да се апсорбираат корисни супстанции од почвата и на тој начин придонесуваат за подобрување на растот на смреката и неговиот правилен развој. Поаѓајќи од горенаведеното, можеме да заклучиме: за садење смрека е погодна земја со киселост од 4,5 - 6,0. Кога pH е со високи перформанси, постои ризик од голем број на бактерии во почвата, што пак влијае негативно на репродукција на корисни габи да јадат.

ely_v_sadu10

Почвата, која се планира да се засади четинари, неопходно мора да биде газирана и да биде опремена со мозоци. Во одредени случаи, можно е да се засади четинари на песочни почви. Во такви embodiments, главната работа - да се спречи стагнација на вода, како што се тркалаат на голема количина на врнежи во релативно краток временски период или во пролет, кога се топи снегот маси е бавно.

расадник на четинари

Ја донесе одлуката да го подигнете вашиот сајт претставници на четинари, се наметнува прашањето: каде точно да се купи садници и како да ги изберете. Постојат две главни опции: да се ископа шумски појас или специјализирана градинка.

ely_v_sadu13

Со изборот да се засади смрека шума, што треба да знаете некои од суптилностите: пред да замине во шума треба да се подготви на ткивото и одредена количина на вода, која потоа треба да биде доволно за натопување на ткаенината и заврши на коренот систем на дрва ископа. На врвот на ткаенината крпи, корените треба да се замеси и со густ полиетилен. Долг и не завиткани корени под влијание на воздухот може сериозно да страдаат. Шумарната смрека мора да биде испорачана што е можно побрзо до планираното место и да се сади. Мали елени дрва може да бидат засадени во тенџере, додека не стигнат до вистинската големина.

ely_v_sadu111

Експертите тврдат дека најповолното време за зимзелена трансплантација е зима. Во овој период од годината садници (дури и големите) целосно ќе се аклиматизираат.

Набавка на смрека во расадникот. Самповите се продаваат во специјални контејнери. Доколку смреката е избрана здрава, садењето и преживувањето ќе бидат успешни.

ely_v_sadu1

При изборот на расад, треба да го знаете следново:

 • игли - концентрирана боја, мазна, сјајна, отсуство на суви игли;
 • почва - добро навлажнета;
 • корен систем - не треба да се држи надвор од контејнерот;
 • контејнер - треба да биде на соодветен на големината на, на пример, висина од 1 метар смрека, а потоа садот треба да биде не помалку од 0,5 m во дијаметар.

садење на смрека

ely_v_sadu12

Како што веќе рековме, подобро е да се засади смрека зима или барем во доцна есен. Во овој период, најмалку ризикот од оштетување на коренот е гнили. За да се утврди местото за садење ќе им помогне на бојата на игли: повеќе темни игли совршено толерира засенчување.

Растојанието помеѓу садници треба да се пресметува врз основа на податоци за потребите на одредена сорта и да се осигура дека композицијата на пејзажот не е нарушена. Смрзна, не се поврзани со декоративни и џуџести, засадени на растојание од 2 до 3 метри едни од други.

ely_v_sadu7

Јама ископана за садење смрека мора да биде подготвена на следниов начин:

 • на дното, одводот од остатоците (од скршена) тула,
 • додаден компост, шумско земјиште и минерални ѓубрива.

Засади растението на толку длабочина што коренскиот врат беше на ниво на земјата. Земјата околу багажникот не е силно компактирана.

Во случаи каде што садењето се изведува од контејнер или со земјена грутка, кореновиот систем се одржува однапред неколку часа во вода. На крајот на садењето, смреката треба добро да се напои, а земјата околу неа да се извалка.

Смрзнато - садење и грижа за садници и зрели дрвја

наводнување

 1. Возрасното дрво може да биде релативно безболно без вода неколку недели.
 2. Џуџе видови на првото бараат почести и изобилство наводнување.
 3. Овенат смрека фиданки и ново засадени садници не може да преживее без навремено наводнување.
 4. Кога се засади во зима, потребно е редовно да се води во текот на првата година од животот.
 5. Наводнување треба да се направи на таков начин што водата не паѓа на иглата.

ely_v_sadu9

Со цел да се избегне формирање на гнили процеси на системот на мали сипаници на површината од вишокот на вода, теренот е прекриен со борови иглички или кора, пилевина или струготини од сите зимзелени растенија. Мулчирањето ќе го спречи испарувањето на влагата и ќе ги подобри позитивните карактеристики на почвата. Исто така можете да заштедите влага на друг начин: земјата во близина на елата е попрскана со проширена глина или обични декоративни камења. Кога мулчирањето не се врши, земјата околу младо момче е плете и олабавена.

ѓубриво

Смрзна треба да се хранат, како и други украсни растенија: комплексни ѓубрива, еднаш сезона, тие треба да се купат во специјализирани продавници и само оние кои се погодни за оваа растителна сорта. По трансплантацијата, смреката треба редовно да се бере од комплекси кои го стимулираат растот и придонесуваат за развој на силен и здрав систем на коренот. Во првите неколку недели по трансплантацијата, иглите на младите растенија се третираат со Ferravit.

градинарски

Во некои случаи, смрека треба да се скрати:

 • кога се пронајдени мртви гранки
 • кога гранките се засегнати од патогени формации.

Силно намалување на смрека не е достоен за тоа - тоа може да умре. Само спинлива смрека може да биде подложена на редовна фризура. со што му ја дава саканата форма.

Грижа за време на зимата. За да се избегне пролевање на игли и млади животни, за зимата, во првата година од животот, фабриката е во комплет со лапник. Ако е подобро да ги врзувате обрасците со иглички со жица. Ова ќе помогне да се избегне деформација и оштетување на гранките под тежината на снежната покривка.

Репродукција на четинари

Репродукција на смрека може да се случи и вегетативно и генеративно. Вегетативно размножување се случува со прислушување или сечење. За сечи, можете да ги земете страничните едногодишни пука. Пукањата мора да имаат апикален бубрег. Ова е особено важно, бидејќи сите претставници на четинари имаат моноподијална гранка. Ако таков пупка е отсутен и саденето се вкорени, фабриката нема да има точен вертикален развој.

ely_v_sadu4

Генеративната репродукција се изведува во пролет, сè до времето кога пупките ќе бидат пупка. Пука со гранките од вториот поредок се сечат со остар нож или сад. Сечечките стебла треба да бидат долги 6-10 см. За да се подобри развојот на кореновиот систем, исечете ја исечената својата натопена во посебен состав кој го стимулира растот и дури потоа се сади во супстрат.

Користената почва е како што следува:

 • перлит и песок
 • тресет и песок (1: 3).

Со садење на исечоци, фабриката треба да се испрска и да се покрие со филм за подобро да се задржат влагата. Влага под филмот треба да биде околу 85%. Подобро е да не се испрскаат садници, туку филмови. Навечер, по спуштање на надворешната температура, прскањето треба да се прекине. Инаку, инфекцијата со габични инфекции не може да се избегне.

Откако фабриката е завиткана во филм, мора да се прават мали дупки низ неговата површина. Тие ќе обезбедат циркулација на воздухот под филмот и нема да дозволат зголемувањето на температурата под него да биде над 25 ° C.

Репродукција по семиња

ely_v_sadu8

Треба веднаш да се забележи дека таквиот процес е прилично долг и одзема многу време. Пред сè, потребно е да се изберат свежи семиња од неотворени конуси. Потоа суши ги. По отворањето на скалите, собирајте го семето. За да се обезбеди висок процент на ртење, тие се чуваат на студ. Температурата во фрижидерот не треба да биде повеќе од 3 степени. Составот во кој мора да се семиња - тресет и сув песок. Времето поминато на студ е 5-6 недели. По изминатото време, садот се отстранува, се става на топло и светло место и редовно се напои. Оваа постапка најдобро се прави на крајот на зимата. На првите манифестации на зеле над почвата, обемот на наводнување се намалува за да се избегне формирање на гниење на корените. На локацијата малите пукања се трансплантираат за втората година од нивниот живот.

Болести

Во принцип, поретко се јаде декоративно, но сепак има проблеми со нив. Патогени формации влијаат на различни делови на растението. Најчеста болест на нафта - пожолтување на игли  и појавата на темни ленти на неа.

Мувла сива  најчесто се јавуваат млади, а не целосно зајакнати растенија и видови џуџиња. Габите влијаат на гранките густо се наоѓаат едни на други. Ако се најде оваа болест, гранките се третираат со фунгицидна формулација.

Чудовиште штетници

ely_v_sadu16

Најопасните од сите - ела Мите. Тешко е да се забележи со голо око. Репродукцијата се случува брзо. Симптомите на присуство на крлежи се изразени на следниов начин: промена на вообичаените бои до кафеаво-кафени тонови. Контролата на грините вклучува повеќекратен третман на растението со состав на лекови од класата на акарициди.

Исто така сериозно ела може да го оштети инсектот хермес. Знаци на болеста - иглите растат заедно со формирање на гаќи. Во нив, усни се множат. Откриените гали се отсечени и целото растение се третира со инсектициди.

ely_v_sadu17

Смрзна пила  - инсекти што му штетат на младите садници. Типични знаци се формирање на честички на нечистотија на гранките и промена на бојата на иглите до кафеави тонови. Со цел да се отстранат штетниците од овој вид, фабриката мора да се третира три пати со инсектицид.

Кора бубачки и мрена  - бубачки напаѓаат големи гранки и багажникот. Борбата со нив е доволно тешка, па затоа има смисла редовно да се спроведува превентивна работа.

Смрзна тли  - инсект од мала големина, зелен, брзо се размножува, се храни со сокови содржани во иглата и води кон негово пролевање. Проблемот се елиминира со инсектицид. За да се избегне секоја зимзелена болест на прво место треба да го следите здравјето на растението. И габите и инсектите напаѓаат главно слаби дрвја.

Може да бидат заинтересирани: